Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
taran
Příspěvky: 75
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm
Reputace: 1

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od taran »

youda píše:Tarane,

Tak je tu jeste jedna moznost k vyzkouseni - vypada to, ze kabel pro Infini a Axpert se mirne lisi - v kabelu pro Axpert je navic GND.

Ten cerny kabel prisel primo s Axpertem, nebo ti jej p.Kolarik dal od Infini?

Vitecekmatrka dnes vyfotil a propiskal Axperti BMS kabel a zapojeni pinu je toto:

1-3
2-5
3-1
5-2

Pin 4 je prazdny.

Tak jestli mas kus beldenu a krimpovaci nacini, muzes zkusit nacvaknout jeste tento kabel.

Foto:
Screenshot_20190605-200406.png


Aha, ten černý jsem dostal k INFINITY, tak na to se podívám a popřípadě si ho udělám. Mimochodem ozval se mě prodejce a tvrdí že se má použít originál kabel od Polyntechu. Jinak nic co bychom nevěděli nenapsal. Díky moc za tip.
taran
Příspěvky: 75
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm
Reputace: 1

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od taran »

Chlapi zlatí tak tady bude ten problém. Narychlo jsem to proměřil a určitě to není stejné.
Vypadá to že můj kabel je zapojen
8-6
7-4
8-6
7-4
Zatím neručím na 100%, nenašel jsem lupu, ale asi to půjdu hnedka prubnout a dám vědět.
taran
Příspěvky: 75
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm
Reputace: 1

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od taran »

youda píše:Tarane,

Tak je tu jeste jedna moznost k vyzkouseni - vypada to, ze kabel pro Infini a Axpert se mirne lisi - v kabelu pro Axpert je navic GND.

Ten cerny kabel prisel primo s Axpertem, nebo ti jej p.Kolarik dal od Infini?

Vitecekmatrka dnes vyfotil a propiskal Axperti BMS kabel a zapojeni pinu je toto:

1-3
2-5
3-1
5-2

Pin 4 je prazdny.

Pánové, je to tam. FUNGUJE TO!!!!! Kabel na Axperta a Infinity není totožný. Stálo mě to den života a bez Vás bych to nedal. Díky Vám všem.

Tak jestli mas kus beldenu a krimpovaci nacini, muzes zkusit nacvaknout jeste tento kabel.

Foto:
Screenshot_20190605-200406.png
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No vyborne :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od unicast »

youda píše: Ale kdepak, byl jsem to jen já a můj fosilní čuník:
K čemuže tam na tom sovětském stroji je konkrétně červená kontrolka s nápisem MÁSLO? ;)
Uživatelský avatar
tmvideo
Příspěvky: 20
Registrován: úte říj 14, 2014 2:08 pm
Reputace: 1

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od tmvideo »

Maslo v ruštine je OLEJ.
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

Pravděpodobně si při rozsvícení nemám běžet namazat pořádný krajíc s máslem, ale rychle centrálu vypnout a dolít do ní olej (= maslo).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici,

o několik stránek výše jsem popisoval, kterak lze připojit BMSku baterií Pylontech k novým verzím měničů Axpert a InfiniSolar: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 960#p93502

Bohužel ukázalo se, že původní informace od MPP Solar byla nepravdivá - pinout BMS kabelů pro Infini a Axpert není stejný, ale ve skutečnosti se liší.

Pokud si tedy potřebujete BMS kabel nakrimpovat sami, pinouty jsou tyto:
pinout.png
Poděkování za tuto informaci patří vědeckému týmu ve složení:

prof. Vitecekmatrka - laboratorní měření vzorků :ugeek:
RNDr. Taran - fyzické ověření experimentu :repair:
doc. Youda - zadokumentování výsledků pro příští generace :write:

Tímto bych si zároveň dovolil požádat našeho drahého Admina, jestli by třeba do původního příspěvku (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 960#p93502) mohl uvést odkaz na tento update (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 806#p94806), abychom příštím generacím usnadnili hledání správného zapojení obou typů BMS kabelů.

Díky pánové!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Abramsův plašič průserů

Příspěvek od youda »

Ahoj Abramsi,

Tímto podávám výroční zprávu o působení plašiče průserů (vzor Temelín) v Youdově ostrovní laboratoři.
Plašič se mimořádně osvědčil a to již v pasivním režimu. Za dobu svého působení bezpečně odehnal všechny průsery, aniž by bylo potřeba jej uchopit a fyzicky aktivovat. Umístěn je stále před strojovnou. To proto, abych jej v případě potřeby mohl po cestě snadno uchopit a použít. Přímo do strojovny jsem jej dávat nechtěl, abych se k němu pak nemusel plazit přes řeku plamenů či oblaka dýmu.

Ikdyž to není patrné, tak ručka tlakoměru je stále v zeleném poli:
IMG_20190610_140937.jpg
Dotaz: je možné plašič otestovat drobným odfouknutím obsahu, nebo se takovým testem výrazně zkrátí jeho životnost?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Ma007
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 23, 2017 3:27 pm
Reputace: 0

Re: Abramsův plašič průserů

Příspěvek od Ma007 »

youda píše:Ahoj Abramsi,

Tímto podávám výroční zprávu o působení plašiče průserů (vzor Temelín) v Youdově ostrovní laboratoři.
Plašič se mimořádně osvědčil a to již v pasivním režimu. Za dobu svého působení bezpečně odehnal všechny průsery, aniž by bylo potřeba jej uchopit a fyzicky aktivovat. Umístěn je stále před strojovnou. To proto, abych jej v případě potřeby mohl po cestě snadno uchopit a použít. Přímo do strojovny jsem jej dávat nechtěl, abych se k němu pak nemusel plazit přes řeku plamenů či oblaka dýmu.

Ikdyž to není patrné, tak ručka tlakoměru je stále v zeleném poli:
IMG_20190610_140937.jpg
Dotaz: je možné plašič otestovat drobným odfouknutím obsahu, nebo se takovým testem výrazně zkrátí jeho životnost?
Nic neofukuj, prerazis poistnu membranu a casom (tyzden) uplne unikne hnaci plyn ( dusik, CO2)
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

U CO2 stačí zvážit. Pokud sedí váha, tak nemůže nastat problém. U prášku pokud je tlak, tak by taky problém neměl nastat. Lepší, než doma něco zkoušet, tak raději dělat revize v předepsaných intervalech.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Ma007
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 23, 2017 3:27 pm
Reputace: 0

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Ma007 »

redcrown píše:U CO2 stačí zvážit. Pokud sedí váha, tak nemůže nastat problém. U prášku pokud je tlak, tak by taky problém neměl nastat. Lepší, než doma něco zkoušet, tak raději dělat revize v předepsaných intervalech.
prasok sa zvykne este utriast hlavne plyvom vibracii ( napr. ked sa vozi v aute) liekom je otocenie o 180° oproti instalacnej polohe a klepnut o zarubnu. Citit ako sa napln odlepi.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ve dvou se to lépe táhne :D .
youda píše:Dotaz: je možné plašič otestovat drobným odfouknutím obsahu, nebo se takovým testem výrazně zkrátí jeho životnost?
U halonovýho hasičáku by to neměl být problém . Ventil je osazen gumovým O-kroužkem stlačený pružinou :arrow: otevření a zavření by mělo být možné , podobně jako propan-butan kartuše k plnění zapalovačů .
U práškových "hasičáků" je to problém , staré s CO2 bombičkou (dnes běžně dostupný 1kg do auta , bez manometru) se zmáčknutím páky rozbije či otevře :arrow: natlakuje a vyžene bílý svinstvo ven . Musí se vyhnat vše , co zůstane ztvrdne na šutr . Novější s manometrem jsou pod stálým tlakem N2 , ty lze použít jen trochu , jenže po uzavření ventilu tento ztrácí těsnící schopnost zabordelením práškem :arrow: N2 pomalu uteče a je po něm prd .
V halonových hasičácích se dnes používá Argon coby výtlačné médium . Hasivo je v kapalné formě jež se při atmosférickém tlaku rychle odpařuje čímž nejen chladí požářiště , požár i dusí vytěsněním kyslíku :mrgreen: . Že se tak jako tak jedná o svinstvo doufám netřeba psát :idea: .
Dá-li se vypuštěním "pár" kilogramů skleníkových plynů zamezit vypuštění stovek karcinogeních kilogramů exhalací z hořícího vybavení domu , dílen či laboratoří , nemluvě o střeše nad hlavou , určitě je jeho použití víc ekofriendly než komušema poštípaný nohy trčící z malýho darovanýho stanu vedle spálenýho :home: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Nedoporucuju to dejchat, overoval jsem to a je to jedovaty nebo minimalne zdravi skodlive :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
dumi píše:Nedoporucuju to dejchat, overoval jsem to a je to jedovaty nebo minimalne zdravi skodlive :)
Kterej vůl by to úmyslně dejchal ? Když to dovede zabit voheň , tak do musí bejt pořádnej driják :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici,

v poslední době se hodně diskutuje o pojmech jako je Artificial Intelligence, Machine Learning a Self Driving Cars. Rozhodl jsem se tedy udělat si radost a zakoupil jsem nějakou vědeckou literaturu. To abych se poučil, kam až tyhle naše nápady mohou dospět. A jelikož mám občas problémy s chápáním odborných textů, požádal jsem prodavače v knihkupectví, jestli by k tématu neměl něco, kde je trochu víc obrázků:
AI ML SelfDriving.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Zhodou okolností sa niečo okolo AI vyskytuje aj v mojej domácnosti:
https://www.globsec.org/wp-content/uplo ... ronic1.pdf
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od DanoP »

Mne sa zda ze povrchnost sa stava pravidlom. Pamatam si ako sme casto riesili problem "single point of failure" a teraz vidim ako nadsene sa presadzuje "vsetko dame do cloudu" . Pekne ale ked im clovek povie ze mate len jednu komunikacnu cestu a ta ked zlyha je to v ..., tak ze nie ze maju zalozne linky (od toho isteho providera). Priklad zo Slovenska, ked telekomu nieco zlyhalo a boli komplet mrtve vsetky mobily aj internet na 12 hodin.
Dalsi trend - mechanicka cast nefunguje poriadne - dozenieme to elektronikou. Zacalo to u obrabacich strojov, cez auta a konci u lietadiel ... AI sa stava synonymom pre "je to take zlozite ze nikto tomu nerozumie a nevie definovat ako sa to bude spravat".
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Janma »

Youdo! To je tak 25 let co jsem to strašně žral.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od FCC »

youda píše:Vážení kolegové akademici,

v poslední době se hodně diskutuje o pojmech jako je Artificial Intelligence, Machine Learning a Self Driving Cars. Rozhodl jsem se tedy udělat si radost a zakoupil jsem nějakou vědeckou literaturu. To abych se poučil, kam až tyhle naše nápady mohou dospět. A jelikož mám občas problémy s chápáním odborných textů, požádal jsem prodavače v knihkupectví, jestli by k tématu neměl něco, kde je trochu víc obrázků:
AI ML SelfDriving.JPG
Někde doma mám celou sérii poctivě nalepenou v knížce jak vycházela v ABC. Komix je naprosto geniální a zasloužil by si zfilmovat ( stejně jak Kruanova dobrodružství). Mimo jiné se kosmická loď jmenovala Prométheus ( říkalo se jí hvězdolet) a určitě tento komix četl Ridley Scott když tvořil další pokračování vetřelce.

P.

PS: Povinnost byla slepit vystřihovánku Promethea
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek