250W v panelákovém bytě bez balkonu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Zdravím všechny,

jako nováček na tomto fóru se chci také pochlubit svým malým solárním systémem, který používám k napájení meteostanice.
Jelikož bydlím v panelákovém bytě bez balkonu, musel jsem vymyslet uchycení solárních panelů k plastovému oknu, samozřejmě bez vrtání. Jak se mi to podařilo vidíte na přiložených fotkách.
Mám celkem 2 panely s výkonem 65W vlastní výroby, a jeden 120W koupený.

Celý životopis vzniku systému včetně dalších fotografií ve velkém rozlišení si můžete přečíst zde: http://pocasi-decin.cz/foto_solar.php

Pohled na solární panely zvenku
Obrázek

Takto jsem vyřešil uchycení solárních panelů k plastovému oknu
Obrázek

Rozvaděčová skříň solárního regulátoru
Obrázek
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od Lui »

Ahoj.

Zase nemôžem pomôcť....nádherný je ten rozvádzač.... :yes:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
martinr
Příspěvky: 9
Registrován: ned zář 16, 2012 11:45 pm
Reputace: 0

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od martinr »

Pecka. SI makac :yes:
elli
Příspěvky: 20
Registrován: pát lis 18, 2011 8:43 pm
Reputace: 0

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od elli »

Super :) Jen mě napadlo, neměli sousedi kecy? Někteří lidi jsou fakt divní a nechápou použití solárních panelů ani na baráku natož v bytě, tak bych se ani nedivila.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Kupodivu vůbec ne, spíš byli zvědaví, co z toho napájím.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od dracekvo »

Co tam vůbec na té meteostanici má takovou spotřebu? Sem vždy myslel, že to je několik čidel s příkonem pár wattů.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Samotná meteostanice má nepatrnou spotřebu 2W, ale já jsem si navíc vyrobil radiační štít s ventilátotorem, ve kterém jsou čidla umístěna, a ten má spotřebu 0,3A a běží nonstop. Dále když je hodně chladno, tak vyhřívám kryt webkamery topnou spirálou, protože je umístěná venku, ale suveréně největší spotřebu má počítáč, který používám jako meteoserver, a ten má spotřebu 30W a běží 24 denně.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

a ještě jsem zapoměl na kabelový modem, ten má spotřebu 0,5A a také běží 24 hod. denně, a pokud je úplně zataženo, tak mají panely výkon pouze 3-4%.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od dracekvo »

Co tak použít notebook jako server? Nedavno jsem na pokusy koupil starý IBM T22, má ještě veškeré vstupy jako com, lpt, usb bohužel jen 1.1, ale to se nechá dokoupit karta při nejhorším. Spotřeba je myslím kolem 10W (můžu změřit přesně, když bude zájem) při uzavřeném krytu a napájení přes 220v. Při použítí 12V adaptéru by se nejspíš dostal se spotřebou ještě níž. Dával sem za něj asi 600 Kč jestli se dobře pamatuju.
Pokud není potřeba hodně místa na disku, použil bych místo hdd redukci na CF kartu a spotřeba zase klesne.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Já doma notebook mám, ale spotřeba o moc nižší není, bere cca 25W a navíc si myslím, že by žádnou velkou životnost při nepřetržitém provozu stejně neměl, přeci jen to chlazení notebooku je víceméně symbolické.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vata »

Úžasné to máte :)
Ty budíky jsou vážně fantastické, Dukovany hadr :)
Myslím, že ta díra pro kabel byla hodně věcí odvahy, že?
Mimochodem, drama na jiném místě na tomto fóru doporučuje jako servřík pro logování a jiné podobné aplikace použít router na linuxu. Já sama tohle doporučení stále zvažuju, takže zkuste třeba popřemýšlet i Vy tímto směrem.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Díky za pochvalu.
Ta díra pro kabel zas takový problém nebyl, protože jsem nevrtal do rámu okna, ale pouze do podkladní lišty pod oknem, která je z plastu, a je tlustá pouze 3 cm.
S Linuxem si bohužel netykám a navíc veškerý software, který používám na stahování dat z meteostanice a následné zpracování, jsem psal v C# a funguje pouze pod Windows.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

Také chválím dílenské zpracování, je to moc hezké. Pokud jde o počítač, tak to je opravdu hrozné plýtvání :). Pro WS2350 existuje opensource open2300 http://www.lavrsen.dk/foswiki/bin/view/Open2300/WebHome kterým není problém vyčítat data na routeru s desetkrát menší spotřebou. Všechno odesílání na web zvládnete v shellu s použitím pár jednoduchých utilit. C# alias Mono by pod MIPS architekturou šlo, ale to byste si musel s *nixem hodně tykat...
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Moc děkuju za pochvalu, nedá se nic dělat, až vyřeším přepínání ze soláru na síť Čezu za chodu počítače, tak se budu snažit napájet PC v maximální míře ze solárních panelů.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

Na přepínání by možná šlo použít http://www.mini-box.com/Y-PWR-Hot-Swap- ... Controller pokud jedete na ss napětí...
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Já už to vymyšlené mám, budu to řešit pomocí relátka na 230V s oddělenými kontakty. Napájení cívky relátka bude zajiťovat solár, pokud nebude proud ze soláru, relé automaticky přepne kontakty na síť Čezu. Relátko budu mít zítra, tak se do toho hned pustím. http://www.elkoep.cz/produkty/elektroni ... 750782-91/
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

Inu přeji hodně zdaru. Jestli to chápu dobře, tak takové řešení má velikou šanci skončit pořádnou katastrofou... Přepínání se tu hodně řešilo, ale nikdy to nebylo jen jedno relé...
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Uvidíme, kolega to má doma udělané a funguje mu to už několik měsíců bez problémů.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

Nechcete to PC napájet stejnosměrně? Ztráty tam a zpět jsou veliké, picoPSU se Vám nelíbí?
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Reputace: 2
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Vypadá to hodně zajímavě, ale bohužel to znavená další vícenáklady (cca 1 100,- Kč), a navíc u tohoto zdroje píší, že není určen pro napájení přímo z autobaterie, protože zde dochází k velkému kolísaní napětí. Znamenalo by to zase řešit stabilizaci napětí ... Jinak se mi to ale moc líbí, protože se nyní snažím co nejvíce spotřebičů provozovat na 12V.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek