Záloha vytápění

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od diablo007 »

Pokud chceš mít zdroj na pár dní popravdě ti bude stačit zalest do jedné místnosti většinou podzemní sklep ani nezamrzá a tam to přečkat. Pokud máš zdravé ruce pak kotel na dřevo a mít ho jako primární zdroj tepla. Jen tak mezi řečí jaký je účet za plyn na topení za baráčku?
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

diablo007 píše:Pokud chceš mít zdroj na pár dní popravdě ti bude stačit zalest do jedné místnosti většinou podzemní sklep ani nezamrzá a tam to přečkat. Pokud máš zdravé ruce pak kotel na dřevo a mít ho jako primární zdroj tepla. Jen tak mezi řečí jaký je účet za plyn na topení za baráčku?
Baráček je podsklepený jednopatrák s podkrovím, celkem 180m2 vytápěné plochy a platím 25tis/rok.
Kotel je cca 10let stará atmosféra.
Plynem topím a ohřívám TUV.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Madra »

vlkazajac píše:Sledujeme a uvedomujeme si konečné a končiace sa fosílne zdroje, už sa strašíme aj nedostatkom obnoviteľných zdrojov.
Obnovitelné zdroje (biomasa) kdyby se využila ze 100% tak je to 18% aktuální spotřeby energie.

Před lety to dostali studenti na VŠ v Ostravě za úkol to spočítat. Jeden spolužák nám to vyprávěl když se auau kačka ztrapnila u Krause s topením mrkví.
Ale to už odbočujem.

Otázka je jak zajistit při výpadku energie topení. :D
Madra
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od diablo007 »

No tak pokud je podsklepení ani v té horší zimě by ti sklep neměl jít pod únosnou teplotu na to vydržet tam lepe oblečení a s lokálníma petrama pokud je tam někde komín budete běhat nalehko . Já od plynu kde byl účet skoro 60t utekl ke dřevu kde byla návratnost do instalace kotle během 4 let zpět a to sem ani nepotřeboval dotace. Teď si dřevo dělám sám a náklady na topení sem stáhl.nekde na 3t za dřevo na sezónu.takze já sem maximálně spokojen.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

ještě je potřeba počítat "ztrátu příležitosti" což je třeba to, žes neměl čas zbohatnout obchody na burze, nebo se naučit čínsky a vydělávat na tom - když jsi dělal to dřevo :)
Od jisté doby jsem si stanovil cenu času na 300Kč/hod pro práce okolo domu a na 2000Kč/hodinu, když mám volno. Tj když se mi to tak nějak s tím dřevem se započtením času nebude rentovat oproti topení elektrikou, budu topit elektrikou a v tom čase na to budu vydělávat.
A když mě někdo chce připravit o část mýho volna, tak ty 2kKč mám jako minimální sazbu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od volente »

Kodl, to už ti jenom na těch tel. rozhovorech dlužím půlroční mzdu. :lol: :lol:
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od diablo007 »

kodl69 píše:ještě je potřeba počítat "ztrátu příležitosti" což je třeba to, žes neměl čas zbohatnout obchody na burze, nebo se naučit čínsky a vydělávat na tom - když jsi dělal to dřevo :)
Od jisté doby jsem si stanovil cenu času na 300Kč/hod pro práce okolo domu a na 2000Kč/hodinu, když mám volno. Tj když se mi to tak nějak s tím dřevem se započtením času nebude rentovat oproti topení elektrikou, budu topit elektrikou a v tom čase na to budu vydělávat.
A když mě někdo chce připravit o část mýho volna, tak ty 2kKč mám jako minimální sazbu...
No trošku se to stačí na off topic . Ale každý člověk by si sám měl určit co od života chce kam ho chce směřovat atd. Pokud potřebuješ vydělat 2t za hodinu budeš se směřovat tímto směrem ,pokud máš potřebu spokojený ráno vstát, projít si zahradu co dozrálo sežrat. Nakrmit zvířata a pokud dozrali tak buď udělat místo v mrazáku nebo rozehřát troubu. Vědět že nemusíš kvůli splácení hypotéky půjčky na auto nebo jiný nesmysl na který jsou lidé dnes schopni si půjčit od dovolené až po nesmyslné moderní Apple produkt který by jim ve společnosti přinesli uznání že jsou in odpracovat 8 hodin ve fabrice aby jsi to zaplatil a možná ti zbylo na pivko je celkem osvobozující a kupodivu i když to že se přes den nadru v lese abych měl tedy topení na 1-2 měsíce a v peněžence za ten den nezůstane 16t žijí plnohodnotný a řekl bych hodně spokojený život. A určovat si že pokud moje práce kolem zahrady musí mít hodnotu aspoň 300 Kč za hodinu jinak na ni nepolezu je tvé rozhodnutí moje je to že třeba sousedovi který má 75 let má budík na srdíčku a na zahradě mu leží dva spadlé topoly od potoka jdu a vykratim mu to do těch jeho kamínek po 20cm až skončím spokojím se z děkuji jelikož vím že on pro mne kdyby mohl by to udělal také (jelikož od lidí na dědině na něj vždy byla jen chvala)a budu doufat že až já budu potřebovat že ještě někdo na dědině bude umět a chtít udělat něco podobného pro mne . Ano je jiná doba ale tu dobu si děláme z velke části sami a pak si nemůžeme stěžovat do jaké prdele ten svět vlastně spěje. Chceš aby ti pomohli dečka kolem baráku pomalu abys jim to platil od hodiny. Nekoupíš mu telefon za 20t tak z toho má deprese a pomalu přemýšlím nad sebevraždou nebo že uteče a bude se živit jako youtuber atd atd . Ještě mi není ani 40 takže pořád relativně mladej blbec ale na druhou stranu se mentalita děti mění takovou rychlostí že mám pocit že já byl dítě před 100 lety a že za mne by se nic takového nestalo jako že se opravdu nedělo
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dracekvo »

K tématu. Jako zálohu mám přímotop a přenosný kamna Pohody na 10kg flašku.
Může se stát, že bude závada na plynovodu, ale elektrika půjde. Nebo nepůjde nic a pak nastoupí ty Pohody :)
Momentálně jsem v paneláku, kde je topení plynem.

Můj čas má vždy určitý koeficient kterým násobím hodinovou sazbu. Práce v lese. Násobím nahoru. I když by pro mě třeba bylo lepší si hodit přesčas a dřevo si koupit. Pro mě je to určitým způsobem relax (kancelářská krysa) tá práce v přírodě v lese.
Stejně tak běhání kolem křepelek, kdy by mě asi vyšlo lépe si ty vajíčka koupit.
Naopak kdy uplatňuji druhý způsob jsou věci typu jet do nějakého obchodu, riskovat někde kolonu (při současném stavu silnic) nebo si to raději objednat a zaplatit poštovné.
Případně sem řešil i volbu, jestli nabíjet automobil na rychlonabíječce zdarma, nebo to doma nabíjet nočním proudem a raději ten čas bejt s rodinou.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

Děcka nepracují ani v hodinovce, natožpak na rovnání dřeva, problém je i posekání zahrady (za úplatu), protože je zkazili prarodiče, takže ani ty prachy na ně nefungují. Příspěvek byl dost nepochopen, já to spíš myslel tak, že 2kKč na hodinu mi nikdo nedá, tím pádem volno není extra ohrožený, pokud se do něčeho nenavleču sám, z vlastní blbosti. A většinu prací na baráku zatím řeším sám, i když už cejtím, že mi není 20. Na maloměstě už sousedská výpomoc prakticky neexistuje, a nikdo nechce dělat ani za prachy.
Hypotéku ještě chápu, leckdo to nedokáže vyřešit jinak, ale leasing nebo operativní leasing pro jednotlivce prostě nechápu, ale ve městech to tak chodí.
Off topic: Občas u mě nabíjí teslu chlapík, kterej chce žít ekologicky. Jeho zaměstnání: pilot dopravního letadla. Nechápu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od diablo007 »

Aby nedošlo k nějakému nedozomumeni příspěvek nebyl nic proti kodlovi vím že je jeden z těch co nemá problém pomocí jen se mi zrovna do vlákna trošku hodilo to nadnesené ekonomické pojetí času tak snad ho to nijak neurazí. Jinak pokud by pilot letadla přestal dělat co dělá nahradí ho jiný pilot (takže tam změny nedosáhne )a začal dělat ve fabrice tak by jeho příjem nepokryl snahu něco dělat ekologicky třeba lokálně . Takže to částečně chápu. Horší přirovnání je že se někdo tváří že se snaží dělat něco ekologicky a místo toho aby zahradu nechal povyrůst tak aby byla tráva schopna zadržet nějakou odparující se vodu aby dala přirozený úkryt hmyzu to radši nechá denně obdělávat automatickou sekačkou která ale samozřejmě vypadá ekologicky jelikož je na baterii a tím pádem i když pro přírodu dělá vše špatně pro okolí je zelenej skrz na skrz
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pro informaci, níže odpověď rozvodné soustavy Gasnet na dotaz, jak je řešena dodávka plynu v případě výpadku el.energie:

Dobrý den pane Svobodo,
níže zasílám vyjádření od vedoucího dispečinku.

V případě Black-Out není dodávka plynu koncovým zákazníkům vždy závislá na dodávce elektrické energie. Na zdrojových stanicích jsou instalovány náhradní zdroje, které zajistí zásobování distribuční soustavy. Následná regulace na RS je funkční i bez elektřiny a není na ní závislá. Vzhledem k tomu, že samotní zákazníci nemají většinou žádné zdroje elektřiny, nebudou u nich funkční plynové spotřebiče, které jsou přímo závislé na zdroji elektřiny a v případě, že nemají napájení, dojde k jejich automatickému odstavení.

• Předávací stanice má vlastní náhradní zdroj elektrické energie který nabíhá automaticky při přerušení dodávky NN
• Doba provozu náhradního zdroje bez obsluhy je cca 48 hodiny (po té je nutné doplnit pohonné hmoty)
• Pokud by došlo k blackoutu a přerušení dodávky NN a bude zajištěna trvalá možnost přednostního tankování pohonných hmot, bude zajištěn i trvalý provoz předávacích stanic
• Prioritou skupiny bude vždy udržet v chodu celou plynárenskou soustavu
• Pokud by došlo k omezování dodávek od TSO, bude se postupovat dle platného havarijního plánu (předcházení stavu nouze a stavy nouze na plynárenské soustavě)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

"není dodávka plynu koncovým zákazníkům vždy závislá na dodávce elektrické energie" mi stačí. 48 hodin maximum. A proč nemají generátory na zemní plyn, když ho mají plný potrubí? Nechápu.
P.S. v dokumentu o skladu jaderných hlavic JAVOR je jasně vidět, že rusové měli na všechny důležitý systémy nejspolehlivější zálohování: prostě mechanika, a ručně. Ostatně i starý ADAST stojany na benzín měly dvě řemenice a možnost nasadit kliku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dumi »

To i rusky auta meli kliku, jenze dneska uz se to nenosi. To mas jak se zamka na dverich, driv melo kazdy auto 3 (predni dvere a kufr). dneska uz v aute pomalu neni zadnej (bejva jeden kterej je nekde schovanej a muis s se k nemu probjovat).


To s tim motorem na plyn me taky napaadlo. predpokladam, ze tam maj naftovy generatory. Mozna by kvuli kroutaku a vykonu? Preci jen plynovej motor pri stejnym vykonu bude asi vetsi, ale jiste to nevim
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od jahodovák »

Sice to nevím ale napadá mě taková věc,když chceš koupit záložní centrálu na plyn,tak je o mnoho dražší a potom se vyřazená dá těžko použít doma...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

A taky to, že asi catrpilar dává manažerům větší provize. 200kW a víc centrálu doma asi použije málokdo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Matess »

plyn má vyšší teplotu hoření - motor na plyn je dražší. Tím, že je dražší to nikdo nekupuje a je z toho okrajová záležitost je to ještě o to dražší. Ono se jako technicky není čemu divit... je levnější pro plynárnu mít kritická místa zálohována ze 2 přípojek a nějaký "levný" agregát u kterého se počítá, že stejně nikdy nepojede...
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od mati »

kodl69 píše:"není dodávka plynu koncovým zákazníkům vždy závislá na dodávce elektrické energie" mi stačí. 48 hodin maximum. A proč nemají generátory na zemní plyn, když ho mají plný potrubí? Nechápu.
P.S. v dokumentu o skladu jaderných hlavic JAVOR je jasně vidět, že rusové měli na všechny důležitý systémy nejspolehlivější zálohování: prostě mechanika, a ručně. Ostatně i starý ADAST stojany na benzín měly dvě řemenice a možnost nasadit kliku...
jen poznámka : co tam mají dnes na kompresorových stanicích přesně nevím , ale během příštích pár let má mít Družba nově instalované plynové spalovací turbíny s kompresorem a generátorem ( na trvalý provoz - ne jako zálohu ). Asi to v době když ji Rus stavěl neměli možnost osadit ( motor na plyn nemá potřebný výkon - potřebují MWty ).
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od JonasPP »

Krasne sa tu rozvinula debata, fakt zaujimave zabrdnutia do mnoho tem, ale Ja sa vratim k pôvodnemu planu, teda zalohe kurenia. Osobne som to riešil, aj som to v dajakom vlakne spomenul, že čo som spachal u mňa v dome, že najidealnejši eqivalent k plynovemu kureniu je drevokotol. Dôvod je jednoduchy, drevo sa da vždy zohnať a pri najhoršom nahradiť hocičim čo vie horieť. Idealne je mať rozloženie kurienia tak, že funguje aj samotiažne. V pripade, že sa do domu neda zakomponovať kotol, tak sa to da riešiť aj externe, postaviť malu budku pre kotol a len natiahnuť trubky do domu.
Ja som to riešil uplne najlacnejšie, bazarovo zohnaty kotol, čerpadla stare nefunkčne som opravil a ostatok pohladal de kade. Dorabka kurenia na drevo ma stala +-350-370€.
Mal som v plane aj tepelne čerpadlo 2KW napajane solarom, ale čerpadlo ktore som mohol mať zadarmo bolo uplne nefunkčne a do noveho investovať je finančne nenavratna samovražda. Ešte sa možno dakedy volačo funkčne najde, tak na prechodne obdobie, kedy aj slnka je dostatok, tak to čerpadlo bude dostatočne.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od jahodovák »

Ono je to asi různé,jiné je to v moderní novostavbě a zcela jiné ve starším domku.Já to nemusím řešit vůbec,topení je osazeno kotlem atmos a ten je kombinovaný,takže se dá topit kde čím,systém je samotížný takže v pohodě.Ještě v jedné místnosti je obyčejný sporák na dřevo a uhlí,takže je možno i vařit.Nedovedu si ale představit něco podobného v dnešním moderním nízkoenergetickém domku...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

jahodovák píše:Ono je to asi různé,jiné je to v moderní novostavbě a zcela jiné ve starším domku.Já to nemusím řešit vůbec,topení je osazeno kotlem atmos a ten je kombinovaný,takže se dá topit kde čím,systém je samotížný takže v pohodě.Ještě v jedné místnosti je obyčejný sporák na dřevo a uhlí,takže je možno i vařit.Nedovedu si ale představit něco podobného v dnešním moderním nízkoenergetickém domku...
NED je ještě v pohodě. Já si neumím takovou situaci (delší blackout v zimě) představit na jakémkoliv panelovém sídlišti.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek