Ohřev TUV - jak vyřešit?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od Petr-II »

Mám v plánu ohřev TUV pomocí FV, ale jak? Poradíte – podělíte se o Vaše řešení? Přemýšlím o bojleru 200l s patronou 2 x 2kW (Dražice OKCE 200 2/2 kW). Jedna na FV a druhá na DS. A v čem mám problém? Např. dva dny nebude svítit a bojler pojede na DS a odpoledne začne svítit – takže nevyužiji slunce (bojler již bude nahřátý z DS) – ano jsou tam dva termostaty. Termostat DS se má nastavit méně a termostat FV na větší teplotu, ale … Nebo použít bojler s jednou spirálou na předehřev TUV pomocí FV a dva menší bojlery (kuchyň a koupelna) napojené na DS pro případný dohřev či ohřev? Cena a návratnost bude ale v …
Děkuji Všem, za podnětné příspěvky – zkušenosti!
Zatím mám: 6 panelů, Sitona, přepěťovku, odpínač, jistič, vyrážecí cívku a kondenzátorový záložní zdroj pro vyrážecí cívku.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od cipis »

Tak té spirále DS přes časovač vypni přívod. A zapni až třeba ve tři, čtyři odpoledne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od Pawel »

Jestli nejsou vzdálenosti od bojleru k odběrným místům veliké tak bych další bojlery nedával. Za mě z DS nahřívat bojler jen opravdu na min. potřebnou teplotu a FV použil na další nahřátí klidně na 85st. podmínka je použít termostatický směšovací ventil kterým snížíte teplotu vody z bojleru. Potom také záleží jakou máte sazbu EE, některé sazby D35d, D45d, D56d a D57d mají rozdíl VT a NT deset haléřů a tam bych neřešil zapnutí bojleru kdykoliv. Vycházel jsem z ceníku čezu na dobu neurčitou.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od cipis »

Tak je blbost zapínat bojler z DS, když není potřeba ráno a dopo teplá voda. Stačí to omezit tím časovačem na odpoledne. A buď to stihne slunko do čtyř ohřát anebo to pak dohřeje na večer DS.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od kodl69 »

Časovač netřeba. Mám podobnej boiler, využití fyzikálních vlastností vody je lepší a jednodušší: kouzlo je stratifikace - horní těleso TJ6/4" je na DS, v létě úplnně vypnutý, teď teda zapnutý, a spodní těleso (taky TJ 6/4, na upravené origo přírubě) je na FV ohřev. Horní má termostat nstavenej na 45°C, spodní na 80°C. Se starým boilerem, kterej měl jenom jedno těleso, jsem to řešil tak, že jsem měl na plášti boileru, skoro nahoře, příložnej termostat na těch 45°C. Potom se v boileru udržovalo minimální množství vody ohřáté ze sitě a zbytek šel ze soláru. Tohle ale moc nefunguje, pokud se voda ohřívá jenom pár hodin v tarifu D25d, pak by občas i teplá voda došla.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od Pawel »

cipis Každý nepotřebuje vodu až odpoledne.
kodl69 Tazatel píše o 200l bojleru vy máte asi bojler 300l tam jdou dát 2 samostatná tělesa.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od cipis »

Až večer, když to začne hřát až ve čtyři ...
To je na tazateli, kdy potřebuje teplou vodu, nedoplnil tyto údaje, stejně tak tarif atd.

Beru to podle svých potřeb, ráno, dopoledne a odpoledne vlažná/studená stačí, a na sprchu v deset večer se to ohřát stihne.
Ve svém bojleru jsem to čidlo DS termostatu v trubce narval co nejvýše, od FV termostatu úplně dolů, těsně nad havarijní.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od Petr-II »

Teplou vodu bych rád průběžně celý den. Tarif zatím D01d.
'Pod "atd." si mám představit co, ať můžu doplnit. Rád bych se dopracoval k "nejlepšímu" výsledku. Děkuji.
Naposledy upravil(a) Petr-II dne úte pro 13, 2022 11:56 am, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od cipis »

Tak v tom případě ty dva termostaty, a něco na motivy toho, co píše kodl.
Já mám DS 45 a FV maximum, je na doraz. Plus ten FV je přepínací a když se nahřeje voda, tak se mi začne hřát žebřík.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od Pawel »

Osobně bych také použil bojler do kterého jde strčit do 2/3 výšky těleso 3kW a to zapínat jen jednorázově tlačítkem přes stykač a ohřívat jen na teplotu nezbytně nutnou. Tím že ohřátí (dohřátí) vody zapínám ručně tak ji zapnu jen v tom případě že ji budu potřebovat když stávající je už mimo použitelnou teplotu a dále když vidím že bude svíti tak se můžu rozhodnou zda to nenechat na slunci. Potom když je z FV dostatek EE tak dohřát vršek klidně na 50 a potom 3 přepínacím kontaktem termostatu poslat EE také do spodního tělesa aby se nahřál celý obsah bojleru a klidně na 85st. Podmínka je použití toho směšovacího ventilu aby jste neměl na kohoutku 85 st horkou vodu.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od JirkaE »

Já mám bojlery zapojené do serie za sebou a nemůžu si to vynachválit. Z Bojleru na fotovoltaiku přetéká voda do bojleru ze sítě a voda jde automaticky nahoru. Máme teplou vodu z FV i většinu zimy, narozdíl od tvrzení některých - že to nefunguje. I voda ohřátá na 35 má svůj efekt. Když se ze sítě dohřívá jen na 45. Samozřejmostí je směšovací termostatický ventil (nejen kvůli malým dětem) Někdo tam psal 80-85 Stupňů - což je totální nesmysl, dlouhodobé ohřívání smaltovaného bojleru nad 75Stupňů = enormní zkracování životnosti poškození smaltu. Pohodlné - bezúdržbové - bez mačkání tlačítek ;)
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od Atman »

V tom ohreve na vysokú teplotu bojleru nie je problém so smaltom, to by každý hrniec starej mamy nevydržal 50 rokov ako to bolo bežné, ale s vyzrážaním solí z vody po ohriatí, volá sa to prechodná (uhličitanová tvrdosť). Ja ohrievam pol sezóny na maximum, bojler má 7 rokov, ale každé dva roky ho čistím a vyberiem z neho pár kilo sedimentov a dočista odvápnim špirálu a podľa potreby dám novú horčíkovú anódu. Smalt je ako nový, ale keby som to nerobil, už by sa dávno prepálila špirála utopená v sedimente.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od yare »

Atman píše:V tom ohreve na vysokú teplotu bojleru nie je problém so smaltom, to by každý hrniec starej mamy nevydržal 50 rokov ako to bolo bežné, ale s vyzrážaním solí z vody po ohriatí, volá sa to prechodná (uhličitanová tvrdosť). Ja ohrievam pol sezóny na maximum, bojler má 7 rokov, ale každé dva roky ho čistím a vyberiem z neho pár kilo sedimentov a dočista odvápnim špirálu a podľa potreby dám novú horčíkovú anódu. Smalt je ako nový, ale keby som to nerobil, už by sa dávno prepálila špirála utopená v sedimente.
Ja mám na vstupe 3x filter a katexovy zmäkčovač vody a teplotu z FV nastavenú na 75.
Keďže mám panely aj na východe voda je teraz nahriata na 75 okolo pol desiatej hodine. Bojler Dražice, suchá špirála. Kúpa zmäkčovača bola veľmi dobrá investícia.
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od cipis »

Také mám filtr na vstupu za vodoměrem, pak regulátor s filtrem, od dražic protecx red line a ještě pak filtr před bojlerem.
Ten protecx funguje dobře, od té doby ani jednou nebyla potřeba vyvařit konvici octem/kyselinou citrónovou. Jen se vyleje ten "prach" na dně.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od JirkaE »

Používáme také filtr DZD IPS-ProtectX Blue - po vodním kameni ani památka :yes:

Celkově celý systém prošel 3 změnami, až teď jsem spokojený a využíváme fotovoltaiku na 100%

Já jsem pro systém s více zásobníky, protože sleduji on-line 300L zásobník na 2000Wp a tam se osprchovali za zimu pouze 7x ryze z fotovoltaiky.
To není dobrá volba, výkon se rozpustí ve velké nárži a efekt v zimě téměř nulový.

Nám se voda celou zimu dohřívala ze sítě jen nepatrně, FV -často pokryla celou denní potřebu bez dohřátí ze sítě.
Jinak vydržíme i 3 dny bez sluníčka (2 dospělý a 2 děti) spotřeba ze sítě naprosto minimální po celý rok.

Voda z LX-Hybrid se jen přelévá a plní tak Bojler neustále a energie ze sítě se nezapne a vzniká rezerva navíc.
Když se dohřeje na 75Stupňů, sepne se čerpadlo a mýchá se voda do prvního.
Což je už od půlky března každodenní záležitost.

4-6 měsíců běží z ohřáté vody i pračka, což zcela jistě také ubere na energii ze sítě.

U pračky je termostatický ventil na 40 Stupňů a na výstupu do baráku 45 Stupňů.

Viz schema našeho zapojení 3 x 125Litrů do serie, 2kWp na střeše pro ohřev vody... :)
Přílohy
naše schema s.jpg
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od rva »

Nechce se mi věřit, že by nějaký ProtectX měl měřitelný vliv na vodní kámen. Iontoměniče samozřejmě ano.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV - jak vyřešit?

Příspěvek od JirkaE »

rva píše:Nechce se mi věřit, že by nějaký ProtectX měl měřitelný vliv na vodní kámen. Iontoměniče samozřejmě ano.
Nikdo neřekl, že měřitelný vliv ;)

Viditelný (rozdíl a vliv) je však evidentní.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek