Hromosvod-uzemnění na vše.

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od Skrat »

Kopu další strouhu na uzemnění kterou chci v budoucnu využít na uzemnění dalších panelu a přepěťovek.Plán následující:Od vývodu zemnící pásky na baráku ,kde bude zapojen hromosvod ,chci zemí táhnout další zemnící pásku na případný hromosvod a přepěťovky umístěný na dalších hospodářských budovách.Zemnící vývod u baráku je změřen a má 2,7ohm.Vše bych přivařil k sobě to znamená že posílím zemění na baráku a zároveň předpokládám že budu mít dobrý zemnící odpor na další hromosvod a atd.Jak minimálně musím hluboko s výkopem? zatím ca 40-50cm a mám toho aš .... Všude hlína s kamenem a jíl s pískem.Mohu zároveň do toho výkopu dát vedení?.Plánuji 3x kabel po 3x2,5cu a něco na doplnění asi 4x1cu na monitoring.Děkuji za radu.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od KubisKV »

Ahoj,
Misto svareni bych pouzil svorky k tomu urcene, pak je striknout barvou na podvozky aut, at vydrzi a kdyby ve vykopu byla po ceste zatlucena zemnici tyc a pospojena s homosvodem, nic by se nestalo. Hloubka 40-50 by mela stacit a pokud si budes pridavat nejake vedeni do vykopu, tak urcite kopoflexku a co nejdal od kulodratu v zemi.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od camel1cz »

Nevím, souběžně se zemnícím vedením bych žádné silové vedení nedával. Ani nad zemí ani ve výkopu. V té delce souběhu pěkných pár metrů ta indukce udělá divy...
A když, tak ho považovat za nechráněné, tedy na koncich opět přepěťovky.

Je na zvážení zda se vyplatí vést jinudy nebo chránit prepetovkou.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od Skrat »

radši přepěťovku než kopat další rýhu.Položím zemnící pásek,trochu zasypu a pak chráničku s kabelami.Jsem radostí bez sebe že ta hloubka stačí. Jaký je max přípustný zemnící odpor?Eon měřil svoje uzemnění a na sloupu měli 3,5ohm a na trafačce to samý.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od xmasin »

Podle normy musí být do 10 Ohmů.
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od Skrat »

Nechci zakladat nové vlákno tak to dám sem.Výkop na uzemnění hotov.Konečná hloubka ca 60cm.Položen zemnící pás a vše pospojováno. Zasypáno ca 20cm hlíny a jílu.Do to samého výkopu se chystám dát chráničku na kabely.Do chráničky potáhnu ca.. 3xcyky 3x2,5,1 kabel 2x1 se stíněním a nejradši bych tam dal ještě kabel jak se používá na internet(8x0,5?).Otázka zní. V délce ca 15metrů se může cokoliv naindukovat do vedení a tak musím vše na koncích chránit.Na silový kabely dám přepětovky na 275V ale co na ti slabé dráty?Nestačilo by jen tam dát varistor?
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od PavelR »

na komunikacni vedeni jsou prepetovky trebas i na 6V, ale pokladat kabely vedle zemneni me prijde jako vytvareni budoucich bolesti. Jedine ze by tam sla komunikace optikou - te to jedno.
Neznam mistni pomery ale je obsolutne vylouceno vest vodice jinudy, nebo v 60cm mit pasek a chranicku dat tesne pod povrch at je odstup co nejvetsi?
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od Skrat »

není problem dát chráničku dál od uzemnění.Tak jí natáhnu ca 20cm pod povrchem.Tím pádem bude od uzemňovacího pásku +- 40cm . De to kolem dílny a nic tam nejezdí. Do venkovní zdi to nejde,je tam polisterén-zateplení. Stejně něco musím dát na konce vedení, aby se případná komunikační vedení nezbláznila.Možný je všechno,tak pro sichr.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od ota »

Když už je výkop vykopaný, dal bych zemnění a chráničku co nejdále od sebe. 40cm by mohlo vyhovět.

Opět upozorňuji, pokud není barák ŽB faradayova klec kde je vše se vším pospojeno, po případném úderu blesku nějaká elektronika odejde. Na to je pojištění. Pokud hromosvod není, je pravděpodobné, že si bleskový kanál najde cestu po něčem kovovém uprostřed domu a způsobí požár.

Mimochodem, k nedílnou součástí dokumentace pojistné události spojené s ohněm/ bleskem jsou platné revize komínů, revize elektro a revize hromosvodu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od kodl69 »

V normě je, že uzemnění FeZn30x4 se ukládá do zemně pod kabel. Vzdálenosti se řeší od plynu a t d. Stejně se to v rozvaděči spojí dohromady...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od Skrat »

Tak sem začal zasypávat.Chránička bude ca 40cm od zemnícího pásku.Plin není nikde kolem.Co mi doporučíte dát na konce(začátky) vedení? Pojistky určitě! varistor? Přepěťovky dám na cyky.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od youda »

Mi přijde, že si to někdy zbytečně komplikujeme. Když někde blízko praští blesk, tak stejně odejde půlka věcí v baráku. Vzpomínáte ještě na klasický 33kbaud modemy? Po každé bouřce toho bývaly plný popelnice.

Pokud chceš tu datovku chránit přepěťovkama, tak samozřejmě existují tovární "ethernet surge protector". Stejně tak ochrany na RS232 apod.: https://www.papouch.com/cz/shop/product ... e-ochrany/

Jinak jak jsi tu psal, že tam chceš natáhnout počítačovou síť, tak dnes nejčastěji používaný kabel se jmenuje "UTP Cat 5E". Podle toho jestli budeš na konec dávat keystony nebo konektory se dá koupit jak drát, tak lanko.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od jahodovák »

youda píše:Mi přijde, že si to někdy zbytečně komplikujeme. Když někde blízko praští blesk, tak stejně odejde půlka věcí v baráku. Vzpomínáte ještě na klasický 33kbaud modemy? Po každé bouřce toho bývaly plný popelnice.

Pokud chceš tu datovku chránit přepěťovkama, tak samozřejmě existují tovární "ethernet surge protector". Stejně tak ochrany na RS232 apod.: https://www.papouch.com/cz/shop/product ... e-ochrany/

Jinak jak jsi tu psal, že tam chceš natáhnout počítačovou síť, tak dnes nejčastěji používaný kabel se jmenuje "UTP Cat 5E". Podle toho jestli budeš na konec dávat keystony nebo konektory se dá koupit jak drát, tak lanko.
Nevím sice jak to funguje ale možná se to nevztahuje na optickou sít,po skle asi výboj nepůjde....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od unicast »

jahodovák píše:Nevím sice jak to funguje ale možná se to nevztahuje na optickou sít,po skle asi výboj nepůjde....
To nepůjde (a mimo jiné proto také mám doma spoj z přízemí na půdu tažený optickým patchcordem), problém je, že zatím nikdo nevynalezl, jak to zařízení na druhém konci té optiky krmit elektřinou jinak než metalickým kabelem.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od youda »

Ano, natažení optického kabelu mezi budovami je spolehlivá ochrana jak proti rozdílným potenciálům, tak vůči blesku.

Na domácí instalaci je to ale (podle mne) hovadina:

- Konvertor optika na ethernet není úplně zadarmo a při bouřce odejde jako první. Nikoliv přepětím na datovce, ale přepětím z AC.
- Obě strany vedení vyžadují aktivní prvek s adaptérem HungČang, který zbytečně žere a hřeje, byť je to jen pár wattů.
- Optický kabel s několika vlákny už dnes není nijak drahý, ale je potřeba koupit ferule, zalomit, nalepit konektor, vyleštit a zkontrolovat pod mikroskopem.
- Zakončení kabelu je křehké, je potřeba namotat a uložit do optické vany.

Kdysi jsem zakončení optických kabelů osobně dělával, většinou v nějaké fabrice mezi barákama. Když to ještě nebylo v každém eshopu, používali jsme konvertory Allied Telesis. Na domácí instalaci ale v optice nevidím žádný ekonomický smysl. Obzvláště, pokud by se měla udělat pořádně. Maximálně bych tak toleroval nákup hotového LC-LC patchkordu, dají se koupit i 50m dlouhé. Ty aktivní prvky tam ale budou tak jako tak.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od unicast »

youda píše: Na domácí instalaci je to ale (podle mne) hovadina:
- Konvertor optika na ethernet není úplně zadarmo a při bouřce odejde jako první. Nikoliv přepětím na datovce, ale přepětím z AC.
Konvertor zadarmo v řadě zařízení de facto je. Prostě box má šachtu na GBIC/SFP/SPF+/XFP modul tak jako tak. Výstup ze zdroje zajistíš nějakou zenerkou. Zařízení na obou stranách kabelu mít tak jako tak nějaké musíš, ať už je ten kabel optický nebo metalický, ethernetový kabel s nezapojeným koncem mnoho užitku nepřináší. Ovšem cílem není ochránit levné zařízení nahoře, ale lepší zařízení dole.
youda píše: - Optický kabel s několika vlákny už dnes není nijak drahý, ale je potřeba koupit ferule, zalomit, nalepit konektor, vyleštit a zkontrolovat pod mikroskopem.. Maximálně bych tak toleroval nákup hotového LC-LC patchkordu, dají se koupit i 50m dlouhé.
Přesně tak. A když ho nekupuješ, ale jenom prostě ho po nějaké deinstalaci nezahodíš (do ostrého komerčního provozu už bych ho nikam stejně nedal) a použiješ doma... A jde jich i více napojit na sebe spojkami :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od youda »

Já mám právě obavu, že ethernet switch, který bude mít jak RJ45 tak SFP+ porty, bude ve finále dražší, než nějaké to Raspberry, které by jinak asi bylo přímo na druhém konci toho UTP kabelu ;)

Případně by se po komerční de-instalaci kromě LC-LC patchordu dal recyklovat třeba také pár switchů Cisco Catalyst 3750, což byly fakt držáky. Akorát ta kombinovaná spotřeba 400W mi nepřijde úplně ideální...hmm.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od unicast »

youda píše:Já mám právě obavu, že ethernet switch, který bude mít jak RJ45 tak SFP+ porty, bude ve finále dražší, než nějaké to Raspberry, které by jinak asi bylo přímo na druhém konci toho UTP kabelu ;)
No, když máš na druhém konci několik mikrovlnných spojů, tak tam raspberry nestačí.
youda píše: Případně by se po komerční de-instalaci kromě LC-LC patchordu dal recyklovat třeba také pár switchů Cisco Catalyst 3750, což byly fakt držáky. Akorát ta kombinovaná spotřeba 400W mi nepřijde úplně ideální...hmm.
Jo, ten zrovna mám doma, pravda, koupil jsem si ho (za velmi dobrou cenu). 400W v běžném provozu nebere, to je max. odběr, když je na něm navěšeno maximum PoE klientů a ještě ho něčím mučíš. Reálně nebere víc než 40W.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od youda »

AHA! Měl jsem za to, že UTP kabel povede z maštale do dílny a bude sloužit k monitoringu FVE, nikoliv k zásobování celého okresu mikrovlnným internetem. To jsem se tedy spletl!

Máš-li tam tedy hrozen mikrovlnek od Alcomy, pak tedy výdaj za nějakou přepěťovku a bazarový switch s optikou smysl dává. Tož šup tam s tím!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hromosvod-uzemnění na vše.

Příspěvek od unicast »

Ale no tak. Dva spoje (a trocha dynamického routingu) jsou prostě nutné pro zajištění trvalého bezvýpadkového připojení domácnosti.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek