Flexibilní panely dávají 0V

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od youda »

Tenhle případ je opravdu zvláštní.

To co říká Vlkazajac samozřejmě dává smysl - tepelná roztažnost plechu je zcela jiná, než roztažnost plastu. A že se v létě auto rozpálí do ruda, to je jasná věc.

V případě karavanů a jachet ty montážní plochy většinou nebývají plechové, ale je to fiberglass, akrylát nebo něco podobného. Tam panely nedostávají tolik na prdel, jako na klasickém autě. Přesto mi, stejně jako Markovi, přijde zvláštní, že by odešly všechny stringy v obou panelech zároveň. Tenhle typ panelů většinou odejde na to, že na jachtě se lanoví zahákne za kabel a při pohybu ráhna to lano utrhne kabel i s boxem. Případě postupně zežloutne ten plast, ve kterém je celý panel zalitý.

Co se týče instalace na konstrukci, to se u flexibilních panelů právě dělat nesmí. Při jízdě se flexipanel na konstrukci začne vlnit, třepat a působí na něj vztlak, což po čase způsobí mikropraskliny v křemíku.

Jen technická - není chyba v multimetru? Napětí baterky změří?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono tie panely robí veľa výrobcov so zlou výstupnou kontrrlou.

Tieto panely sa dajú spáliť teplom.
Tieto panely sa dajú poškodiť napr. vetvami stromu.
Tiež sa dajú poškodiť stúpením na panel.
Ďalej aj intenzívny ľadovec to dokáže poškodiť.

Takže, keď vydržia 2 sezóny, je to asi na limite ich životnosti.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jan21
Příspěvky: 10
Registrován: stř čer 05, 2019 5:44 pm
Reputace: 2

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od Jan21 »

Regulátor má na svorkách taky 0V. A panely jsem měřil přímo v boxu s diodami. Panely jsou přilepené 3M oboustrannou páskou přímo na to určenou. Ale vibrace samozřejmě působí.

Auto teď měsíc od poslední cesty stálo a stalo se to mezi sedmou a osmou ráno, takže žádné extrémní teploty ani osvícení v době kdy se to stalo.
Přidávám odkazy na video z měření, které pošlu výrobci. Je mi jasný, že budete ohrnovat nos nad multimetrem, ale pro moje potřeby je dostatečný. A ano, zkoušel jsem změřit baterií i ty diody a oboje OK. Navíc nulu ukazuje i regulátor.

https://youtu.be/s9SeyNMs54s
https://youtu.be/cxr4914biI0
https://youtu.be/5ofiA7sPbiY
https://youtu.be/0k5y-L2AUQ0
https://youtu.be/DuTNjnE6j4U
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od vlkazajac »

Ešte by som mal ďalší argument k zložitému mechanickému namáhaniu. Strecha dodávky je vypuklá ( "bombírovaná" ) v dvoch rovinách - pozdĺžnej aj priečnej. Takže nie je vylúčené, že prvotné namáhanie sa tam vkladá už v okamihu montáže. Niekto ma možno opraví, že panel je flexibilný v dvoch smeroch - ja bohužiaľ nemám s ním skúsenosť.

Na niektorých strechách je pre spevnenie vytvorený aj akýsi trapézový profil - môžeme špekulovať, či panelu pomáha alebo škodí. To ale na foto viditeľné nie je.

Pozrel som to video, je to mŕtve... Vidno aj to, ako je flexipanel lepený cez trapézy. Ako hovorím - možno to škodí, možno nie...

Tak pozrite napätia ešte neskoro večer, keď sa strecha ochladí. Ak je príčinou dilatácia, tak sa možno prerušené spoje na čas obnovia. Ale praktický význam to už mať nebude.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne čtv čer 06, 2019 8:06 pm, celkem upraveno 2 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Jan21
Příspěvky: 10
Registrován: stř čer 05, 2019 5:44 pm
Reputace: 2

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od Jan21 »

Jediná nová věc, byla necelý den + přes noc připojená kompresorová lednice 45W. Ráno v sedm jsem ji kontroloval a vše v pohodě, panely dávaly 13V/0,4A. Po hodině jsem to opět šel zkontrolovat a panely už dávaly 0V/0A. Celý rok jsem používal chladící box s peltierem (75W). A lednici jsem koupil teď tento týden.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od youda »

Jan21 píše:...Je mi jasný, že budete ohrnovat nos nad multimetrem, ale pro moje potřeby je dostatečný. A ano, zkoušel jsem změřit baterií i ty diody a oboje OK. Navíc nulu ukazuje i regulátor. ...
Ohrnovat nos nad tímto multimetrem? Kdepak! Multimetry mám tři, jeden z nich je přesně tenhle typ a ze všech tří ho mám nejradši. Videa jsem zkouknul a číňan bude určitě spokojen.

Akorát jsem dostal šok, když na videu vykoukla třetí ruka! No prostě jsem vykulil oči a v mysli mi hned proběhl komiks ze série "Malý Bůh":
3ti ruka.JPG
Maly Buh Komiks.JPG
Maly Buh Komiks.JPG (128.69 KiB) Zobrazeno 796 x
Mimochodem, ten použitý panel není takový ten klasický zalitý flexi, ale vypadá hodně poddajně a rozhodně je na něm i pár vlnek. Pokud můžu radit, tak bych si oba nechal vyměnit za ty flexi monokrystaly s bílým okrajem, zalité v průhledném plastu. Ty používá většina jachtařů i karavanistů, snesou toho dost a jejich povrch bývá rovnoměrně zakřivený:
white flex.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Jan21
Příspěvky: 10
Registrován: stř čer 05, 2019 5:44 pm
Reputace: 2

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od Jan21 »

:-D Třetí ruka patří dceři - asistence. I když někdy by se třeba na pájení další ruka hodila. Ty jo, ABC a Kruana jsem hodně dlouho neviděl. Tyhle panely jsou etfe což by měl být teflon a výrobce říká, že vydrží víc než ty průhledné (povrch nezmléční, odolné proti kroupám, lepší absorpce světla). Ale jak vidím, tak se ten rok za 155 euro za kus moc nevyplatil...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od vlkazajac »

Ten istý multimeter mám aj ja, je vzácna zhoda nameraných hodnôt s "lepším" multimetrom a prepínač rozsahov je stále spoľahlivý. Ďalší jeho dvaja čínski bratranci sú už s nejakým postihnutím ((
Takže ja chválim tiež, nos aj bradu hore !

( Klasické panely 140 Wp boli pred rokmi asi za 110 EUR a fungujú stále. Vzhľad je ale iný, jasná vec. )
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od youda »

Jan21 píše:... (povrch nezmléční, odolné proti kroupám, lepší absorpce světla). Ale jak vidím, tak se ten rok za 155 euro za kus moc nevyplatil...
Jasně že nezežloutnou, ani jim nevadí kroupy. Než totiž kterýkoliv z těchto jevů stihne statisticky nastat, tak už je sundáváš špachtlí :(

Znáš to, někdy je stará klasika lepší než novota.
Za 310 euro se ty dva panely teda moc nevytáhly...ale co už, to nikdo nemohl vědět. Snad to půjde sundat dolů, aniž by u toho slezl i lak.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od ResHacker »

ota píše:No, dokud nejsou změřený diody tak bych neházel flintu do obilí.
Stačí multimetr přepnutý na měření diod. Je to na přepínači rozsahů obvykle hned vedle měření odporu, je tam symbol diody. V jednom směru má ukázat nekonečný odpor, ve druhém odpor pár desítek až stovek Ohmů (ony to nejsou ohmy ale to číslo je zhruba mezi 20 a 200).
Pokud budou z obou stran zkratované tak jim uštípni vývody a panely pojedou jako předtím.
Jen malá technická k měření diod multimetrem - to číslo obvykle značí napětí v propustném směru při nějakém malém měřícím proudu, kterým multimetr diodu testuje. U klasické diody obvykle 0,6 - 0,7V, Schottkyho dioda může mít při vysoké teplotě a malém proudu téměř od 0 - 0,5V.
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Jan21
Příspěvky: 10
Registrován: stř čer 05, 2019 5:44 pm
Reputace: 2

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od Jan21 »

Mam update ohledne reklamace panelu. Je to presne 10 dni od prvniho kontaktu s cinskym vyrobcem panelu a dnes mi UPS privezla panely nove. Stacilo jim poslat videa z mereni a cislo objednavky z Amazonu. Takze tenhle pribeh ma happyend. Takze zase za rok. :D
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od JonasPP »

Len tie stare prosim neodhadzuj. Oni maju istotne iba dajaku drobnu zavadu ľahko opravitelnu
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Jan21
Příspěvky: 10
Registrován: stř čer 05, 2019 5:44 pm
Reputace: 2

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od Jan21 »

Jestli je chceš a přijedeš si pro ně, tak ti je rád přenechám.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Flexibilní panely dávají 0V

Příspěvek od JonasPP »

No tak to budem rad,len bude to znova dajaku dobu trvať,kym sa dostanem k vam.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek