Greenbono

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Greenbono

Příspěvek od brumlaj »

redcrown píše:Ahoj,
pomáhám s úvahami u kamaráda, chce provozovat XTM 4kVA s GB v hybridním režimu. Tzn. SSR se spínáním v nule. Protože ale Studer má rychlý mozek a je schopen pracovat téměř bez přebytků, tak jsem se chtěl zeptat, jestli když bude SSR prasit sinusovku, jestli s tím nebude mít to XTMko problém.
díky
A jak přesně si představuješ zapojení a na jaké chování se u XTx zaměřit? Spínání zátěží na vstupu XTx či jeho výstupu? Ptám se přesně proto, že píšeš "téměř bez přebytků". Pokud je sepnuto transfer relé - aby mohly vznikat přetoky - tak je flikr o impedanci přípojky. Takovéto testy u mne nejdřív v lednu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Greenbono

Příspěvek od redcrown »

Pokud je sepnuté transfér relé, tak je asi jedno, kde je balast s SSR, jestli na vstupu nebo výstupu, nebo ne? Pokud je transfér relé rozepnuté, tak je to jasné, ale já jsem se opravdu ptal na to, když je měnič přifázovaný. Pokud to není jedno, tak tedy upřesním - na jeho vstupu. Ano, je to o impendanci přípojky, flikr to dělá, ale jestli to nevadí měření a zpracování signálu v XTM. To o nulových přetocích jsem psal jen pro zdůraznění výjimečnosti rychlosti zpracování signálu oproti jiným rozšířeným měničům, nikoli o konkrétním zapojení.
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Greenbono

Příspěvek od NOPARasito »

redcrown píše:Pokud je sepnuté transfér relé, tak je asi jedno, kde je balast s SSR, jestli na vstupu nebo výstupu, nebo ne? Pokud je transfér relé rozepnuté, tak je to jasné, ale já jsem se opravdu ptal na to, když je měnič přifázovaný. Pokud to není jedno, tak tedy upřesním - na jeho vstupu. Ano, je to o impendanci přípojky, flikr to dělá, ale jestli to nevadí měření a zpracování signálu v XTM. To o nulových přetocích jsem psal jen pro zdůraznění výjimečnosti rychlosti zpracování signálu oproti jiným rozšířeným měničům, nikoli o konkrétním zapojení.
díky
Spinani v nule bude vzdy zatezovat menic, ale fazove rizeni by melo byt na tom o dost lepe. Poslednich cca 14 dnu jsem se zajimal o to jak je na tom prave GreenBon0 na ma to dosti sofistikovane udelane. Kdyz si ty stranky Yorixu proctes pochopis proc a jak to zacal delat a na vytezovani to neni uplne 100% reseni, na 99% to bude vyhovovat kazdemu :yes:
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Greenbono

Příspěvek od Vitek »

Fázové řízení samozřejmě může způsobovat a způsobuje radiové rušení. Známe to všichni z vysavačů, tam se efekt ještě násobí --- triaková regulace plus komutátorový seriový motor... vražedná kombinace...

Ale jak se píše o řádek výše, nastudujte si dokumentaci, pak zvažte všchny plusy mínusy no a vytěžovat v ostrově může každý !! cena energie kterou využijete se Vám vrátí hodně brzy....
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Greenbono

Příspěvek od NOPARasito »

Vitek píše:Fázové řízení samozřejmě může způsobovat a způsobuje radiové rušení. Známe to všichni z vysavačů, tam se efekt ještě násobí --- triaková regulace plus komutátorový seriový motor... vražedná kombinace...

Ale jak se píše o řádek výše, nastudujte si dokumentaci, pak zvažte všchny plusy mínusy no a vytěžovat v ostrově může každý !! cena energie kterou využijete se Vám vrátí hodně brzy....
i "neostrove" :yes:
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Greenbono

Příspěvek od redcrown »

přátelé Greenbona, chtěl bych se zeptat na fungování FW Aku. Jak to vlastně funguje s LFP bateriemi, u kterých se říká, že ve velkém rozsahu není napětí citlivé na SOC? Další otázkou je, jak vlastně dochází k balančnímu napětí, když GB připíná balast? Pokud je malá kapacita balastu, tak si dovedu představit, že to není problém, ale pokud mám velkou AKU nádrž, která se jen velmi těžko natopí, v okrajové sezóně vlastně vůbec, jak se řeší balancování. Konkrétně přemýšlím nad Batrium a GB aku.
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Greenbono

Příspěvek od NOPARasito »

redcrown píše:přátelé Greenbona, chtěl bych se zeptat na fungování FW Aku. Jak to vlastně funguje s LFP bateriemi, u kterých se říká, že ve velkém rozsahu není napětí citlivé na SOC? Další otázkou je, jak vlastně dochází k balančnímu napětí, když GB připíná balast? Pokud je malá kapacita balastu, tak si dovedu představit, že to není problém, ale pokud mám velkou AKU nádrž, která se jen velmi těžko natopí, v okrajové sezóně vlastně vůbec, jak se řeší balancování. Konkrétně přemýšlím nad Batrium a GB aku.
díky
Osobne mam nazor ze Greenbono bude delat to co po nem uživatel chce. Jestli se jedna o baterie LFP/Liion/olovo je uplne burta. Bude se snazit pres SSR drzet zatez vytezovani do hladiny napeti nastavene uzivatelem ;-).
Nastudoval jsem si ho a momentalne pro me je to jeden z ukolu pro rok 2020. Spise nutnost nez prepych :wood: .
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Greenbono

Příspěvek od redcrown »

no jo, ale já bych potřeboval, aby se spustilo na vysokém SOC, např. 90-95%. To si myslím, že u LFP přes napětí moc dobře nepůjde. Někdo konkrétní zkušenost s LFP s GB AKU?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Greenbono

Příspěvek od Vitek »

redcrown píše:přátelé Greenbona, chtěl bych se zeptat na fungování FW Aku. Jak to vlastně funguje s LFP bateriemi, u kterých se říká, že ve velkém rozsahu není napětí citlivé na SOC? Další otázkou je, jak vlastně dochází k balančnímu napětí, když GB připíná balast? Pokud je malá kapacita balastu, tak si dovedu představit, že to není problém, ale pokud mám velkou AKU nádrž, která se jen velmi těžko natopí, v okrajové sezóně vlastně vůbec, jak se řeší balancování. Konkrétně přemýšlím nad Batrium a GB aku.
díky
aku funguje dobře, mám to v nejnovější verzi. funguje to jednoduše, jiř jsem to popisoval. referenční hodnoty jsou proud do střídače AC, proud do baterky ( kladný) , napětí baterky - referenční hodnota podle které chceš řídit vytěžování -

Tzn tvuj float bude nastaven na hodnotu X + 0,5V s tím že X je tvoje požadované vytěžované napětí Akumulátoru.

pokud je napětí přes tak spíná ssr.

je tam mraky nastavení a mraky variant zapojení. ale vim že to funguje perfektně :-) půl roku to valí a nemusím řešit nic. vše spolehlivé.
Ahoj Vítek.

Jo mám olovo :D
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Greenbono

Příspěvek od NOPARasito »

redcrown píše:no jo, ale já bych potřeboval, aby se spustilo na vysokém SOC, např. 90-95%. To si myslím, že u LFP přes napětí moc dobře nepůjde. Někdo konkrétní zkušenost s LFP s GB AKU?
Dle mne jak psal Vitek nebude problem to poresit kombinaci napeti a proudu do baterky, ale pokud mas merak na SOC, ten by ti to zajistil jistotu pro povel BONA, ale dle sledovani na SOC meraku a posefovani hladiny napeti u 90% SOC si nemyslim, ze by to BONO nedalo ;-).
Ps.: Ja osobne mam odsledovnano, ze baterie Lifepo4 si do 80-85% chce vzit dost A. Vse co je nad jiz nedovoli napetovej spad, ale je pravda, ze kdybych z nabijeciho napeti 55V dal smazbu na 58,4V v 16S bylo by to o necem jinem, ale taky o zivotnosti.
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Greenbono

Příspěvek od Vitek »

NOPARasito píše:
redcrown píše:no jo, ale já bych potřeboval, aby se spustilo na vysokém SOC, např. 90-95%. To si myslím, že u LFP přes napětí moc dobře nepůjde. Někdo konkrétní zkušenost s LFP s GB AKU?
Dle mne jak psal Vitek nebude problem to poresit kombinaci napeti a proudu do baterky, ale pokud mas merak na SOC, ten by ti to zajistil jistotu pro povel BONA, ale dle sledovani na SOC meraku a posefovani hladiny napeti u 90% SOC si nemyslim, ze by to BONO nedalo ;-).
Ps.: Ja osobne mam odsledovnano, ze baterie Lifepo4 si do 80-85% chce vzit dost A. Vse co je nad jiz nedovoli napetovej spad, ale je pravda, ze kdybych z nabijeciho napeti 55V dal smazbu na 58,4V v 16S bylo by to o necem jinem, ale taky o zivotnosti.
Ano DLe NoPARasita mam v serii čistý kontakt který mi povolí vytěžování až od mnou nastavené hladiny SOC. mám vysledované chování olova, tak spínám vytěžovač až při 94 procentech baterky. to je už dost nacpaná a nemá smysl omezovat výkon. respektive pokud bych nezvedl zátěž do GBO tak mi zustane výkon na střeše a to nikdo nechce.
v mojí VVU chatrči popisuju detailně muj systém, jak to je nastavené a jak to funguje. a řeknu Vám teda že to používám ted v zimě na přitápění a těch 6 kWh mi zvedne teplotu v domě o 1 stupen a třeba chladne to dalších 16 hodin o ten jeden stupen.
Nemužu si to vynachvalit, co do funkce jednoduchosti, spolehlivosti, praktičnosti a hlavně supportu.

Zdar Vítek
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Greenbono

Příspěvek od redcrown »

no a podle jakého klíče se spustí balancéry, když všechno vyžere GB balastem?
Vitek: jasně, ty máš olovo, tak to je o něčem jiném, tam ta napěťová citlivost je. Možná se ale gradientu napětí vs. SOC u LFP zbytečně bojím.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Greenbono

Příspěvek od Vitek »

tak jasně balancování by mělo probíhat až v poslední fázi nabíjení... vše vyžere GBO a nic nezbyde. pokud tvoje zátěž bude menší než výkon FVE tak se to do tvýho floatu dostane a tam bude probíhat balancování.

je třeba zvážit plusy a mínusy a podle toho dimenzovat vytěžované spotřebiče.
Otázkou je zda potřebuješ mít vždy nabité a vybalancované články každý den a nebo aspon jednou za tejden. pokud jednou za tejden dá se právě GBO jakkoliv externě vypnout ( podobně jako já, nebo spínačky či jiné nadřazené sw řízení)
aby GBO dobře fungovalo musí mít svoji referenci níž než tvuj float.

Jinak to prostě nevezme nic a ssr nesepne....
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Greenbono

Příspěvek od NOPARasito »

redcrown píše:no a podle jakého klíče se spustí balancéry, když všechno vyžere GB balastem?
Vitek: jasně, ty máš olovo, tak to je o něčem jiném, tam ta napěťová citlivost je. Možná se ale gradientu napětí vs. SOC u LFP zbytečně bojím.
Ja mam Lifepo4 a půjdu do BONA bez obav, sice budu rok 2020 menit technologii na Liion, ale i ted Lifepo4 neridim ani palicema, ani Mandama. Jedine co mam jsou pro bezpecnost cinsky BMS na hlidani min. a max. napeti. Momentalni vytezovani mam manual sonoff.
Proto BONO u me kvuli automatizaci vyhrava na plne care.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Greenbono

Příspěvek od DanoP »

Na axpertoch (PIP) je to jednoduchsie. Vo vycitanych udajoch je flag ktory indikuje stav baterie vo float rezime. V tom momente mozem zatazovat vystup menica pokial nezacne odber z baterie. Takze je to "len" otazka vhodneho riadenia zataze.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Greenbono

Příspěvek od Vitek »

to máš uplně jedno co máš za střídač... flag nepoužívám. používám BMV 712 a dle SOC spínám počátek vytěžování. je to jistější, navíc není vhodné vytěžovat hned po dosažení floatu.
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Greenbono

Příspěvek od Vitek »

Zdar příznivci totoho vytěžovače. Zprovozněno ovládání a vytěžování invertorové klimatizace.
takže řeknu vám že to funguje na první dobrou, žádný drbance v regulaci vše plynulé...
GBO test of Air conditioning driven by GBO.PNG
Jen upozorním ráno byly baterie nabité a téměř okamžitě veškerá zátěž byla řízena přes GBO. jak klima tak další vytěžovače.

Pokud to zde čte pan Ing. Trochta, díky za to že jsem mohl jako první testovat GBO s klimatizací, upozorním GBO s fw aku, tzn ostrovní / poloostrovní, řízenou výkonově signály z GBO.


Samozřejmě že TC na ongridech již několik let GBO řídí na mnoha místech...
Ahoj V.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Greenbono

Příspěvek od Frenky »

Vitek píše: .....
Pokud to zde čte pan Ing. Trochta, díky za to že jsem mohl jako první testovat GBO s klimatizací, upozorním GBO s fw aku, tzn ostrovní / poloostrovní, řízenou výkonově signály z GBO.

....
Pan Ing. Trochta má možná jiné starosti s vývojem svých zařízení, než aby tady četl chválu na své produkty, ale každopádně tobě i panu Trochtovi dík. Tobě za inženýrský marketing a panu Trochtovi za skvělý produkt. Moje GBO je již někde na cestě, takže příští týden ode mne čekej sadu zvídavých otázek, jak co a kam zapojit a co a jak nastavit. Těším se na kus HW&SW kousek do mého systému.

Ahoj F
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Greenbono

Příspěvek od NOPARasito »

Frenky píše:
Vitek píše: .....
Pokud to zde čte pan Ing. Trochta, díky za to že jsem mohl jako první testovat GBO s klimatizací, upozorním GBO s fw aku, tzn ostrovní / poloostrovní, řízenou výkonově signály z GBO.

....
Pan Ing. Trochta má možná jiné starosti s vývojem svých zařízení, než aby tady četl chválu na své produkty, ale každopádně tobě i panu Trochtovi dík. Tobě za inženýrský marketing a panu Trochtovi za skvělý produkt. Moje GBO je již někde na cestě, takže příští týden ode mne čekej sadu zvídavých otázek, jak co a kam zapojit a co a jak nastavit. Těším se na kus HW&SW kousek do mého systému.

Ahoj F
I ja budu cekatel. Diky Bonu me Vitek dal. Viz. mereni v podpisu :yes: .
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Greenbono

Příspěvek od Vitek »

Frenky píše:
Vitek píše: .....
Pokud to zde čte pan Ing. Trochta, díky za to že jsem mohl jako první testovat GBO s klimatizací, upozorním GBO s fw aku, tzn ostrovní / poloostrovní, řízenou výkonově signály z GBO.

....
Pan Ing. Trochta má možná jiné starosti s vývojem svých zařízení, než aby tady četl chválu na své produkty, ale každopádně tobě i panu Trochtovi dík. Tobě za inženýrský marketing a panu Trochtovi za skvělý produkt. Moje GBO je již někde na cestě, takže příští týden ode mne čekej sadu zvídavých otázek, jak co a kam zapojit a co a jak nastavit. Těším se na kus HW&SW kousek do mého systému.

Ahoj F
Frenky Ahoj, jenom aby nevznikla mejlka tohle reklama není :-) je to téma které mi zde chybělo, tak jsem ho rozvinul a rozhodl se to zde vyplnit mými příspěvky. Ostatně jsem čekal že někdo zde doplní a budu zde jednat s některým z badatelů. Takže to neni chvála panu Trochtovi, ani placená nebo neplacená reklama, s tím jsem v kontaktu telefonicky, o průběhu a testování ví, zpětnou vazbu občas probereme.
Otázky na ty se těším od té doby co jsem to založil, nicméně nejlépe fundovaným člověkem je autor produktu. Rád Ti poradím, jsem Tvým dlužníkem....
Těřím se na fotky tvýho zapojení, a grafů z rozladěného regulátoru :-)
At se daří Vítek

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek