Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové,

tak jsem přemýšlel nad tou mojí AC nabíječkou na elektromobily:

1) Když už se někdo zastaví, aby sis sosnul trochu sluneční elektřiny, určitě nebude chtít zbytečně čekat.
2) Co když třeba zrovna budu vařit polívku a do toho zrovna bude potřeba wallbox. Byla by škoda, pokud by se kvůli rajské mělo zpomalit nabíjení auta.

A z toho mi vyšlo, že bych měl posílit výkon mojí laboratoře. No prostě, aby se auto mohlo nabíjet na plný pecky a člověk si u toho nemusel dělat starost s tím, jestli mu jede pračka nebo právě zahradní drtička chroupe potulného psa.

Takže jsem preventivně přikoupil další InfiniSolar a k tomu dvě baterky, jelikož jsem měl štěstí a zrovna byly skladem:
1krabice.jpg
Měnič jsem usadil na zeď, do místa, které pro něj bylo rezervované už dlouho:
2zed.jpg
Baterky jsem doplnil do prvního racku. Druhý rack je zatím prázdný:
3baterka.jpg
V této souvislosti jsem ověřil zajímavou věc:

Původní baterky US2000 mají ve specifikaci, že jich lze postupně spojit až 8ks do jedné skupiny. Když se pak baterky zapnou, BMS přes datovou komunikaci postupně nastartuje všechny cihly od první až po osmou. Během inicializace se na každé cihle aktivují všechny LED a takto se postupně rozsvítí všechny cihly jako vánoční stromeček. Nakonec všechny cihly zhasnou a LEDky již plní svoje běžné funkce jako indikace SoC a alarmů. Je to vlastně i diagnostika, neboť pokud by měl člověk něco špatně zapojeného, případně vadný firmware, zlobivá cihla se při startu nerozsvítí.

V některých eshopech jsem dříve viděl informaci, že v případě US3000 lze takto spojit až 12ks baterek do jedné skupiny. V aktuálním manálu US3000 je však uvedeno 8ks. Docela mne tedy zajímalo, jak je to doopravdy a proto jsem všech 9 baterek propojil. Nicméně, informace o tom, že lze spojit až 12ks se ukázala jako nepravdivá - při startu se postupně rozvítilo 8 cihel, devátá zůstala vypnutá. Takže, i pro US3000 skutečně platí, že v rámci jedné skupiny se společnou adresací je maximum 8 cihel. Více skupin pak lze provozovat buď samostatně, nebo jejich BMS kombinovat pomocí LV-HUB. V mém případě jsem tedy baterky rozdělil na dvě skupiny. V budoucnu doplním do svého PLC další CAN BUS rozhraní, abych mohl monitorovat i druhou skupinu. PS: Na jedno CAN to zapojit nejde, jelikož master BMS každé skupiny má vždy stejné CAN ID.

Další potíž nastala při spojení do paralelního provozu - dodávané kabely jsou docela krátké a to jak Current sharing cable, tak i Communication cable. Nakonec se mi to ale povedlo předrátovat a všechny tři měniče tak pracují paralelně do jedné fáze, výkonem 15kW.
4draty.jpg
Když vezmu v potaz, že mám AC, DC, PV i datovou komunikaci společně v jedné liště, je docela zázrak, že to funguje. Dokonce už tu prošlo i několik bouřek a i ty to přežilo. Přesto si myslím, že to není dobrý nápad. Ideální by bylo jednotlivá vedení nějak separovat a omezit souběh. Bohužel, vzhledem k tomu kolik kabelů je na tuhle Jadernou elektrárnu potřeba, si vůbec nedovedu předsavit, jak by se něco takového dalo realizovat...
5hotovo.jpg
Silová část funguje, paralelní provoz také. Snad se brzy dostanu k tomu, abych třetí měnič přidal i do monitoringu.

Mimochodem - kdo také používáte InfiniSolary, nezdá se vám, že podsvícení displeje časem slábne? Ten nový box má sériové číslo dokonce menší, než moje dva předchozí boxy, ale jeho displeji svítí násobně jasněji. Jelikož mám nastaveno, aby se displeje nevypínali, říkám si, jestli to podsvícení opravdu netrpí. Je to zvláštní, nikdy by mne nenapadlo, že u obyčejného podsvíceného LCD může být s něčím takovým problém...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

tomu se uz rika poradna elektrana :-)
Jak planujes rozdelit FV cast?
Jak se vlastne chovaji kdyz neni zatez? stale zerou svoji "klidovou" spotrebu, nebo umi usnout?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Na prvním jsem nechal 10kW panelů a zabral tak oba MPPT vstupy.
Dvojka má na sobě 5kW + jeden volný MPPT.
Trojka má na sobě 5kW + jeden volný MPPT.

Sami usínat neumí, není to prostě Studer ani Fangpusun. Bohužel. Je tam sice nějaká možnost nastavit ON/OFF scheduler, ale to taky není ono.

Takže v létě to nechám běžet všecko. V zimě přepnu dvojku a trojku do charger mode, takže ráno najedou jen jako regly a večer se zase automaticky vypnou aby nežraly baterku.

Chtěl jsem dodělat to automatické připínání měničů do PLC, ale jsem línej... přitom už to skoro mám. Podle mne k tomu dostanu motivaci v zimě, až mi to vyžere baterku. Tak pak to připínání dodělám.

Jinak jsem ještě zkoušel vypínání a přepínání do charger mode a funguje to krásně. Můžeš kterýkoliv měnič vypnout nebo přepnout a ty zbylé dva pořád jedou paralelně. Nebo můžeš vypnout dva jet jen na jeden. Když vypneš Master, tak se jeho role přesune na další v pořadí a tak furt dokola. Zatím to tedy vypadá dobře.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

Skoda ze kdyz uz maji tu HV sbernici uvnitr, tak ze nejde taky propojit.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

V prvním racku je ještě místo na 3 další baterky. Zaplnění těchto volných fochů ale představuje dva problémy:

1) Zdá se mi, že baterky lezou dost do peněz.
2) Zvedat ty cihly takhle vysoko a snažit se s nima trefit do úzkýho racku není vůbec snadné.

Z fotky se to nezdá, ale ten rack má přes dva metry. Fajn ale je, že se to nikde neplandá a nezavazí. Montáž do racku prostě dává smysl. Škoda, že v tomto provedení (19" rackmount) nejsou běžně k sehnání i měniče. Respektive něco se sehnat dá, ale všechno je to drahý a jsou to jen měniče bez reglů.
201908_5misto.jpg
Naposledy upravil(a) youda dne sob srp 03, 2019 6:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

willcz píše:Skoda ze kdyz uz maji tu HV sbernici uvnitr, tak ze nejde taky propojit.
Jo to je fakt. Takhle je vidět, že si měniče energii předávají po společném battery busu, což není tak efektivní. Máš tam převod DC 400V na DC 48V, pak zpátky, a nakonec převod na 230V AC. Na druhou stranu - to už bychom po číňanovi chtěli moc. Můžeme být rádi, že to funguje tak jak to funguje :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo:15kW mas do jedne faze?? Kolik nakonec pustis na nabíječku venku???
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od unicast »

youda píše:Škoda, že v tomto provedení (19" rackmount) nejsou běžně k sehnání i měniče. Respektive něco se sehnat dá, ale všechno je to drahý a jsou to jen měniče bez reglů.
Tak rackmount police nebo dokonce 4U case v tomto stylu: https://www.aliexpress.com/item/3303789 ... b201603_60 seženeš i v českých bazarech, uznávám, že většinou nebudou elegantně černé, ale je to ta hnusná počítačová vyblitá světle šedivá, nicméně co si do toho case pak namontuješ, to už je dein Kampf, klidně střídač, baterky nebo cokoli jiného.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Mohl bych nakoupit i černé krabice do racku, třeba na Farnellu je mají v nabídce.
Já měl ale na mysli opravdu rackový měniče a regly v továrním provedení. Tak, aby bylo dobře vyřešno chlazení, servis, vedení kabelů.

Takže položit axperta do skříňky jsem úplně namysli neměl :)
781b15dad1b48ef72011d79d286775a0.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od unicast »

Apropos, chlazení a rack... Můžeš mít u toho rack mountable zařízení desetkrát dobře vyřešené chlazení, pokud to dáš do racku, který není navržen na masivní průtok vzduchu, tak se to bude krutě zahřívat. Takže buď foukat studený vzduch z podlahy nebo systém teplá/studená ulička nebo přinejhorším aspoň dole přidělat díry a nahoru dát ventilátory.

Buď rád za ty měniče na zdi :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

NOPARasito píše:Youdo:15kW mas do jedne faze?? Kolik nakonec pustis na nabíječku venku???
Jo, všechen výkon to cpe do jedné fáze. Můžu zapnout 7 rychlovarnejch konvic, aniž bych potřeboval utilizovat jadernou elektrárnu. Nebo nabíjet elektromobil na plný pecky a do toho roštovat indukční desku i troubu zároveň. To jsem vždycky potřeboval.

- V LFP je teď asi 32kWh, takže maximální výkon 15kW ve spotřebičích ty baterky bude vybíjet proudem 0.5C.
- Elektromobil s palubní nabíječkou 7kW bude baterky vybíjet proudem 0.25C, takže asi taky pohoda.
- Pokud bude svítit slunce aspoň na 4kW (což u 20kWp panelů dává přes den skoro furt) tak z baterky bude elektromobil brát jen 3kW, tedy 0.1C.

Do wallboxu pustím 230V x 32A, což je maximum jeho stavebních komponent. Jen musím ještě vyměnit stávající 32A jistič přívodního kabelu za 40A verzi. Nebo mám dát raději 63A jistič? Nebude to už moc?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Jisti se kabel takže ho můžeš jistit do toho co snese ale na druhou stranu by měl být nižší než čím máš odjištěný výstup z infini aby to neletelo ven pak všechno
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

youda píše:
NOPARasito píše:Youdo:15kW mas do jedne faze?? Kolik nakonec pustis na nabíječku venku???
Jo, všechen výkon to cpe do jedné fáze. Můžu zapnout 7 rychlovarnejch konvic, aniž bych potřeboval utilizovat jadernou elektrárnu. Nebo nabíjet elektromobil na plný pecky a do toho roštovat indukční desku i troubu zároveň. To jsem vždycky potřeboval.

- V LFP je teď asi 32kWh, takže maximální výkon 15kW ve spotřebičích ty baterky bude vybíjet proudem 0.5C.
- Elektromobil s palubní nabíječkou 7kW bude baterky vybíjet proudem 0.25C, takže asi taky pohoda.
- Pokud bude svítit slunce aspoň na 4kW (což u 20kWp panelů dává přes den skoro furt) tak z baterky bude elektromobil brát jen 3kW, tedy 0.1C.

Do wallboxu pustím 230V x 32A, což je maximum jeho stavebních komponent. Jen musím ještě vyměnit stávající 32A jistič přívodního kabelu za 40A verzi. Nebo mám dát raději 63A jistič? Nebude to už moc?
Ty jsi vsude snad tahal 6mm2 kabely nebo i vice???
Kua jsi vetsi kabrnak nez jsem si dokazal predstavit :yes:
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

To zas néé... :shock:
Pořádnej kabel vede jen ze suterénu do rozvaděče v patře. Do jednotlivých zásuvek a ke spotřebičům už samozřejmě vedou jen klasický 2.5 - 4 - 6 mm2. Podle toho, co tam má být za spotřebič.

Wallbox má zase samostatnej výstup z elektrárny 6mm2. Problém s tlustším kabelem by byl, že už bych ho neprocpal přes ostré ohyby, které chránička musela udělat po cestě.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

To diablo: u měničů je jištění "jenom na ukázku" protože elektronická ochrana měniče reaguje mnohem rychlej, než elektromagnetickej jistič s tepelnou spouští. Navíc u malejch jističů na din lištu prakticky neexistuje selektivita při zkratu, podařilo se mi v bytovým domě ve 4NP uštípnout 3x1.5 drát pod napětím, a vypadlo všechno až po pojistku 125A na přívodu (10A světla, 25A byt, 50A hl. jistič stupačky). Takže bych si nedělal iluze o tom, jak vypadne jenom jeden jistič.
Ve výsledku je to porušení platných norem (jištění vypíná pouze postiženou část instalace), stejně jako jeden chránič na celej dům (byt).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Vím že mi to taky párkrát vyletělo až na sloupe ale učili máš zachovávání selektivity tak jen předávám info dále
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

V papírech k wallboxu jsem našel, že se před něj má dát jistič 40A, takže už jsem ho objednal...

Pokud jde o výstupy měničů, tak za každým 5kW měničem mám samostatnej 32A jistič. Za tímto jističem jsou výstupy spojeny paralelně. To mi umožňuje odpojit výstup toho měniče, ve kterém se hodlám zrovna vrtat, přičemž zbylé dva dál fungují.

Podobné je to s AC IN. I zde má každý Infini vlastní 32A jistič, aby se dal samostatně odpojit.

Což mi připomíná, že budu muset překreslit blokový diagram zapojení, aby odpovídal aktuálnímu stavu...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jede to pěkně, teď 8kW:
Capture.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

youda píše:V papírech k wallboxu jsem našel, že se před něj má dát jistič 40A, takže už jsem ho objednal...

Pokud jde o výstupy měničů, tak za každým 5kW měničem mám samostatnej 32A jistič. Za tímto jističem jsou výstupy spojeny paralelně. To mi umožňuje odpojit výstup toho měniče, ve kterém se hodlám zrovna vrtat, přičemž zbylé dva dál fungují.

Podobné je to s AC IN. I zde má každý Infini vlastní 32A jistič, aby se dal samostatně odpojit.

Což mi připomíná, že budu muset překreslit blokový diagram zapojení, aby odpovídal aktuálnímu stavu...
Vzdycky je lepsi dat ten nejbližší k danemu prikonu resp.Amperum, ale obcas muze byt problem se spickama, kazdopadne tam budes davat B nebo C???
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Přátelé,
tak jsem včera vyměnil jistič pro Wallbox na 1 x 40A char C.
Prosím přijeďte to nabíjení někdo už konečně vyzkoušet :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek