Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět

Zákaz svépomocné FVE jsem

řešil s právníkem
3
3%
publikoval v médiích
5
6%
sdílel na sociálních sítích
6
7%
probral s osobnostmi
5
6%
řešil se zastupiteli
5
6%
dosud nijak neřešil
16
19%
neřešil a řešit nehodlám
46
53%
přijal a souhlasím s ním
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 86

Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Pokud tomu správně rozumím, tak toto platí pouze pro elektrárny který jsou registrovány a provozovány v ostrovním režimu. Tzn. že na ně byla vydaná licence k provozování. Někde na začátku zákona je vysvětlen pojem ostrovní elektrárna a provoz. A toto by se nás týkat nemělo, neboť nepobíráme prebendy z výroby OZE.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

minulý týden jsem na eonu řešil jejich další nesmysl .... a ptal se jestli se tato "nová" povinnost týká i ostrovních FVE
bez připojení do DS : žeprej ne´e - pokud člověk nemá s eonem (čezem) smlouvu o připojení tak se ho předmětná
povinnost netýká " . A voco že vlastně de ? To se zase nějakej debil nudil tak sy vymyslyl novej poplatek a žeprej ho
bude muset platit každej co má ON-GRID FVE a to nejen za letošek , ale i za celej rok 2011 :uh: . To včetně typyckýho
ouředničení - vyplňovat "novej" měsíční výkaz ve kterým jsou trochu jinak poskládaný kolonky ale čísla naprosto
duplicitně jako v normálním měsíčním výkazu ... bebylyta :roll: .

Žeprej :
155,40 Kč / MWh + DPH za poskytování systémových služeb +
4,75 Kč / MWh + DPH pro činnost operátora trhu to vše za elektřinu co FVE vyrobila a byla spotřebována v místě
výroby . Čili se musí plati za něco co "regulátor trhu" neviděl - něco jako : mám doma slepice co snáší vajíčka za něž musím platit (za trest) slepičárně že jsem si je nekoupil od nich ale vyrobil je doma :hell: .

Su zvědavej jakou píč*vinu sy vymysy příště ... :sm35: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Podle tohoto výkladu by se nemělo ale platit nic.
Dávám pouze odkaz na článek, aby nebyl problém.

http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 1501&rm=15
ekoenergie
Příspěvky: 15
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:30 pm
Reputace: 0
Bydliště: Bzenec

Re:Nové poplatky?

Příspěvek od ekoenergie »

Díky za názor čekal jsem kdy se rozjede diskuze na toto téma.
Hovořil jsem z paní co smlouvy připravovala a důšovala se že je to jen za dodanou energii do sítě, Ale dle výkazu a citace v průvodním dopise to opravdu tak nevypadá. (rozhovor byl a mám monitorován)Je zarážející, že to mohou udělat zpětně. Pokud to tak pude dál tak nakonec malá domácí FVE bude uměle nevýhodnější jak ostrov (papíry, poplatky, učetnictví atd) Nehledě na to, že když se zeptám jak se to má všechno vést tak se bojí písemně vyjádřit. Až začnou kontroly, tak bude každý úředník chytrý. Co půlrok mění postupy a tiskopisy. Nechápu jak ze čtyř čísel z elektroměrů dokázaly vymyslet takový birikratický paskvil....
Petr

Re: Re:Nové poplatky?

Příspěvek od Petr »

ekoenergie píše:Díky za názor čekal jsem kdy se rozjede diskuze na toto téma.
Hovořil jsem z paní co smlouvy připravovala a důšovala se že je to jen za dodanou energii do sítě, Ale dle výkazu a citace v průvodním dopise to opravdu tak nevypadá. (rozhovor byl a mám monitorován)Je zarážející, že to mohou udělat zpětně. Pokud to tak pude dál tak nakonec malá domácí FVE bude uměle nevýhodnější jak ostrov (papíry, poplatky, učetnictví atd) Nehledě na to, že když se zeptám jak se to má všechno vést tak se bojí písemně vyjádřit. Až začnou kontroly, tak bude každý úředník chytrý. Co půlrok mění postupy a tiskopisy. Nechápu jak ze čtyř čísel z elektroměrů dokázaly vymyslet takový birikratický paskvil....
Chci se jen zeptat: Stojí to za to?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od tomas »

Tak schváleno a dokonáno jest:
§ 10d
Osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii
z obnovitelných zdrojů
(1) Osobou oprávněnou provádět instalace vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů (dále jen „osoba oprávněná provést instalaci“) je fyzická osoba, která je držitelem oprávnění uděleného ministerstvem.
(7) Osoba oprávněná provést instalaci je dále povinna absolvovat průběžné
aktualizační odborné proškolení podle § 10e (dále jen „průběžné proškolení“); součástí této povinnosti je podání žádosti o absolvování průběžného proškolení ministerstvu nejpozději 3 měsíce před uplynutím 5 let od termínu udělení oprávnění nebo od termínu absolvování posledního průběžného proškolení.

b) zajistit v případě instalace vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných
zdrojů v budově, aby tuto instalaci provedly pouze osoby podle § 10d; zajištění se
prokazuje předložením kopie daňových dokladů, týkajících se příslušné instalace
a kopie oprávnění podle § 10f,

www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=84689
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od jhladik »

Co asi tak může znamenat "vybraných zařízení?"

a dále jak již psal předešlý příspěvek
§ 7 odst. 4
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni
b) zajistit vpřípadě instalace vybraných zařízení vyrábějících energii zobnovitelných
zdrojů vbudově, aby tuto instalaci provedly pouze osoby podle § 10d; zajištění se
prokazuje předložením kopie daňových dokladů, týkajících se příslušné instalace
a kopie oprávnění podle § 10f,

a když to nesplní:
§ 12
Přestupky
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím,že
g)jako stavebník nebo vlastník budovy nesplní
1. některou z povinností při změnách dokončených budov podle § 7 odst. 2 nebo 3,
2. některou z povinností podle § 7 odst. 4, nebo § 7a odst. 1, nebo

(2) Za přestupek lze uložit pokutu do
a) 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. i) nebo j),
b) 100000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a), b), c), d),e), f), g)
nebo h).

hm....to by mne zajímalo co se bude dít, když žádný paragon nebudu mít, protože jsem si to provedl sám?
Naposledy upravil(a) jhladik dne čtv zář 20, 2012 3:19 pm, celkem upraveno 2 x.
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

tomas píše:Osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii
z obnovitelných zdrojů
...
b) zajistit v případě instalace vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných
zdrojů v budově, aby tuto instalaci provedly pouze osoby podle § 10d; zajištění se
prokazuje předložením kopie daňových dokladů, týkajících se příslušné instalace
a kopie oprávnění podle § 10f,
Je někde definován výraz "vybraných" ?
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od SJM »

tomas píše:Tak schváleno a dokonáno jest:
Schváleno jest, dokonáno asi zatím nikoliv - uvedený text je pouze vládní předlohou, mohou nastat změny.
Zřejmě mi nějak uniklo, z jakého důvodu by se muselo u obnovitelných zdrojů jednat o nějakého nového odborníka, proč by u FV nestačil prostě odborník v oboru elektro podle stávajících předpisů.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od jhladik »

SJM píše:
tomas píše:Tak schváleno a dokonáno jest:
Schváleno jest, dokonáno asi zatím nikoliv - uvedený text je pouze vládní předlohou, mohou nastat změny.
Zřejmě mi nějak uniklo, z jakého důvodu by se muselo u obnovitelných zdrojů jednat o nějakého nového odborníka, proč by u FV nestačil prostě odborník v oboru elektro podle stávajících předpisů.
(trochu jsem upravil předcházející příspěvek) ano, myslím, že odborník na elektro by mohl stačit. Takže dobrá otázka...proč je třeba další bumážky
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

Precetl sem to cele a porad nechapu. To jako za to, ze se vyrobim SVYM zarizenim, energie pro SVOJI spotrebu me pasuje do role dalsiho tydyta co lita po uradech a plati a plati nesmysli ?! Vzdyt je to MOJE od A po Z !

*defenestrace*na*strepy*z*FVE*
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od tomas »

SJM píše:
tomas píše:Tak schváleno a dokonáno jest:
Schváleno jest, dokonáno asi zatím nikoliv - uvedený text je pouze vládní předlohou, mohou nastat změny.
Zřejmě mi nějak uniklo, z jakého důvodu by se muselo u obnovitelných zdrojů jednat o nějakého nového odborníka, proč by u FV nestačil prostě odborník v oboru elektro podle stávajících předpisů.
Pokud je mi známo,tak žádné změny nenastaly, schváleno včera, tak jak je to v předloze:
http://stavba.tzb-info.cz/smernice-2010 ... mto-zakonu
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od jhladik »

lwq píše:Precetl sem to cele a porad nechapu. To jako za to, ze se vyrobim SVYM zarizenim, energie pro SVOJI spotrebu me pasuje do role dalsiho tydyta co lita po uradech a plati a plati nesmysli ?! Vzdyt je to MOJE od A po Z !

*defenestrace*na*strepy*z*FVE*
já pevně doufám, že to je blbost a že to skončí na slovíčkaření typu: Já v budově žádné obnovitelné zdroje nemám, panely na střeše jsou mimo budovu. Ostatní části systému energii nevyrábí (pouze upravují). Obnovitelné zdroje nejsou obnovitelné zdroje, protože nevím o nikom kdo by ten vodík do Slunce dokázal zpět dodat. Pro mne je Slunce zdroj z lidského pohledu - nevyčerpatelný. A ukažte mne povolení k domovní prohlídce....

Myslím si, že to někdo psal, aby nové instalace byly provedeny pořádně. Nicméně formulace je dosti nešťastná a mohla by býti vykládána špatně.
P.S.: krb si také může postavit doma každý, ale revize komínu je nutná...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

jhladik: souhlas :-)

PS: A revize kominu jsou taky blbost. Kdyz si nenecham udelat revizi, tak si to taky odnesu, ne ? Chtelo by to vice svobody a mene (pseudo)"pece" ...
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

Začíná se nám ta svoboda čím dál více krátit. Tak si jí užívejte, bude jí čím dál méně. Plný sál lobystů si hned zatleskal k úspěchu. Svépomocné instalace jsme zliklidovali, budeme rýžovat, máme to posvěceno zákonem.

Cesta do pekla. :hell:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od vata »

tomas píše:Tak schváleno a dokonáno jest:
§ 10d
Osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii
z obnovitelných zdrojů
...
Toto je fakt? Není to nějaký vtip? Týká se to i instalací ostrovního typu? Není to omezené výkonem?

Tuhle jsem si uvědomila, že tento stát pomalu ale jistě pracuje na kriminalizaci svých občanů: nemám-li štempl od kominíka - pokuta. Brzy - nebudu mít nějaký papírek o energetickém stavu budovy - pokuta. A za vlastní FVE postavené svépomocí nás snad rovnou pozavírají. Na psí boudu nemám stavební povolení, ani na kurník - zavřít, ačkoliv podle různých právních výkladů se jedná o objekty považovatelné za nemovitosti (jsou tak užívané). Možná mi sem pošlou na vlastní náklady buldozer. Mimochodem, slepice mi časem stejně vybijí kvůli nějaké té ptačí chřipce, tím spíš, že ten chov jsem nehlásila. Jo, musela jsem seříznout větve borovice, která mi v zimě škrábala střechu, a provedla jsem to bez dendrologického posudku a povolení a příslušné dokumentace - na pranýř se mnou.
Kouřím elektronickou cigaretu. Není zatím regulovaná, ale brzy bude - mohla by totiž vybuchnout nebo tak něco. Možná se časem vrátím k běžnému tabáku, protože až uvalí spotřební daň na nikotin, budou ty e-liquidy kolkovat a budou dražší než tabák.
Úplně všechny oblasti našeho života jsou regulované tak, jak varoval Tocqueville. A díky informačním systémům státu je ta moc vůči všem tak neuvěřitelně efektivně centralizovaná, že tohle si ani on představit neuměl :( Každá skutečnost o nás, každý případný prohřešek který nastal či by nastat mohl (víte, že název třídy pro poplatníka místní daně je v některých IS "dlužník"?) je dokumentován a k mání každému úředníkovi státu online. Zkuste jej naštvat.
Tohle je úplně nová kvalita, toto tady ještě nebylo. Mimochodem, emigrace nepomůže, to je utopie.
Vážně si namlouváme, že jsme svobodni?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

Teď otázka co se s tím dá dělat? Už víme, že svobodní nejsme. Co teď?
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

Proc by emigrace nebyla reseni ? Na druhou stranu, Cesko jsou tak krasne, ze rozhodne budu bojovat za to, abych tu mohl zustat a nemusel emigrovat ... Lidem trvalo vyhodit komouse 40 let ... Doba je rychlejsi, tak snad tyhle kokosaky vyhodi rychleji ! (snad!)
Petr Stehlik

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr Stehlik »

Chtěl jsem jen poznamenat, že utíkat před tou státní chobotnicí je jednak zbabělé a druhak to klidně může být z bláta do louže. Rád bych zmínil, že Piráti sledují s velkým znepokojením, jak nás stát pomocí moderních technologií stále více sleduje a chystá se zřejmě nadobro zotročit. Pokud nejste ještě připraveni jít defenestrovat, ale chcete se bránit alespoň v rámci mantinelů nastavených systémem, zkuste při volbách dát svůj hlas Pirátům - myslím, že jsou jediní, kteří si váží svobody a soukromí a hodlají tuhle neustále rostoucí hydru zastavit...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

Bohuzel k tomuto zakonu se nemohu vyjadrit, neb bych musel byt tak sprosty, ze by me administrator tohoto fora s nejvetsi pravdepodobnosti zrusil ucet. :hell:
Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni
Tak pak uz jedine mobilni domy / karavany / obytne automobily (na ty zakon nastesti zapomel) a alespon je clovek zaroven pripraven na odjezd i s barakem na koleckach, nebo ne?

:home:

EDIT: Hele co by treba delala komunita kolem IT, kdyby vlada schvalila zakon ze instalovat operacni system (Win/Linux/OSX) na PC/Notebooky/Netbooky/Raspberry PI mohou jen osoby s povolenim ministerstva? Treba takove osazenstvo abclinuxu.cz ... hmmmmm.

Odpovědět