Stavba vlastního akupacku.

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm
Reputace: 2

Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Dobrý den.
Jsem amatérský elektrotechnik a jelikož u nás často odpojuje elektrárna proud
( nestačí jim ty přemrštěné ceny :twisted:), rozhodl jsem se postavit si akupack *batt* .
Ale vůbec se v tom nevyznám. Zatím si myslím, že nejvhodnější budou li-ion 18650 články, neboť se nacházejí všude.
Už mám doma 8 článků ze staré ntb baterie, nýbrž nevím, jakým způsobem otestovat, jak na tom jsou.
Taky nevím, jestli musí být všechny články v packu stejného typu (pokud ano, budu je sbírat asi dost dlouho ).
Nechápu způsob propojování článků. Proč ty články spojuje nejdřív paralelně a až potom sériově? Nešlo by udělat nejdřív dva sériové články a ty potom spojit paralelně? Je dobré ty paralelní články sériově spojovat 2x těmi pásky?
Video: https://www.youtube.com/watch?v=b2sBhDxmPmA
Je nutné použít balancer?
Představuji si to tak, že z baterií budu odebírat proud pomocí měniče 12V DC na 230AC ( stejného, jako je v autech ). Nabíjet ho chci nějakou normální nabíječkou ( tady taky nevím, jak je to s proudem vzhledem k počtu článků ).
Něco jsem si na fóru přečetl, ale nejsem z toho moc moudrý.

Byl bych rád, kdyby mě někdo do problematiky zasvětil.

PS: Omlouvám se za pravopisné chyby.

Děkuji za odpovědi.

Energetikzacatecnik
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od diablo007 »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=2871
Doporučím otevřít lahvinku téma pročíst a pak pripadne nejasností konzultovat je tam mnoho užitečného včetně fotek i videí
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od KubisKV »

Paralelním spojením ziskáváš potřebnou kapacitu, pak zapojeni sériové je na koncové napětí. Takže u 18650 budeš hůř hledat regulátor. Pokud to chceš jen jako ups, tak regl odpadá. Záleží co chceš z té baterky živit při výpadku. Pokud to bude jen nějaká drobnost, zkusil bych si s tím pohrát a vyzkoušet, pokud chceš zálohovat lednici, mrazák, světla, radši bych dělal baterku na 24V a měl bys větší výběr jak regulatoru, tak měničů. Ale přečti si vlákna o stavbě z lionek, ať nemáme v novinách další článek, jak nějakýmu energetikzačátečníkovi shořel dům.
A taky pozor na solaritýdu. Je to zákeřnej vir.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm
Reputace: 2

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Tak si to tak čtu a mám pár otázek.
Balancer se používá pro balancování sériově zapojených článků? Proč? ( Já myslel, že se balancují paralelně propojené články, aby se nesnažily vyrovnat nějaký vadný článek a nepřetížili ho.)
Pořád mi není jasné, jak se dají otestovat nalezené články.
Spojovat budu muset asi páječkou, ale nevím, jestli to moje 48W zvládne.
Popřípadě bych byl rád za nějaký tip ( například:kde levné články sehnat, tip na dobrou nabíječku ). ;)

Jinak solaritýda je hrozná nemoc, zvláště, když začne lézt na skrblíka jako já. :D
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od NOPARasito »

Na testy clanku muze byt:
Capacity Meter Discharge Tester
https://s.click.aliexpress.com/e/b6kPWYwq
Nebo
charger for 26650 21700 18650 18350 14500 AA AAA battery
https://s.click.aliexpress.com/e/VYNFISI
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od vlkazajac »

"...Už mám doma 8 článků ze staré ntb baterie, nýbrž nevím, jakým způsobem otestovat, jak na tom jsou...."

Takto to robí amatér ako ja :

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 439#p96435

A ako to robí profík, sa dočítaš na viacerých miestach inde. Volenteho kufrík je z výbavy snov ......

( Pôvodne som robil dva testy každého článku. Najprv som vybíjal cez odpor 6,8 Ohm ( 4,0 V - 3,4 V ) a články s výdržou pod 1 hodinu som vyraďoval. Potom som ale zistil, že niektoré z nich vydržia aj 24 hodín ( 3,9 V - 3,4 V ) s vybíjacím prúdom 50 mA. Tak som niektoré použil do packu. )

Takže si najprv stanov prúdové zaťaženie a potom sortíruj s takým prúdom.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od volente »

Nevymýšlet vymyšlené. Nejjednodušší je zakoupit UPS APC Smart a dodělat si 7čl LiIon místo těch dvou olověných zátěží vevnitř. Myslím že tady někdo tyto UPSky nabízel za vcelku mrzký peníz v provedení 1500VA.
Výhodou je čistý sinus a dostatečný výkon. Výdrž určuje kapacita baterie. Original je asi 15Ah.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Lui »

No...kedže si začiatočník (tak ako aj ja) tak ja by som sa ťa najprv spýtal,že aké množstvo energie chceš mať uložené...lebo nejako neviem či si v obraze....že kolko energie je v jednom článku.
Ak Ti to je jasné,tak sa vopred ospravedlňujem za tú otázku :?
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od trud »

Ahoj,
na dáku lepšiu radu musíš prezradiť viac info.
Hlavne čo budeš chcieť napájať ..je rozdiel ak telku +/-80W a rozdiel ak chceš chladničku ktorá síce nemá oveľa viac W ale na rozbeh potrebuje kilowat+. Taktiež je dôležité ako dlho to chceš napájať...rozdiel hodina a pol dňa. 12V-24V ?. Od spotrebičov sa odvíja menič...čistý sínus...obyčajný? A BMS, taktiež--ano/nie..ak áno..aký prúd podla veľkosti batérie.
Inak ku BMS...celkom ma zaujala BMS v kolobežke xiaomi a čo všetko za lacný peniaz zobrazuje.
Přílohy
Screenshot_20190704-025118.png
Screenshot_20190704-025114.png
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm
Reputace: 2

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

@Lui Představu nemám. To jsem chtěl řešit, až získám aspoň trochu použitelnou zásobu článků.

@vlkazajac Tak myslím, že BMS budu potřebovat. Chci to mít jako zálohu pro minikompresor. Jinak pro lampičku, páječku, přístupový bod, nebo wifi router. Ještě jsem to nepočítal. Počítám s dobou provozu tak 3-4h. O měniči jsem ještě nepřemýšlel, nevím jestli by klasický nevadil. Zaujala mě Vaše stavba podpůrného zdroje. Všiml jsem si, že tam máte různé typy článků, nemýlím se? Nabíjet se dá přímo přes balancer nějakým zdrojem (Např upraveným ATX), nebo je třeba připojit nabíječku?

Děkuji Vám za snahu mí pomoci.

PS: Při použití pro minikompresor ( žere kolem 90VA ) samozřejmě nepojede 3h v kuse, ale jen pár minut.
martin2190
Příspěvky: 314
Registrován: pon čer 20, 2016 1:56 pm
Reputace: 18

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od martin2190 »

v tej baterce je pr 3,7V x 3Ah /3000mAh/ to je cca 11Wh samozderjme dle typu baterky , pocitej dobu provozu 10W za 1hod je 10Wh a za 4h 40Wh , odhad 100W po dobu 4h je 400Wh , 400/10 je 40ks 10Wh clanku pro jistotu nasobit koeficientem 1,3 pro rezervu tj cca 50 clanku /cim vic tim lip/ pro 12V aby bylo delitelne 3 pro 24V 7 - vsechny udaje zde uvedene sou pouze orientacni
FVE 4,9KWp kostal piko 5,5 , MVE 17KW , elektroauto ELTRA
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od vlkazajac »

Články sú každá ves - iný pes )). Dôležité je správne ich spárovať, dá sa to urobiť jednoducho, ako som popísal. Ak sa použijú články rôzneho druhu, okrem merania kapacity je výhodná čím väčšia diverzifikácia ( fuj ... ) v ich rozložení. Proste treba ich do 7 packov rozdeliť síce podľa kapacity, ale aj podľa trička )) Ako píše martin2190 - čím viac, tým lepšie. Keď sa to urobí dobre, bude stačiť miesto BMS na kontrolu obyčajný multimeter.
Nabíjať vhodnou nabíjačkou, najlepší druh je ::pv:: a regulátor.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm
Reputace: 2

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

@vlkazajac

V slovenštině a Vašem výrazivu se trochu ztrácím. Takže nejlepší je paralelně propojovat co nejvíc stejné články, ne? Nebo je mám zároveň rozdělit i podle kapacity? ( To s tím tričkem jsem nepochopil)
Jinak solar nemám. Na jednotlivé články si asi pořídím nějakou nabíječku. Ale pack se asi normální nabíječkou na jednotlivé články nabíjet nedá, ne?
Už jsem to asi pochopil. :lol: Musím to rozmístit tak tak, aby ty sériově spojené packy byly co nejpodobnější a nevypadla mi například jedna série.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od vlkazajac »

No, je to moja chyba, budem sa vyjadrovať bez srandičiek.
Zoradím články podľa kapacity do poradia od najlepšieho po najslabší. Potom ich ukladám postupne do siedmych stĺpčekov, pekne v nejakom poriadku - zľava doprava, a zas a zas...... Ak mi náhodou v jednom stĺpci ( "P1" ) zostanú LG, v druhom Samsungy, v treťom Sony, .... tak je to ten najhorší prípad. Preto môžem zmysluplne v rámci jedného riadku naprieč packami niektoré presunúť, aby boli značky pekne porozhadzované.
Je dobré nabiť po skúške kapacity každý článok na rovnaké napätie a potom skladať. Netreba pre jeden prípad nakupovať špeciálnu nabíjačku, stačí stará nabíjačka z mobilu. Dám sem foto, len to cvaknem.

Takto sa pripravia pre nabíjanie nabíjačkou z mobilu :
nabíjanie.jpg
Takto sa zoradí pack 7P7S ( odhora zľava doprava a znova .... Puntičkár by posledné tri riadky kládol sprava doľava... ) :
packy.jpg
Mimochodom, všimnite si napr. prvý riadok, kde sú články s vyznačeným "nálezovým" napätím po rozobraní NB batérie, vľavo pri + póle. A v teste vydržali aj 24 hodín - nezahadzovať !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Články v stĺpci pospájame paralelne do "P".
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm
Reputace: 2

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Tak to mě zajímá. Takže říkáte, že v jednom paralelním bloku nemají být pouze články jedné značky. Proč?
Co to tam máte za kabely při tom testování? Nabíječka je jaká? Klasických 5V USB?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od vlkazajac »

Kto zbiera články tak pokútne ako ja, z rôznych zdrojov, nikdy nevie, aké vlastnosti dotyčná sada má. Myslím tým vnútorný odpor a nabíjaciu/vybíjaciu charakteristiku, dovolené prúdové zaťaženie, atď. Aby sa po pár cykloch tých 7 péčiek nerozchádzalo, musia byť pokiaľ možno rovnaké vo všetkých vlastnostiach. Preto sa oplatí riadne ich porozhadzovať.

Nabíjačka pre jedno nabitie článku ( aj viacerých paralelne ) môže byť z mobilu , napr. stará Nokia 3,7 V / 355 mA, bola celkom robustná. Ale chce to čas.... Pre opakované nabíjanie celej batérie treba riadnu nabíjačku, tu sa nedá moc improvizovať.

Majstri to robia lepšie, ja viem. Ja sa len tak hrám, pohrávam ....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od volente »

Energetikzacatecnik píše:Tak to mě zajímá. Takže říkáte, že v jednom paralelním bloku nemají být pouze články jedné značky. Proč?
Co to tam máte za kabely při tom testování? Nabíječka je jaká? Klasických 5V USB?
A už jsi si pročetl to doporučené téma? Zatím to tak nevypadá.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm
Reputace: 2

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Jestli myslíte téma 1kWh akupack. Tak pomalu pročítám. Omlouvám se za hloupou otázku. K tomu řazení článků jsem se dostal asi hodinu po zveřejnění otázky. Nicméně fakt nic nevím o tom, proč tam máte ty kabely( Asi kvůli vyváženému nabíjení. Opravdu nevím.) :dontknow:
Tak bych Vás ještě požádal o tip, kde ty články berete. *batt* Já se dívám po ntb baterijích kolem kontejnerů, ale zatím mám jen jednu, kterou jsem našel ve zpětném odběru elektra v obchodě.

Děkuji Vám za pomoc. :comp:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od NOPARasito »

Hele tohle nenačteš během týdne ani 14dnů. To bude otázka spíš půl roku až rok. Dle otázek u tebe možná déle. Pokud člověk nemá zkušenosti již předtím než se dostal na toto fórum jde to těžko. Ale kdo chce, tak z něj může být i pěknej YOUDA :yes:

Tímto přirovnáním se omlouvám, ale znalí pochopí :celebrate2:
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm
Reputace: 2

Re: Stavba vlastního akupacku.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Jojo. O Youdovi jsem už něco četl. :yes:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek