Bojler Dražice - jejich životnost

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od kodl69 »

Takže vlastně můžu děkovat za obsah vápníku ve vodě, protože já obvykle řeším opačný problémy, jak jsem psal výše, že voda neteče tam, kde má.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od Ronn »

kybos píše: Na tlakovou nerezovou nádrž stačí trochu Sava do vody je z ní cedník za pár dnů. Nastoupí mezikrystalická koroze a rázem je i 3 mm plech jak kdyby ho někdo propíchal špendlíkem.
Našel jsem nějaké články a tady je výčet možností... Přípravky na bázi chlornanu sodného jsem rovnou odstranil.

Nejsem chemik a pocitově bude mít dichlorisokyanuran sodný podobný účinek na nerez jako chlornan sodný. Co myslíš?

Netušíš zda peroxid koroduje nerez?

•Persteril – tekutý přípravek na bázi kyseliny peroctové. Výrobce Peroxides, Sokolov.
•Sagen – práškový přípravek na bázi stříbra. Výrobce NeraAgro, Neratovice.
•Presept – tabletový přípravek na bázi dichlorisokyanuranu sodného. Výrobce Johnson & Johnson Medical
•Aquasteril – práškový přípravek na bázi dichlorisokyanuranu sodného. Výrobce Aqua Plus, Praha.

Ronny
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od kybos »

Otázka koroze nerezových ocelí je asi poněkud složitější. Při studiu vlivu desinfekčních prostředků na bázi chlóru na nerezové oceli jsem narazil i na zmínku o speciálních typech legovaných ocelí, které mají výrazně vyšší odolnost vůči chlóru. Používají je třeba bazénáři. Moje nerezová nádrž tyto legury neobsahuje a není tedy odolná proti chlóru ani proti koloidnímu stříbru (Sagen). Asi by to chtělo kontaktovat nějakého fundovaného chemika a metalurga, předložit mu konkrétní složení zkoumané legované oceli a koncentraci chemických přísad ve vodě aby k této otázce mohl dát nějaké rozřešení. Já používám nerzovou nádrž, která byla primárně určená na raketové paliva, jejichž složení mi nebylo sděleno jelikož podléhalo režimu utajení v rámci armády. Dokonce byly poctivě vybroušeny i hodnoty zkušebního tlaku z výrobního štítku. Jediné, co zůstalo odtajněno je, že nádrž odolává mrazům do -40°C.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od zbek »

Mam dotaz je nějaký rozdil v účinnosti a životnosti mezi bojlerem na ležato a nastojato ? dražice 160l
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od diablo007 »

Je rozdíl hlavně v tom že bojler na stojato má.diky svoji výšce lepší schopnost nemíchat teplou a studenou vodu . Když teplou odebereme musí zákonitě být hned doplněna studenou když máš lezaty bojler je vyska mezi natokovou a odktokovou trubkou menší a tím pádem dojde dříve k jejich vzájemnému ovlivňování to stejné u nahřívání bude dřív teplá voda u strakatého protože aby nahrál 30cm u vrchu mubstaci kratší doba než u ležatého
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od Vitek »

Ahoj Souhlas.. reálně jsem tedy neměřil kolik energie potřebuje k udržení teploty vody bojler ale zdá-se že dle výsledků 5 kwh za 125 litrů ležatý bojler denně celkem v pohodě propálí a to rozhodně den nekončí tím že bojler z 60 stupnů na začátku dne má na konci dne také 60°. pokud má ležák stejnou ztrátu ( dáno fyzicky izolací) rozhodně nebude mít stratifikační vrstvy různých teplot a teplota v něm je podobná v celým objemu.
Co je lepší nevím. jestli abych měl nahoře aspon trochu horké, a nebo v celým objemu vlažnou..

přeju dobrý výběr
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od FCC »

Zdravím kolegy,

Nerez, která přežije chlor, soli atd je AISI 316 . Vhodnější by byla AISI 316Ti ta je přímo určená na chloridy a kyseliny. Vzhledem k tomu kolik stojí kg surového materiálu ( cca 125 Kč/kg bez DPH ), tak je levnější smaltovaná bečka a jednou za 15 let ji vyměnit. Taky jsem před tímto dilema stál, ale rada praktika ušetřila nemalé peníze. Když má něco zarůst vodním kamenem, tak to zaroste a jedno jestli je to nerez nebo smaltovaný plech.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Reputace: 21
Bydliště: Vychod SK

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od rege »

nemate nejaky osvedceny prostriedok na odstranenie vodneho kamena?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od kybos »

Kyselina citronová.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od FCC »

Pokud chceš něco víc hi-tech než ksy. citronová a ocet dobře funguje tohle : https://www.novato.cz/produkt/83/k-3 ( super se tím čistí skla ve sprchovém koutě ).

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od j0hn »

U mě nakonec vyhrála 750 litrová aku nádrž z Bazoše, rozhodně žádná mladice. Odřízli jsme jí dno, koroze minimálí. Do vrchu jsme nacpali myslím 75 m 18 mm Cu trubky na průtokový ohřev vody. Od vrchu rovnou dolů a dole pár závitů jako možný kondenzátor pro TČ. A do spodní třetiny ještě další dva pár-závitové šneky pro strýčka příhodu.

Ten největší šnek navrchu jsme chytli na kříž o nerez pásoviny. Upevnění Cu drátem. Konce nerez pásoviny jsme obalili silikonovou plackou. Původně jsem uvažoval o PVC, ale to je samo o sobě korozivní.

Prostupy na Cu trubky jsme udělali pomocí těchhle přechodů (před 4 lety jsem to kupoval jinde za polovinu):
https://www.obchod-vtp.cz/ms-sverny-pre ... avit-34-18
Na díru v nádrži navařit fitinku s vnějším závitem. Na ní natočit přechod. Prostrčená Cu trubka těsní v prostupu svěrným šroubením. Uvnitř nádrže tak jsou jenom dva letované spoje. Všechno ostatní je mimo. Dohromady akce za ca 17 tisíc Kč, měď dělala 2/3 ceny. Jen ten výměník na teplou vodu vyšel na 9 tisíc. Krátké trubky ale potřebujou větší tepelný spád. Voda z výměníku jde přes termostatický ventil. Při natopení nádrže na 90C by to bylo hodně rychlé mytí rukou.

Vycházel jsem z toho, že největší svinstvo je kyslík ve vodě z vodovodu. Ten se ale v nádrži vyzreaguje při napuštění a dál neškodí. Vodu máme měkkou ca 1,1 mmol/l ≈ 6 německejch tvrďáků.

Elektrochemickou korozi jsem taky řešil. Nejde jen o vzdálenost kovů v elektrochemické řadě napětí kovů, ale i o velikost ploch. Čím větší je anoda (kov který koroduje) a menší katoda, tím je reakce pomalejší a naopak. Proto se pro spojování velkých železných radiátorů a stále dost velkých ploch Cu trubek používají mosazné fitinky. Mosaz koroduje jak železo, tak měď, ale koroze probíhá pomalu protože fitinky mají poměrně mnohem menší plochu.
Teda alespoň takhle to držím v nepříliš državé paměti. Teď se mi nedaří tu informaci o tom, že mosaz koroduje Cu najít.

Nádrž je připojená na krbový výměník. Ca v jedné pětině je výstup do radiátorů, abych nevybíjel topením vodu v horní pětině, kde je had na průtokový ohřev vody.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od diablo007 »

No mosaz se bude používat i proto že na něj jde pájet takže spoj med mosaz spajis činem což by jiný materiál asi nedal
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od zbek »

vitecekmatrka píše:Ahoj Souhlas.. reálně jsem tedy neměřil kolik energie potřebuje k udržení teploty vody bojler ale zdá-se že dle výsledků 5 kwh za 125 litrů ležatý bojler denně celkem v pohodě propálí a to rozhodně den nekončí tím že bojler z 60 stupnů na začátku dne má na konci dne také 60°. pokud má ležák stejnou ztrátu ( dáno fyzicky izolací) rozhodně nebude mít stratifikační vrstvy různých teplot a teplota v něm je podobná v celým objemu.
Co je lepší nevím. jestli abych měl nahoře aspon trochu horké, a nebo v celým objemu vlažnou..

přeju dobrý výběr
Diky

jen ještě dotaz kolik tak vody spotřebuješ a na jakou teplotu to spadne přes noc ?

Řešim ještě zda použit 125l bojler nebo 160l a jit třeba na 50 stupnu mam to ve sklepě tak mužu jenom na ležato
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
cerm
Příspěvky: 35
Registrován: pát říj 05, 2018 10:01 am
Reputace: 12

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od cerm »

to zbek:

Ja mám spotřebu odhadem tak 150l/den teplé vody 50-60 °C ve 2 lidech (je to cca 4- 5kWh/den )
Mam bojlery ve sklepě, nátok studené vody do ležatého 120l Tatramatu a pokračuje do ležatého 160l Dražice a z něj je teprv odběr.
V grafu jsou vidět teploty přes noc po sprše ve 23:45 a ráno od 7:30 už hřeje sluníčko (jen do Tatramatu). Je tam vidět, jak Tatramat ochotněji chladne (určitě je ten pokles rychlejší o tu nateklou studenou vodu, asi se postupně míchá, ale má i slabší vrstvu izolace a je menší).

teploty bojleru pres noc.jpg
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler Dražice - jejich životnost

Příspěvek od jahodovák »

rege píše:nemate nejaky osvedceny prostriedok na odstranenie vodneho kamena?
Záleží co chceš čistit,na skoro všechno se dá použít kyselina fosforečná,tu jsem používal z důvodu že je mnohem levnější než citronová,která je ale bezpečnější,pokud čistíš měd je nožno použít hcl ,je třeba trochu opatrnosti ale je bezkonkurenčně nejlevnejší,pokud chceš něco speciálního,napiš osobku,pokud budu vědět,poradím,několik let jsem se tím živil.... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek