Jisteni FVE pro ohrev vody

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

Omlouvam se,jsem zde zase a pevne verim ze z vasi pomoci na jare budu vodu ohrivat.
panely 4 kusy jsou doma.
https://argos.cz/pobocka-karvina/produk ... 2-mh-550wp
Tedkom bych potreboval par zasvecenych rad od mistnich znalcu:
- vedeni .Jaky prurez. Delka od panelu k regulatoru 11 m .Spotrebic spirala 160V/2000W
- odpojovac . Z jakymi pojistkami ?
- nevim zda je dulezity jistic ? Pokud ano ,jake hodnoty
- zda je potreba prepetova ochrana? Pokud ano jake parametry by mela splnovat. Panely budou na fasade ,Atiku nebudou precnivat.Barak sice hromosvod ma,aspon se tak tvari,zda v zemi po 30 letech jeste neco zbylo ?
nebo neco takoveho 3 v 1 .
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 5607%21rec
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od PetrDubi »

No, já když to vidím, tak bych tomu moc nedůvěřoval, ale možná je to jenom profesionální deformace a manželka by řekla, že na to nesmím koukat jako elektrikář ;)
Každopádně třeba ta žlutozelená tkanička od přepěťovky mě moc nepřesvědčila, že to bude fungovat , tak jak má. Jako asi to při nějakém větším přepětí vypálí ty pojistky a vyhodí jistič, ale jestli to opravdu svede přepětí, když práskne třeba do toho hromosvodu to fakt nevím. A hlavně je ten průřez v rozporu s našima normama (ty čínský to třeba splňuje).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

PetrDubi píše:No, já když to vidím, tak bych tomu moc nedůvěřoval, ale možná je to jenom profesionální deformace a manželka by řekla, že na to nesmím koukat jako elektrikář ;)
Každopádně třeba ta žlutozelená tkanička od přepěťovky mě moc nepřesvědčila, že to bude fungovat , tak jak má. Jako asi to při nějakém větším přepětí vypálí ty pojistky a vyhodí jistič, ale jestli to opravdu svede přepětí, když práskne třeba do toho hromosvodu to fakt nevím. A hlavně je ten průřez v rozporu s našima normama (ty čínský to třeba splňuje).
pane Dubi .to byl jenom takovy nastrel. Napad:-)
pokud jste eletrikar ,kdy by jste mrknul na me dotazy postupne.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od rva »

Bez počítání bych dal solární kabel 6mm2 a (asi)na oba vodiče pojistku 20A. Tak, jak je to v tom kombi boxu. DC jistič je fajn, přepěťovka rovněž, pokud nezbývají finance, tak bych je odsunul někam do budoucnosti, pokud náhodou nejsem na místě exponovaném pro blesky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

rva píše:Bez počítání bych dal solární kabel 6mm2 a (asi)na oba stringy pojistku 20A. Tak, jak je to v tom kombi boxu. DC jistič je fajn, přepěťovka rovněž, pokud nezbývají finance, tak bych je odsunul někam do budoucnosti, pokud náhodou nejsem na místě exponovaném pro blesky.
To se mi libi,odsunu nekam :D Kdyz sleduji Amperaka na YT tak mate shodny nazor,ty dve veci moc nehroti. Jako laik trochu nevim co myslis oba stringy.Myslim ze to je jenom jeden 4 panely v serii.A pojistky (tedy 20A) jako odpojovac
Asi na miste exponovenem blesky nejsem za 55 let co tu jsem nepamatuji v nasi oblasti nejaky uder blesku
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od rva »

šikovně jsem ty stringy opravil na vodiče. A pokud mít DC jistič, tak ten bych si dal k elektrárně, abych při vypínání nemusel běhat ven do kombi boxu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od PetrDubi »

Ahoj,
pokud může k té přepěťovce dojít bleskový proud, tak ten zelenošlutý má být minimálně 16 mm2 a a pokud tam nemůže přijít blesk, tak minimálně 6 mm2 - ta číncká krabice nesplňuje ani jedno.
Pokud u nás koupíš v nějakém velkoobchodě elektro malý rozvaděč, pojistkové odpínače nebo odpojovače od OEZ, přepěťovku od Citel a DC jistič Etimat, tak si to složíš taky za +/- stejnou cenu jako je ta bedna z Číny s dopravou (doprava byla to samé jako bedna) a budeš to mít z kvalitních komponentů. Na propojení uvnitř použij klidně ten solární kabel, který povedeš od panelů a uzemnění přepěťovky viz výše.
Pokud to nechceš řešit hned, tak si tam dej jenom dostatečně velký rozvaděč, do něj ten DC jistič (aby jsi měl jak odpojit panely od střídače) a zbytek doplníš časem.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od cipis »

Do kombi boxu dá přece jistič s vyrážecí cívkou, aby měl v průjezdu červený hříbek.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

rva píše:šikovně jsem ty stringy opravil na vodiče. A pokud mít DC jistič, tak ten bych si dal k elektrárně, abych při vypínání nemusel běhat ven do kombi boxu.
ja si myslel ze to byl preklep.Uz se v tom zacinam orientovat
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

PetrDubi píše:Ahoj,
pokud může k té přepěťovce dojít bleskový proud, tak ten zelenošlutý má být minimálně 16 mm2 a a pokud tam nemůže přijít blesk, tak minimálně 6 mm2 - ta číncká krabice nesplňuje ani jedno.
Pokud u nás koupíš v nějakém velkoobchodě elektro malý rozvaděč, pojistkové odpínače nebo odpojovače od OEZ, přepěťovku od Citel a DC jistič Etimat, tak si to složíš taky za +/- stejnou cenu jako je ta bedna z Číny s dopravou (doprava byla to samé jako bedna) a budeš to mít z kvalitních komponentů. Na propojení uvnitř použij klidně ten solární kabel, který povedeš od panelů a uzemnění přepěťovky viz výše.
Pokud to nechceš řešit hned, tak si tam dej jenom dostatečně velký rozvaděč, do něj ten DC jistič (aby jsi měl jak odpojit panely od střídače) a zbytek doplníš časem.
Pojistkovy odpinac s nim pocitam,zde doporucili 20A. Kdy by se dalo specifikovat jakou prepetovku .A jaky DC jistic ?
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Soban »

Panebože co řešíte koniny.....

Proud nakrátko Isc/A 13,99 A takže normální 16A pojistka na stringu.....

Takže https://www.oez.cz/opvp10-2 a do toho dvě pojistky 16A

Tak stejně na spirálu to stejné a je to vyřešené.

K čemu jističe? A ty odpínače si dáš ke střídači a hotovo, jeden string netřeba nějak speciálně jistit.

Přepěťovky dle chuti, podle mě zbytečné, když do toho práskne stejně to vše odejde a nemáš to spojene s 230V rozvodem takže pokud bude dostatečná vzdálenost......

Ke kabelu, normální solární 6mm2 bych dal a je to. (na 16A stačí i 2.5mm2 ale proč zahřívat kabely....)
Naposledy upravil(a) Soban dne úte pro 06, 2022 8:07 pm, celkem upraveno 1 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

Soban píše:Panebože co řešíte koniny.....

Proud nakrátko Isc/A 13,99 A takže normální 16A pojistka na stringu.....

Takže https://www.oez.cz/opvp10-2 a do toho dvě pojistky 16A

Tak stejně na spirálu to stejné a je to vyřešené.

Přepěťovky dle chuti, podle mě zbytečné, když do toho práskne stejně to vše odejde a nemáš to spojene s 230V rozvodem takže pokud bude dostatečná vzdálenost......
laicky jsem videl 14 A pojisky jsou 16 .Ale kdyz doporucili 20A tak jsem si myslel zichr.Prosimte a jak to myslis to stejne na spiralu? Jako ze vyvod z Belu zase odpojovac DC 16A a pak havarijni termostat a nakonec spirala?
S DS 230V to spojene nebude.Akorat co je myslenka dostatecna vzdalenost?
Dik za doplneni.
Uz se pomalu blizim k zaveru:-)
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Soban »

Ty stejné odpínače můžeš dát i na výstup z toho bellu jsou pro AC 690 V/DC 440 V.

Říkáš spirála 2000W a 160V takže proud 2000/160=12.5A takže nejbližší 16A pojistka a kabel na těch 160V bych dal 2.5mm2.

Samozřejmě v bojleru zůstane normální termostat+havarijní termostat.

Jinak místo pojistek na AC stranu můžeš dát normální 16A jistič s charakteristikou B.

Dostatečnou vzdáleností myslím že všechny dráty pro ohřev bojleru budou co nejvíc vzdálené od ostatních drátů, aby při přepětí se to nedostalo na 230V rozvody.
Kdyby tam byl souběh tak jsou přepěťovky vhodné.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

Soban píše:Ty stejné odpínače můžeš dát i na výstup z toho bellu jsou pro AC 690 V/DC 440 V.

Říkáš spirála 2000W a 160V takže proud 2000/160=12.5A takže nejbližší 16A pojistka a kabel na těch 160V bych dal 2.5mm2.

Samozřejmě v bojleru zůstane normální termostat+havarijní termostat.

Jinak místo pojistek na AC stranu můžeš dát normální 16A jistič s charakteristikou B.

Dostatečnou vzdáleností myslím že všechny dráty pro ohřev bojleru budou co nejvíc vzdálené od ostatních drátů, aby při přepětí se to nedostalo na 230V rozvody.
Kdyby tam byl souběh tak jsou přepěťovky vhodné.
Super.Spirala se vyrabi,termostat nebude treba .k Belu prikoupim cidlo nekde se to napojuje primo v nem.Jeste dotaz misto jistice na AC strane pred spiralou muzou byt stare porcelanove pojistky.Byly by to nulove naklady.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od cipis »

Nulové náklady!? To asi těžko ... Tuna sraní a výsledek hrůza vs. ušetřených pár kaček?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od bokser01 »

Co to je za blbost? Jističe stojí do stovky, ty dražší do 2 stovek... Toto není správná cesta... Jinak ohřev TUV bez termostatu opět špatně... Hra s ohněm... Ještě řekni že není potřeba ani pojistný ventil. :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

Dobra ,stacilo napsat porcelanove pojistky spatna volba.Musi byt jistic.Pro upresneni ten 16A jistic bude 2 x na kazdem vodici ?
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

bokser01 píše:Co to je za blbost? Jističe stojí do stovky, ty dražší do 2 stovek... Toto není správná cesta... Jinak ohřev TUV bez termostatu opět špatně... Hra s ohněm... Ještě řekni že není potřeba ani pojistný ventil. :D
ten termostat beru zpet,byl jsem myslenkou jinde :-) Tam bude.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od PetrDubi »

Ten jistič má být dvoupólový (vypíná oba vodiče současné) - jak od panelů (pokud ho budeš dávat) tak mezi střídač a bojler.
Jinak já osobně bych dal na panely spíš jistič (osobně mi to přijde při vypínání panelů když svítí sluníčko bezpečnější než odpínač, ale jsko jištění je odpínač i jistič rovnocenný).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

PetrDubi píše:Ten jistič má být dvoupólový (vypíná oba vodiče současné) - jak od panelů (pokud ho budeš dávat) tak mezi střídač a bojler.
Jinak já osobně bych dal na panely spíš jistič (osobně mi to přijde při vypínání panelů když svítí sluníčko bezpečnější než odpínač, ale jsko jištění je odpínač i jistič rovnocenný).
p.Dubi.Potreboval bych jeste par otazek.Kde umistit pojistkovy odpojovac.Vedeni od panelu projde zdi do garaze a pak bude pokracovat 7 m.k regulatoru.Umistit hned po stupu do domu nebo az pred regulator.
Pak jeste k nestastnemu dotazu zda za regulatorem pred termostatem muzou byt normalni pojistky misto jistice.Jelikoz jsem lajk ,tak jsem vychazel z toho kdyz tam muze byt normalni mech.termosat.
K tomu ja doma mam pouze jeden jistic z roku 1993 a to hlavni .Domovni rozvadec pouze pojistky.U otce na rodnem dome od 1971 je jistic hlavni 50let ,pri nem hodiny a domovni pojistky vse v drevene krabici na dubove desce.
Tak zda by to slo nejak laikovi vysvetlit.Dik

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek