Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět

Zákaz svépomocné FVE jsem

řešil s právníkem
3
3%
publikoval v médiích
5
6%
sdílel na sociálních sítích
6
7%
probral s osobnostmi
5
6%
řešil se zastupiteli
5
6%
dosud nijak neřešil
16
19%
neřešil a řešit nehodlám
46
53%
přijal a souhlasím s ním
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 86

Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od tomas »

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zakázat svépomocnou montáž FVE a kotlů na dřevo.
http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 2906&rm=15 :evil:
Mimochodem nedávno zase ČEZu schválili dotaci 32 miliard Kč a nikdo ani necek a nikde se o tom ani moc nepíše.
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-e ... nci-694805
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od avatar »

není to tak dávno co jsme se tu bavily že se toto asi stane.... hot to by bylo aby každej měl svou elektrinu na strese a temelin a dukovany pojedou na prazno TUDLE !!

uz tu mame zakon ktery to omezi na předražené firmy pak už je jen krůček k ročnímu zdanění vykonu. (použití sluníčka) pak už stačí jen zdanit vzduch
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Toul »

No já snad špatně vidim!
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
to je přece "normální" že mocní kopou když by je něco mohlo ohrozit .
To poslední o co stojí energetické fabriky , je aby je nikdo nepotřeboval . "Chudáci" investovali těžký prachy do
zastaralých technologií i když věděli že svět směřuje jinou cestou . Proč se snažit recykovat když se dá za cizí
prachy postavit mega spalovna , čímž se zdraží popelnice a budou i dražší energie , aby se "vyplatilo" ty suroviny
spalovat :-( .
Byla by docela halus , kdyby tu "hovadinu" prosadili i se zpětnou platnosí jako zdanění FVE . Už vidím jak po ulicích
jezdí ozbrojený komanda co budou hledat "nelegální" FV :-) .

Je to stejná blbost , možná od stejného blbce co vymislel že starý veterání musí splňovat emisní normu Euro 5 :twisted:

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od tomas »

A největší tragédie na tom je ta, že my všichni takové lidi co vymýšlejí takové nesmysly živíme a platíme. Není to škoda peněz a úředního času na vymýšlení takových nesmyslů?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

Mimochodem, uz jste si nechali udelat povinnou revizi komina?

http://ceskestavby.cz/clanky/od-11-2011 ... 18920.html
Kvůli zanedbaným kabelům ročně vyhoří přes 300 obytných domů. V loňském roce navíc požárů přibylo o čtvrtinu a se stejnými čísly můžeme počítat i letos. Vláda proto od ledna roku 2011 zavádí nové nařízení, které nařizuje pravidelnou kontrolu kabelů od elektrikáře alespoň jednou ročně. Toto nařízení platí pro domácnosti rodinných a bytových domů, ale i chat a chalup. Do některých větších bytových domů bude muset elektrikář přijít dvakrát ročně, pizzerie nebo restaurace s troubou se budou kontrolovat každé dva měsíce. Kontrole se nevyhnou ani kabely od FVE, počítačů a mobilů.
...
Na kontrolu si musíme připravit od 300 do 500 korun za jeden kabel, záleží na stavu a dostupnosti kabelu. Bude-li nutné použít kameru či endoskop, protože jsou kabely zabudovány do podhledů nebo chybí přístup pro kontrolu, cena se může vyšplhat až na dvojnásobek.
:roll:
Kvůli zanedbaným trubkám je ročně vytopeno přes 300 obytných domů. V loňském roce navíc těchto nehod přibylo o čtvrtinu a se stejnými čísly můžeme počítat i letos. Vláda proto od ledna roku 2011 zavádí nové nařízení, které nařizuje pravidelnou kontrolu trubek a odpadů od instalatéra alespoň jednou ročně. Toto nařízení platí pro domácnosti rodinných a bytových domů, ale i chat a chalup. Do některých větších bytových domů bude muset instalatér přijít dvakrát ročně, pizzerie nebo restaurace s dřezem se budou kontrolovat každé dva měsíce, lázně každý den. Kontrole se nevyhnou ani zahradní hadice, hadičky do akvária a vodní chlazení počítačů.
...
Na kontrolu si musíme připravit od 300 do 500 korun za jedno potrubí, záleží na stavu a dostupnosti potrubí. Bude-li nutné použít kameru či endoskop, protože jsou trubky zabudovány do podhledů nebo chybí přístup pro kontrolu, cena se může vyšplhat až na dvojnásobek.
:evil:

fuck off demence!!!!
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od avatar »

Fakt nejveci sranda je zze fakt to neni tak davno co sme se tu bavili že oni to nejak omezi...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

Na solarnich novinkach se v diskuzi objevil odkaz na zneni zakona.
preposilam i sem
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JiříK »

mypower.cz píše:Na solarnich novinkach se v diskuzi objevil odkaz na zneni zakona.
preposilam i sem
Nic jsem nenašel. Přeběhli jsme s kolegou změny onoho zákona 406 a 458/2000 a nic závažného (z našeho hlediska) jsme nenašli. Tož nevim...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

ja jsem to prolitnul polovicni rychlosti nez bezne prolitavam veci o kterych rikam ze jsem je prolitnul, ale jeste na to musim mrknout poradne. Nejaky duvod ta novinka na solarnich novinkach bude mit. Ono to muze byt nejak sikovne slohově schovane ..
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od matej »

Myslím, že tohle je situace jako vyšitá, aby občané své zájmy bránili všemi možnými prostředky, čili zejména PETICÍ.
Jinak snad zdaní i těch 1000W/m2 které nám sluníčko dává už miliony let zdarma ..
Pravda a Láska zvítězí!.
xChaos
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 08, 2011 8:43 pm
Reputace: 0

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od xChaos »

Tak jsem se pokusil ten průser s tou demagogickou byrokratickou regulací trochu zpropagovat:
http://teckacz.cz/1117-Priklady-DIY-pri ... ni-energii

Kdyby proto byl aspoň nějaký důvod... to už nějaký amatér vyhořel, potom co to špatně zapojil, nebo jak ?

Jinak já bych viděl nějaký rozumný kompromis v stanovení max. instalovaného výkonu, který nevyžaduje revizního technika (a teda určitě by ten technik neměl být určený ministerstvem - ale třeba obcí, nebo tak něco... je to bezpečnostní záležitost, něco jako požární revize). Je logické, že kde jde o nějaké desítky nebo spíš stovky kilowatt, tam by to asi někdo kompetentní měl vidět, tak jako na silnici lze vyjet s autem po tehnické kontrole a s řidičákem. Ale proč někomu kecat do jeho jednotek kW ?

na silnici je jasné, že třeba kamiony podléhají úplně jiným regulacím, než mopedy. Takže u té FV by to mělo být obdobně. a když už, tak by to měla být komptentní osoba, aby nevznikly nějaké "trafiky" a nějaké trapné záminky pro to blokovat někomu spuštění jeho DIY FV systému.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JiříK »

Nějak máme v tomto vlákně ticho....takže zážitek ze soboty:
Na jisté srazové akci, prohlížejíce nádherná panoramata nad Králíky, vidíc polní fotovoltaickou, praví jeden chlapeček otci-jé to máme doma taky... Tak jsem se dal s pánem do řeči, co že to má doma. No, sype mu to dvacku měsíčně. On se zeptal, jak jsem na tom já. Když zvěděl, že mám menší ostrov, říká: Ale to nesmíš! Loni že vyšel zákon, který vysloveně zakazuje ostrovní systémy na nemovitostech připojených k DS, vyjímku že mají pouze karavany, hausbóty a domy, ke kterým dráty jaksi nevedou...
Podotýkám, že bylo pod mrakem a byl jsem střízlivý, protože jsem byl řidič.

Takže -ví o této p.....ně někdo něco? Pán mi nebyl schopen z hlavy říct, co to bylo za zákon, jen, že vyšel v platnost loni...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

Až příště budete s pánem, připomeňte mu, že jste zjistil o který zákon se jedná a že se to týká spíše jeho než vás a že jde o § 199. :D
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Také jsem po tom pátral, bohužel bez úspěchu. Jediné na co jsem narazil, byla informace o tom, že pokud někdo provozuje elektrárnu v ostrovním režimu na nemovitosti připojené do DS, tak nemá nárok na zelený bonus a další příspěvky. Či nějak tak podobně to bylo formulováno. Nicméně by to chtělo najít. pokud něco takového existuje.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

jj .. pry ani dobijeci baterky do bezdratove mysi se nesmi... musis mit dratovou a ta musi byt pripojena k USB a ten musi byt napajen z DS, pokud DS mas a tu musis mit povinne!!! jinak te hodi do klece s hady.
a pak taky ten ze prej elektrina z fotovoltaickych panelu je radioaktivni a zamoruje spotrebice. :mrgreen:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od vata »

Mě to kdysi taky jeden kolega řekl - to nesmíš - už jsem to tu psala. Nevěděl proč, jen tak matně si vybavil, že nesmím. Všimněte si, jak snadno se lidé nechají zmanipulovat. Strategie je utvrdit nějaký předsudek v lidech, pak už nebude problém to oštemplovat zákonem. Nemyslím, že je to nějaká konspirace, problém je v médiích a zřejmě hlavně v naší národní povaze. Asi nejme stále dostatečně svobodni. Nejde zdaleka jen o FVE.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JiříK »

Já teda dobře dvě hodiny hledal a našel jsem prd. Pán to říkal s velmi vážnou tváří, nějaký jeho příbuzný že ty fotovoltaiky staví, od něj tu informaci má. Přiznejme si ale, že v tomto zkurvistánu by to mohlo být i možné... Jedinou věc, co jsem našel, byl někde zmiňovaný poplatek na OZE i z ostrovních systémů.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Na této stránce jsen našel tuto zajímavou otázku a odpověď:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?page=faq

"Q: Nedala by se cena a návratnost FVE snížit třeba použitím dotací ?

A: Pro ostrovní (a vlastně už ani síťové) fotovoltaické elektrárny dnes nejsou k dispozici žádné dotace. Teoretickou možností jsou ještě programy "Zelená úsporám" nebo komunální dotační programy, moc šancí Vám ale nedávám - k získání takových dotací bývá potřeba splnit různé podmínky a připravit tolik dokumentace, že od toho většina zájemců upustí. Na ostrovních fotovoltaických elektrárnách je výhodné právě to, že pro jejich získání a provozování nemusíte řešit žádná povolení ani vypracovávat projekty, celý systém je Váš a můžete ho později libovolně upravovat. "

Mohl by jsem někdo dát odkaz na poplatek z OZE ?
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JiříK »

Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět