Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
Manas
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 28, 2018 12:00 am
Reputace: 0

Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od Manas »

Ahoj, dokáže mi někdo poradit, jesti nějk dokážu spojit Kostal PIKO BA 10 a Baterie LG Chem Resu 6.5? Mám možnost za dobré pěníze, ale nevím, jak je to s kompatibilitou.. Díky za každou radu
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od youda »

https://www.lgesspartner.com/front/mobi ... ctInfo.dev

Kostal tam vůbec nevidím...

Pozor na to, že LG Chem ReSu vyžaduje datovou komunikaci s měničem. Bez komunikace se baterka pár minut po startu sama vypne.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Manas
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 28, 2018 12:00 am
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od Manas »

Ajaj... To je škoda. Kostal PIKO BA 10 už mám, a baterii sem sehnal za 70K, což mi přejde na nový kousek velmi dobré. Ale potřeboval bych to nějak pobastlit. Něčím to ošálit nelze?
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od dub042 »

Zkusit sehnat protocol komunikace a podstrkovat baterce to,co potrebuje pro provoz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od youda »

Jasně že to lze ošálit - na komunikační port LG připojíš kompatibilní měnič, který necháš běžet na prázdno a Kostal připojíš paralelně :lol:

70 tisíc za 6.5kWh je úplně standardní cena = nemá smysl vymýšlet k tomu ještě nějaké "šálení".

S Kostalem budeš mít ten problém, že je to měnič na HV baterky. Takže i to LG ReSu bys musel koupit v High-Voltage verzi, nikoliv ve standardní verzi 48V. A HV baterky vždycky vyžadují aktivní komunikaci s měničem, protože neexistuje způsob, jak by měnič poznal, že už jsou nabité. To proto, že zatímco u 24V či 48V je cílové napětí celkem jasné, tak u HV systémů to bývá klidně rozsah +-200V. Tak pozor na to.

Nechci ti do toho kecat, ale podle mne budeš mít s Kostalem jenom mrzení. Ne že by byl špatný, ale to je měnič spíše na firemní instalace typu "set and forget". Nikoliv na samo-domo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Manas
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 28, 2018 12:00 am
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od Manas »

Hmhm, to je nemilé. žil jsme v tom, že jde fungovat i bez komunikace. Ten střídač jsme vybíral a nakonec jsme na něj narazil i za rozumné peníze, kuli asymetrickému výstupu na třech fázích, abych byl co nejméně okrádanej elektrárnama.
Další výhodou bylo to, že umí komunikovat s LOXONE - chytrá domácnost - loxone jej má přímo mezi doporučenými střídači.
Nekde jsme tu na foru řetl, že KOSTAL jde používat i bez komunikace, mám tomu rozumět tak, že fakt bez orig baterie si neškrtnu?
Co by si tedy doporučil za střídač pro mou aplikaci?
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od willcz »

Jde hlavně o to co píše youda. Měnič má na DC straně uplně jiné napětí (153-420V) než má to LG.
tzn problém není jen komunikační protokol.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od youda »

Manas,

Popravdě řečeno, nevím jaká je "tvoje aplikace", takže bych ti nerad doporčil nějakou další slepou cestu.

Když píšeš o 3f, asymetrii a okrádání ČEZem, tak by mi největší smysl dávalo nechat si asymetrickou 3f FVE postavit od firmy na klíč. Jinak totiž budeš mít anabázi s legalizací, povolením přetoků a vším okolo.

Jestli si chceš postavit asymetrický 3f systém sám a mít ho připojený k DS, tak já bych dnes šel třeba do GoodWe ET 10 kW a k tomu baterek Pylontech H48050. Je to taky high-voltage, není to předražený, má to líbivé grafické rozhraní.

Pokud bych stavěl 3f ostrov (což je samo o sobě šílená představa) tak bych ho složil ze tří paralelních Axpertů. Vyjde to cca 70 tisíc za 15kW systém a baterky si k tomu můžeš dát jaké chceš, protože to jede na 48V. A dá se to pohodlně škálovat do desítek kW výkonu, narozdíl od většiny jiných měničů.

Každej si ale musí to svoji správnou cestu najít sám. Je mi prostě přijde, že s tím co máš se budeš zbytečně trápit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Manas
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 28, 2018 12:00 am
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od Manas »

willcz píše:Jde hlavně o to co píše youda. Měnič má na DC straně uplně jiné napětí (153-420V) než má to LG.
tzn problém není jen komunikační protokol.
Jasně, tomu rozumím, ale kdybych teda poskládal baterie jiné, nebo koupil nějaké jiné s vyšším napětím tak to stejně nedonutím s bateriemi spolupracovat....?
Manas
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 28, 2018 12:00 am
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od Manas »

youda píše:Manas,

Popravdě řečeno, nevím jaká je "tvoje aplikace", takže bych ti nerad doporčil nějakou další slepou cestu.

Když píšeš o 3f, asymetrii a okrádání ČEZem, tak by mi největší smysl dávalo nechat si asymetrickou 3f FVE postavit od firmy na klíč. Jinak totiž budeš mít anabázi s legalizací, povolením přetoků a vším okolo.

Jestli si chceš postavit asymetrický 3f systém sám a mít ho připojený k DS, tak já bych dnes šel třeba do GoodWe ET 10 kW a k tomu baterek Pylontech H48050. Je to taky high-voltage, není to předražený, má to líbivé grafické rozhraní.

Pokud bych stavěl 3f ostrov (což je samo o sobě šílená představa) tak bych ho složil ze tří paralelních Axpertů. Vyjde to cca 70 tisíc za 15kW systém a baterky si k tomu můžeš dát jaké chceš, protože to jede na 48V. A dá se to pohodlně škálovat do desítek kW výkonu, narozdíl od většiny jiných měničů.

Každej si ale musí to svoji správnou cestu najít sám. Je mi prostě přijde, že s tím co máš se budeš zbytečně trápit.
Chci si postavit sám elektrárnu a připojit na DS, co se týká obstrukcí okolo papírování,, je to můj koníček a beru to jako výzvu:-D Když jsem studoval střídače, dosáhl jsem dojmu, že potřebuji asymetrický, protože při místních přip. podmínkách nejvýhodnější a Ten kostal jako jeden z mála aspo co jsme hledal to umí a zároven poslupracuje s výše zminovaným LOXONE. Proto byla ta volba. Ten střídač jsme nakonec sehnal za nejakých cca 16K a žil jsme v tom, že jsem štastný člověk, což si už přestávám myslet.:-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od youda »

Většinou je to tak, že pokud se povede něco sehnat hodně levně, tak to má nějaký důvod.

Takže tady na fóru jsou to typicky:
- ongrid střídače ze zrušených polních instalací (které je doma problém využít)
- staré Amorfní panely (které jsou dobré tak leda na okrasu)
- baterky z elektromobilu (které mají typicky nepoužitelnou BMS a nevhodné napětí)

Vidím to tak, že budeš muset napsat přímo do Kostalu, aby ti nějaké baterky doporučili. Hlavně se modli, aby ty doporučené baterky nepotřebovaly nejnovější firmware, protože to bys pak zase neměl tu asymetrii :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od willcz »

ten menič bylo asi šlápnutí vedle.
Když chce člověk bastlit tak je potřeba projít web výrobce a zjistit jestli vůbec nějakou dokumentaci poskytuje. Tady mi přijde že krom partnerů není nic moc dostupné.
Podle všeho bude umět svoji baterku a pak asi HV BYD. Ani jedno z toho se moc snadno stavět nebude.
Kdyby uměl LG, tak by byla šance si to postavit ze samostatnych článků a k tomu pořídit například Batrium které tu LG Chem emuluje.
Manas
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 28, 2018 12:00 am
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od Manas »

youda píše:Většinou je to tak, že pokud se povede něco sehnat hodně levně, tak to má nějaký důvod.

Takže tady na fóru jsou to typicky:
- ongrid střídače ze zrušených polních instalací (které je doma problém využít)
- staré Amorfní panely (které jsou dobré tak leda na okrasu)
- baterky z elektromobilu (které mají typicky nepoužitelnou BMS a nevhodné napětí)

Vidím to tak, že budeš muset napsat přímo do Kostalu, aby ti nějaké baterky doporučili. Hlavně se modli, aby ty doporučené baterky nepotřebovaly nejnovější firmware, protože to bys pak zase neměl tu asymetrii :lol:

OK, tak ještě promyslím ten střídač GoodWe GW10K-ET s Pylontech H48050, ale před tím kontaktuji KOSTAL. Mají tady v čr zastoupení? Ještě se zptám, co panely? Koukal jsme, že bych vzal bud 305Wp CSUN black nebo 305Wp Benq, je to špatná nebo dobrá volba podle vás...?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Kostal PIKO 10 BA + Baterie LG Chem Resu 6.5

Příspěvek od tomas »

youda píše: A HV baterky vždycky vyžadují aktivní komunikaci s měničem, protože neexistuje způsob, jak by měnič poznal, že už jsou nabité. To proto, že zatímco u 24V či 48V je cílové napětí celkem jasné, tak u HV systémů to bývá klidně rozsah +-200V. Tak pozor na to.
V principu to tak nemusí být, ale je to zrůdnost dnešní doby, kdy si výrobce střídače nebo akumulátoru chce zákazníka takto pojistit a omezit mu výběr i z hlediska opravy nebo budoucí náhrady. Nevidím technický problém v tom aby si střídač udržoval nastavené DC napětí na svorkách pro akumulátor a elektronika akumulátoru se sama starala o nabíjení a vybíjení. Tak jak to mají třeba akumulátory Sinlion http://www.ostrovni-elektrarny.cz/docs/ ... nPower.pdf nebo boxy od Enstore https://files.i4wifi.cz/inc/_doc/Pdf/sk ... %20BMS.pdf a http://www.baterioveboxy.cz
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek