Mikro ostrovní pro temperování chaty

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
xt639
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 12, 2022 8:50 pm
Lokalita: Brno

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od xt639 »

beethowen píše:Tady se můžeš podívat, kolik jsi toho schopen v zimě tak vyrobit: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
To je tak na udržování baterky při životě. O topení FVE netřeba vůbec uvažovat.

Skvělý link!
xt639
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 12, 2022 8:50 pm
Lokalita: Brno

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od xt639 »

kodl69 píše:To dvoudenní topení je spíš daný konstrukcí stavby, jestli je to kámen/ cihla s tlustými stěnami, tak přerušovaný vytápění je zoufalství. Párkrát jsem na víkend na podobné chalupě byl, a je to o ničem, to už je lepší vytápět dřevěnou budku bez tepelné izolace, ale to je trochu odjinud. Dřevěná chata je samozřejmě vytopená rychle. Máme trochu kompromis, v dřevěné boudě těžkou akumulační pec, cca 1t šamotu, a z ní komín ze starýho železničního návěstidla - komín topí prakticky hned, během dvou hodin je v patře příjemně, a za dalších pár hodin i v přízemí. Akumulace zajistí, že se ráno nikdo nebudí zimou, i když se tam celou noc nepřiloží ani polínko...
Ano, hodně kamene. Ono první večer je po pár hodinách jakože teplo, ale já tomu říkám falešné teplo, je potřeba hodně tlustý svetr...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od cipis »

Jak hrad ...
Zkus ten teplovzdušný konvertor, jinak bych to asi zbořil a postavil srub :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
xt639
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 12, 2022 8:50 pm
Lokalita: Brno

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od xt639 »

glottis píše:Muzes zakopat kolem chaty do 2m pod zem trubku a honit v ni vzduch v chate :) V zime ti to bude topit a v lete chladit :)
Tohle není vůbec špatný point! Pokud se budeme pouštět do plánovaného odvlhčení, určitě zvážím. A ta hoňka by energeticky až tak náročná být nemusela...
xt639
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 12, 2022 8:50 pm
Lokalita: Brno

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od xt639 »

Soban píše:A čím to bude honit? Když tam nemá elektřinu?

Aha pustí tam jezevčíka co bude pobíhat v trubkách..... :lol:

Ne a teď vážně.....

Soláry ti nějakou energii dají, ale v zimě je to fakt akorát tak na svícení, například teď u nás svítí, ale na panelech led takže mi vyrábí akorát panely co mám na stěně a dostávám 200W :eek2:

Takže nějaká elektřina by asi byla na nějaký automatický kotel, a světlo, ale na nějaké topení zaručeně ne!

PS. A kdo bude ty panely čistit v zimě od sněhu? Tudy cesta fakt nevede.

Skoukni.....

https://www.youtube.com/watch?v=G5QPHog-WXo
https://www.youtube.com/watch?v=lWBvqpYO_DE
https://www.youtube.com/watch?v=wW77EfyHmOE
Výtečná videa, hlavně ten Ampérák to je pán :) Subscribed!
xt639
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 12, 2022 8:50 pm
Lokalita: Brno

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od xt639 »

cipis píše:Já bych šel možná cestou homemade teplovzdušného konvertoru (vylepšená trombeho stěna). Pokud to má aspoň jednu fasádu na jih, tak to pořeší dvě díry do kolektoru na fasádě a přes malý FV panýlek 12V krmit ventilátorek.

https://www.svepomoci.cz/clanek/5317-ja ... usny-panel

Anebo koupit hotovu, třeba tady: https://www.rekuperaceobchod.cz/teplovz ... solar-150/ (namátkou zvolený odkaz z googlu ...)
:yes: Možná to pravé na začátek bez velkých rizik = velkého zklamání. Dík
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od glottis »

xt639 píše:
glottis píše:Muzes zakopat kolem chaty do 2m pod zem trubku a honit v ni vzduch v chate :) V zime ti to bude topit a v lete chladit :)
Tohle není vůbec špatný point! Pokud se budeme pouštět do plánovaného odvlhčení, určitě zvážím. A ta hoňka by energeticky až tak náročná být nemusela...
jj prave, par wattu vetrak a to uz utahne i mensi panel na zdi a mensi baterie. Muselo by se ale spocitat, kolik bys toho musel zakopat a jak hluboko :)
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od skopec »

Mám kamenou chalupu, kterou "temperuji". Prostě vše co fve vyrobí cpu do přímotopu, protože co jiného taky když už to něco dává a spotřeba když tam nejsme nula nula prd, teda něco jo, ale málo (kamery, wifi, rp,...). Loni chalupa nezamrzla. Ale nevypustit vodu bych se bál. Srovnání jak by teploty vypadaly, kdybych netemperoval bohužel nemám. Jen pocitově sousední neobydlená má zamrzlou vodu v místnosti i když já ne. S novými kamny za pár hodin dokážu i z teplot kolem nuly dostat teplotu na příjemných 20. A po topení celý víkend se naakumulují i stěny a chvíli to teplo klesá pomaleji...
aktuální teploty (už je dlouho venku zima a nikdo tam nebyl):
Světnice: 1.8 °C velká kamenná místnost
Kuchyně: 3.7 °C prakticky polosklep, je to ve svahu
Ložnice: -2.1 °C nezateplené podkroví
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
xt639
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 12, 2022 8:50 pm
Lokalita: Brno

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od xt639 »

skopec píše:Mám kamenou chalupu, kterou "temperuji". Prostě vše co fve vyrobí cpu do přímotopu, protože co jiného taky když už to něco dává a spotřeba když tam nejsme nula nula prd, teda něco jo, ale málo (kamery, wifi, rp,...). Loni chalupa nezamrzla. Ale nevypustit vodu bych se bál. Srovnání jak by teploty vypadaly, kdybych netemperoval bohužel nemám. Jen pocitově sousední neobydlená má zamrzlou vodu v místnosti i když já ne. S novými kamny za pár hodin dokážu i z teplot kolem nuly dostat teplotu na příjemných 20. A po topení celý víkend se naakumulují i stěny a chvíli to teplo klesá pomaleji...
aktuální teploty (už je dlouho venku zima a nikdo tam nebyl):
Světnice: 1.8 °C velká kamenná místnost
Kuchyně: 3.7 °C prakticky polosklep, je to ve svahu
Ložnice: -2.1 °C nezateplené podkroví
Pěkně! A jaký přímotop konkrétně?
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od kodl69 »

Můj druhej domov mám taky stěny 60-80cm kámen hlína. prakticky jedna obývaná vytápoěná místnost, sousedící s dalším domem, 3.2kWp + upravenej siton a přímotopy 3.2kW, výsledky:
v říjnu 300kWh solár + 400kWh akumulačky ze sítě
v listopadu 80kWh + 700kWh akumulačky ze sítě
v prosinci nevím, ještě jsem k tomu nepřišel nikdy, když by svítil displej. Odhad je, že akumulačky sežerou 1-1.5MWh.
Tady je vidět, že když je to nejvíc potřeba, tak to nejmíň funguje. Nepředpokládám, že by těch pár kWh dokázalo v tom baráku udržet v prosinci nadnulový teploty. To už má větší vliv stanoviště, velikost a orientace oken, zateplení půdy...
Dělal jsem to proto, aby se aspoň něco ušetřilo jaro- podzim, ono se tam muselo začít topit už v září a obvykle se topilo do konce května.
Odhad je, že ušetřím 1-1.5MWh ze sítě ročně, což při současné ceně el. energie znamená návratnost pod 5 let. V létě to bude ohřívat boiler, ale to už je jenom třešnička na dortu, jeden člověk té vody nespotřebuje...
Předchozí příspěvek ber jako něco, čeho asi nedokážeš dosáhnout, a změna z -2°C na +1°C při roztápění prakticky neznamená nic víc, než dvě polínka navíc...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Mikro ostrovní pro temperování chaty

Příspěvek od skopec »

xt639 píše: Pěkně! A jaký přímotop konkrétně?
Konkrétně tam mám dva, jedno je nějaký olejový radiátor a druhý ten nejlevnější z Hornbachu (u něj mám vyplý větrák, protože tomu SSR prý nedělá dobře). Nečekej žádný zázrak (spíš listopad/prosinec/leden nečekej nic), u mne rozdíl max 1-2 stupně, když je venku slunečný den s čistými panely a sněhem kolem. Jinak sem rád když vydrží baterky napájet wifi a samo sebe. Ale když vysvitne tak ať se snaží. Čím blíž k jaru tím lepší.
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek