Plánování FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Plánování FVE

Příspěvek od KubisKV »

Madra píše:1) spotřeba v noci 7 kW, ale běží v tom bojler, oplockého nechci, je to jednoúčelový strojek.
2) ceková spotřeba je 6,5 MWh ročně a narovinu umím dát 6H2O +6CO2 -> c6h12o6 + 6o2, takže bastlit nabiječku s mttp na vhodný příkon a doplnit to měničem, který by když se vybije baterka tam pustil šťávu z DS mne taky napadlo, zbastlit bych to uměl, ale cenově to nebude o moc lepší.

A k baterce, lifepo4 vychází cenou dobře, protože s jestli se olovo má vybít na 60% tak bych musel mít v olovu cca 16 kWh...

počítal jsem po doplnění na 9 panelů se zabudováním vytěžovače, pak by podle mne baterka stačila odhadem 5 kwh.
Zdar,
jen malá připomínka k tomu jednoúčelovému zařízení- pokud bys začal tím, ze si ho na střechu a k bojleru zapojíš, měl bys ušetřit ročně nemalý peníz a to je asi podstatné. Jestli místo toho, abych cca 8000 dal ročně čezu, radši budu strkat ušetřené peníze do panelů a baterek. Jo a já třeba používám měnič axperta PWM 3000w/24V a stál asi 8500 zde na shopu.

Nekopu za Oplockeho, ale pokud chceš šetřit, tak na bojleru bys mohl ušetřit nejvíc v poměru náklady/návratnost.
Asi bych nezačínal s 5kW menicem a baterkou jak do powerbanky.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tohleto bohužel vím :-))) a jsem si toho vědom leč nemám na to, abych ted hned z kapsy vysypal 80000 za baterky, pak kouknul do druhé kapsy tam našel 54 000 za panely :-))) Musím postupně, půjčky nesnáším. Je mi i jasné, že až dosáhnu 12 panelů co Axpert/pip zvládne obsloužit, budu muset koupit druhý kousek a napojit další panely, pak budu z větší části samostatný.
Samozřejmě by se mi líbilo koupit dva panely, zapojit, už by to neco málo splácelo, dobilo baterku, trošku nakrmilo věčně běhající žrouty a pak jsem to bez nějakého trápení vyměnil za Axperta nebo PIPa a tuto sestavu časem poslal na chalupu nemám nic proti. založil jsem toto vlákno, že i když to tu čtu čtrnáct dní, nevím všechno, proto se ptám, zjišťuji dozvídám se.
Axpertů je víc druhů, to víš, že by se mi zatím třeba líbil 3000 W, ale ono je taky problém, že na shopu v popisku použily metodu ctrl-c a ctrl-v a popisky jsou stejné a protože nejsem nijak spjatý s elektronikou, přišel jsem za zkušenějšími, ať mi poradí.
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

KubisKV - já vím a kouknu se na měnič co máš ty :-)))
Madra
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Plánování FVE

Příspěvek od diablo007 »

vlkazajac píše:Ono sa to má počítať, nie odhadovať. Veď sú v tom prachy, nie ?

Spotreba v noci sa musí očistiť od bojlera, ideme z bateriek. Takže baterky treba dimenzovať na bezpečné pokrytie nočnej spotreby nevyhnutných spotrebičov. Prípadný NT je mimo hru.
Cez deň je chybou, ak ten PIP berie niečo zo siete, to platíš. Takže potrebuješ využívať svoje baterky. Ak beží žravý spotrebič 2400 W a nič iné ( fikcia ), panely Ti toľko za meničom nedajú, takže musia prispieť aj batérie. Pohodička. Zrazu nastane totálna tma a celú spotrebu majú vykryť batérie. Na to musíš mať cca 400 Ah / 24 V - viď Volenteho príspevok. To je bratru 10 kWh LiFe. Jednoduché ?

Môj tip : S 9 panelmi by som neriešil žiadne zložitosti a vynechal by som silné spotrebiče, tie nech bežia na sieť. Kúpil by som menič :
https://www.hadex.cz/g563a-menic-24v230 ... pa-sk3000/
a batérie pre začiatok min. 2 kWh. FVE by poháňala celú domácnosť okrem žrútov a vyťažovač by hnal prebytky do bojlera.
No to se na mne nezlob ale než dát 10t za měnič radši za 12 vzít z ebay msxe 3024 a rovnou k tomu má i regulátor panelů než jen měnič na 3kw
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Plánování FVE

Příspěvek od KubisKV »

Madra píše:Tohleto bohužel vím :-))) a jsem si toho vědom leč nemám na to, abych ted hned z kapsy vysypal 80000 za baterky, pak kouknul do druhé kapsy tam našel 54 000 za panely :-))) Musím postupně, půjčky nesnáším. Je mi i jasné, že až dosáhnu 12 panelů co Axpert/pip zvládne obsloužit, budu muset koupit druhý kousek a napojit další panely, pak budu z větší části samostatný.
Samozřejmě by se mi líbilo koupit dva panely, zapojit, už by to neco málo splácelo, dobilo baterku, trošku nakrmilo věčně běhající žrouty a pak jsem to bez nějakého trápení vyměnil za Axperta nebo PIPa a tuto sestavu časem poslal na chalupu nemám nic proti. založil jsem toto vlákno, že i když to tu čtu čtrnáct dní, nevím všechno, proto se ptám, zjišťuji dozvídám se.
Axpertů je víc druhů, to víš, že by se mi zatím třeba líbil 3000 W, ale ono je taky problém, že na shopu v popisku použily metodu ctrl-c a ctrl-v a popisky jsou stejné a protože nejsem nijak spjatý s elektronikou, přišel jsem za zkušenějšími, ať mi poradí.
Proto jsem ti psal svůj názor, že se dá začít i bez měniče a úspora se dostaví. U jednoúčelového zařízení je prvotní investice nutná do aspoň 6-8 panelů a regulátoru. OPLOCKÝ nebo SITON. pak už jen šetřit na FVE z výplaty a počkat na přeplatky z čezu.
Pokud nechceš čekat na přeplatky z čezu, stačí okrádst 1 až 2 důchodce pro 24V systém, 3-5 pro 48V a pokud chceš FVE jako Docent profesor ing youda, tak to budeš muset přepadnout celej domov důchodců :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Plánování FVE

Příspěvek od youda »

:lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Plánování FVE

Příspěvek od vlkazajac »

To diablo 007 :
Je to len môj tip, je za tým viac, než cena. Počkal by som na zľavu, ktorá sa tu často ponúka a mal by som záruku. Okrem toho, dôverujem týmto strojkom.

Chcel som poukázať na to, že sme stále na rozhraní 24/48 V. Nezdá sa mi šťastné riešenie 9 panelov, 48 V a balancér k tomu. Samozrejme, 2 kWh je tiež málo, len som chcel naznačiť, kam sa dá ísť, keď silné spotrebiče nechám na sieti.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

KubisKV píše:
Madra píše:Tohleto bohužel vím :-))) a jsem si toho vědom leč nemám na to, abych ted hned z kapsy vysypal 80000 za baterky, pak kouknul do druhé kapsy tam našel 54 000 za panely :-))) Musím postupně, půjčky nesnáším. Je mi i jasné, že až dosáhnu 12 panelů co Axpert/pip zvládne obsloužit, budu muset koupit druhý kousek a napojit další panely, pak budu z větší části samostatný.
Samozřejmě by se mi líbilo koupit dva panely, zapojit, už by to neco málo splácelo, dobilo baterku, trošku nakrmilo věčně běhající žrouty a pak jsem to bez nějakého trápení vyměnil za Axperta nebo PIPa a tuto sestavu časem poslal na chalupu nemám nic proti. založil jsem toto vlákno, že i když to tu čtu čtrnáct dní, nevím všechno, proto se ptám, zjišťuji dozvídám se.
Axpertů je víc druhů, to víš, že by se mi zatím třeba líbil 3000 W, ale ono je taky problém, že na shopu v popisku použily metodu ctrl-c a ctrl-v a popisky jsou stejné a protože nejsem nijak spjatý s elektronikou, přišel jsem za zkušenějšími, ať mi poradí.
Proto jsem ti psal svůj názor, že se dá začít i bez měniče a úspora se dostaví. U jednoúčelového zařízení je prvotní investice nutná do aspoň 6-8 panelů a regulátoru. OPLOCKÝ nebo SITON. pak už jen šetřit na FVE z výplaty a počkat na přeplatky z čezu.
Pokud nechceš čekat na přeplatky z čezu, stačí okrádst 1 až 2 důchodce pro 24V systém, 3-5 pro 48V a pokud chceš FVE jako Docent profesor ing youda, tak to budeš muset přepadnout celej domov důchodců :D
Ježiš marjá, neříkejte to mímu tátovy, tomu bude 80 a ještě bych mu sel dát na pivo, kdyby věděl, že to přináší peníze :-)))
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tak přátelé, pořád plánuji, čtu, vzdělávám se. Už jsem byl i na exkurzi u jednoho z Vás :-))) Nejraději bych budoval elektrárnu již teď, ale raději škudlím korunky, abych mohl na jaře začít, neb se blíží i solární zima :-)))
Měl bych dva dotazy.
Umístnění panelů.
Jsou dvě možnosti Na stodolu která je vzadu na dvorku, ale je tam v zimě možnost stínění domem souseda, ale je tam snadný přístup a relativně jednoduchá montáž na bobrovku sklon 45°
A nebo na dům kde je plechová střecha sklon cca 15°, ale tam bych musel postavit konstrukci + se bojím uchycení do střechy, aby mi tam nezatejkalo. Pořádného klempíře už neseženu, nehledě na to, že není možnost zkontrolovat jestli do střechy neteče. K uchycení do falce se zase bojím, že se při prudkém větru střecha sroluje...

Druhý dotaz je baterie...
Od začátku jsem horoval pro lifepo, hlavně je i doporučený lypontech, ale nebudu lhát , aby to perfektně fungovalo, znamenalo by to koupit alespon tři piksly naráz a na to jaksi není, i lednice jak jsem změřil sežere za den 1,8 Kwh, mrazák změřím, až se koupí nový.
Pomalu skládat baterii z článků je hezké, ale jsou to články, plus spojky + balancér, nehledě na to, že i Winston píšou 2000 cyklů.
Napadlo mne a chci se Vás na to zeptat, že bych si pro začátek koupil z ostrovní elektrarny Carbon lead, což znamená investici 22 000,- Co jsem se ptal pana Kolaříka, desulfátor není potřeba a BMS tolik neovlivní.
Ale hlavně mne to napadlo, že 4 baterie 12v 100 Ah znamená 4,8 Kwh, z čehož by se mohlo použít 2,4 Kwh a v případě nouze jít až na 3,8 kwh (byť za cenu snížení životnosti)
Samozřejmě beru v potaz, že nic není tak růžové jako nižší nabijecí proudy atd....
Madra
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánování FVE

Příspěvek od kodl69 »

U winstonu píšou 2000 cyklů? A jak to, že mám 12 let starý winstony, s min 80% kapacity a vniřním odporem do 2 miliohm na článek? A to prej první polovinu života prožily v nějakým elektropohybovadle...
Olovo tu snad už skoro nikdo neprovozuje, s výjimkou lowcost lowend systémů někde na chatě, nebo se pletu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánování FVE

Příspěvek od jahodovák »

Nápad je to sice hezkej ale nějak nevím,co se mě týče,radši bych dlouhé zimní věčery skládal baterku z buřtíků a z jara se těšil z výsleku své práce,zase tu zopakuji jedno moudro,nejme tak bohatí abychom kupovali levné věci.Mám sestavenou též z pár článků a jedu je bez balancérů a pokud je dostatečná kapacita a jedou se v rozumném rozpětí,nijak se nerozchází,zatím jsem je nijak nemusel rovnat.Můj názor je,že za uvedenou částku se dá poskládat vcelku slušná baterka,která přinese jistě víc užitku a méně starostí.Tot můj názor ale rozhodnutí je na vás... ;)
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

na olovu jsem taky zacinal, asi jako velka cast lidi zde. uz nikdy vic.

mam tu sice dve stare srotove baterie jako zalohu posledni nouze, ale nejsou pripojene a v nouzi bych je ripojil..
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

jeste k ty baterce, skladal sem si jednu z 16850 a pak mam druhou z winstonu.

dnes uz bych ai do skladani nesel a koupil winstony, proc?

ano skladana byla levnejsi, cca o 1/3, ale toho casu, cinu, tavneho lepidla, starosti s umistenim, vyrabeni krytu.. proste ty prace a meho casu okolo bylo tolik ze se mi to proste uz nevyplati. zkusil sem si to, ale uz bych to asi nedel, jen v pripade ze bych mel velmi levny zdroj clanku.

zato winstony id Youdy jsem polozil, sesrouboval zapojil a mam vetsi kapacitu za neporovnatelne kratsi cas.. tolik moje zkusenost.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Plánování FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Neviem čo je na skladaní z 18650 také pracné.

Zoberiem 15 mm Cu pásku, nastrihám 56 x 2 zberníc = 10 min,
zoberiem 28 x 14 článkov, pocínujem + aj - pól = 20 min,
zoberiem starý 3x1.5 mm2 Cu kábel, nastrihám zbernice 28 x 2 x 2 = 10 min,
odstránim izoláciu na koncoch = 20 min,
skrútim po dva kábliky a urobím 28 poistiek = 20 min,
nacínujem zbernice z Cu pásky na - poly = 60 min,
nacínujem zbernice z Cu káblikov na + poly = 60 min,
všetko cez 20 A ističe napojím na 1 m Cu zbernicu, nech sa vyrovnajú = 4 hod,

spolu 10+ 20+10+20+20+60+60 = 200 min robota + 240 min čakanie na vyrovnanie.
za 8 hod mám 4.6 kWh 28 x 14 alebo 28 x 2 x 7 pre 48 / 24 V FVE.

Keď baterka v FVE bude na +- 0.2 V na článok, pripojím do FVE cez odpínač a 63 A poistku.

BMS netreba, stačí rozsah 24.6 až 28.4 pre 24 V a max. raz za rok vybrať,
zapojiť 14 alebo 14 x X kúskov paralelne, vyrovnať a naspať do FVE.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tak s pájkou nejsem kamarád, sice mne láká, ale nezvládám ani úplný začátky.
Z informací vycházím co napsal pan Kolařík, samozřejmě do klasického olova bych nešel pokud by mi ho někdo nedaroval.

Dobrý den,
tyto baterie nepotřebují desulfátor. Na vhodnost balancéru nepanuje mezo odborníky shoda, může se použít, ale jeho výhody nebudou asi výrazné.
Všechny olověné baterie se při doporučeném nabíjení podle výrobce balancují samy vnitřními chemickými mechanismy (generování vodíku a kyslíku, které se pak rekombinují na zátce).

LiFePO4 jedině ve formě Pylontech baterií s 10 letou zárukou a vestavěnou BMS. Tam je poměr cena/kvalita/životnost dobrý.
Stavět z článků se nevyplatí, kromě speciálních požadavků.

Olovo-uhlík mají výrazně menší generování vodíku, protože se neekvalizují. Taky mají rekombinační zátky.


A ano winstony udávají u Kolaříka 5000 cyklů, na eskutru 2000 cyklů, GWL mlčí...

U lead carbon 80% 1500 cyklů , 50% 2800 cyklů a u 40% 3600 cyklů.
Ale je to opravdu, že se ptám, nehodlám teď hned okamžitě běžet a ihned koupit :-)))
Madra
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Plánování FVE

Příspěvek od KubisKV »

dumi píše:jeste k ty baterce, skladal sem si jednu z 16850 a pak mam druhou z winstonu.

dnes uz bych ai do skladani nesel a koupil winstony, proc?

ano skladana byla levnejsi, cca o 1/3, ale toho casu, cinu, tavneho lepidla, starosti s umistenim, vyrabeni krytu.. proste ty prace a meho casu okolo bylo tolik ze se mi to proste uz nevyplati. zkusil sem si to, ale uz bych to asi nedel, jen v pripade ze bych mel velmi levny zdroj clanku.

zato winstony id Youdy jsem polozil, sesrouboval zapojil a mam vetsi kapacitu za neporovnatelne kratsi cas.. tolik moje zkusenost.
To je relativně dobrý postřeh.

Pokud někdo nechce marnit drahocený čas, ať si baterku koupí.
Já bych si třeba nové články 18650 nikdy nekoupil.
1. jsem lakomej
2. použitých ntb je ještě dost k sehnání a úspěšnost zprovoznění bych odhadl na 70%
3. možná naivně, ale s dobrým pocitem že pomůžu trochu přírodě a kvůli mně nebudou vyrobeny nové články, které bych musel koupit na stavbu. a jako bonus k třetímu bodu 1. a 2. bod

teď nevím jestli neplácnu blbost, ale zatím mám v systému cca 10kWh z jetých 18650. Některé jsem koupil a zbytek vyžebral na sběrném dvoře. za těch 10kWh baterek jsem utratil cca 8000 -11 000 Kč.

Pokud se dá sehnat ještě u youdy winston 10kWh za cca 15 000Kč, asi bych do toho šel a koupil je. Abych nemusel jak vocas pájet a třídit po večerech 18650. Jen bych je položil, sešrouboval a zapojil.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

Ano jak.pisu zalezi na cene. Ja jsem mel jeden clanek 3,3 V LFP 1,1Ah za 16 korun. Takze pokud pocitam dobre cc 4,5Kc za kWh, ale mame to k tomu hromadu cinu, tavnyho lepidla, dratu(ano daj se pouzit zbytky), krabici. Takze to realne neni 4,5 ale treba 7Kc/kWh. Novy winstony maj cenu cca 10kKc/kWh.

Takze za to sr*ni mi to uz nestoji. kdybych je sehnal vyrazne levneji tak se to vyplati. Ale radeji stravim cas s rodinou nez po vecerech pajet baterky :-) ten cas s rodinou je pro me cenejsi nez 3000Kc.

Ale chapu ze pro nekoho treba jeho cas tady na planete nema takovou cenu. To je vec osobniho vkusu kazdeho soudruha a neda se to hodnotit, neb kazdy ma.jine meritko.

Ja sem si baterku slozil, vyzlousel si to, bavilo me to, ale stacilo :-). Kdyz sezenu ty clanky pod 10Kc za Ah tak o budu muzu uvazovat.

Je to pouze o zhodnoceni investice penez nebo casu. Tim nerikam, jak jsem jiz zminil, ze kdyz to nekdo dela je to spatne. Celou dobu popisuji svuj nazor.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Plánování FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Madra, tak ako 95 % adeptov, stavia garáž pre nejaké veterány. Ešte nevie, či to budú motocykle, osobáky alebo aj dve Tatry 111. To je len obrazne, samozrejme.
Predovšetkým si treba spraviť jasno v režime, v akom sa štandardne vyskytuje domácnosť. Chladnička so spotrebou 1800 Wh denne je tiež akýsi veterán, alebo má 800 litrov. Kvôli takému krámu ( očami fotovoltiky ) nebudem investovať do žiadneho kremíka ani podivných strojkov...
Keby som vedel, akú mám spotrebu počas noci ( mimo slnečného svitu ) od decembra do júna, veľmi rýchlo si stanovím potrebnú kapacitu. Batéria, nech je akákoľvek, je najdrahší komponent systému a už sme na to prišli, že na 7 dní ukladať energiu nechceme. Prišli sme na to, aké je užitočnejšie prepanelovanie. Ale o takýchto parametroch sa tu nebavíme, takže len tlacháme....

Madra, poteš nás plánom spotreby domácnosti po hodinách a budeme hovoriť k veci.

Trochu o olove by som sem hodil. Spočítal som, že za olovo som dal za necelých 7 rokov celkom 1130 EUR. Momentálne mám rozkuchané gelové batérie a repasujem ich. Chyby sa proste robia, niektoré sú systematické, niektoré z nevedomosti alebo hlúposti. Odhadujem, že do dvoch týždňov zložím z toho čo mám, celkom štítkových 400 Ah / 24 V.
Za 1130 EUR by som mal viac - menej presne kapacitu 90 Ah / 24 V v LiFePO4. Nezdá sa mi teda, že by olovo bolo až taký prepadák. A ešte mám 250 EUR v olove v čase funusu...

Carbon Lead. Že to tí súdruhovia nevymysleli už dávno ! Kto napchal prachy do lítia, môže sa cítiť podvedený. Akosi sa mi nechce veriť, že tie parametre sú objektívne. Čas ukáže.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

Vlkazajac : dovolil bych si oponovat za cca 30k (1130E) bys mel vic nez uvadis (90Ah). cca 3kWh coz je nakejch 125Ah, at nezeru 100Ah. ale s podstatne jinou zivotnosti a moznosti DOD. Slozis 400Ah stitokych tzn cca tech 120Ah realnych aby ta baterka nakou dobu vydrzela? Nerypu, jen pocitam. Opravte mne pokud se mylim.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Plánování FVE

Příspěvek od NOPARasito »

dumi píše:Ano jak.pisu zalezi na cene. Ja jsem mel jeden clanek 3,3 V LFP 1,1Ah za 16 korun. Takze pokud pocitam dobre cc 4,5Kc za kWh, ale mame to k tomu hromadu cinu, tavnyho lepidla, dratu(ano daj se pouzit zbytky), krabici. Takze to realne neni 4,5 ale treba 7Kc/kWh. Novy winstony maj cenu cca 10kKc/kWh.

Takze za to sr*ni mi to uz nestoji. kdybych je sehnal vyrazne levneji tak se to vyplati. Ale radeji stravim cas s rodinou nez po vecerech pajet baterky :-) ten cas s rodinou je pro me cenejsi nez 3000Kc.

Ale chapu ze pro nekoho treba jeho cas tady na planete nema takovou cenu. To je vec osobniho vkusu kazdeho soudruha a neda se to hodnotit, neb kazdy ma.jine meritko.

Ja sem si baterku slozil, vyzlousel si to, bavilo me to, ale stacilo :-). Kdyz sezenu ty clanky pod 10Kc za Ah tak o budu muzu uvazovat.

Je to pouze o zhodnoceni investice penez nebo casu. Tim nerikam, jak jsem jiz zminil, ze kdyz to nekdo dela je to spatne. Celou dobu popisuji svuj nazor.
A u 30kWh baterie je uspora asi jaka????

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek