Záloha vytápění

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahojte vespolek.
jistě to již někdo řešil.... jakou zvolit zálohu tepla k plynovému kotli?
Změnil jsem bydliště, nicméně jsem zase na RD, vytápěném plynovým kotlem. Kdyby však přišel blackout, tak uvažuji nad náhradním zdrojem tepla. Přes léto to vzal čert, ale říjen - duben by bylo dobré mít zálohu.
Vzhledem ke konstrukci domu nemohu uvažovat nad krbovými kamny či krbem. Nicméně kotel na tuhá paliva by se do sklepa asi vešel.
Jak to kdo máte pořešený? Dřevo, pelety, brikety či co dalšího?
Díky, M.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dumi »

Ja mam primarni zdroj tepla tepelne cerpadlo, coz je pro pripad balckoutu jeste horsi nez plynovej kotel. Neuvazoval jsi naz zaloznim zdrojem elektriky pro plynovej kotel? Ten zas tolik nezere a kdyz nepujde ani plyn budou asi vetsi starosti s dodavkou jidla..

Jako zalohuu mam krb, ktery ty pises ze nelze, takze bych volil bude do sklepa kotel a nebo nejaky mobilni plynovy kamna, ty mam taky. Asi bych to resil podle toho, jak velky blackout mas na mysli a pripadne jak casto u vas k vypadkum dochazi.

Na kratke caste vypadky se mi nejlip jevi UPS pro plynovy kotel.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od vlkazajac »

Za 5 rokov som mal raz prerušenú dodávku EE, asi na hodinu. Nebola lepšia príležitosť, ako zbierať doma dobré kladné body na konto FVE... Príkon kotla aj s obehovým čerpadlom mám 85 W, to bola malina.

Otázka znie na zálohu tepla, v tomto prípade " plynový blackout ". U mňa taký prípad nenastal ani za 15 rokov, kachľová pec v obývačke je stále pripravená.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Díky za reakce.
Několik bodů k tomu.
1) neřeším závislost na potravinách a vodě. V rozsahu 0-14 dní mám zajištěno.
2) Sekundární záloha - el. energie - (oběhová čerpadla, čerpadlo vrtu apod.) je (bude) dalším bodem řešení
3) neřeším výpadky do 24 hod délky. (Věci v mrazáku to vydrží a barák nevychladne natolik, že bych v něm zmrzl)
4) řeším výpadek delší, než 24 hodin, třeba v prosinci, nebo v lednu. Fakt, že k takovému výpadku zatím nedošlo, neznamená že dojít nemůže. Dle mého názoru je pravděpodobnost takového výpadku rok od roku vyšší.
5) neřeším výpadek delší, než 14 dní. To už bude země pod vojensko-policejní správou a společnost v totálním rozkladu.

Na minulém baráku jsem měl krb s výměníkem a veškerou nutnou elektroinstalaci zálohovanou 2,1kWp FVE.

Na současném baráku nemám ani zálohu tepla ani elektriky. Zatím. Nevím, jestli nejsem paranoidní... :P
Ale dle mého názoru lepší mít, než nemít.

M.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dumi »

na zalohu vramci dni bych volil.UPS ke.kotli.

Eventuelne se i plyn.da vzit z bomby.

Prupadne toto:
https://www.4camping.cz/p/plynova-kamna ... gLJXfD_BwE

Eshop neznam. Uvadim.jen pro priklad vyrobku.

Ps tyto konkretni kamna mam a v pohode.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

dumi píše:na zalohu vramci dni bych volil.UPS ke.kotli.

Eventuelne se i plyn.da vzit z bomby.

Prupadne toto:
https://www.4camping.cz/p/plynova-kamna ... gLJXfD_BwE

Eshop neznam. Uvadim.jen pro priklad vyrobku.

Ps tyto konkretni kamna mam a v pohode.
Díky za tip i směr úvahy... :yes:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od xmasin »

Doma zálohu zatím nemám (mám taky plyn). Ale na chalupě mám k plynovému kotli (není tam rozvod, takže mám zásobník) FVE v roli UPS (Axpert King + Liion baterie, panely jsou v přípravě) a kromě toho i 8 kW teplovzdušná krbová kamna, která jsou schopna vytopit celý dům do venkovní teploty tak -5°C. Zatím jsem zažil nejdelší výpadek 3 dny, ale to bylo v říjnu a nemuselo se tolik topit. Kotel má spotřebu cca 100W včetně oběhového čerpadla a plyn ze zásobníku nepotřebuje elektřinu vůbec.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Madra »

Záleží čemu dáváš přednost. Pokud tomu, aby jsi topil celý dům, tak litinový kotel na dřevo se samotíží, popřípadě čerpadlo se zálohou na fve.
Ale to znamená komín, připojení atd. Plechové kotle ti nepoužívánim zreznou.
Pokud jen pro případ nouze tak kamna od mewy a dvě flašky v rezerve. Výhoda je, že je můžeš použít kdykoliv a kdekoliv např. v dílně.
Madra
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Madra píše:Záleží čemu dáváš přednost. Pokud tomu, aby jsi topil celý dům, tak litinový kotel na dřevo se samotíží, popřípadě čerpadlo se zálohou na fve.
Ale to znamená komín, připojení atd. Plechové kotle ti nepoužívánim zreznou.
Pokud jen pro případ nouze tak kamna od mewy a dvě flašky v rezerve. Výhoda je, že je můžeš použít kdykoliv a kdekoliv např. v dílně.
Jojo, už jsem si to porovnal v hlavě.... Ty kamna od Mewy, či něco podobného budou přesně požadovaným řešením.
Další variantou je sada trysek na PB pro stávající kotel a ve sklepě 2×30kg zálohy ;-)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Madra »

Než premontuješ trysky.... Jen bacha i u kamen mewa musíš větrat, není to brutální, ale pak bolí hlava, ale zas jsou 100% funkční i bez elektřiny.
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Madra »

Kolega si zaplatil nerezový komín a topí v krbovkach, teď je cena palivového dřeva na 300 Kč u Prahy.
Madra
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od jahodovák »

Topení dřevem je ted levné ale zamyslel se někdo jak to bude vypydat za pár let až bude to vyschlé spálemo a nové jen tak hned nenaroste...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

jestli bude oteplování pokračovat jako teď, tak ten týden mrazů zvládnu s elektrikou a zbytek s klimatizací. Momentálně díky ceně palivovýho smrku klesá cena i za listnatý palivo, takže snad mezitím bude trochu víc tohoto. Ostatně stačí vysadit břízy a za 20 let je z toho dřeva až až, a mezitím se to dá podsadit směsí všehomožnýho, co na holině nevyroste...
P.S. už jsem kupoval i prm smrku za 1100Kč, a měl jsem podstatně menší příjem než teď, pořád to bylo nejlevnější topení. Já to letos se dřevem hodně přestřelil, mám příští rok zákaz pořídít další, i kdyby bylo zadarmo...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Madra »

Mám dvacet kubíků na dvoře, ale ještě se dost vejde za stodolu ke slepicim.
Ano za dva tři roky podraží, ale pokud se nepotřebuje teď, tak shnije v lese bez užitku.
Madra
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od vlkazajac »

Sledujeme a uvedomujeme si konečné a končiace sa fosílne zdroje, už sa strašíme aj nedostatkom obnoviteľných zdrojov ? Asi je to správne takto uvažovať, ale myslím si, že náš kraj by ešte stále bol schopný dostatočnej produkcie palivového dreva či bioplynu. Nie som odborník, ale keby sa to vzalo správne do rúk, asi by sme sa zaobišli aj bez uhlia a ropy, aby sme si zakúrili v príbytku ...
Pani Merkelová nám už vnukla myšlienku rovnú povinnosti, stavať nové domy s dvomi tepelnými zdrojmi. Ujalo sa to, lebo sme z tej zodpovednejšej časti svetovej populácie, ktorá nechce nechať nič na náhodu, chce znižovať riziká... Zanedlho na to skapeme, lebo nám cudzí naturel bude stále intenzívnejšie otŕčať ruku a ziapať: DAJ MI, JA NEMÁM.

Tak si hovorím - zbytočná práca a náklady naviac, že som radšej nežúroval niekde na Jadrane !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

No, upřímně si nedokážu ani s nejbujnější fantazií představit stav dnešní evropské/české společnosti, kdyby vysadila elektřina na více než dva dny. Tudíž by se sesypala i infrastruktura dodávek ropy/nafty/benzínu, plynu, vody atd. A nejlépe v zimě. Co by dělaly ty statisíce lidí v panelákových sídlištích..... nepředstavitelné.
A dokázala by to armáda spolu s policií nějak ukočírovat??? Těžko.
Pak je diskuze nad dostupností fosilních paliv na nic. Ten, kdo by měl kvér a dostatek munice by rozkazoval a střílel. Kvůli vodě, jídlu i teplu.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

K těm úvahám mě přivedl tento článek:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... HfcRMBYPCU
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od lemra79 »

rozpad.cz to je web pro tebe
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od vlkazajac »

No v prvom slede by sa zháňali peterky, z panelákov by trčali z každého bytu komíny ( také vzorky sa dali u nás nájsť aj v dobe prítomnej ), pálili by sa parkety a nábytok, robili by sa invázie do hory - nič nové. Hotový Stalingrad, ktorý vydržal tri roky, vlastne takmer nie.
Takže prežiť by sa prvá zima určite dala. Nakoniec, aglomerácie ako Praha by bola v háji v prvom slede. Čo by bolo potom kvôli iným problémom, ako je teplo, sa nedá ani domyslieť.

Ale téma je regulérna, nenamietam. Len záloha stála v sume našu obec strašné peniaze, amortizácie sa pravdepodobne nedočká. Leje sa dobrá rakia do vody.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Marek_Kuřim »

lemra79 píše:rozpad.cz to je web pro tebe
Vím o něm, občas čtu... ;-)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek