Denní výroba fotovoltaického panelu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím všechny.
Hraju si s propočtama a tabulka a snažím se najít na fóru a na internetu denní průběh výroby elektřiny panelu.
Nejlépe nějaký slunný den a deštivý den, ať se počítá s dobrou i špatnou variantou hodinu po hodině.
Chcu přepočíst na procenta, abych pak mohl ve výpočtech jen zkoušet měnit celkový výkon soustavy a vidět v jakou část dne kolik panel vyrobí.
Pokud by někdo tyto data měl nejlépe v tabulkách, ne v grafu, byl bych za ně moc vděčný.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od xmasin »

Podívej se do tohodle vlákna https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=21&t=3171, dával jsem tam excel, který po zadání informací o průběhu osvitu spočítá výkon panelu. Informace o osvitu najdeš na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#DR
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od Kozel.S »

Paráda, moc mě to pomohlo. Akorát koukám ten průměr, to je protě občas trošku zataženo, občas ne, není to plně jasnej den, co chápu.
Máš tyhle data i když ten den třeba propršel, nebo byl dost zataženej?
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od xmasin »

To je průměr podle simulace z těch dat na webu. Pokud se chceš podívat na reálnou výrobu tak třeba tady: http://www.nesvara.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od ota »

Mě se osvědčilo přepnelovat solární pole tak aby regulátory dávaly 100 % výkonu ikdyž slunce jede na třetinu osvitu.
Potom nemuśim řešit tu a tam mráček.
Samozřejmě když je v lednu inverze tak je to bída.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od volente »

Tady ty teorie a propočty a tabulky, to se mi moc líbí, avšak praxe je leckdy jiná.
Přijde mi to jako když moje manželka řekne, že nechápe proč není nahřátý bojler když celý den svítí.
Tak jí říkám "je modrá obloha?", ano je, zní odpověď. A je azurově modrá?. No skoro. A to skoro je velmi vysoká oblačnost, či jen takový opar kdesi vysoko a panely jedou na 70 - 80%. Ani to zataženo není nikdy stejné. Kolikrát jsem byl překvapen že i při dešti dávali panely více než jsem očekával.
Pro mě je to mrhání časem, protože by se muselo vložit opravdu hodně přesných údajů a ne jenom slunečno , polojasno a zataženo. Ty různé stavy osvitu stejně není člověk schopen svými smysly vyhodnotit.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od youda »

volente píše:... když moje manželka řekne, že nechápe proč není nahřátý bojler když celý den svítí...
Je potřeba číst mezi řádky. Manželka se ti snaží sdělit, že bys měl přidat další panely! ::pv:: ::pv:: ::pv::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od Kozel.S »

youda píše
volente píše:
... když moje manželka řekne, že nechápe proč není nahřátý bojler když celý den svítí...

Je potřeba číst mezi řádky. Manželka se ti snaží sdělit, že bys měl přidat další panely! ::pv:: ::pv:: ::pv::
Vždy je potřeba si odůvodnit přidání dalších panelů. V tomto případě o to stála vlastně žena :D

Každopádně vím, že ty propočty nejsou přesný, ale chci zhruba zjistit extrémní situace, v kterých se můžu octnout a podle toho navrhnout systém.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od volente »

Šel bych na to dnes z druhé strany.
1. Návrh kapacity a typu baterie podle spotřeby. Baterie je nejdražší komponent systému.
2. Návrh výkonu panelů které jsou schopny tyto baterie nabíjet plným proudem bez omezení.
3. Výběr ostatních komponentů (regulátory a měnič).
4. Doladění systému přidáním panelů, nebo baterií.
Až potud je vše v pořádku, ALE-
5. Bod číslo 4 se stále opakuje až do ůplného 1. zaplnění volné plochy pro panely, 2. vyčerpání finančních rezerv k tomu určených. To je prostě solarytýda.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od youda »

:lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od j0hn »

Budete jezdit na víkendovou chatu, když bude předpověď na propršenej víkend?
Po tejdnu bez zátěže, jestli jsem správně udržel, že přes tejden bude všechno včetně lednice vypnutý, bude baterka při příjezdu vždycky nabitá.
Zvolte rozumnej regulátor, abyste nemusel kupovat jinej, když zjistíte, že potřebujete přidat panel.
A baterky můžete přidávat podle potřeby.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od volente »

j0hn píše:Budete jezdit na víkendovou chatu, když bude předpověď na propršenej víkend?
Po tejdnu bez zátěže, jestli jsem správně udržel, že přes tejden bude všechno včetně lednice vypnutý, bude baterka při příjezdu vždycky nabitá.
Zvolte rozumnej regulátor, abyste nemusel kupovat jinej, když zjistíte, že potřebujete přidat panel.
A baterky můžete přidávat podle potřeby.
To bude asi do jinýho vlákna, tady se o žádné víkendové chatě nemluvilo.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od j0hn »

Bylo to do tohoto vlákna, ale máte pravdu, že by mělo být do jiného. Přišlo mi, že to spolu souvisí.
Omlouvám se za plevelení. Klidně příspěvek smažte.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Denní výroba fotovoltaického panelu

Příspěvek od kodl69 »

Znovu upozorňuju na slovo PRUMER v pvgis. To znamená, že v zimě třeba 5-10 dní prostě nebude nic, a pak tři dni po sobě od 8 to 15 hodin plnej osvit. A v průměru je to ok, realita je pak na hranic průšvihu. Osobní zkušenost je taková, že 4kWp +13kWh baterek stačí tak tak na denní odběr 1kWh i v zimě, když nedojde k nejhorším scénářům ohledně počasí
Potom stačí moje hodnoty vydělit v poměru menšího systému, a je to hotový.
Podle Pvgis by měly stačit 3kWp na celoroční spotřebu 1.3kWh/den, ale to si pamatuju, že jsem některý zimy musel baterku trochu dobít ze sítě.
V létě ty extrémy počasí nebejvají tak moc, ale pod 10kWh/den se občas dostanu, a když je to víc než tři dny po sobě, dojde teplá voda v boileru , víceméně i elektrika v baterkách a pak nezbejvá než DS... Podle pvgis k tomuhle v květnu vůbec nemělo dojít, a došlo, dokonce dvakrát.
Prostě na statistiku bacha.
U plnýho ostrova je vždycky potřeba mít nějaký info o stavu baterie a svoje chování tomu přizpůsobit, zvlášť pokud neexistuje nějakej náhradní zdroj energie pro dobití baterek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek