Pomoct s návrhem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Zdravím

plánuju si v létě pořídit malou elektrárnu na provoz svého brlohu.

Jedná se o stálou spotřebu router + switch 11W
dále pak když přídu domů cca 16h až 22h provoz notebook, repro, občas monitor. To pak celková spotřeba naskakuje až na 60W ale spíše 40. protože externí monitor zapínám jen občas. Nejspíš bych připojil i jednu 11W úsporku kterou si většinou svítím. O víkendech by to klidně mohlo jet od 8h do 22h.

A teď hlavní dotaz. Jaký by byl vhodný dostatečně dimenzovaný systém, aby toto udržel celoročně v chodu. Pokud by byl nějaký drobnější výpadek, tak to neva. Baterie při nejhorším dobiju když půjde noční proud.

Přemýšlel jsem o sestavě co mají na i4wifi 217Wp + mppt regulátor 20A a poskládat baterii z LiPoFe4 článků 40Ah. Celé toto by vyšlo cca na 13tis. Před zimou by se k tomu dal přikoupit další panel, ale nejsem si právě jistý, jestli je to schopné celé utáhnout.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od SJM »

Bylo by vhodné si přečíst vše podstatné o LiFeYPo akumulátorech na tomto foru a porovnat to s možností či nemožností nastavení u uvažovaného MPPT regulátoru nabíjení; nejdostupnější je asi MS Tristar 45A.
Jednodušší MPPT mají většinou hodnoty nastavené pro olověné nebo NiCd akumulátory, které příliš nevyhovují LiFeYPo.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Aha, to je celkem dobrá připomínka. To jste mě moc nepotěšili. To je jen 12 tis za regulátor :cry:
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od joseff »

ale 12 tisic na X let, nebudes litovat
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Uvidíme na jaře. Jenže to už pak teda rovnou bude chtít větší baterie. Ještě že alespoň panely se nechávají dokupovat postupně
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od jara »

Asi je dobre koupit dostatecne silny regulator Tristar 45a nebo 60a a dale invertor ktery utahne vetsi zatez kolem 2500w. No a panely a baterky se daji postupne dokupovat. Postupne si pak muzes pripojit vice el. pristroju v dome. Podivej se na topic s pateriema. LiFeYPo muzes vybit az z 80% a olovo ze 20-30%. Pri 100ah pri 1.2Kw baterii je to uziti 80ah z LiFeYPo a 30ah z olova, pokud to rikam spravne. Ja ale na LiFeYPo uz nemam, jsou fakt drahe, tak jdu nejprv do olova a postupne naskudlim na LiFeYPo.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Když to vemu kolem a kolem, tak teda ten Tristar 60A, když už, tak už.
Měnič mám 300W, ale ze začátku stejně základní věci pojedou rovnou z 12V rozvodu. Je zbytečné z toho dělat 220 a pak zpátky 9V nebo na kolika mi běží ty krabičky. To samé notebook.

Ale spíše mi šlo o to, ten prvotní návrh, jak se počítá potřebný výkon panelů pro celoroční provoz, když stálou spotřebu mám 12W. Jeslti je to 5 násobek, nebo víc.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od luge »

dracekvo píše:Když to vemu kolem a kolem, tak teda ten Tristar 60A, když už, tak už.
Měnič mám 300W, ale ze začátku stejně základní věci pojedou rovnou z 12V rozvodu. Je zbytečné z toho dělat 220 a pak zpátky 9V nebo na kolika mi běží ty krabičky. To samé notebook.

Ale spíše mi šlo o to, ten prvotní návrh, jak se počítá potřebný výkon panelů pro celoroční provoz, když stálou spotřebu mám 12W. Jeslti je to 5 násobek, nebo víc.
Skus pozrieť tu http://www.solarnimoduly.cz/jake-fotovo ... anely.html
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Jo, to je pěkněj článek, kdybych ho našel dřív, tak sem se nemusel ptát.
Spočítal sem požadavky a vychází mi to taky tu 1kw za den. Takže zhruba od oka bych jel i v zimě, tak budu potřebovat 4 panely, baterie cca 160Ah, a regulátor. Takže bratru 60 tis. To je docela změna, proti tomu co jsem mylel, že se vejdu tak do 15cti :D
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od jara »

No to je to co delam tet ja. Neco kolem 60 tis. Jestli budes chtit dam ti kontakty na ruzne dodavate od montaze.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Montáž zvládnu sám, v tom problém není. Ale jde mi hlava kolem z těch peněz až se se naštval a předchvilkou objednal pwm regulátor a 40w panel na pokusy :D
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od jara »

To si budu montovat sam i ja, ale oni ti jen poslou srouby, haky, profily atd
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

jo tak :) To je ještě ve hvězdách. Nejdřív budu špekulovat nad umístěním. Mám tu víc střech, tak budu zkoušet kde to bude nejlepší. A máme eternit šroubovanej, tak sem přemejšlel, že to asi nachytám pod ty šrouby.
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od jara »

My mame eternit taky. tak to provrtam a hodim misto haku vruty. Strechu hlavne na jih, at tam sviti slunce. Muze byt mala odchylka par stupnu, ale ne moc. Koukni se na googlu mapy, je tam i kompas, tak se muzes podivat na kterou stranu strechu mas.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od joseff »

dracekvo píše:jo tak :) To je ještě ve hvězdách. Nejdřív budu špekulovat nad umístěním. Mám tu víc střech, tak budu zkoušet kde to bude nejlepší.
pro prodej vyrobene elektriny je nejidealnejsi jizni orientace - tak z toho clovek vyzdime maximum

pro maximalni vyuziti v ostrovnim systemu je nejidealnejsi rozmisteni panelu na co nejvice svetovych stran, tzn. vychod + jih + zapad (+ sever - ano i na severu by panely podavaly vykon kolem 50 % - ale to asi jen pokud by clovek nebyl financne omezeny:) - tim se dosahne plynulejsi a delsi vyroba od vychodu slunce po cely den az do jeho zapadu
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od bert »

Ako píše jozeff, pre ostrov je lepšie dodávať menší výkon po celý deň. Pri južnej orirntácii všetkych panelov, môžete mať na obed špičku, ktorú nezvládajú regulátory s batériami a ráno a večer môže byť málo aj na okamžitú spotrebu, nie to ešte na dobíjanie. Ja som to riešil rozložením panelov na 3 strany (6ks-východ, 4ks-juh, 6ks-západ a na sever som predsa len nedal nič :lol: ). A tak už ráno sa batérie nabíjajú a nie je problém uvariť ranajky. Večer je zase dobré ísť na batérie čo najneskôr, aby v nich zostalo čo najviac na noc.
Ďalšou možnosťou, je použiť natáčanie. Je to trošku komplikácia na konštrukciu :repair: , no je naplno využitý výkon panelov a tak stačí ich menšie množstvo.
Treba vychádzať z konkrétnych možností.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Všechny střechy mám klopené na jih, Ale stěny baráku mám na východ a západ, takže tam by šlo také nějaké panely umístit. No uvidím až mi příde ten malej 40w panel s reglem. Mám tu 4 baterie 12v 7ah z ups, tak budu moc pokusovat. Čímpak si děláte ty krásné grafy? Mám objednaný jednoduchý pwm regulátor a ten asi nic neumí, takže si k měření nejspíš naprogramuju nějaký mikroprocesor, abych věděl v jakých hodinách kde dostanu kolik energie.


EDIT:
Tak už mám startovací sadu objednané 2x panely 40Wp, nějaký 20A regl. PWM, a baterie 2x150Ah olovo od havlas. Měnič mám svůj 300w trapez, ale zatím mi na něj fungovalo úplně vše dokonce i repro bez brumu. Uvidím jak to půjde a když se mi to začne líbit, tak asi v květnu provedu upgrade.

Jenže teď nevím jestli je rozumné stavět na 24V nebo rovnou na 48V?

Ještě doplňbující otázka k měničům. Každý z nich bere nějaký proud na prázdno. Záleží jeho velikost na tom kolik má W ,nebo 600W a 4000W berou naprázdno stejně?

Taky mám poněkud hloupou otázku. Když bude cena energíí stoupat a cena panelů a baterií klesat, je nějaká možnost, že se tento systém někdy zaplatí? Za elektriku platíme cca 3500 měsíčně, ale to tu jsou neště 2x akumulační kamna, těch se asi nezbavíme, takže pojedou ze sítě stále.

Taky mě napadlo, když v zimě nebude dost slunce. Co tak na nízkej tarif nabít baterie a pak když bude vysokej, tak jet z baterií?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Achjo, tak když mi konečně příjdou panely, tak je zataženo :(
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od joseff »

dracekvo:

pokud to pujde, tak stavej rovnou na 48 V


k menicum - ano obecne se da rict, ze cim vetsi "delo", tim vyssi spotreba, napriklad u rady stridacu jisteho vyrobce to muze vypadat takto:


Model / Consumption OFF/Stand-by/ON:
XTM 1500-12 / 1.2W/1.4W/8W
XTM 2000-12 / 1.2W/1.4W/10W
XTM 2400-24 / 1.4W/1.6W/9W
XTM 2600-48 / 1.8W/2.0W/10W
XTH 3000-12 / 1.2W/1.4W/14W
XTM 3500-24 / 1.4W/1.6W/12W
XTM 4000-48 / 1.8W/2.1W/14W
XTH 5000-24 / 1.4W/1.8W/18W
XTH 6000-48 / 1.8W/2.2W/22W
XTH 8000-48 / 1.8W/2.4W/30W

takze rozdil mezi nejslabsim a nejsilnejsim neni az tak dramaticky


tvoje dalsi otazka vubec neni hloupa, spis bych rekl, ze je to zdrave a logicke uvazovani - samozrejme, cim vice bude elektrina z jinych zdroju drazsi a ceny panelu, baterii atd. budou klesat, tim drive se to "vrati", presto je zde nutno podotknout, ze radu veci kupujeme a o jejich navratnosti vubec nepremyslime (auto, dovolena, pracka, lednicka ....), takze proc pocitat nejakou navratnost u FVE?:) - a jak uz zde bylo mnohokrat receno - vlastni elektrina z vlastni strechy - to je k nezaplaceni!


ohledne zimniho provozu - presne tak, rada lidi to tak dela - kdyz uz je potreba baterie nabit a je k dispozici nizky tarif, tak urcite nabijet pri nizkem tarifu (a pokud k tomu neni duvod - napr. akumulacni kamna, tepelne cerpadlo, elektricky ohrev vody ... - tak nizky tarif rovnou zrusit, protoze uspora za jednotarif bude znacna a se slunickem je vlastne "nizky tarif" porad:)!)


at se dari!
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoct s návrhem

Příspěvek od dracekvo »

Tak už jedu 2x40Wp mono, levnej PWM regulátor 12/24V 20 A, 2x Banner solar 150Ah, měnič 12V 300w modifikovaný sinus.

Včera to hezky vyrábělo, ale dneska je to slabota. Takže už jsou objednány 2x Schott Solar Poly 217Wp
za 14 dní další rozšíření měnič 24V 1500W čistý sinus.

Jen mi není jasné zapojení panelů. U těchto mám psáno napětí 22,46 naprázdno a 18,72 nominální. Takže na 24V musí bejt v sérii.
Ale u Schott Solar mi to není jasné. Naprázdno mají 36.4V a nominální 29.6V. Takže na 24V mají být zapojeny paraelně nebo taky dva sériově?

A jak se budou panely tvářit, když je zapojím 40Wp a 217Wp spolu, když mají každej jiné napětí?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek