CB radiostanice

Bedny, zesilovače, rádia, televize, videopřehrávače, audiosestavy
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

CB radiostanice

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím všechny.
Chcu si na chatičku dát CB staničku a přemýšlím, jak zvolit napájení.
Mám 24V systém, ale tyto stanice jsou dělaný na napětí v autě 12-14V.
V domácích podmínkách se doporučuje používat pro napájení klasické trafo a lineární stabilizovaný zdroj, ne spínaný.
Prvně mě napadl step down DC-DC měnič, ale říkám si, že to je v podstatě taky spínaný zdroj, tak aby to nedělalo nějaké větší problémy.
Nemá s tímto někdo zkušenosti?
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: CB radiostanice

Příspěvek od Matess »

spínané zdroje jsou obecně problém, ale nebál bych se toho...

Zkusil bych nějaký robustnější (nějaký 8A max - né že by to bylo potřeba, ale jsou spolehlivé a do 3A jen vlažné a nikoliv horké) na vstup i výstup přidat hodně kondenzátorů a pokud bude nutná tak i cívku na výstup a měla by to být dokonalá filtrace. Pokud by to přeci jen nestačilo (divil bych se) volil bych stále stejný DC/DC měnič, ale nastavil bych ho na 14V a na výstup přidal 12V stabilizátor.

https://www.aliexpress.com/item/3282260 ... st=ae803_5
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: CB radiostanice

Příspěvek od Kozel.S »

Ten stabilizátor na konci není špatnej nápad.
Ten DC-DC měnič 8A tam budu mít, protože budu mít na 12V ještě TV a nabíječku, takže tam bude víc spotřebičů na toto napětí.
Ono to napětí 24V bude lítat podle nabití baterky od 22,4V do 28,7 a to už se některým spotřebičům nemusí líbit.
Toto napětí budu používat hlavně na LED, kde na konci stejně bude driver, kde nastavím konstantní proud a napětí mě tolik nezajímá a na malé čerpadlo.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: CB radiostanice

Příspěvek od kodl69 »

CB je FM, pokud se nedělají nějaký Dx spojení, není s DC/DC problém. Větší rušení obvykle způsobuje regulátor nabíjení, příp. měnič DC/AC. Kolikrát ani ne přímo ty zařízení, ale kabely k nim, který mají nějakej metr a fungují jako anténa... Pro všechny "12V" spotřebiče je dobrý nastavit 13.5V, s výjimkou LED pásku. Při 12V už to CB bude dávat o 1-2W míň.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: CB radiostanice

Příspěvek od Kozel.S »

Jo s tím počítám, že si nastavím 13,8V cca. Stejný napětí bývá ve zdrojích do sítě na "12V".
A DC-DC měnič uvidím, jestli bude stačit 8A, časem pak dám kdyžtak silnější, ale zatím to vypadá na CB - 0,5A, TV - cca 2,5A, nabíječka cca 1,5A to je dohromady 5,5A, tak nepojede úplně nadoraz.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: CB radiostanice

Příspěvek od josse »

Kozel.S píše:Zdravím všechny.
Chcu si na chatičku dát CB staničku a přemýšlím, jak zvolit napájení.
Mám 24V systém, ale tyto stanice jsou dělaný na napětí v autě 12-14V.
V domácích podmínkách se doporučuje používat pro napájení klasické trafo a lineární stabilizovaný zdroj, ne spínaný.
Prvně mě napadl step down DC-DC měnič, ale říkám si, že to je v podstatě taky spínaný zdroj, tak aby to nedělalo nějaké větší problémy.
Nemá s tímto někdo zkušenosti?
Ten lineární zdroj se doporučoval ještě za krále Klacka, to už dnes spíš neplatí. Jak píše kodl, větší neplechu budou dělat ostatní věci. DC-DC by měl být ok ale chce to z Číny násobit proud tak 10x... Ty jejich zatěžování jsou tak na 3 sekundy max.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: CB radiostanice

Příspěvek od kodl69 »

Hlavně asi nebude všechno zapnutý pořád, nebo jo? Ony ty DC/DC z ali ani těch inzerovanejch 8A nedají, nějakej kousek jsem testoval, a už při 7A začalo napětí klesat pod 12V... pozor na krámky, kde je TO220 5 pin + TO220 3 pin - je tam nějakej XL4016 kterej víc než 5A nedá, při pohledu zespodu to musí vypadat jako ten co jsem testoval, tj 2x TO220 třípinový, + 2x smd io (oz + vlastní regulátor zdroje. Tohle podle mě nedá ani 5A, podobný mám doma... Otázka je, jestli je to chybným proudovým omezením, mizerně dimenzovanou tlumivkou nebo tím XL4016, ale na takovejhle výzkum blbiny za 3 USD nemám dost času.
Testoval jsem ještě tenhle model , 10A dá celkem v klidu, akorát si říká při tomhle proudu o chlazení nějakým větráčkem, minitermostat a ventilátor by tomu dost pomohl...
Možná by bylo zajímavý zkusit koupit zrovna tenhle modul, a pak poreferovat, jak se to při 20A odběru chová..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: CB radiostanice

Příspěvek od Matess »

Kozel.S píše:Jo s tím počítám, že si nastavím 13,8V cca. Stejný napětí bývá ve zdrojích do sítě na "12V".
A DC-DC měnič uvidím, jestli bude stačit 8A, časem pak dám kdyžtak silnější, ale zatím to vypadá na CB - 0,5A, TV - cca 2,5A, nabíječka cca 1,5A to je dohromady 5,5A, tak nepojede úplně nadoraz.
u 5A uz je dobre pridat pomalobezny vetrak...
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: CB radiostanice

Příspěvek od dano »

Dnes uz spinany zdroj a radiostanica nieje problem a bezne sa pouziva medzi radioamatermi aj v profesionalnej sluzbe. CB je na konci KV pasma, takze od DC-DC spinaneho zdroja prichadza do uvahy rusenie po napajacom kabli alebo aj cez antenu. Na klasicku CB radiostanicu co ma vystupny vykon 4W netreba nejaky vykonny zdroj, ale ak ma napajat aj ine zariadenia + rezerva, tak by som doporucil taky, ktory ma vystupne napatie 13.8V, konkretne tento mam odskusany a funguje bez problemov. Vyzera ze aj Victron ho predava, akurat v modrej farbe pod nazvom Orion IP67 24/12 DC-DC Converter.

https://www.aliexpress.com/item/3296443 ... st=ae803_5
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: CB radiostanice

Příspěvek od Matess »

kodl69 píše:Hlavně asi nebude všechno zapnutý pořád, nebo jo? Ony ty DC/DC z ali ani těch inzerovanejch 8A nedají, nějakej kousek jsem testoval, a už při 7A začalo napětí klesat pod 12V... pozor na krámky, kde je TO220 5 pin + TO220 3 pin - je tam nějakej XL4016 kterej víc než 5A nedá, při pohledu zespodu to musí vypadat jako ten co jsem testoval, tj 2x TO220 třípinový, + 2x smd io (oz + vlastní regulátor zdroje. Tohle podle mě nedá ani 5A, podobný mám doma... Otázka je, jestli je to chybným proudovým omezením, mizerně dimenzovanou tlumivkou nebo tím XL4016, ale na takovejhle výzkum blbiny za 3 USD nemám dost času.
Testoval jsem ještě tenhle model , 10A dá celkem v klidu, akorát si říká při tomhle proudu o chlazení nějakým větráčkem, minitermostat a ventilátor by tomu dost pomohl...
Možná by bylo zajímavý zkusit koupit zrovna tenhle modul, a pak poreferovat, jak se to při 20A odběru chová..
ten co jsem daval v tom prvnim linku zvlada 5A, ale uz docela hreje a na dlouhodobou zatez s pasivnim chladicem to neni

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... L4016.html

zde je datasheet a je to na 8A...
bednto
Příspěvky: 56
Registrován: pát lis 08, 2013 10:16 am

Re: CB radiostanice

Příspěvek od bednto »

Zdravím, tak tu hliníkovou kostku (20A) mám taktéž, od jiného výrobce, hřeje se málo, účinnost i vlastní spotřeba je taktéž dobrá. Mám 12.5V napevno. Šel bych do 13.8V.

Mám tuhle mašinu http://elix.cz/produkt/elix-sy-101/ a nemůžu si stěžovat. Bohužel nemám tzv. "kopyto" to jest redukce do zapalovače 12V. Takže nabíjím tužkovky zatím stále ručně. Ta moje je rok 94...
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: CB radiostanice

Příspěvek od Kozel.S »

bednto: Já jsem právě chtěl na chatu vrazit staničku do auta a mít ju tam napevno. Nějakou starší bazarovou.
Ručku mám taky, ale tu se mě nechtělo tahat furt tam a zpátky.