Regulátor na napájanie bojlera

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Jestli je to jádro v bytě tak to je krátká trasa já mám trasy po baráku i přes 15m takže tam mám celkem velké prodlevy. Nevím jaké máš na mysli redukce ale DG na PPR trubku není tak hrozná cena. Jinak já třeba tím že nahřívám od kotle na tuhá paliva akumulační nádrž kde sem měl nerezového hada který vlastně ohříval vodu jen tím že tím protekla vlastně studená sem dva roky taky do baráku pouštěl vodu někdy bohužel i ke 100 stupňům teď už je had zarostlí kamenem takže sem to odstřihl ale plánují pořídit ještě jednu nádobu tentokrát už kombinovany bojler s tím že tam bude jak spirála která by přes léto měla pálit prebitky tak tam bude výměník na nahřívání od kotle a teď už projistotu bude nahřívání už jen teplou vodou kolem 65stupnu máme fakt tvrdou vodu a hrozně se vše zanáší
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

20190811_100508[1].jpg
zdravim, tiez riesim problem z napajanim bojlera. bojlem je novy cca8 mesacny. upravil som ho aj pre napajanie fotovoltaikov, avsak momentalne to pracuje tak ze spirala je priamo bez nejakeho regulatora napojena k panelom. termostat tam samozrejme je. je elektronicky a ovlada vykonovy stykac ktory prerusi napajanie spiraly po dosiahnuti pozadovanej teploty. problem je ale to priame napojenie panelov. pokial je silny svnecny svit, nbieje problem, vsetko pracuje ako ma. ale rano, a podvecer, a pripadne ak je zamracene, tak je to slabe, kedze spirala neumerne zatazuje panely ktore nemaju dostatocny vykon. panely su ameri solar 6x285w. su zapojene eriovo paralelne. vzdy 2 v serii a 3 vzniknute dvojece paralenle. je to preto lebo v kotolni kde je ak bojler je drevosplynovaci kotol zo zaloznym zdrojom, a chcel som ho vyuzit aj na prevadzku kotla a obehovych cerpadiel, nie len na zalohu.zvlast ked ma funkciu solar priority, ktora ma ale svoje muchy. takze som k nemu oripojil cinsky mppt epver regulator nabijania, nech nabija bateriu, a zaroven nech zalozny zdroj napaja kotol a cerpadla pokial je slnka dostatok. tato cvast pracuje velmi spolahlivo. problem bol ze napetie pre tento regulator bolo potrebne udrzat do 100v, tak som zvolit spiralu 48v/1500w. lenze na priamo to nepracuje spravne, panely su velmi makke. takze preto som riesil regulaciu impulznu.- princip spocival v tom ze panely nabijaju 2 kondenzatory z celkovov kapacitov 44 000uf, aby z toho vznikol ako tak tvdry zdroj. a ssr by po nabiti pripojil spiralu. ovladanie spustania ssr som riesil cez jedinu zenerovu diodu 58v. ssr sa otvara od 3v, cize spolu to je cca 61 voltov, a to je priblizne napetie kde maju panely v mojom zapojeni maximalny vykon. problem je ale ze to nefunguje. no funguje aj nie. problem je v odpalovani ssr, niektore to vzdali hned pri zapnuti a doslo k prierazu tranzistora a ssr zostalo trvale otvorene, ine pracuje perfektne az do momentu kedy termostat prerusi napajanie. potom uz je ssr prerazene. a klesa vykon, kezde panely pracuju mimo max bod vykonu. spirala ma antiparalelnu rychlu diodu na svorkach, tak isto aj ssr. no aj napriek tomu dochadza ich destrukcii. ssr je pouzite vzdy z hodnotov 100A, ale aj tak ho to stale znici. neriesil niekto niekedy neco podobne?
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

istenie, riadenie teploty v bojlery, nabijanie zalozneho akumulatora, a zalozny zdroj.
20190811_100206[1].jpg
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vlkazajac »

Ten, čo to riešil ako prvý, je už dávno zabudnutý.....
Na svete je už technológia mppt aj technológia ohrevu vody ( Oplocký a i. ). Žiadny z Vašich pokusov nedáva ani teoreticky možnosť lepšieho výsledku.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od NOPARasito »

Typ SSR relé??? A jeho chlazeni. Tvym zapojenim bude SSR rele kmitat jakym cca. kmitoctem??? A bude spinane stejnym napetim nebo padajicim??? Asi na sepnuti timto zpusobem nedrzis spinaci stavy stavy 0-12V-0-12V-0 atd. Ja chci taky vyzkouset SSR jako tvrdej spinac pro vytezovani naprimo z panelu, ale se spinanim (spinacem dle napeti) a ten by mel zapinat vstup PWM generatoru pulzu na vstupni svorku SSR. Sam jsem zvedavej jestli to SSR da.
Timto PWM mam v planu:
https://s.click.aliexpress.com/e/tzcDSKq
Nejsem si jistej jestli proudovej vystup ukrmi to SSR!!!
Ps.: Vlkazajac ti dal vysledek u kterého asi zkoncis a to jest Oplocky nebo Nevrela MPPT stridace.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od NOPARasito »

vlkazajac píše:Ten, čo to riešil ako prvý, je už dávno zabudnutý.....
Na svete je už technológia mppt aj technológia ohrevu vody ( Oplocký a i. ). Žiadny z Vašich pokusov nedáva ani teoreticky možnosť lepšieho výsledku.
Jedina nevyhoda je, ze se tyto dva strojecky, nedaji vyuzit jako vytezovace. Vcelku by se to hadalo pri paralelnim zapojeni s napr. Axpertem ;-(.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od youda »

Pokud to ma slouzit jen k ohrevu TUV, tak doporucuju vykaslat se na slepe cesty a poridit neco z tohoto:
-Siton
-Oplocky
-Marko

Pokud to ma vyrabet i elektriku, pak:
- nejlevnejsi Axpert a k tomu GreenBono AKU

Todle funguje a stoji to par supu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vlkazajac »

NOPARasito píše: Jedina nevyhoda je, ze se tyto dva strojecky, nedaji vyuzit jako vytezovace. Vcelku by se to hadalo pri paralelnim zapojeni s napr. Axpertem ;-(.
Ak by bol ohrev v súlade so spotrebou alebo mierne nedostatočný, tak netreba riešiť vyťažovač. To som to trochu zľahčil, viem ...

Potom je tu ešte riešenie, ktorým by sa bolo možno vhodnejšie zaoberať - kultivované prepínanie panelov do regulátora s napäťovo akurátnym vstupom. Ak chceš, pripínanie panelov....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

tieto mppt regulatory som som pozeral uz predtym ale maju jeden zasadnby problem. vystupne napetie nieje sinus, a lieta hore dole celkom dost. a kedze mam bojlej z digitalnou regulaciov, tak neviem ci by nedoslo k poskodniu elektroniky bojlera. ale skor ano ako nie. preto som sa rozhodol ze povodna spirala a aj elektroniucka regulacia zostane na svojom mieste napajana sietov , a novu spiralu dam externe, mino bojler, kedze je to kombinovany bojler, tak je umiestnema v okruhu vymennika. v tomto zapojeni by to aj pracovalo efektivne, ale stale sa znici ssr. maximalny prud davaju maju panely pri cca 62 voltoch. v podstate je to pwm, ale sleduje sa hodnota vstupneho napetia, a sirka pulzu je zavisla od toho kolko vykonu zo slnka mam. a teda ako rychlo stupne napetie na hodnotu kedy sa otvori ssr. ak je napetie mensie taak sa ssr jednoducho neotvori. teoreticky to pracuje spravne prenasa to cely vykon do spiraly, akurat ze prakticky stale zhori rele. cele to kmita z rozmrrdzi ani nie 1 volt, cize panely pracuju na max vykone, ale problem je ze proste dojde k prierazu tranzistora ktory zostane otvoreny. a teda napetie klesne mimo bod max vykonu a je po vsetkom. dalsia vec je nemoznost pouztit uz vyrabane zariadenia, kedze mam k dispozicci napetie do 72v z panelov. vsetko co som nasiel je okolo 300v ktore nemam. je to ako som uz pisal kvoli mppt regulatoru ktory nabija bateriu zaozneho zdroja a v podstate napaja kotol a obehove cerpadla. topna sezona je pol roka cca, a vtedy tak ci tak vodu zohrievy cez vynennik kotol. takze tento ohrev fotovoltaikov je zablokovany termostatom kotla. energia z panelov ktora by v zime nestacila na hrev je pouzita na pohon kotolne, aspon pocas dna. viem ze regulatory na ohrev su uz davno vymyslene, ale mne do mojho riesenia nesedi ziadny. tieto riesenia ktore sa vyrabaju pokial viem, tak nepracuju z tak malym napetim, co je skoda.
Přílohy
20190122_020933[1].jpg
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od goodbie »

z té fotky je spirála v té trubce a samotíží se ohřívá voda v topném okruh,při funkci topné spirály jsou oba kohouty uzavřené??aby se voda nedostávala do topení??
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

mam tam cca 1,7kw panelov, cielom bolo mimo vykurovaciu sezonu ohrievat vodu, a pocas vykurovacej ked by bol ohrev blokovany vyuzivat energiu na napajanie kotolne. zalozny zdroj som uz mal, kezde kurenie je nove a z nutenim obehom. ziadna samotiaz tam nevznika, cize obe cerpadla musia pracovat nepretrzite. takze sinusovy menic som uz mal davno. len som k nemu dokupil solarny regulator nabijania beterie a bybavene. problem je ale z ou regulaciov vykonu do ohrehu teraz. tak to stiha v pohode ohrievat vodu teraz aj ked je to napriamo, lebo aj ked je to napriamo. slnko je momentalne silne, a napetie sa drzi na cca 60 az 61 voltoch, aj bez akejkolvek regulacie a spirala pracuje plnym, vykonov, ale az od cca 9 hod rannej, a podbvecer to znovu prudko klesa. lenze najpr v jari a na jesen tomu tak nebude, preto som riesil to pwm zavisle na vstupnom vykone pomocov ssr. pravda ale je ze ssr ma z aliexpresu, a ci naju sputocne dekladovane parametre to neviem. inac tento system bude len tak ako je. nebude vyrabat elektrinu pre nic ine. planujem na dom dat 3f fotovoltaiku, kedy to este neviem, rok mozno 2, ale tento system zostava tak ako je.
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vlkazajac »

Ja viem, že hľadáte zaujímavé riešenie. Ale ak by som mohol poradiť, pripojte panely na lacný regulátor podľa vlastného uváženia ( ten vlastne máte ), batériu, ktorú už máte a dokúpte 2000 W sin menič za 200 EUR. K tomu perfektný vyťažovač za nejakých 30 EUR. Budete spokojný ako ja a mnoho iných.
Ohrev vody, záloha, 230 na napájanie všeličoho, aj mimo kotolne. Spoľahlivosť !
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne ned srp 11, 2019 11:49 am, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

nie kohutiky su stale otvorene, samotiaz pracuje aj tak.
dokonca aj ked vodu zohrieva kotol nieje takmer ziadny casovy rozdiel v ohreve vody aj ked tato trubka by tam maly vytvarat nejaky hadraulicky skrat ci ako by som to nazval. pracuje to bez problemov.
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od goodbie »

ARPAD píše:nie kohutiky su stale otvorene, samotiaz pracuje aj tak.
dokonca aj ked vodu zohrieva kotol nieje takmer ziadny casovy rozdiel v ohreve vody aj ked tato trubka by tam maly vytvarat nejaky hadraulicky skrat ci ako by som to nazval. pracuje to bez problemov.
jasný jasný ale v momentě kdy by je někdo zavřel a spirála by ohřívala vodu neměla by se kam roztahovat,aby nedošlo k prasknutí nějakého spoje,jinak je to dobrý nápad co funguje
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od NOPARasito »

Osobne si myslim, ze to rizeni pres zenerku je takove na hrane, dojde tam k tomu, ze chodi mezistavy. A ne on/off a pravdepodobne tohle to odpali, to by chtelo zkusit spínat na zkousku "rukaso" napr. Pripojovanim 12V.
Ps.: Pasal jsi, ze mas na privodu z panelu kondenzatory a pak SSR rele, jakej proud bude muset SSR prenest pri sepnuti. Psal jsi 48V/1500W tj cca.30A. A pri spicce to muze byt i jinak.
To jen takova teoreticka uvaha.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned srp 11, 2019 12:21 pm, celkem upraveno 1 x.
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

kohutiky su tam v podstate len koli nejakej oprave alebo tak. su supatkove aby bol zaistemy maximalny prietok a spolahlivost, kedze v tomto okruhu cirkuluje voda o teplote okolo 90 stupnov, co je teplota primarneho okruhu splynovacieho kotla atmos.prietok vody vymennikom zabezpecuje elektromechanicky gulovy ventil na strane kotla. ta modra krabicka. cize uzatvara iva iba spiatocne potrubie z bojlera. privodne potribie je priamo napojene na sastem kurenia. navyse v pripade najakej opravy alebo coho, som nainstaloval do casti zo spiralov ochranu behu na sucho pre cerpadla, ktora v pripade poklesu tlaku prerusi napajanie vy konoveho stykaca, a tym aj napajanie spiraly. nebil by ziadny problem tam doplnit aj tlakovy spinac ktory by pracoval opacne, a pri prekroceny maximalneho tlaku taktiez prerusil napajanie.
Přílohy
20181108_203110.jpg
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

NOPARasito píše:Osobne si myslim, ze to rizeni pres zenerku je takove na hrane, dojde tam k tomu, ze chodi mezistavy. A ne on/off a pravdepodobne tohle to odpali, to by chtelo zkusit spínat na zkousku "rukaso" napr. Pripojovanim 12V
ssr ma vlastne tvarovacie obvody a tak, su tam obvody ktore presne definuje kedy je otvorene, a kedy zatvorene. je to pekne vidiet aj na led ktora indikuje stav ssr, ale skusal som dat jednu led aj do serie medzi zenerku a ssr, sice trosku posunolo spinacie napetie o ubytok na ledke, ale bolo pekne vidiet ako blika aj ta vlozena ledka. otvara za tatvara skokom. problem je prieraz vykonoveho tranzistora. ked tym ssr ovladam nie priamo spiralu, ale napr stykac, nieje ziadny problem, az na brutalny hluk a opalovanie kontaktov. vrci to frekvenciov podla osvitu, ale za normalnych okolnosti je to dost podobne ako ked vrci stykac z poskodenov kotvov, a prijemny zvuk to teda nieje. ale v tomo zapojeni ssr nekolabuje, pracuje a pracuje bez problemov. kolabuje ale stykac. predsaje tam prud takmer 30A ale ako nahle z ssr spravim silovy spinac, tak podla znacky bud hned, alebo az o niekolko dni nastava prieraz tranzistora, a v podstate je spirala napojena napriamo.
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od goodbie »

A proč ten stykač musí napájet přímo napětí panelů??a ne třeba napětí 24V(baterie solární elektrárny)přes termostat??
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

toto je snimok z videa kde som meral a potvrdzoval si spravnost svoje uvahy. napetie je trosku vetsie, ale to kvoli uz spomimanej led pripojenej na opticku signalizaciu pulzov. cele to funguje tak ze drzi to napetie ma bode maximalneho vykonu, teda podla toho co udava vyrobca, je tam presne zadefinovyne napetie pri ktorom panely produkuju najvetsi prud, teda dosahuje najvetsieho vykonu. a prave o hodnotu tohto napetia sa stara uz spominana zenerka. ale prud sa meni podla toho ako silno svieti slnko. z principu mi to funguje spravne len ssr kolabuje. viem ze to nieje mppt alebo neviem co este existuje, ale pracuje to slusne, az ten problem z ssr. viem ze kazdy radi nieco ine pouzit, lenze toto je takmer funkcna vec podla mojich predstav, iba to kolabujuce ssr je problem a neviem preco. kazde ine riesenie su proste dalsie naklady a cesta inym smerom , teda takmer od zaciatku.
Přílohy
VideoCapture_20190811-122840[1].jpg
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

goodbie píše:A proč ten stykač musí napájet přímo napětí panelů??a ne třeba napětí 24V(baterie solární elektrárny)přes termostat??
pockaj neviem ktory stakac myslis. stykacov tam mam viac, ale konkretne ked uz sa bavime o tom ohreve vody tak v tomto okruhu je 1 stykac 63A. tento stykac sluzi ako vykonovy prvok na prerusenie napajania spiraly. ovlada ho digitalny modularny retmostat nastaveny na teplotu 65 ctupnov . tento ako aj vsetky ostatne stykace ktorych funkcia suvisi skor z kurenim, su napajane 230v. v podstate vsetky napaja aj tak slnko ,lebo napajanie sa berie zo striedaca zalozneho zdroja. no a ten bezi v rezime batery mode, kedze je bateria dobijana slnkom. a jediny odber su cievky tych stykacov. kotol nebebezti a cerpadla taktiez nie, cize odber je z 125ah baterie tak maly ze v podstate pracuje striedac v rezime solar priority, vo funkcii batery mode nepretrzite aj v noci. ono ak by napetie baterie pokleslo pod 12.5 volta tak sa prepne automaticky na siet, aby si nechaval zasobu energie pre pripadny vypadok napajania, kedze je to hlavne zalozny zdroj. a ak je to dovolene, tak zacne zaroven zo siete nabijat bateriu, co dovolene samozrejme mimo vykurovaciu sezonu nema . oto sa tiez stara termostat. no cize tolko k stykacu. z neho vedu vodice este cez bocnik monitorovacieho rele prudu vonku z rozvadzaca dole ku krabicke v ktorej su kondenzatory a ssr. ta krabicka ma byt vlasne taky vytazovac panelov. a v podstate riesim stale iba tu krabicku. len to je problem. ide to aj bez nej, ale tam uz velmi zalezi ako svieti slnko. no a to monitorovacie rele prudu co som spominal, tak sluzi v spojeni z casovacom na ovladanie pvodnej casti bojlera. tak ako ho kupis, z ohrevom na 230v. casovac sa stara oto ze ohrev je dovoleny od cca 9 hod rano do 15 hod poobedia. avsak musia byt splnena dalsia podmienka, a to nesmie pracovat kotol, napr pocas vykorovacej sezony, inac je ohrev zo siete zablokovany, a dalsia podmienka je to spominane monitorovacie rele prudu, samozrejme jednosmerneho. pokial dosahujem vykonu na fotovoltaickej strane cca 25%, tak taktiez je ohrev zo siete zablokovany. samozrejme rozsah sa da nastavit od takmer 0 az po teoreticky plny vykon co by malo byt necelych 30A na jednosmernej strane. taktiez casova odozva rele sa da nastavit, ale max je 15 minut. zopne hned ked je dosiahnuta nastavena hodnota a zablokuje ohrev zo siete. cize ked pride nejaky mracik, a do 15 minut odide, tak ohrev zo siete sa nespusti. ak to trva dlhsie tak uz ale ano. ale z principu o 9 rano je uz voda nahriata na takmer 50 stupnov. co je aj hodnota nastavena na originalnom termostate bojlera, a ak aj, tak co som si vsimol cez vikendy, tak okolo 7 rano uz monitorovacie rele blokuje ohrev lebo pozadovyny minimalny vzkon uz tam je. cez tyzden to nemam odsledovane, kedze odchazam z domu skor ako svieti slnko. tak ci onak, bojler ma 160 litrov, a v dome sme 3 dospeli ludia. to bohato postacuje. poznatok z praxe je asi taky, kedze mam tam aj modularny 1 fazovy elektromer, tak najhorsi mesiac bol maj. vtedy za tento jediny mesiac som spalil necelych 50kwh zo siete na ohrev. slnko takmer ziadne. ale odvtedy az dodnes ani jediny W aj napriek tomu ze mam momentalne spiralu napojenu na priamo, kedze ta moja skrinka z ssr odmieta spolupracovat.
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek