Oprava starého MPPT 150/75

Diskuze o regulátorech Victron
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od bereda20 »

Ahoj, dostal se mi do rukou starý MPPT s LCD, viz foto. Má problém při větším vstupním napětí nebo proudu udržet dostatečné napětí na nábojové pumpě horního tranzistoru snižováku a tím pak přestává dodávat výkon do baterky. Měřením v klidu jsem zjistil, že na 15V driver jde napětí pouze 14V. Vše zajišťuje vcelku jednoduchý samokmit, kterému jsem naměřil 13V na diodě ve zpětné vazbě. Má někdo tento regulátor odměřený nebo by dokázal poradit jaké tam má být napětí?
Přílohy
553f32016cb98.PNG
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od Soban »

A co ESR kondenzátorů? Začal bych tady a přeměřil kondenzátory, jako první ty u chladičů.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od bereda20 »

Ty za to bohužel nemůžou, na vině je napájecí zdroj, tam sice kond také je, ale jeho výstup má zvlnění pouze 50mV. Dává ale 14V, což pro driver TLP352 je nedostatečné. Vše měřeno bez jakéhokoliv zatížení, s odpojenou řídicí elektronikou. Vadné kondy, zátěž, ještě více zhorší tento stav...
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
jedná se o starší modely Victron, které mají LCD displej, dnešní regulatory Victron LCD už jen za příplatek a pouhým odšroubováním se ke všemu snadno dostanete. Pokud dnes někdo opravuje nové regulátory Victron, musí použít destruktivní způsob - rozbrušovačku aby se dostal dovnitř. Máte model regulátoru Victron, kde se myslelo na pohodlný servis . A tyto modely jsou ještě neošizené a fungují výborně . Obecně u elektroniky platí, že by se měly po určité době vyměnit součástky s omezenou životností. Kromě elytů se vysvítí i ten optočlen co zmiňujete TLP352. I ten bych vyměnil . Ono se to nezdá, ale 12 roků uteče jako voda a hned je naběháno 105 000hodin. Provozuji některé modely optočlenu i v režimu napájení jen pouhé 2V a fungují výborně i když v katalogu mají napsané vyšší napětí. Také je možné, že regulátor utrpěl nějakou přepětovou špičku / Nikoliv přímý zásah při bouřce / A potom tedy i v dalším kole preventivní výměna některých polovodičů. Měl jsem v rukou i polovodič, který utrpěl částečnou destrukci přepětovou špičkou
a nedosahoval katalogových parametrů. Byl to polovodič, kde kde se poškodily přechody jen částečně a měřením
naprázdno to poznat nebylo. Výměna polovodiče přinesla pak zařízení nový plnohodnotný elektronický život.
Máte schéma zapojení ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od bereda20 »

Jsem rád za tento regulátor nemám rád monobloky, který pro jistotu ještě zalejou pryskyřicí. Deska je opravdu hodně jednoduchá a tudíž i proveditelná oprava. Samotný optočlen je napájen z hlavního zdroje který dává napětí 14V. V cestě je ještě dioda a odpor 12 ohm. Takže napětí v zátěži bude ještě nižší. I když je možné že TLP352 pracuje při menším napětí než je ve specifikaci (15-30V), nevěřím tomu, že by výrobce na to spoléhal a dával na něj cca 13V. Výměnou optočlenu si možná pomohu, ale nebude díky pomalejšímu spínání gate tranzistoru vyšší spínací ztráta? Schéma mám pouze dílčí na papíře, když jsem zjišťoval jednotlivé bloky jak fungují. Nějaké ucelené by se hodilo. Je možné změřit jaké napětí dává Váš zdroj? Je měřitelné na anodě D202 proti baterie minus. Je lepší to měřit na vývodu diody než na padu PCB, deska je pomerně dobře nalakována. Vzhledem k tomu, že mám celý regulátor rozebraný, výměnu všech zatížených komponent zvažuji, avšak rád bych jej uvedl do funkce abych měl srovnání před a po, i za cenu, že jej budu muset složit a pak znova rozebrat.
Přílohy
IMG_5395.jpeg
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od Arambajk »

Zkontroloval bych průběh napětí na kondenzátoru bootstrapu (zřejmě je přístupný na zenerce D203), driver vypíná na UVLO při 9,5V-12V. Kondenzátor bootstrapu je svitek, ty obvykle neodcházejí, ale průběh napětí řekne, jestli je tam problém.

Zdroj na desce není vidět, zkontrolovat zpětnou vazbu, nastavit vyšší napětí.
Mosfetům obvykle stačí 10-12V na plné otevření podle typu, vyšší na driveru napětí naopak prodlužuje vypínací zpoždění (vybíjení kapacity gate-source), tedy výš než 15V bych nešel.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od bereda20 »

Zenerka D203 je 15V, driver má UVLO 11V-13.5V při sepnutém výstupu. Zdrojová část je schovaná pod plechem v levé části. Je tam ve zpětné vazbě 13V zenerka(naměřeno 12.8V) v sérii s odporem 1k(naměřeno 0.7V) a přechodem v tranzistoru BE(naměřeno 0.6V). Proud tam je pouze cca 0.6mA, takže proto tak nízké výstupní napětí. Přikládám průběh napětí na boot kondenzátoru horního tranzistoru, je tam vidět jak napětí letí rychle dolů a driver vypne. Svitek jsem pro jistotu vyměnil za nový a přidal elyt 47u(menší jsem nenašel). Zdá se že to pomohlo. Je však otázkou co se stalo, napadají mi tři věci:
1. Zdroj dává od výroby 14V, ale vlivem částečně poškozených výkonové tranzistorů je potřeba větší spínací výkon, který vybíjí boot kondenzátor. Meřením na gate každého zvlášť jsem žádné rozdíly nenašel.
2. poškozený napájecí zdroj, v návrhu bylo počítáno s proudem 1mA a ne jen 0.6mA. Pak by výstupní napětí bylo cca 14.6V.
3. vše je v pořádku, od výroby to bylo na hraně a vlivem stárnutí součástek se zvedlo třeba UVLO driveru.

PS: to rušení tam ve skutečnosti není tak velké, měl jsem dlouhé měřicí dráty vytažené ven z měniče
Přílohy
po úpravě
po úpravě
po úpravě
po úpravě
před úpravou
před úpravou
před úpravou
před úpravou
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od Arambajk »

Možná ten svitek přeci jen měl už malou kapacitu, boostrap je na kondenzátory náročný, pulzní nabíjení, typicky v něm třeba odcházejí tantaly pokud nemají paralelně keramiku.

Jinak UVLO má vlastně hysterzní komparátor, v nejhorším případě vypíná pod 12V a zapíná zpátky nad 13,5V, tedy pokud napětí drží pevně, pak i těch 13V teoreticky stačí, ale je to tedy návrh na hraně. K mosfetům je vhodnější použít do bootstrapu drivery které mají UVLO 9V.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Oprava starého MPPT 150/75

Příspěvek od bereda20 »

Svitek sám o sobě nepomohl, musel jsem jej podložit elektrolytem. Nicméně vyměnil jsem zenerku ve zdroji a napětí se zvedlo na 14.6V. I tak driver na horním tranzistoru má jen 13.8V. Na stole zatím funguje, uvidíme co udělá po zatížení. Mám také domluven na otestování jiný funkční kus, tak se pak podělím o výsledky zjištění.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek