FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od dano »

No neviem, odobrat tolko tepla za tak kratku dobu je jedna vec a zastavit horenie baterii je vec druha. Ak by sa mala bateria chladit/hasit vodou, tak najlepsia je nerezova vana. Neviem kolko litia obsahuje jeden clanok 18650, ale pri pocte clankov na jednu 10kWh bateriu toho bude dost. Ak sa dostane litium do kontaktu z vodou, vznikne tato reakcia Li + H2O = LiOH + H2, teda vznika hydroxid litny a vodik. Ani jeden produkt takejto chemickej reacie nieje dobre mat doma. Reakcia hydroxid a hlinik je tiez dost burliva a vznika dalsi vodik. Lepsim riesenim by mohlo byt pouzitie snehoveho hasiaceho pristroja, taketo riesenie sa bezne pouziva, ked treba hasit zariadenie pod napatim. Samozrejme netreba zabudat, ze aj CO2 dokaze cloveka zadusit ! 18650 som nepitval, ale bol som prekvapeny, co dokaze kusok litioveho plechu z obycajneho litioveho AA clanku. Ak to niekto bude skusat, doporucujem iba mimo domu a v rukaviciach. Litium reaguje z vodou podobne ako Sodik, videi je na youtube dost.

Idealne mat baterku mimo barak, alebo ju v pripade poruchy z domu dostat co najrychejsie. Ak tu uz vymyslame teorie o ochrane majetku, tak podla mna je najlepsie umiestnit baterku do nerezovej vane, tu vanu mat na kolesach a dostat ju z domu cim skor. Idealne, ked arduino da povel, tak samospadom baterka na kolesach vylezie z domu trebars moze byt aj na kolajach a moze si sama svojou hmotnostou otvorit "bezpecnostne" dvere vytvorene na tento ucel :D Bateria moze byt pripojena cez nozove alebo suose konektory, takze pohybom smerom od kontaktov sa bezpecne a samocinne odpoji. No a urcite netreba zabudnut aj na nejaku brzdu alebo zarazku na konci drahy.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od youda »

Rottenkiwi, já tím chtěl hlavně nastínit, že je prostě lepší vzniku požáru předcházet, než vymýšlet jakoukoliv hasící automatiku. Ta prostě nemá šanci zabrat a spíše je riziko, že sepne kdy nemá.

Takže bych zůstal u těch teplotních čidel, pojistkových drátků, termokamer.

Pokud by ses chtěl nějak chránit i pro ten případ, že to začne hořet či bouchat, tak prostě budeš muset dva metry od baráku postavit cihlový přístřešek s plechovou střechou a tu atomovku umístit do něj. Jenomže pak budeš zase řešit zimní vyhřívání a ochranu proti kočkám nebo kuně.

Bezpečné rozdělení na menší packy se asi reálně nepovede. V případě průseru bys k tomu musel mít i systém, jak pack jednoduše utrhnout od busbaru. Takže ideálně asi přívody udělané tak, aby se daly rychle utnout sekerou a pak ten pack prostě vykopnout. Jenomže jako na potvoru se něco stane zrovna když budeš spát, nebo budeš nemocný.

Při řešení většiny problémů je vhodné se podívat, jak se to řeší průmyslově. Například nádrže na benzín na pupách taky nejsou pod budovou, ale vždycky samostatně, na druhé straně placu. Tanky na LPG také nejsou součástí staveb, ale hezky vystrčené na volné prostranství a natřené na bílo.

Řekl bych, že nad tím už přemýšlela hromada jiných lidí a pokud jim tohle řešení přišlo jako nejvhodnější, bude asi dobré i pro nás.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od youda »

dano píše:... Idealne, ked arduino da povel, tak samospadom baterka na kolesach vylezie z domu trebars moze byt aj na kolajach ...
Dano :)
Tys asi ještě nečetl můj dnešní fejeton o Arduinu, viď?
youda píše:...Osobně bych se naopak vyvaroval budování různých automatických "závlah", nebo elektrických vrátků řízených arduinem, které by měly za úkol vytáhnout bedny s baterkama ven a shodit je do Rottenkiwiho plaveckého bazénu. To proto, že tyhle automaty se občas rozhodnou, že si jen tak pro srandu zacvakají příslušným relátkem. A koukat se o půlnoci z postele na to, jak mi arduino právě vytahuje z baráku plně funkční elektrárnu a potápí ji do bazénu, to musí být fakt super zážitek.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 700#p94836
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kodl69 »

To mi trochu připomíná jeden díl Fantomase, jak dotyčnýho kamsi vezli v pojízdné "rakvi"... Lepší asi nevymejšlet blbiny, udělat dobře jištění a mechanickou bezpečnost před náhodým zkratem, a snad tu hasící kouli, ale dál už jsou to fantasmagorie. 18650 články se používají v NB už víc než 10 let, v režimu cca 0.3-0.5C vybíjení i nabíjení, 3s2p, 4s2p a pod, a kolik jich shořelo? Já o žádným nevím.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od dano »

Praveze cital a inspirovalo ma to :lol: Pamatam si poruchu v rozvadzaci pre ovladanie automatickeho hasiaceho zariadenia na CO2 v jednej elektrarni. Neviem presne kolko tam bolo velkych flias na CO2 ale urcite viac ako 100, vsetky ventily boli vyvedene do jedneho hrubeho potrubia a spustacom bol elektromagnet, ktory odistil zavazie, ktore potom uz len gravitacou nezvratne otvorilo naraz mechanicky vsetky ventily. Mal to byt test noveho zariadenia a zle zapojenym rele a vytiahnutou mechanickou poistkou aj bol, vratane zvukovych a vizualnych efektov :twisted: Nastastie v priestore ktory bol chraneny pred poziarom nikto nebol. Vtedy to bol ludsky faktor, ale dnes by sa to dalo hodit na arduino :lol:
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od ikovlabs »

Furt ctu jak lidem hori telefony a pod.Nejlepsi by bylo proste nepouzivat nebezpecnou technologii (holt v telefonu neni x 100 kusu clanku) ale vo no je to tak LEVNY....a nasledne vyspekulaovat hasici a zachranne systemy .To je ta matematika .
Jak v jednom filmu - ALE to bude DRAHY!.....Bude....(schvalne z ktereho..?)
Ps.nejake CO2 a pod nepomuze - ten clanek totiz hori zevnitr takze ani nepotrebuje vzduch - na youtrube jsou videa jak to zkouseji hasit a vono to zacne horet zas....
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od ikovlabs »

https://www.youtube.com/watch?v=xjGOEYtqI24

Ale jo - takze des shanet ty sprinklery..?
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od vla »

Ano, působivé, jenže, zapálil to odborník s hořákem, jinak by to asi nechytlo(beru,je to test, nějak to zapálit museli, když to samo nechytne), takto můžeme zapálit naprosto cokoli, po uhašení je vidět, že ohněm byly zasaženy asi 3 články z celého kontejneru, ostatní byť zabalené v papírových obalech nechytly, jeden byl teplotně deformován, ale nechytl. Plameny evidentně pocházejí z požáru papírového balení, nikoliv článku.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba si uvedomiť, že články sú ináč namáhané v notebooku či ebiku.
Tiež si treba uvedomiť, že paralelne sú v týchto zariadeniach zapojené
články bez poistiek, len cez Ni pásiky.

Ja mám každý článok zapojený cez poistku, tepelne je na 18.5 až 21.5 *C,
mám CO a CO2 alarm, mám desiatky Dallas temp. senzorov + alarm,
mám termokameru + alarm.

V ebiku či notebooku, resp. napr. drone sú rádovo vačšie nabíjacie a vybíjacie prúdy,
ak to nabíjame rýchlonabíjačkou.

Ja mám prúd cca. 800 až 1600 W / 26.5 = 3060 A,
čo sa rozdeľuje medzi LiFoPO 200 Ah a Panasonic 520 Ah,
to je na úrovni 0.08333 C, to je tak malý nabíjací prúd, že to neohreje
baterky z článkov 3100 mAh ani o 1 *C za deň, pri zapnutej klíme na 19 *C.

Vybíjacie prúdy sú v noci na úrovni 0.0419 C, čo znamená,
že baterka pri takom prúde do rána vychladne na 18.5 *C.

Takže mám 2 kýble vody + neďaleko vodovod + neďaleko 3 m3 vody. To je všetko,
čo s tým urobím. Ešte mám 3 hasičáky do auta.

Horšie dopadne niekto kto fajčí:
https://www.youtube.com/watch?v=nc8uN6iZUiE

Uloženie bateriek s vysokou en. hustotou:
https://www.youtube.com/watch?v=CnNId0mDnBo

Tesla v garáži:
https://www.youtube.com/watch?v=3eFM9JJMH_0

Keď to iní urobia za nás:
https://www.youtube.com/watch?v=iWVCLJGqpTc
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od ikovlabs »

To je vsecko pekne ale tak trochu jako dat diteti nabitou zbran s tim ze mam vypocteno ze nema dost sily stisknout spoust a proto se NEMUZE nic stat.Ty cidla a pod. krasne ale tak jedine ze si potom muzes zrekapitulovat co se stalo.
Provozovat baterky formou vrabci hnizdo je ruleta.Stejna jako ten spinac na te zdi vedle co vysi volne za draty jak krapnik...
To uz je snad lepsi udelat ten barel s vypustenim vody(destilovane) do bedny(no tedy az si nejakou poridis).
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono sa može niečo stať:
1. keď do bateriek ide veľký prúd a tým sa zohrejú nad 80 *C.
2. z bateriek sa ťahá veľký prúd a tým sa zohrejú nad 80 *C.
3. došlo k rozbalancovaniu 7S, takže aspoň jedna a menej ako 7 sérií je mimo 3.0 až 4.2 V.
4. niekto zámerne skratoval baterky
5. došlo k prehriatiu zberníc a od nich k prehriatiu bateriek
6. niekto zapálil baterky plameňom alebo zdrojom tepla nad 150 *C
7. prestali fungovať 3 A poistky
8. od poistiek sa chytili články

9. jeden článok sa prehrial, kamera to neregistrovala a od neho sa chytili ostatné

Body 1 až 8 sú veľmi nepravdepodobné.

Bod 9. má vysokú pravdepodobnosť, ale potreboval by som vedieť,
prečo by sa značkový článok Panasonic len tak sám od seba prehrial a vznietil ?

Riešením by bolo dať tam fire retardéry medzi články.

Riešením je bedňa od PC s aktívnym chladením, z ktorej však može unikať dym či plameň.

Riešením by bola bedňa/sud z ocele a nerezu, ale tam si neviem predstaviť chladenie,
ak by to bolo hermeticky uzavreté.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od josse »

rottenkiwi píše:Ono sa može niečo stať:
1. keď do bateriek ide veľký prúd a tým sa zohrejú nad 80 *C.
2. z bateriek sa ťahá veľký prúd a tým sa zohrejú nad 80 *C.
3. došlo k rozbalancovaniu 7S, takže aspoň jedna a menej ako 7 sérií je mimo 3.0 až 4.2 V.
4. niekto zámerne skratoval baterky
5. došlo k prehriatiu zberníc a od nich k prehriatiu bateriek
6. niekto zapálil baterky plameňom alebo zdrojom tepla nad 150 *C
7. prestali fungovať 3 A poistky
8. od poistiek sa chytili články

9. jeden článok sa prehrial, kamera to neregistrovala a od neho sa chytili ostatné

Body 1 až 8 sú veľmi nepravdepodobné.

Bod 9. má vysokú pravdepodobnosť, ale potreboval by som vedieť,
prečo by sa značkový článok Panasonic len tak sám od seba prehrial a vznietil ?

Riešením by bolo dať tam fire retardéry medzi články.

Riešením je bedňa od PC s aktívnym chladením, z ktorej však može unikať dym či plameň.

Riešením by bola bedňa/sud z ocele a nerezu, ale tam si neviem predstaviť chladenie,
ak by to bolo hermeticky uzavreté.
Asi ani jedno nenastane. Problém nastává vnitřní degradací, přepólováním a moc velkým napětím. Kromě té degradace by to měla ohlídat BMS.

Tak jak čidly, kamerou, a BMS zjistit tu začínající degradaci?

Má někdo měření, který balancér omezuje výrazně více nebo výrazně méně než ostatní? Bojím se že, nikdo z nás... Není potřeba to kreslit do grafu, stačí upozornit e-mailem strojníka, že by bylo dobré tento měsíc zkontrolovat co se děje...

Začínající degradaci dokáže dlouho kompenzovat balancér, ti kdo mají BMS nemají balancér to asi zjistí včas, a co když tam balancér je, kompenzuje to a už brzy na to přestane stačit?

Dendridy jsou to co je nepředvídatelné. (Mám to správně napsané)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Pokiaľ nebude v každom článku 3. elektróda detegujúca skrat, tak asi degradujúci
článok zistíme len termokamerou.

Pochybujem, že by riešenia BMZ, Victron, SMA, LG, Samsung, Tesla, Pylontech mali
nejakú detekciu degradácie, ak o nej viete, tak mi dajte nejaký článok.

Koĺkí z vás si takto termokam. denne prejdú všetky 18650-ly, Winstony, Pb články etc. ?

Koĺkí z vás klimatizujú články na 18 až 21 *C ?
Přílohy
IMG-0,000000-0,000000_20190607_150944_IR.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kodl69 »

já, tak jednou za rok. U Winstonů mě spíš zajímají spoje...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od josse »

Tesla tam asi jediná má tu vodu a pojistkové drátky a s stejně už jich pár je na YouTube jak hoří...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Som zavolal dve firmy na bleskozvod, jednu v r. 2018 a jednu v r. 2019.
Tí z roku 2018 povedali, že tu mám susedov, aj hore aj dole s vysokými komínmi a odišli.

Tí z r. 2019, pozreli FVE a odporúčali mi urobiť ešte jedno uzemnenie mimo uzemnenia
FVE na bleskozvod so 4-mi zvodmi na rohoch domu. Odišli, že mi pošlú cenovú ponuku,
ale doteraz nič.

To všetky firmy na Slovensku takto pristupujú k ochrane majetku a zdravia ?

Asi si aj toto budem musieť urobiť sám ?

---------------------------------------------------------
Hej, Tesly horia po impaktoch, a keď ich zahasia firefighteri, tak po naložení
na plošinu odťahovky sa to znova vznieti.

----------------------------------------------------------

Chlapík nechal prebíjať baterky vysokým napatím:
https://www.youtube.com/watch?v=gx-qTJJn38Q

-----------------------------------------------------------

AKý typ hasiaceho prístroja je toto ?
https://www.youtube.com/watch?v=7dJLB7faEPg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od camel1cz »

rottenkiwi píše:Som zavolal dve firmy na bleskozvod, jednu v r. 2018 a jednu v r. 2019.
Tí z roku 2018 povedali, že tu mám susedov, aj hore aj dole s vysokými komínmi a odišli.

Tí z r. 2019, pozreli FVE a odporúčali mi urobiť ešte jedno uzemnenie mimo uzemnenia
FVE na bleskozvod so 4-mi zvodmi na rohoch domu. Odišli, že mi pošlú cenovú ponuku,
ale doteraz nič.

To všetky firmy na Slovensku takto pristupujú k ochrane majetku a zdravia ?
Nehledej v tom nic složitého - prostě firmy mají dneska dost práce a tak zdražují a nepečují o zákazníky.
Já mám to samé s pokrývači, už začínám mít pocit, že budu muset padnout na kolena :D
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od diablo007 »

Teď mne tak napadlo už někdo vzal starou lednici do ní umístil 18650 přenastavil termostat a místo chlazení místnosti z baterkami by udržoval jen baterky ?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som niekedy chladil PC tak, že v nerezovom sude bola voda, chladená výparníkom
zo starej mrazničky na +1 *C a tá voda potom cez vodné chladenie išla do PC a chladila
CPU a GPUs.

-----------------------------------------------------------------

Máte niekto niečo také ?
https://www.youtube.com/watch?v=3OAwr8FulGE
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek