Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od mobilik »

Diablo007, budeš sa čudovať, ale poznám osobne takého človeka co to takto tiež prevádzkoval.
Pozdravujem ho. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od diablo007 »

Ale hádám že budeš znát většinu těch co to do sklepa dává až mu to uschne venku na vzduchu že
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od mobilik »

Tak to áno, určite. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od willcz »

Jen tak pro zajímavost jsem taky začal hromadit vodu z větrací jednotky.
Dnešní statistika je - 2.5Litru za hodinu, klima bere cca 1200Wh + něco cirkulační ventilátor.
Je to výkon v režimu přetlakového chlazení. V cirkulaci by to asi bylo horší a hodně vysoušelo interiér.

Když se hecnu, tak tu vodu budu místo do kanálu čerpat do nádrže na dešťovku ...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

Ja montoval klimu u nasich v bytovce za 3hod 10lit kybl pretekal, klima brala 0,8-0,9kW/h. A to covece vlhkomer ukazoval 48%. Myslel jsem ze to bude mene kondenzovat.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od youda »

NoParasito,

to byla samoinstalační sada, nebo jsi klimatický odborník?
Já se furt rozhoupávám si také koupit minisplit, ale děsí mne, že budu muset ukecávat nějakého montéra, aby mi to namontoval. To bude zase klima za 5 korun, montér za 10 litrů a ještě bude mít určitě čas až tak v zimě...achjo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od willcz »

Nemusíš být odborník a samoinstalační sada je pitomost na tahání peněz.
Potřebuješ v podstatě jen pár věci:
- kalíškovač - pár korun, jen pozor na to koupit správnou tzn palcovou/metrickou
- rezačku - opět za pár korun
- vývěvu - dá se půjčit (například Ekotez), nebo koupit, pořád to bude levnější než volání chladaře

Trochu problém je koupit trubky, většinou je nechtějí prodat v menším než 25m, ale dá se opět zkusit ukecat ten Ekotez, nebo napiš PM a zkusím sehnat od známého.
každá nová klima má v sobě náplň chladiva a v návodu je napsané kolik se případně musí doplnit při dlouhém potrubí.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od marsal64 »

Já před pár lety šel do samoinstalační sady a dnes bych šel do toho zas :-).
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od joseff »

willcz píše:Jen tak pro zajímavost jsem taky začal hromadit vodu z větrací jednotky.
Dnešní statistika je - 2.5Litru za hodinu, klima bere cca 1200Wh + něco cirkulační ventilátor.
Je to výkon v režimu přetlakového chlazení. V cirkulaci by to asi bylo horší a hodně vysoušelo interiér.

Když se hecnu, tak tu vodu budu místo do kanálu čerpat do nádrže na dešťovku ...
Moc díky za další skutečné měření! 2,5 l/h je slušný výkon a do kanálu je to rozhodně škoda - i kdyby to mělo téct jen někam na trávu, tak to bude super a tam, kde to doteče, budeš mít "oázu" i v tom největším suchu.:)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od kodl69 »

Já měl kondenz z klimy do 3m dlouhýho koryta na balkóně, v kterým byly samozavlažovací truhlíky s kytkama - po dvou měsících kytky shnily, protože té vody bylo moc...
Chlaďař, co mi instaluje klimatizace, spoje u vnitřní jednotky pájí natvrdo - prej už mu několikrát ucházelo chladivo ve zdi, a že se to potom blbě hledá...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od rva »

marsal64 píše:Já před pár lety šel do samoinstalační sady a dnes bych šel do toho zas :-).
No jo, ale EU ví, že jsme nešikovní a proto samoinstalační klimy zakázala. Naposled jsem koupil předloni? z Polska. Dnes se split klima prodává jedině odborníkovi (nebo klasicky počesku - přes odborníka).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od willcz »

Dneska 30 litrů :-)
Už jsem koupil Conlift, sice se to asi nikdy nezaplatí (I když je u nás voda za teměř 100kč/m3) ale bude to sranda.
Teď ještě natáhnout to potrubí, bude to cca 10m :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od youda »

Přátelé,
tak dnes celý den chodím po baráku, a stále přemýšlím, kam bych si měl nechat nainstalovat tu vnitřní jednotku. Zatím nejlíp mi to vychází na chodbu. Chápu, že lepší je dát vnitřní jednotku přímo do místnosti, kde chceme chladit/topit, ale snad by to nějak mohlo fungovat i na té chodbě a ta zima do těch ostatních kutlochů nějak přileze, ne?

Hlavní problém (a důvod proč na chodbu) je, že nikde nechci mít žádný trubky. Už tak to tady vypadá jak v Temelíně. Napadlo mne - dá se to instalovat tak, že by trubky od vnitřní jednotky vedly do stropu (0.5m) a pak přes půdu někam ven na stěnu baráku k venkovní jednotce? Zvládne to v takovém případě i odvod kondenzátu?

Tvl to je zase operace, vůbec se mi do toho nechce :(
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od kodl69 »

na kondenzát musíš mít v tomhle případě čerpadlo. Do kopce dobrovolně nepoteče. Trubky s chladivem je nejlepší mít venkovní jednotku níž než vnitřní a pořád ve spádu, ale není to velkej problém, jde jenom o to, aby si kompresor dokázal zpátky podat olej, a nejlépe je, když nateče samospádem zpět. Jednu klimu mám namontovanou s venkovní jednotkou na střeše a vnitřní cca o 1m níž v podkroví, a krom občasnýho zaváhání čerpadla kondenzátu (magnetický plovákový spínač) to funguje už několik let.
Přímo do vnitřní jednotky vejde tohle: http://obchod.klimarapid.cz/cerpadla-kondenzatu
-mám Aspen mini, v té malé krabičce je plovákový spínač a to druhý je vibrační čerpadlo. Tohle je prakticky stejný, akorát neznačkový: https://www.e-klimatizace.cz/cs/cerpadlo-slim-box/
V chodbě dobrý, hlavní výkon chlazení je směrem před vnitřní jednotku, takhle si dochlazuji ložnici, kde nemám samostatnou klimu. Do středy jsem měl na baráku klimatizace tři, teď jsou namontovaný dvě, třetí v krabici a čtvrtá objednaná... Zase málo panelů, když to zapnu všecko naplno...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne úte čer 25, 2019 8:38 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od youda »

Díky!

To jsem si oddechl, že se ty čerpadla vlezou přímo do vnitřní jednotky! Už jsem se bál, že čerpadlo na kondenzát budu muset mít vedle na zdi a k tomu hadiček jak na jednotce intenzivní péče. No fuj, celej den jsem si to dnes představoval.

Ve spádu, a tak aby nebyly moc vidět trubky, to asi opravdu půjde udělat jen na té chodbě. Do pracovny jednotku bez viditelných trubek nedostanu. Na obývák kašlu, tam v zimě topím krbem a podlahovkou.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

Ja taky dnes zprovoznil provizorne mobilni klimu. Byla za hubicku a vejfuk sel do komina a trochu jsem i pomohl tim, ze hned vedle mam prisavani pro krbovky tak bylo vyuzito taky na ochlazeni primaru co to pere hned do komina. Musim se dokopat konecne k te pevne instalaci co mi taky strasi ve skladisti ;-).
Natrenovano mam jiz na 2 kusech ;-).
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od Janma »

Zdravím Youdo.
Trubka pro odvod kondenzátu je jen cca 20mm, pokud potřebuješ čerpadlo dá se nainstalovat hned vedle klimatizace (cca10x20cm) a pak zase jen 20 trubka na odvod vody a pak schovat pod lištu .
V zime toho kondenzátu není tolik, jedine že by jsi měl doma vlhko.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od kvako1 »

youda píše:Díky!

To jsem si oddechl, že se ty čerpadla vlezou přímo do vnitřní jednotky! Už jsem se bál, že čerpadlo na kondenzát budu muset mít vedle na zdi a k tomu hadiček jak na jednotce intenzivní péče. No fuj, celej den jsem si to dnes představoval.

Ve spádu, a tak aby nebyly moc vidět trubky, to asi opravdu půjde udělat jen na té chodbě. Do pracovny jednotku bez viditelných trubek nedostanu. Na obývák kašlu, tam v zimě topím krbem a podlahovkou.
a jakou máš vybranou značku, typ ?

taky jsem nad tim uvažoval, že bych něco pořídil. navic teť by to šlo všechno ze slunce, takže i spotřeba se nemusí až tak řešit..

je tu někdo kdo ma na tohle firmu ? myslím na foru..
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:na kondenzát musíš mít v tomhle případě čerpadlo. Do kopce dobrovolně nepoteče. Trubky s chladivem je nejlepší mít venkovní jednotku níž než vnitřní a pořád ve spádu, ale není to velkej problém, jde jenom o to, aby si kompresor dokázal zpátky podat olej, a nejlépe je, když nateče samospádem zpět. Jednu klimu mám namontovanou s venkovní jednotkou na střeše a vnitřní cca o 1m níž v podkroví, a krom občasnýho zaváhání čerpadla kondenzátu (magnetický plovákový spínač) to funguje už několik let.
Přímo do vnitřní jednotky vejde tohle: http://obchod.klimarapid.cz/cerpadla-kondenzatu
-mám Aspen mini, v té malé krabičce je plovákový spínač a to druhý je vibrační čerpadlo. Tohle je prakticky stejný, akorát neznačkový: https://www.e-klimatizace.cz/cs/cerpadlo-slim-box/
V chodbě dobrý, hlavní výkon chlazení je směrem před vnitřní jednotku, takhle si dochlazuji ložnici, kde nemám samostatnou klimu. Do středy jsem měl na baráku klimatizace tři, teď jsou namontovaný dvě, třetí v krabici a čtvrtá objednaná... Zase málo panelů, když to zapnu všecko naplno...
Myslis, ze kdyz bude venkovni jednotka o cca
2 metry vis, ze bude trpet ma nedostatek maziva.
Nedokaze si to v mediu rovnomerne rozprostrit??
Chapu ze to muze stect do vnitrninjednotky lokud bude niz a ze by jel kompresor nasucho do chvile nez se mazivo rozprostře??? Vcelku logicke to je, ale prave zkusenost s tim nemam. Hodne instalaci jsem orave videl s jednotkama na rovne strese a to i s vnitrnima jednotkama klidne o 9m niz. Tak me to zajima. Taky by mi to vycházelo na cca 1,5m, ale kondenzat hned pres zed do koupelky a dokonce uvazuju naprat i do nadrzky na splachovani a ponizit plovak na leto a v zime vracet ;-).
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od NOPARasito »

kvako1 píše:
youda píše:Díky!

To jsem si oddechl, že se ty čerpadla vlezou přímo do vnitřní jednotky! Už jsem se bál, že čerpadlo na kondenzát budu muset mít vedle na zdi a k tomu hadiček jak na jednotce intenzivní péče. No fuj, celej den jsem si to dnes představoval.

Ve spádu, a tak aby nebyly moc vidět trubky, to asi opravdu půjde udělat jen na té chodbě. Do pracovny jednotku bez viditelných trubek nedostanu. Na obývák kašlu, tam v zimě topím krbem a podlahovkou.
a jakou máš vybranou značku, typ ?

taky jsem nad tim uvažoval, že bych něco pořídil. navic teť by to šlo všechno ze slunce, takže i spotřeba se nemusí až tak řešit..

je tu někdo kdo ma na tohle firmu ? myslím na foru..
Ja sehnal LG Split S12EQ s chladivem R32 za 430Eur.
A mobilni 7let starou Midea MPF-12CRN2 chladivo R407C za 9Eur :yes:
Mit moznost pujcit vakuovacku a "temovacku na trubky" a zvladnes zapojit hrave sam ;-)
Trubky koupis skoro i v Kauflandu vedle visicich salamu a Volkswagen Polo
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne úte čer 25, 2019 9:11 pm, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek