FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2244
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od fugas »

Marko250: Tak já netuším jestli jsou to konečné finanční zdroje,Vzhleem k tomu že Rottenkiwi má co se týče vybavenosti oproti mě elektrárnu za ranec nekalkuloval jsem s tím že standartně žije z 200 eur.A pokud je to člověk nemohoucí ,tak by to pro něj bylo asi lepší než běhat s pilou a levnější než kupovat habr.Snažím se jen poradit ,nemůžu za to že mi to nejde :mrgreen:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Mesačná platba je takáto: DS 16.8 € PLYN 9 € + TV a rozhlas tu + TV a rozhlas v dome po otcovi + 0 kWh stojí 10 € na rok.
TZ tých 16.8 x 11 mi majú cca. 90 € vrátiť.

Zdroj tepla je toto: 2x

Dnes som napr. zo 6 kWh z FVE natopil izby na 25 až 20.7 *C, celý deň a to ráno bolo -6
a cez deň max. + 4.
Přílohy
zdroj_tep.jpg
mesacna_platba.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3380
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od marko250 »

Ty pecky jsou hodně neúčinné.Ten druhý máš postavený někde přez zeď a vedlejší místnosti?Předpokládám že máš jen jeden komín(dvě zděře,či tři).Pokud bych měl z tohoto stavu uplést z "hovna-bič",tak bych použil jen jeden,ten postavit tak,ať jde jeho kouřovod hned z výstupu do vedlejší místnosti,kde by vstupoval do výměníku a předal vysokou teplotu spalin,které z něj teď jdou(300-350°C).Mám na mysli výměník jako na hradech v rozích(kachláky,porcelán,zděné,měděné) z něj pak pokračovat do komínové zděře,kde už budou spaliny kolem 150°C.Určitě bych přivedl sekundární vzduch do ohniště ze sklepa,nebo od jinud.Samotné kamna posílit akumulační hmotou po stranách a v zadu,nebo ještě lépe z nich udělat krbovou vložku s obestavěním a buď nuceným nebo volným prouděním vzduchu.Šel by tam šoupnout i výměník na teplou vodu do toho prostoru.Předpokládám,že se na image domu a zařízení moc nehraje,jde hlavně o bezpečnost,jednoduchost a pohodlí.
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak keď spálim za rok 4 t dreva, 1 kg 8 % vlhkosť = 17,8 MJ.kg-1, to je pri účinnosti 60 %
cca. 43 GJ za 120 €, ergo 11944 kWh ergo 0.01 € / kWh.

Keby som to nahradil zo siete, tak 11944 * 0.15 = 1790
tak toto určite nie, klima to by možno bolo 800 €, to tiež nie.

Plyn je cca. o 10 % lacnejší, takže 1611 €, to tiež nie.

Takže ak k cene dreva pripočítam kálačku za 500 €, tak to bude za 10 r. životnosti
120 + 50 = 170 € ročne.

Ak by som uvažoval brikety, 4 t = 169 x 4 = 676 €.

Takže stále kálačka s 3000 W motorom na 230 V + hrab ma vyjde najlacnejšie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3380
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od marko250 »

Máš tam několik chyb:
1.tvrdé dřevo nařezané ,naštípané na rozměr do krbových kachlí a uložené na vzduchu po dva roky pod střechou dosáhne svého minima 20% vlhkosti.To samé měkké dřeviny o rok dříve.A žádný posun již dál není,nižší vlhkost jde umělým sušením za vyšších teplot a řízené vlhkosti,jsem tak trochu od fochu :-) a umím ti píchnout vlhkoměr do různých dřevin a stavů co mám za domem.Pod 20% ale nenajdu žádný.
2. 3000W origo jednofázový motor nelze spustit na 230VAC/20A,ale až při 100A.Asi tři měsíce zpět jsem takový koupil za 7500Kč s tím,že jsem se dopředu ptal na jeho spuštění a byl jsem ujištěn,že stačí 40A. Ani 60A jej ale nespustilo a na tom základě jsem jej vrátil.Firma byla solidní a jednala celkem rychle(jen jej poslala do MezMohelnice na ověření).Ještě hůř s rozběhem je na tom 3-f překopaný motor na 1-f.
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

No tak si musím dať novú prípojku 400 V / 3 f.
Moje drevo je veĹmi tenké, veľmi krátke a stojí v lete pri stene, za fóliou,
takže je tam teplota aj nad 50 *C, na pojde pod eternitom sa nedá vydržať,
tam by sa usušilo ešte viac, ale kto ho tam vynesie.

Potom stojí ešte rok v sklade, kde je min. vlhkosť a ešte sa dosúša, keď týždeň
stojí vedľa kachlí.

Victron dá s PowerAssist 14000 VA Studer 11 12 a 15 kVA, takže jedine tak
spustiť ten motor.

NO ale napr. 2400 W Narex išla v pohode na 10 A poistku.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Botas
Příspěvky: 275
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od Botas »

No tak to tu po očku sleduji a řešit a kupovat obří měnič jen kvůli štípačce no nevím zda se to vyplatí.
Začal bych jednoduše
Mohu koupit to samé dřevo od stejného dodavatele naštípané ?Jaký je rozdíl v ceně.
Najde se v okolí někdo kdo si rád přivydělá že to poštípe nějakej náctiletej klučina teda jestli se odlepí od pc.Za kolik.
Nestačila by mi malá štípačka? Možnost někde půjčit a vyzkoušet. Zvládne /nezvládne mi to poštípat
Poté koupím bud tu malou s menšími nároky at už na ds či na měnič nebo budu muset sestrojit vekou.
Pokud velkou nemá soused 3F 400v? Jsem s ním za dobře a těch 2x ročně mi nenatáhl kábl?
El mu buď zaplatím nebo na oplátku já mu třeba půjčím tu štípačku...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Áno, keby sused nechcel na mne zarobiť, tak by sme sa mohli dohodnúť.
On potrebuje 30 rpm, ja 6 rpm, on má 400 V ja nie, tak keby som ja dal
150 a on 450 a štiepačka by bola uňho a dal by mi za 2 € elektrinu, na mojich
6 rpm, tak by to šlo.

Ak by mi niekto prišiel poštiepať, tak by to štiepal týždeň, každý deń 3 jedlá
+ 5 pív + 3 l vína, plus každý deň, keď ho potom v priebehu roka stretnem
v obchode, tak jedno poldeci. A ešte cigarety.

No tak, to si možem za to kúpiť aj štiepačku, aj drevo aj Studera. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2224
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od gupa »

Řekl bych, že účinnost tohoto topidla tak jak je vidno, bude někde okolo 20-30%. Kolik ten teploměr ukazuje když fajruješ, když to dohořívá a když přiložíš?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od petrs »

Jeste jedno mozne reseni pro stipacku dreva-zbyly me nejake DC motory z minulych akci
Motory 48 V 15-80A   36 V 15A 1400 ot min.JPG
Vetsi z nich ma jmenovity proud 15A/ 48 V ,pri chlazeni 1m3 vzduchu za minutu je jmenovity proud 80A,navic ma dutou hridel pro chlazeni vodou.Pouzivam tento typ denne cca 15 let ve sloupove vrtacce-prozatim nebylo treba menit uhliky.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Botas
Příspěvky: 275
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od Botas »

Hmm několik nápadů a ty na které bylo odpovězeno tak negativně.
Tvé nemoci tu byli probírané nějak teď nevím jestli tvůj soustavně negativní a pesimistický pohled na věc je jednou z nemocí nebo tvůj životní postoj či zkušenost.
Anebo pokud si se rozhodl že takový měnič chceš a potřebuješ si to jen obhájit tak fajn nikoho se neptej a prostě si kup victron studer nebo cokoli jiného. Pak ale musíš na to mít eura. Psals někde že ti chybí cca 440 kwh k soběstačnosti a to ti chybí na panelech nebo na měničích že těch 440 kwh zežere něco co ti měniče nedaj?
Nebo se bavíme jen o té štípačce?Než bych něco dělal půjčil bych bud od někoho kdo má nebo v půjčovně nářadí takovou co ti rozjedou měnič a zkusil bych jak to půjde pač teorie je jedna věc a praxe druhá.
Hlavně bych hledal cestu jak by to mohlo jít a né důvody proč to nejde.
To samý i s těma eurama tu máš hodně příspěvků a doma toho hodně naprogramováno což třeba jde absolutně mimo mně určo kdybys rozhodil sítě by se nějakej šolich neofiko na přivýdělek dal splašit. A využil bys nějaké své znalosti.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

No dakujem za rady, ale ja veci nevidím negatívne, len stretávam iných ľudí, ako vy,
preto mám aj tak doriadený mozog, ako mám, a tak neviem predpovedať správanie
mojho mozgu ani na deň dopredu, tak ako mám niekomu povedať, že zajtra nejakú
robotu urobím, keď sa kľudne može stať, že 3 mesiace nevstanem z postele a budem
na infuzkach ? Odkiaĺ mám vedieť, že sa veci, ktoré som zažil niekoľkokrát, znova nezopakujú ?

Depresia, anorexia, paranoja, psychóza, sa nedajú ovládať voľou, lebo žiadna voľa nie je,
voĺa je len výmysel filozofov.

NO, takže vidíme, že riešenie nie je, pozeral som rozne video recenzie, potreboval
by som minimálne kálačku za 650 €, to je 3500 W motor na 400 V.

Ten teplomer na sporáku merá teplotu vzduchu, lebo sa nedotýka kovu a tá je
od 15 do 210 *C, viac tam neprikladám. Teraz ráno dávam 4 polienka, aby v izbe
bolo 25 *C, potom zapnem z FVE halogen a potom večer znova rozložím, takže
zase 4 polienka, asi 1.5 kg dreva.

Keď to porovnám so starým sporákom, ktorý mal podľa výrobcu účinnosť 80 %,
tak to je oveľa lepšie, lebo má vnútri šamot, sa pár min je v izbe z 18, 25 *C,
ak sa použije hrab. Ak topoľ či vrbam tak treba čakať asi 40 min.

Niekedy som so starým sporákom potreboval 10 rpm dreva, teraz s týmto
tu do dvoch izieb 6 rpm.

Jediné riešenie je dostať znovu plný dochodok, ale to je na niekoĺko rokov súdenie
sa s poisťovňou a posudkovými lekármi. To je oveĺa drašie ako Studer či Victron,
a ešte by som to ja alebo oni nemuseli prežiť, lebo mozog chorého neviete ovládať,
on si robí, ak je stresovaný to, čo má, ergo chráni sa.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od vlkazajac »

Aj jednoduchý človek sa vie zorientovať v tom, čo sa oplatí a čo nie. Ak sa mám vytešovať z toho, že si za jeden - dva dni v roku nachystám drevo vlastnými prostriedkami, nebudem si zriaďovať trojfázovú prípojku a už vôbec nie budovať svojpomocné tri fázy. Sused by za pripojenie kábla dostal 10 EUR a bol by tiež spokojný.

S Vašim prehľadom by som si vedel spočítať, či sa mi oplatí demontovať jestvujúci FV systém, alebo prejsť na iné napätie a zmeniť hardware. Ak máte moc premenných, tak si tie potrebné jednoducho stanovte, nikto to za Vás neurobí.

Je to stále dokola a o ničom. Počítať viete, tak prestaňte predhadzovať takéto špeky. Príklad za všetko :
Už ste naznačovali, že môžete prísť o prípojku 20 A, a zrazu máte zámer nechať si zapojiť tri fázy.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2224
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od gupa »

Abych tedy vzhledem k mému slibu odpověděl cobych udělal. Asi bych zakoupil a nainstaloval ještě minimálně dvě nebo tři klapky na kouřovodu typuji 250mm dlouhé a dal je místo té metrovky.

Pokud by jsi měl teploměrů více a zabudoval kapilárii do středu mezi každou klapku, došel by jsi nato, že to je pro spotřebu dřeva a vzhledem k finančním možnostem jako za vhodné a výhodné, protože by z teploty 250°C max bylo při vhodném natočení klapek a dobrém komínovém tahu teplota až 350-400°C No to si potom můžeš jako matematicky vzručný člověk dopočítat kolikto tepla jde méně Bohu přímo pod fousa z tvýho komínu. Je nutné protože nemáš pyrolytické ohniště častěji čistit stěnu kouřovodů, protože zanešené méně předávají tepla do stěny kouřovodu potažmo do prostoru.

Takže asi bych prakticky začal s jednou klapkou ještě navíc a potom podle finaní přidával až dotěch 4 a cvičil se v naklápění. Ony mají i takovou jakousi aretaci. Mám ji také jednu kdesi.

Tak bych asi přemýšlel hlavně vzhledem, jak jsem psal hlavně k financím. Jinak bych tu potvoru rozřezal a nasadil nani zplyňovací prostor nato vyustění, kde by byla tryska, předělal popelník v začátek trubkového výměníku (alespoň 4-6x2"a ten by procházel vedle zvenku odspodu až do kolena hore do komína. No ještě bych to vymazlil nějakou elektronikou a zlepšujícími prvky, ale popravdě, o takové rady bez činů asi nestojíš a každý máme svoje trable.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Tá rúra je nad tou klapkou chladnejšia, lebo tam je nainštalovaný ventilátor, ktorý koleno
ochladzuje a teplý vzduch smerom šikmo dole tlačí k zemi. Tak sa mi vyrovnala teplota
hore pod stropom a dole, takže už nemusím topiť celý deň, ale stačí 20 W ventilátor,
aby som mal rozdiel teplot pod 2 *C, hore vs. dole, inokedy, keď som nemal ventilátor,
hore som mal aj 40 *C a dole 17 *C.

A prečo by som si nemohol dať prípojku 400 V, keď by mi to pomohlo prežiť,
lebo bez prípojky, by som musel dať za 10 r. 7000 € na brikety,
ale s prípojkou 600 + 500 +120 x 10 = 2300 €.

7000 - 2300 = 4700 € úspora.

Príprava dreva, to nie sú dva dni. Ja sa nemožem s drevom dostať do dvora, lebo mi obecný
úrad zničil most, musel som tam dať panel a panel praskol už pod 2 t- autom, takže
nejaká V3S s 8 t dreva do dvora nevojde.

Preto sa to reže na ceste, jeden deň, potom sa to jeden deń vozí do dvora, potom sa to
niekoľko dní rúbe na tenko a ukladá pod fóliu ku stene, aby to malo 8 % vlhkosť po dvoch
rokoch a nie 40 %, ako majú mnohí, čo v auguste privezú surové drevo a v októbri to pália
a celej dedine, keď ide človek na bicykli, sa treba zadusiť.

Ja mám komín sivý, nie čierny, z vysušeného hrabu ide minimum dymu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
pezizka
Příspěvky: 738
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od pezizka »

Promiňte, ale Vám prostě poradit nelze :cry: Jak Vám pomůže ve Vaší tíživé situaci DS 3f potažmo štípačka? Jestli nevíte jak na tom budete zítra (no to nevím ani já) a jestli na 3 měsíce nezalehnete, tak jak chcete štípat dřevo? Když díky oněm 3 měsícům nenachystáte dřevo, jara nedožijete... Potom počítat na 10 let dopředu je zbytečné. Překvapuje mne, že s Vaší inteligencí Vám dělá problém rozvaha priorit. Svou situaci znáte nejlépe Vy a rozhodnutí je pouze na Vás. Jen Vám můžu přát, ať to ve Vaší nelehké situaci vezmete za správný konec :handshake2:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Práveže ja nepoznám svoju situáciu, lebo keby som ju poznal, tak nebudem zvažovať
1000-ky možností. Ak stretnem rozumných ľudí a dajú mi adekvátne lieky, tak budem
mat príjem 6000 € mesačne a budem pracovať 48 hod denne a všetko bude OK.

No može nastať aj situácia, že nebudem mať ani 140 € dochodku a zaľahnem na 2 roky
do postele, ak stretnem zlých ľudí a dajú mi zlé lieky, nevhodné na moju DNA.

Situácia sa nedá zobrať za správny koniec, lebo predikcia správania komorbidity
niekoľkých ochorení je vec na počítanie, pre počítač s AI s 10na11 bunkami a s výkonom
v rádoch TW a také na Zemi budú o 45 r.

Vy sa tu snažíte aplikovať svoje myslenie na chorý mozog a svoju situáciu a vaše riešenie
problémov na moju a moje riešenia. Lenže to je uplný nezmysel. :)

A prečo by malo byť uvažovanie na 10 r. zbytočné, to mám úplne neefektívne vynaložiť
prostriedky teraz a o 10 r. budem mať čo ? Ani efektívnu a lacnú FVE ani zdroj tepla ?

Vidím, že snaha pochopiť iného a nájsť riešenie, ktoré je reálne tu a teraz u mňa,
je pre mnohých neriešiteľný problém. Ale problém je to preto, lebo uvažujete v rámci
svojich životných skúseností, nie mojich.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2224
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od gupa »

rottenkiwi píše:Tá rúra je nad tou klapkou chladnejšia, lebo tam je nainštalovaný ventilátor, ktorý koleno
ochladzuje a teplý vzduch smerom šikmo dole tlačí k zemi. Tak sa mi vyrovnala teplota
hore pod stropom a dole, takže už nemusím topiť celý deň, ale stačí 20 W ventilátor,
aby som mal rozdiel teplot pod 2 *C, hore vs. dole, inokedy, keď som nemal ventilátor,
hore som mal aj 40 *C a dole 17 *C.
Ten ventilátor co rozhání stratifikaci v místnosti není špatný, ale na dokonalejší předávání tepla z polínek má vliv asi tak v 1% účinnosti navíc a to proto že se dosouší to palivo u země lépe a akumulace stěn místnosti je také lepší. Což je ve výsledku ale mizerně málo když stále více jak 60% tepla z paliva putuje teplým proudem ven z komína. Jak je teplý? stačí vložit opatrně ruku do toho čistícího otvoru když zrovna moc nefajruješ. Mělo by tam být tak cca a max jen při správném komínové tahu do 80°C. Při nízkotlace řízeném a plném fajru jen i 25°C a i méně. No a to si můžeš spočítat kolik tepla zůstane v místnosti když vyřešíš jen tento rozdíl z 80°na 25 v komíně při určitý rychlosti proudu. To bys mohl vytápět totiž mnohem větší prostor. A to ještě ani netušíš, kolik tepla ztrácíš nassátím chladu zvenku, protože to co prolítne komínem ven, musí být do místnosti odjinut nassáto, zpravidla zvenku a to s venkovní teplotou.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pezizka
Příspěvky: 738
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od pezizka »

Pochopení druhých jistě máte, to snad vidíte sám, ale zkušenost není předatelná, jak ta něčí Vám tak ta Vaše ostatním :( Jste borec matiku, tak Vám jistě není cizí, že pokud na levé straně rovnice budou pouze neznámé a proměnné, tak na pravé tomu nebude jinak :dontknow: Ke kloudnému výsledku Vám nepomůže ani armáda Einstinů se superpočítači celého vesmíru. Snad Nostradamus ;) Opravdu rád bych Vám něco kloudného poradil, ale nevím co. Možná mám málo pochopení, zkušeností či inteligence. Každopádně vím naprosto jistě, že finální rozhodnutí je jen na Vás a jen Vy si za něj ponesete důsledky. Nechci tady zakládat další OT tak radši končím. Přeji mnoho zdaru :yes:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Ten komín má 115 r. nemá čistiaci otvor, je široký 111 x 101 cm, ak odpočítame šírku jednej tehly,
tak vnútro má cca. 80 x 70 cm, otvor vnútri začína vo výške starej pece cca. 170 cm nad zemou,
doňho ústi 6 m dlhý ležatý drevený komín, ktorý sa čistí tak, že sa vrchné tehly na vzdialenosť
1.5 m vyberú, urobí sa zmes ílu, piesku a vápna + cement a to sa aplikuje na tie tehly.

Takže sa snažím páliť úplne suché drevo, aby som čistil ten ležatý komín len raz za rok.
Aplikovať blato s vápnom v -15 *C nie je to, čo by som chcel robiť s reumatickou artritídou.

Ak zatiahnem klapku keď horí na 45 *, tak už je v izbe smrad, takže možem mať tam jedine
jednu klapku a posunúť ju do horizontálnej polohy, až keď je tam už len rozžeravené uhlie.

Takže komín ma určite len cca. 4.5 m od miesta, kde je otvor, celkovo cca. 6 m a to je asi
na tak hrubý komín a 3 ústiace 120 mm rúry málo, na dobrý ťah.

Ja keď dám ráno 2 až 3 kg dreva a pepo, tak asi po minúte tam aplikujem na vstupe 180 W
ventilátor z fénu, to rozohreje kachle na cca. 120 * C v priebehu 4 min.
Ak by som to neurobil, tak takých 15 min by to len pomaly nahrievalo komín
a až potom by začal byť rozdiel tlakov taký, aby to vobec horelo, skor by to zhaslo,
hoci by tam bolo aj 1 až 2 cm hrubé topoľové suché drevo.

Vzduch sa nasáva z chodby vedľa a má cca. 14 *C pri vonkajšej teplote 0 *C.

Áno rozhodnutie je na mne, ja si ponesiem dosledky, chyba je len v tom, že zdraví sa majú
čím rozhodnúť a ja sa možem rozhodnúť pravou chlopňou či ľavým kolenom, ale nie mozgom,
lebo moje rozhodovanie NEdeterminuje moja voľa, tá neexistuje, moje rozhodovanie determinuje
dávka lieku/ov určená psychiatrom. :)

DC motory na 48 V sú tiež riešením pre štiepačku, ale ja mám len 24 V Trojany a 24 V LiFE,
keby som to dal sériovo na 48, to si neviem predstaviť ako by to bolo, Trojany by dali malý
prúd a bol by na nich veľký úbytok napatia kvoli vačšiemu odporu pri 48 V / 100 A pre DC motor.

Videl som aj z vysokozvižného 24 V / 600 A, ale tie tlaky v hydraulike a ako by som to prerobil na štiepačku
si vobec neviem predstaviť.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek