250W v panelákovém bytě bez balkonu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od JiříK »

vpribil píše:přesně tak, UPSka chce měnič s čistým sinusem
Nene, ten modem nejede z měniče, z UPS no problem...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Tak jsem na to relé dnes zapojil PC, a při přepínání sítí ze soláru na Čez, počítač vůbec nic nepozná, vše funguje naprosto v pohodě. Je ale pravda, že používám měnič 12/230 s čistým sinusem. Relé mám 10A, s oddělenými kontakty, takže zvládá přepínat kolem 2200W. Při mých 30W nemůže být o oblouku, který by přeskočil na kontakty měniče soláru ani řeč.

Zde posílám jen pro zajimavost schéma, jak se to relé zapojí.

Obrázek
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od luge »

Zdravím.
Pekne zrealizovaná FV. :yes:
Takýmto zapojením som odstrelil jeden menič.Myslím si že je to dosť riskantné. :roll:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vata »

Fandím Vám, ale taky myslím, že je to dost riskantní, přepínat sítě relátkem. Moje osobní doporučení - buď pořádným ručním přepínačem nebo přes vzájemně blokované stykače. Dost jsme o tom debatili tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 3%AD#p8554 - celé to vlákno je velmi zajímavé čtení.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Já na tom nic riskantního nevidím, vše je galvanicky oddělené, a pokud se použije kvalitní relé, tak se nemůže nic stát. Relé je přeci stavěné na přepínání obvodů, nebo ne?
Kámoš to má takto zapojené už přes půl roku bez nejmenšího problému.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

a navíc používám měnič 12/230 s čistým sinusem, tedy se stejným, jako má ČEZ.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

vata píše:Fandím Vám, ale taky myslím, že je to dost riskantní, přepínat sítě relátkem. Moje osobní doporučení - buď pořádným ručním přepínačem nebo přes vzájemně blokované stykače. Dost jsme o tom debatili tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 3%AD#p8554 - celé to vlákno je velmi zajímavé čtení.
Děkuji za odkaz na zajímavou diskusi o přepínání sítí, ale z této diskuse jastě vyznělo, že k vypalení měniče může dojít jedině spečením jednoho kontaktu v relé, což je logické, to je jediná možnost, jak se obě sítě mohou potkat.
Jenže při mém odběru 30W a při přepínání max. 2x denně, k nějakému spečení kontaktu ani dojít nemůže. A kde je řečeno, že budu používat jedno relé 10 let, relé mám umístěné v patici, takže ho stačí pouze vysunout a nahradit novým, a jede se dál. Jinak mám vše zapojené podle zásad uvedených v diskusi (mám rozpojenou fázi i nulák, mám to galvanicky oddělené)... Já se spíše obávám, že si lidi odpálí měnič chybným zapojením.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

Berte to tak, že existuje velice malá pravděpodobnost, že se něco nepovede. Klidně Vám to může fungovat 20 let bez problémů. Lidem, kterým to po čase vyhořelo to také dlouho a spolehlivě fungovalo. Oblouk Vám tam samozřejmě může vzniknout, třeba nějakou závadou na zdroji (oblouk podrží velké kapacitory co tam jsou, nebo něco takového) a propojení DS <-> střídač je na světě.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

vpribil píše:a navíc používám měnič 12/230 s čistým sinusem, tedy se stejným, jako má ČEZ.
Jaký to má vliv z pohledu přepínání?
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Na přepínání žádný, ale dívám se na to z pohledu spotřebiče, v mém případě PC, které žádnou změnu ani nezaznamená, pokud jsou sinusoidy stejné.
Naposledy upravil(a) vpribil dne sob zář 22, 2012 11:49 pm, celkem upraveno 1 x.
Petr

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od Petr »

Ony ty sinusovky ale nejsou vůbec stejné. Mohou se lišit i tak, źe budou vzájemně v protifázi.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

drama píše:Berte to tak, že existuje velice malá pravděpodobnost, že se něco nepovede. Klidně Vám to může fungovat 20 let bez problémů. Lidem, kterým to po čase vyhořelo to také dlouho a spolehlivě fungovalo. Oblouk Vám tam samozřejmě může vzniknout, třeba nějakou závadou na zdroji (oblouk podrží velké kapacitory co tam jsou, nebo něco takového) a propojení DS <-> střídač je na světě.
Ano, tak to taky beru, samozřejme že se může jakákoliv součástka po čase porouchat, ale nikdo z těch, kterým se to údajně stalo neuvedl nic bližšího, jak se jim to stalo a po jaké době se to stalo, jestli hned po připojení, což by logicky znamenalo chybné zapojení.
Samozřejmě že bych se do toho zapojování v žádném případě nepouštěl, pokud bych neměl alespoň základní znalosti jak vše propojit, jak to před připojením na síť zkontrolovat, a jak to celé funguje.
Z té diskuse si ale každý odnese hlavně to, že relé je nejporuchovější součástka na světě, a že se po pár přepnutích spečou kontakty, což je samozřejmě nesmysl. Tak to alespoň působilo na mně.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Petr píše:Ony ty sinusovky ale nejsou vůbec stejné. Mohou se lišit i tak, źe budou vzájemně v protifázi.
Ano, samozřejmě, každá může být v jiné periodě, ale v diskusi také zaznělo, že si s tím posunem spotřebič poradí, a pokud se to ještě připojí přes UPS která vše pochytá, tak je to úplně ideální.
Já to měl připojené i přímo na počítač, a ten vůbec nic nepoznal. Toto je má zkušenost z praxe, ne teorie.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od honzasl »

že relé je nejporuchovější součástka na světě, a že se po pár přepnutích spečou kontakty,
Což je přesně moje zkušenost se všemi (levnými - OEZ) instalačními relé, které máme v rozvaděčích u bezpečnostních STOP - tlačítek. A to prosím přes ně teče jen proud ovládacích cívek.

Ostatně stačí se podívat do nějaké UPS - ani číňani si (snad) nelajznou přepínat UPS/síť přepínacím kontaktem, vždycky je tam alespoň dvojice vzájemně elektricky blokovaných relátek.

A nakonec: kdyby se kontakty relé běžně nespékaly, asi by neexistovaly bezpečnostní třídy relé...
Při mých 30W nemůže být o oblouku, který by přeskočil na kontakty měniče soláru ani řeč.
Ovšem, počítač není 30W odporové zátěže, nýbrž zátěž s charakterem kapacitním.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Je mi líto, ale před chvílí jme s kolegou kvůli této diskusi rozmontovali vyřazenou značkovou UPSku APC, a je v ní pouze jedno relé s dvojicí přepínacích kontaktů. Cívka je ovládána 12V, ale kontakty přepínají 230V. Relé je 5A. Nevím do jaké UPSky jste se díval, ale v naší UPSce žádné další relé není !!!
Relé mám před sebou na stole, a mohu ho klidně nafotit.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od honzasl »

Nejená se o On-Line UPS, která má měnič vždy přifázovaný k síti?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Ne, je to technologie: off-line.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od honzasl »

No, tak asi svým relátkům asi věří. Dá se v té UPS vyčíst typ toho relé, jen tak pro zajímavost?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
zdeno
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 21, 2020 9:29 pm
Reputace: 0

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od zdeno »

Pěkná paneláková FVE, je stále v provozu po těch letech?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek