FVE Blansko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE Blansko

Příspěvek od vlkazajac »

Je tu veľa na premýšľanie... Nech to dlho nehľadám, aký je prosím Ťa NT a aké máš dostupné referencie na životnosť TČ ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kybos »

Mám tarif D25d, kde je NT 8 hodin za den rozdělený do dvou časových úseků. Celkovou roční průměrnou cenu za kWh elektrické energie se všemi poplatky z DS mám za rok 2018 2,26 Kč/kWh.
Venkovní jednotka s kompresorem má značku Fujitsu. Jde tedy o běžnou jednotku s typově předpokládanou životností cca 10 let. Jaká bude skutečná životnost při jejím provozu v pracovním bodu kolem maximálního výkonu se teprve dovím.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE Blansko

Příspěvek od youda »

Marek_Kuřim píše:...

4) máte někdo představu, jaké jsou výkupní ceny za kWh u EOnu?
Maximálně můžeš dostat cenu dle denního trhu, zhruba je to 1000 Kč za MWh:
OTE.PNG
https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... 2019-07-31

Za službu výkupu si ale prodejci účtují buď fixní poplatek, který vychází na cca 400 Kč za MWh, nebo rovnou výkupní cenu ve smlouvě sníží a pak "službu výkupu" poskytují "zadarmo".

Takže když budeš mít štěstí, dostaneš se na cenu 60 hal / kWh, ovšem z toho musíš ještě zaplatit daň ze zisku.
Suma-sumárum, počítej s cenou 40 hal/kWh.

Na elektřině prostě vydělává hlavně holport státu a distributorů, který díky daním a poplatkům dokáže z těchto 40 hal vyždímat 5 korun.

Pozor, ikdyž jsi v území EON Distribuce, tak NEmusíš elektřinu prodávat EONu. Můžeš si vybrat libovolného obchodníka s elektřinou, ať už to bude EON, ČEZ nebo třeba Skautská energie. Normálně zkus pár prodejců na výkup poptat přes webové formuláře a uvidíš. Jen pozor na časově omezené nabídky a zamykací balíčky. To, že budeš muset elektřinu od zvoleného obchodníka i odebírat, je jasné.


PS: Koukal jsem na ty další informace od tebe:
- hlavní topení na plyn, ročně 26.000 Kč
- přídavné topení a elektřina 14Mwh/ročně 36.000 Kč
- dohromady ročně cca 62 tisíc Kč

Vzhledem k tomu, že elektrika tedy není hlavně na topení, ale dost se jí i provaří, tak bych to s tou FVE neviděl tak beznadějně jako jsem se bál na začátku. Díky NE-topení elektrikou, tak určitě dokážeš z FVE pokrýt docela velkou část spotřeby. A jelikož je to pro nás i zábava, tak bych neváhal a pustil se do toho :)

Na ongrid je ale nejlepší vzít firmu, aby ses nemusel trápit s revizí a papírováním. Jasně, přeplatíš jako blázen, ale reálně můžeš vzít jen pár panelů a slabší střídač. Ideálně s možností později přidat baterky, pokud by ses chtěl zabezpečit proti blackoutům. Hodně montérů teď dává hybridy GoodWe. Celkem fungují a mají i pěkné GUI a webový portál. Jen pozor, že plný výkon umí GoodWe dodat jen přifázovaný. V backup režimu má výkon cca poloviční.

Pokud bys chtěl profesionální on-grid, tak je to SMA, tam se baterky řeší přidáním druhého samostatného měniče a první měnič je jen ongrid. Dobré on-gridy dělá ještě Fronius, ale tam zase pozor na to, že verze s baterkama je na tuším 400V DC, takže to není úplně kutil-friendly.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

youda, all: Díky všem za podněty a informace.
Takže:
1) proběhne zateplení garáže která se jen temperuje + instalace protizámrazového termostatu.
2) proběhne výměna veškerého zasklení na domečku, z 1,4 na 0,6 (již objednáno)
3) uvidíme, jaká bude příští rok úspora a tím pádem návratnost a podle toho se rozhodnu dál.

Vím, že kdyby se na obou stranách střechy ty panely přizvedly, bylo by to rázem o něčem jiném, ale nejen že esteticky by to bylo hrozné, ale první severák by mi to sundal i se střechou. Tohle řešení neprojde.

Díky za poznámky k ongridu. Vím, že bych to musel řešit přes firmu, kvůli revizi, pojištění apod. To ale budu řešit v případě hybridu či ostrovu s dodávkou panelů a jejich montáže na střechu taky. Jsem schopný si udělat instalaci doma, ale na střechu mě už nikdo nedostane.

Mějte se krásně, ať vám to točí... ;-)

M.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Už mi to zas šrotuje v palici.... :lol:

Mám li střechu V-Z, pak bude dle mého názoru potřeba přemýšlet o dvou nezávislých okruzích (panely+regulátor+baterky+měnič), uvažuji správně? 1×pro východní část střechy a 1× pro západní část střechy.
Je to tak?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Blansko

Příspěvek od diablo007 »

Panely ano to se jinak nedá než sólo jinak zbytek může být společný a to včetně regulátoru pokud by výkonnostně zvládl obe pole PWM určitě mppt by mohl trošku tápat v hledání ideálního pracovního bodu
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

diablo007 píše:Panely ano to se jinak nedá než sólo jinak zbytek může být společný a to včetně regulátoru pokud by výkonnostně zvládl obe pole PWM určitě mppt by mohl trošku tápat v hledání ideálního pracovního bodu
No právě v tom mám trošku hokej...
Domnívám se, že pokud vezmu jeden měnič a jedny baterky, musí k tomu být jeden regulátor ne? Dva regulátory na jedněch baterkách se budou přece hádat...
Pak by musel takový regulátor mít dva vstupy od panelů a dva mppt trackery, jinak to bude zbytečně ztrácet účinnost.

Nebo se pletu?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: FVE Blansko

Příspěvek od dumi »

na jednu baterii muzes mit regulatoru kolik chces.

musis jen zajistit, aby nabijeci proud nebyl pro baterie smrtelny
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Blansko

Příspěvek od diablo007 »

Regulátor jen dobíjí baterií a tím pádem jich lze na baterii mít kolik potřebuješ omezen jsi jaký baterie snese nabíjecí proud . Dva menší regulátory každý pro vlastní string je rozumné cenove moc neprodelas a když jeden odejde pojedeš na druhý
Dumi mne předběhl
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kodl69 »

naopak, panely, pokud mají stejně dlouhé stringy, se můžou spojit dohromady, i kdyby jeden ze stringů byl na čistý sever a ještě na něm leželo 20cm sněhu, určitě nepoteče elektrika "do panelů" . Samozřejmě řešení se dvěma regulátory, každý pro svou stranu střechy je technicky čistší, ale jsou možný obě varianty.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Tak, další krok učiněn.
Nemá smysl přemýšlet nad fve, pokud nejsou vstupní data.
Pořídil jsem 3f měřič spotřeby s logováním na mikroSD.
MicroSD brána
3f měřič
Už je to v rozvaděči a načítá data.
Mám v plánu to tam nechat aspoň do vánoc, abych si udělal představu o spotřebách na jednotlivých fázích během přechodu na topnou sezónu.
Myslím, že na jaře to bude na prodej za slušnou cenu, nebo láhev dobrého rumu. ;-)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Tak, dva roky v háji a energetická krize na obzoru.
Doufám, že není úplně pozdě, ale poprosil bych fórum o pár aktuálních rad.
Před deseti lety jsem měl na střeše polykrystaly Renesola 280Wp a regulátor Tristar MPPT 60.
Jak to dnes vypadá na trhu? Po čem (panely, regulátor, hybridní měnič) se dívat s nejlepším poměrem cena/spolehlivost/výkon?
S blížící se inflací budu mít raději prachy na střeše, než na účtu.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od PavelR »

Já mám dobrou zkušenost s victronem. U mě regly. A mám na dohledu 6 instalací s hybridama. 1f i 3f. Vše šlape bez problémů.
Vybavenost GX jednotek dobrá. VRM portál, čtení dat...
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Dotaz na odborníky.
Našel jsem panely, které mi při řazení 4S2P dají naprázdno 154,8V. Regulátor ale má max. 150V. Jak dostat dolů těch 5V?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rva »

Nijak. Dokoupit panel a dát 3S3P.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Pawel »

Těch 5v nedostanete dolu a v mrazech to může být i více a reg. umře. Napište co je to za panely a jaký máte regulátor. Mělo by to jít zapojit zapojit jak psal rva.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pawel píše:Těch 5v nedostanete dolu a v mrazech to může být i více a reg. umře. Napište co je to za panely a jaký máte regulátor. Mělo by to jít zapojit zapojit jak psal rva.
Protože plánuju mít dva nezávislé stringy (Střecha V/Z), chtěl jsem cenově dostupné regulátory, tedy plán byl 2× 150V/60A regulátor (Tristar, Victron)

Panely se mi líbí cenově dostupné 285Wp https://www.solarsun.cz/solarni-panel-p ... ar-285wp/A

Možná ještě zvážím EPSolar, zvládne 200V/80A
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kodl69 »

Na nevýkonný panely se vykašli, a dej minimálně 330Wp monokrystaly. ve výsledku nejsou dražší. A i tak ti brzo dojde střecha.
Doporučuju z hlediska bezpečnosti dodržet VOC pod 120V, podle v současnosti platné normy by dokonce mělo být Voc při -45°C MENŠÍ NEŽ 120V. Potom jsou jasnou volbou panely 72 čl cca 450W po dvou v sérii. pak ti vyjde i ten levnej regulátor
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Franta2776
Příspěvky: 2241
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 137

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Franta2776 »

Kodle nemáš prosím Tě tu normu k nahlédnutí.Případně na aktuální platnou odkaz.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kodl69 »

jasně, je to ČSN 33 2000-7-712/ed.2 https://csnonline.agentura-cas.cz/Detai ... x?k=500914
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek