Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od JiříK »

NOPARasito píše:
JiříK píše:Co tak použít jako vývěvu kompresor z ledničky? Ten na sací straně umí solidní podtlak, aspoň mě to tak přijde...
1bar pod???
Nevím, co je to bar.... Ale protože ledničkový kompresor umí tlačit přes 10 atmosfér (1 MPa), když je dobrý, mohl by i 1-1,5 atmosféry podtlaku udělat. Ale je to jen má domněnka.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od kybos »

Pokud je atmosférický tlak jedna atmosféra, pak by takový kompresor určitě nemohl vyrobit podtlak jeden a půl atmosféry. To je prostě fyzikálně vyloučeno.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

JiříK píše:
NOPARasito píše:
JiříK píše:Co tak použít jako vývěvu kompresor z ledničky? Ten na sací straně umí solidní podtlak, aspoň mě to tak přijde...
1bar pod???
Nevím, co je to bar.... Ale protože ledničkový kompresor umí tlačit přes 10 atmosfér (1 MPa), když je dobrý, mohl by i 1-1,5 atmosféry podtlaku udělat. Ale je to jen má domněnka.
1Bar=1Atmosféra, nejezdis autem??? :roll:
Mam nejaky kutily ohledne klimatizaci, ale zatim to nikdo nezkousel. Vsichni mely origo.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od youda »

Kybosi, já tě fakt žeru :)

Jasně, nejde to, protože hodnota podtlaku a tlaku okolí jsou navzájem spřažené. Kdyby se to bralo absolutně, tak maximální vakuum má tlak 0 Pa.

To by mne zajímalo, jaký tlak je asi tak na půl cesty mezi Měsícem a Zemí. Nedala by se trocha toho vesmírného vakua zavřít do bombičky a dovézt zpět?

Já z ledničkového kompresoru viděl dělat všechno možné. Tak snad by šel použít i jako ta vývěva.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od j0hn »

Ledničkový kompresor lze použít jako chladírenskou vývěvu. K dosažení dostatečného podtlaku se ale musí dát alespoň dva spíš tři za sebe. Alespoň podle českého guru na výrobu TČ doma na koleně pana Žeravíka:
https://www.eltex-km.cz/cs/e-shop/produ ... e-cerpadlo

Knížku mám, můžu půjčit.

Edit: jak natáhnout trubky, aby se olej někde po cestě nehromadil, ale koloval pěkně s chladivem pan Žeravík taky řeší. Je to o rychlosti proudění chladiva a tedy odpovídajícího průměru trubek. Moc tenká špatný, protože chladivo je moc rychlý a tím velký ztráty třením. Moc tlustá taky, protože pak je chladivo pomalý a olej může vypadávat.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

Ja zjistil, ze kdyz je spatna delka nebo prevyseni venkovni jednotky tak se pry delaji smycky prave jak tu zminoval Kodl69 aby se kompresoru dostavalo mazivo zpet. Ale to mam od znameho stareho praktika. A tim ja nejsem a asi ani nebudu ;-).
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

kybos píše:Pokud je atmosférický tlak jedna atmosféra, pak by takový kompresor určitě nemohl vyrobit podtlak jeden a půl atmosféry. To je prostě fyzikálně vyloučeno.
Takze jsi presne trefil resp. vyvetlil ze na budikach je minimum -0,1MPa a tudíž je to 0, pod se dostat je asi blbost.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od j0hn »

Nebyl bych tak přízemní a o dosažení podlaku většího než 1 bar bych se pokusil. Co třeba použít antivzduch;-)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
j0hn píše:Nebyl bych tak přízemní a o dosažení podlaku většího než 1 bar bych se pokusil. Co třeba použít antivzduch;-)
... noooo to ti nevím . Smíchání vzduchu a tvýho antivzduchu by mohlo nadělat pěknou paseku :sm1: .
Z tvýho kraje by zbyl kráter :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od willcz »

na dosažení většího podtlaku není potřeba antivzduch ... stačí se s tím zařízením ponořit pod hladinu :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od youda »

willcz píše: ... stačí se s tím zařízením ponořit pod hladinu :-)
Čímž se kruh uzavřel a vrátili jsme se k původnímu tématu: získávání vody ze vzduchu
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

Kazdopadne at je to trochu prakticke, ze pokud se nevysaje co nejlepe vzduch, tak pry tam muze zustat voda resp.vlhkost a ta hlavne vadi kompresoru.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od dumi »

Hlavne vadi expansnimu ventilu kde.zmrzne a ucpe ho :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od youda »

Na tu výrobu vody ze vzduchu by mohlo být fajn tohle:
Prý 50L za den(když je z čeho), příkon 710W.... tak 3 kousky a můžu se v tom i koupat :ugeek:
odvlhcovac vzduchu.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od redcrown »

já používám na vyvakuování lahví na argon právě kompresor z ledničky. Koupil jsem si budík -1 až 1 bar a minimum co píše při dostatečně dlouhém odsávání je -0,95bar. Já osobně bych se to nebál použít pro malou klimu, ale pan Žeravík bude mít zajisté pravdu s posílením dalšími kompresory.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od jahodovák »

youda píše:Na tu výrobu vody ze vzduchu by mohlo být fajn tohle:
Prý 50L za den(když je z čeho), příkon 710W.... tak 3 kousky a můžu se v tom i koupat :ugeek:
odvlhcovac vzduchu.JPG
Kamarád vlastnící ubytovnu si vždy kupuje kompresorový odvlhčovač v lidlu stojí necelé 4 000 a je s nima spokojen,používá ho v místnosti kde suší povlečení pro ubytované...říkal že za tu cenu je to nejlepší koupě,překoná to i mnohem dražší přístroje,až pojedu do města mohu se u něho stavit a případně nějaké údaje získat...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od joseff »

jahodovák píše:
youda píše:Na tu výrobu vody ze vzduchu by mohlo být fajn tohle:
Prý 50L za den(když je z čeho), příkon 710W.... tak 3 kousky a můžu se v tom i koupat :ugeek:
odvlhcovac vzduchu.JPG
Kamarád vlastnící ubytovnu si vždy kupuje kompresorový odvlhčovač v lidlu stojí necelé 4 000 a je s nima spokojen,používá ho v místnosti kde suší povlečení pro ubytované...říkal že za tu cenu je to nejlepší koupě,překoná to i mnohem dražší přístroje,až pojedu do města mohu se u něho stavit a případně nějaké údaje získat...
Údaje by byly fajn! Třeba bude mít i nějaký nápad, co s vodou dělá, zeptej se ho prosím.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od joseff »

jahodovák: Máme teda nějaké údaje od kamaráda? A co s tou vodou dělá?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od joseff »

rottenkiwi píše:Tak som teraz po 24 hod. odmeral množstvo kondenzátu.
Vonku bolo včera 32 *C, teplota na klíme I. nastavená na 22 *C,
teplota na klíme II. nastavená na 18 *C.
Klíma I. mala ventilátor na AUTO, klíma II. mala ventilátor na 4. stupeň z 5-tich.

Klíma I. vyprodukovala za 24 hod. 1.4 litra kondenzátu, ktorý
bol v hliníkovom hrnci na Slnku, takže sa trochu aj odparilo.

Klíma II. vyprodukovala za 24 hod. 11.6 litra kondenzátu,
ktorý bol schovaný v pozinkovanom hrnci pod ::pv:: .

Klíma II. spotrebovala za 24 hod: 11.1 kWh.
rottenkiwi: Ještě se chci zeptat, jestli vzniká víc vody při chlazení nebo při topení klimatizací? V létě nebo v zimě? Ty asi přizpůsobení výkonu klimatizace aktuální výrobě FVE nijak neřešíš, že?

Rodiče si nechávají instalovat nějakou "Toshibu 4,5", mají na střeše FVE východ/západ, každá strana má svůj střídač, používají Wattrouter na řízení přebytků (bojler, přímotop). Když jsem se ptal borce, co jim to bude instalovat, jestli by šlo nějak přizpůsobovat výkon aspoň trochu aktuální výrobě FVE, tak na mě čuměl, jako bych spadl z višně a říkal, že nic takového neexistuje.

Říkal, že klimatizace má mas. příkon kolem 1800 W. Bude zapojena do fáze, která je napájená východním FVE polem - je super, že využije přebytky elektřiny hned od rána, ale je blbé, že kolem 14./15. h už bývá výkon východního FVE pole jen kolem 200/300 W.:( V té době je ale maximální výkon západního FVE pole. Jak by šel aspoň trochu přizpůsobovat výkon klimatizace aktuální výrobě FVE? Jak udělat, aby byla dopoledne napájena z fáze, na kterou je připojeno východní FVE pole a odpoledne z fáze, na kterou je připojeno západní pole? Jde to nějak technicky vyřešit? Existuje něco jako přepínač fází (podobně jako má někdo přepínač 1-0-2 pro DS-vypnuto-střídač), je mi jasné, že by klimatizaci bylo před takovým přepnutím potřeba vypnout a nepřepínat za provozu?

Nebo koupit nějakou baterku (5 kW), tu nabíjet dvěma nabíječkami (každá nabíječka připojena na jinou fázi) z přebytků a klimatizaci pak napájet z menšího střídače (2000 W)?

Je mi jasné, že nejjednodušší by bylo se na to vykašlat a neřešit to - ale to by bylo moc jednoduché! Kdo si hraje, nezlobí!:)
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od jahodovák »

Vodu vylévá do kanalizace,u nás zatím není nedostatek vody,takže to neřeší.Tímto si vyřešil sušení ložního prádla pro ubytované,venku se to nedá sušit z několika důvodů,kolem ubytovny ve městě bez plotu by taky nemusel po usušení najít na snuře vše co tam povesil,vlastního pozemku kolem má velmi málo a mezi ubytovnou a parkovištěm není vhodné místo kvůli prachu co se zvedá při průjezdu aut a foukne-li větší vítr.Sušárnu si tedy udělal v místnosti s boilerem a výměníkem dálkového topení.Tím využil jinak téměř nevyužitelnou místnost.Ten odvlhčovač odejde vždy krátce po záruce ale pracuje skoro nonstop,oddech má jen když nemá plný stav a to je prý ted málo kdy.Jen malou část používá na žehlení.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek