FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od volente »

Vzal bych jako základ zapojení jež prezentoval youda. 8 panelů s měničem na každý bojler s možností přepojit na 2 topná tělesa v aku nádrži. Každý systém musí mít svoje těleso. Vzhledem k velikosti bojlerů bych tohle neřešil žádnou automatikou, systém bude mít co dělat ohřát vodu. viz. https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody
Takže buď topit do bojleru na teplou vodu, nebo do aku na temperování.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od diablo007 »

Jednoduchý systém aby jsi po nahřátí bojleru začal nahřívat druhý je mít termostat který má spínací i rozpínací kontakt a v momentě kdy nahřeje sebe přepne a pošle to na další bojler takto můžeš mít za sebou bojleru kolik chceš když bude poslední akumulacka bude nahřívání až po té co budeš mít teplé bojlery jednoduché a celkem spolehlivé
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:Jednoduchý systém aby jsi po nahřátí bojleru začal nahřívat druhý je mít termostat který má spínací i rozpínací kontakt a v momentě kdy nahřeje sebe přepne a pošle to na další bojler takto můžeš mít za sebou bojleru kolik chceš když bude poslední akumulacka bude nahřívání až po té co budeš mít teplé bojlery jednoduché a celkem spolehlivé
Pokud jsou dva bojlery, stacilo by i obehove cerpadlo a druhy pouzit jen jako zasobnik. Ja mam tahhle napriklad paralelne lazenska kamna s elektrickym dohrevem (1000W) a bojler (1500W). Vetsinou hreje bojler a lazenaky pripadne slouzi jako dalsi zasobnik abych nemusel prepinat. Samozrejme ano, musi se zas zapinat cerpadlo a pokud neuzavru ventil od lazenaku a lazenaky jsou jeste studene, tak se mi micha voda z bojleru se studenou s lazenakama, nicmene je to taky jedno z moznych reseni, proste tu vodu vymenit :))
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od diablo007 »

Jenže oběhové čerpadlo ti bude krom jeho pořizovací ceny jen ubirat energii termostat už co je v bojleru teoreticky má 3 kontakty takže využijete co už tam máš. Když topis zadarmo dřevem tak oběhové čerpadlo je jediný způsob jak ho dostat do druhé nádoby tam je to v pořádku
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:Jenže oběhové čerpadlo ti bude krom jeho pořizovací ceny jen ubirat energii termostat už co je v bojleru teoreticky má 3 kontakty takže využijete co už tam máš. Když topis zadarmo dřevem tak oběhové čerpadlo je jediný způsob jak ho dostat do druhé nádoby tam je to v pořádku
To je pravda, leč ta spotřeba oběhovky je tak malá vzhledem ke spotřebě při ohřevu vody, že bych to asi klidně i zanedbal :))
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od diablo007 »

Ale pokud nemáš trubky co by umožňovali honit vodu mezi bojlerama což asi nemají tak termostat je nejrozumnější řešení
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od youda »

luky píše:Kde všichni berete tu ekonomickou výhodnost FVE ohřevu TUV? Vážně jsem o tom taky uvažoval, ale nevychází mi to.
Můj případ (rodina 2+2): TUV denně 3,6kWh (průměr za posledních 5 měsíců), cca 3,5Kč/kWh (přímotop 20h NT, zatím). V topné sezoně ohřev dřevem, tj. FV by mohla řešit 5-6měsíců v roce, tj. úspora cca 2000Kč/rok. Ani když budu akceptovat 10ti letou návratnost mi nevychází, že by to šlo za 20t.Kč postavit. Jsem nevhodnej příklad nebo mám někde ve výpočtu chybu?
Aby ta ekonomika fungovala, je potřeba se občas vysprchovat a dát si vanu.
3.6kWh TUV vytočím za den v pohodě sám -> zkontroluj děcka, jestli to mytí neflákaj.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od youda »

Kytlice píše:...
- nezná někdo firmu (a tuto doporučit), která by takový to projekt mohla uskutečnit?
...
Není nejlevnější, ale umí to zařídit od A do Z:

Ostrovní elektrárny s.r.o.
Ing. Martin Kolařík
+420 608 812 787
info@ostrovni-elektrarny.cz
Náves 112, 751 19 Vlkoš u Přerova
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 212
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od JirkaE »

luky píše:Kde všichni berete tu ekonomickou výhodnost FVE ohřevu TUV? Vážně jsem o tom taky uvažoval, ale nevychází mi to.
Můj případ (rodina 2+2): TUV denně 3,6kWh (průměr za posledních 5 měsíců), cca 3,5Kč/kWh (přímotop 20h NT, zatím). V topné sezoně ohřev dřevem, tj. FV by mohla řešit 5-6měsíců v roce, tj. úspora cca 2000Kč/rok. Ani když budu akceptovat 10ti letou návratnost mi nevychází, že by to šlo za 20t.Kč postavit. Jsem nevhodnej příklad nebo mám někde ve výpočtu chybu?
Asi počítaš špatně nebo máte velmi malou spotřebu vody... :shock:

Náš příklad :
Naše rodina je také 2+2 a já jediný chlap :D

Teď denně vyrábí naše FV-panely (2000Wp) 9-12kWh - vše jde do vody.
Momentů kdy se vypne fotovoltaika je jen málo a jen později odpoledne.

Vše spotřebujeme, od začátku května (2.5.2023) jede i pračka na termostatický ventil přívod na 40Stupňů.
Ale šla i předtím, někdy 35, jindy 30 Stupňů, jen bojler je teď neustále na 60-70 Stupňů.

Dnes například byli i 2 pračky.

Fakt mě v tomto případě nevadí cca 100Wh denně za oběhové čerpadlo, je to velmi efektivní a návratnost jsem počítal na cca 2 roky již před 4 roky :)

Pokud hlásí ošklivo, omezíme provoz pračky a s teplou vodou vydržíme se sprchováním i 3 dny zcela bez energie ze sítě.

Schema a on-line foto teploty bojlerů a výroba celkem od 21.5. kdy to i měřím :
Přílohy
naše schema s.jpg
20230613_154305.jpg
Porovnání Logitex na 2kWp a ANTIK na 2,25KWp - online : https://tilesman.wixsite.com/dc-wattmeter---dc-z
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 212
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od JirkaE »

PS: pokud nás teď stojí plus mínus s distribucí 1kWh / 46Centů je úspora za 24 dnů lehce přes 100Eur... Nebo ? :yes:

Ale chápu co je 20h tarif s uzamčenou cenou na 1-3roky... ;) Ale tu každý nemá a brzy nebude mít nikdo...
Porovnání Logitex na 2kWp a ANTIK na 2,25KWp - online : https://tilesman.wixsite.com/dc-wattmeter---dc-z
pibi
Příspěvky: 660
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od pibi »

Jestli to nebude tím, že to počítal před 4 lety. :yes: *sun*
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 212
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od JirkaE »

pibi píše:Jestli to nebude tím, že to počítal před 4 lety. :yes: *sun*
Před 4 roky nás stála 1kWh / 28Centů :roll: Zlaté časy... :eek2:
Porovnání Logitex na 2kWp a ANTIK na 2,25KWp - online : https://tilesman.wixsite.com/dc-wattmeter---dc-z
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 212
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od JirkaE »

Zde je varianta další, odstranil jsem všechny naše reklamní prvky, tak snad je to O.K :D

Pokud se tím někdo nechce zabývat a vodu přečerpávat, Logitex vyrábí variantu DUO.

Kdy po ohřátí zásobníku vody s pitnou vodou přepne LXDC BOX na druhou spirálu (třeba v akumulačce) a celý systém funguje dál a ani kWh nezůstane na střeše.

Pokud teplota pitné vody klesne (já jedu na 74 Stupňů) zase se automaticky přepne na prioritní ohřev.
Přílohy
DUO BOX Varianta.jpg
Porovnání Logitex na 2kWp a ANTIK na 2,25KWp - online : https://tilesman.wixsite.com/dc-wattmeter---dc-z

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek