FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Kytlice
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 02, 2019 3:46 pm
Reputace: 0

FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Kytlice »

Dobrý den
u našeho malého penzionu již delší dobu uvažujeme o instalaci malé FVE (cca 5KW) jejíž hlavním účelem by bylo pouze ohřev TUV a temperování objektu. Neuvažujeme o využití elektrické energie pro jiné spotřebiče nebo prodej do sítě. Stávající topná soustava obsahuje akumulační nádrž 1000l - kam mohou být instalovány 1f nebo 3f patrony na ohřev. Ještě máme 2 boilery na ohřev vody cca 250 a 300 l které bychom také mohli využít. Můžete prosím poradit jak by mohla v takovém případě vypadat plánovaná FVE?
Děkuji za Vaše názory a radu
Vařeka
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od youda »

Ahoj Kytlice,

na tohle jsou nejlepší střídače, které umí krmit přímo topná tělesa elektřinou s PWM modulací a nic víc.

Je to levné, jednoduché a návratnost je celkem rychlá. Čím víc teplé vody se vyplácá, tím je ta návratnost lepší. To, že máš v penzionu 1000L AKU plus bojlery, je ideální a během jara a podzimu to hodně pomůže vytápění. Do začátku stačí ten systém pořídit jeden, pak přidat třeba další dva a tak krmit další topná tělesa. Tehle systém se škáluje právě přidáváním dalších modulů, nikoliv tím, že bys pořídil silnější verzi střídače.

Zapojuje se to například takto (Siton):
FVO2.png
Střídač Siton lze objednat od pana Nevřely, kontakt má na svých stránkách:
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... #more-1198

Další podobný výrobek je střídač Marko:
http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... ohrev-vody

Nebo Oplockého regulátor:
http://oplocky.cz/Strana_5.htm

Existují i sofistikovanější řešení, ale ta dávavají smysl jen pokud člověk chce zároveň vyrábět i elektřinu pro normální použití, ne jen do topení.

Na druhém konci spektra jsou pak samo-domo udělátka. U těch se ale předpokládá, že si to člověk podle schématu postaví sám a že je to prostě bastlíř. Pokud člověk není elektro-kutil, tak nedává ekonomický smysl se s tím trápit.

Držím palce!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Matess »

já bych jen doplnil, že nejjednodušší systém je ohřívat vodu v AKU a z něj pouštět vodu do bojlerů, které se budou ohřívat už ze sítě. Člověk potom nemusí řešit žádné přepínání a komplikace okolo.

Na druhou stranu pokud chci 5kW do tepla, tak i přes moji oblíbenost fotovoltaiky bych zvažoval fototermiku. Na takhle velké výkony je prostě výhodnější, protože nejdražší u termického systému jsou trubky, kolena, izolace, regulace, čerpadlovka, ale panely jsou relativně levné a dá se udělat opravdu velký výkon na docela malé ploše.

Já osobně bych domů volil fotovoltaiku, protože bych to chtěl primárně na elektřinu a jen přebytky bych dával do tepla. Doma není taková spotřeba TUV, aby to FV systém nezvládl.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od youda »

Matessi, osobně zastávám názor, že při dnešních výkonech a cenách PV panelů už výhoda fototermiky není tak jednoznačná. Obzvláště když si uvědomíme, že PV bude teplo vyrábět i v mínus dvaceti, pokud vyleze slunce. Zatímco termika, obzvláště desková, toho v mrazech moc nedá.

Být 500km jižněji, už by to zase bylo jinak.

Nicméně, v praxi je rozhodování mezi oběma technologiemi nejvíce ovlivněno osobními preferencemi každého uživatele a zde to asi bude podobné.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od kybos »

Já, pokud bych to posuzoval ze svého hlediska (mám zhruba stejnou plochu fototermiky i fotovoltaiky), tak musím říci, že hodně záleží na konkrétní dispozici objektu. Fotovoltaika je poněkud flexibilnější, kolektory jsou lehčí a snadněji se propojují s úložištěm energie. Její cena je však ještě příliš vysoká a pokud má fungovat efektivně, měla by být vyrobená elektrická energie zhodnocena alespoň levným tepelným čerpadlem, aby dávala srovnatelné výkony s fototermikou. Argument, který říká, že pokud mrzne a svítí, desková fototermika toho moc nedá, se sice částečně zakládá na pravdě, ale počet takových dnů se dá za zimu na prstech spočítat. Když nesvítí a dny jsou krátké, nedá nic ani fotovoltaika ani fototermika. Pokud ale objekt a jeho dispozice umožňuje takové uspořádání, že akumulační nádrž lze umístit nad fototermické kolektory, není potřeba žádná regulace. Oběhové čerpadlo pak stačí jen velmi malé navíc napájené z malého fotovoltaického panelu a není třeba řešit ani zálohování (mám to takto vyřešeno). Pokud je dispozice taková, že lze vhodným návrhem minimalizovat délku trubek a dostatečnou izolaci akumulátoru, může vyjít fototermika několikanásobně levněji než fotovoltaický systém o stejném výkonu (v mém případě je poměr cen větší než jedna ku pěti ve prospěch fototermiky). Podstatné je zvolit správnou koncepci a podřídit realizaci fyzikálním principům, což i profesionálové často ignorují.
17 kW fototermiky a 7,5 kW fotovoltaiky
17 kW fototermiky a 7,5 kW fotovoltaiky
OZE.jpg (31.2 KiB) Zobrazeno 2631 x
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od kodl69 »

Mám to podobně, akorát v menším, 4m2 (podle výrobce 4kWp) fototermiky a 4KWp FV, která zabírá trojnásobnou plochu. Fototermiku provozuju už 16 let, zatím pouze výměna boileru (k té by došlo tak jako tak) a doplnění nemrzky -při výměnně boileru jsem to předělal na tlakový systém, ale dnes už bych to tak nedělal, nechal bych to jako beztlakový systém. Od dubna do října nevím, co je to studená voda. Krom prosince-února kdy je ohřev na elektriku, dohřívám el. jenom někdy. Každej způsob má svoje pro a proti.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Matess »

OT:
to kybos:
Co takovým výkonem vlastně ohříváš?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od kybos »

Matess píše:OT:
to kybos:
Co takovým výkonem vlastně ohříváš?
Bazén pro vnoučata. Fototermika je optimalizovaná pro letní provoz.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Kytlice
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 02, 2019 3:46 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Kytlice »

Dobrý den
Děkuji za podmětné příspěvky mám 3 dotazy - komentáře
- 1 předpokládám, že je řeč o 1f systému?
- nelze rozdělit napájení na základní akumulační nádrž a případně 1 další pboiler?
- nezná někdo firmu (a tuto doporučit), která by takový to projekt mohla uskutečnit?
Díky moc
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od brumlaj »

Ano, popsán byl 1fázový systém. U 10ks panelů není důvod dělat více fází.
A jak přesně by jsi chtěl "dělit napájení"? časově? Výkonnově? Podle teploty?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Kytlice
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 02, 2019 3:46 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Kytlice »

Zdravím
Nejlepší by bylo kdyby toto šlo přepínat
1. ručně - dle obdoví a požadavku podle spotřeby teplé vody v primárně bojler, nebo pouze akumulační nádrž
2 . automaticky, když dosáhnu stanovené teploty v bojleru a pak se přepne na akumulační nádrž.
Děkuji
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Vitek »

Rekl bych ze vhodnejsi je prebytky z fve ukladat do akumulace.. Za normalnich okolnosti pouzivat elektrarnu standardne...jsou ruzne vytezovace. Jeden provozuju ja. S tim ze ohrivam bojler. Aku nadrz bude pristi rok. Pouzivam vytezovac greenbono od pana Ing. Trochty.
Funguje bezproblemove jak na 24V aku tak na 48V aku. Ja mam 48V olovo. Vse chodi jak ma.
Taktez vlastnim siton a ten funguje taky vyborne...
Kytlice
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 02, 2019 3:46 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Kytlice »

Dobrý den
Nejedná se mi o přebytky, ale o pouze o ohřev vody ne výrobu el energie pro ostatní spotřebiče
Děkuji
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Vitek »

Zdravim pak tedy regulatory typu siton marko oplocky atp. Pri vhodnem napeti lze nahradit bez upravy bojleru
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od volente »

Nevím jestli by nebylo rozumné se bavit také o umístění panelů. Jaká světová strana, sklon, případné zastínění, Jde o dlouhý string kde i málo zastínění ubere hodně z výkonu. Z vlastní zkušenosti vím že i zavěšený, 1cm průměr, kabel 6m od panelů dokáže snížit výkon až o 30%. Také je třeba si uvědomit že slunce v různých ročních obdobích chodí po obloze jinak. Tam kde dnes stín není, za měsíc může být. Zatím byla probrána pouze teoretická část jaký zvolit systém, souhlasím že řešení typu Oplocký je ideální, ale je potřeba zvážit i aspekty umístění panelů.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Kytlice
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 02, 2019 3:46 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Kytlice »

Dobrý den
Fotovoltaické panely budou umístěny na “JZ” střeše šikmé cca 45 stupňú
Roční globální záření na rovinu panelu cca 1040 kWh/m2
výkon který jsem psal není do jisté míry rozhodující
střecha je velká tak lze panelů použít i více
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Vitek »

máš v okolí stromy, sloupy vysokého napětí, sousedův smrk nebo prababičky břízu? zastínění v tomto případě je opravu nutné řešit, pošli nám např adresu objektu, případně nějakou fotku. někdo na to mrkne...
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od luky »

Kde všichni berete tu ekonomickou výhodnost FVE ohřevu TUV? Vážně jsem o tom taky uvažoval, ale nevychází mi to.
Můj případ (rodina 2+2): TUV denně 3,6kWh (průměr za posledních 5 měsíců), cca 3,5Kč/kWh (přímotop 20h NT, zatím). V topné sezoně ohřev dřevem, tj. FV by mohla řešit 5-6měsíců v roce, tj. úspora cca 2000Kč/rok. Ani když budu akceptovat 10ti letou návratnost mi nevychází, že by to šlo za 20t.Kč postavit. Jsem nevhodnej příklad nebo mám někde ve výpočtu chybu?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Vitek »

No divej ja koupil 8 panelu po 225Wp za 16 tisic. K tomu sem dal siton za 3 tisice. Pojistkovy odpinac za stovku par kabelu. Spirala zustane. TEnto system doda do bojleru cca 1.8 Mwh za rok coz mas 5x1.8 = 9000 kc Cena 5 kc je zamerne. Pokud existuje drevo a prace s nim jako levnejsi a vhodnejsi varianta OK pripoustim. Pokud mate tarify d57 cena je 2.6 za kwh takze navratnost 2 x delsi.
Osobne myslim ze pro cloveka co ma trochu penez navic a nechce tahat glykol a mraky teubek a mit varici vodu v kolektoru je fotovoltaika jako alternativou jak zadarmo bez dalsi prace prihrat a nebo predehrat bojler.
Samozrejme je nutne u dreva pocitat cas a cenu dreva a cenu clovekahodiny a nekomu to vyjde ze je lepsi se se drevem jebat.
Hele rozvahu si musi udelat zakladatel vlakna je to forum at se pta a jinak asi je jasny ze z jednoho dubovyho polena ohrejes ten bojler taky problem je ze musis mit revize drevo cas hlidani treba malych deti ke kotli atd.
No nic mnoho psani a vysledek 0 ;)
System navratnost 3 roky. Nicmene neresis haky tasky montaz rozvadec prepetovku bleskosvod husi krky solarni kabely a dalsi upravy. Nezohlednuju narust inflaci a nezohlednuju servisni data.
Kytlice
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 02, 2019 3:46 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Příspěvek od Kytlice »

pro mne je nejdůležitější temperování objektu v době nepřítomnosti (kotel na pelety se musí po čase plnit a tento slouží v zimě jako hlavní zdroj tepla v objektu. a taky Jaro-podzim vysoká spotřeba teplé vody

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek