Fototermický ohřev vody

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Tiger.s »

Delší dobu už pročítám zdejší forum a rozhodl jsem se přispět svou troškou do mlejna zatím jen termickou částí.Boužel barák má střechu orientovanou na Východ-Západ a kolektory jsou nainstalováné na západní straně.
Kolektory jsou dva Schüco CTE 215 CH každý o výkonu 1,5kw propojené s boilerem který obsahuje dva hady (jeden solární) zatím jsou propojené do serie kvuli co nejvěší učinosti.
Čerpadlovou skupinu Schüco má na starosti řídící jednotka Schüco ite2020 .
Už skoro 4měsíce vše funguje bez jediného dohřevu elektrikou .Do boileru sem natočil 3F 6kw patronu.I při zatažené obloze a teplotách kolem 15stupňu panely ohřejou vodu na 40stupňů což na vykoupání bohatě stačí .
Jsem zvědav na zimu kdy se ukáže co umí kolektory . Pokud se ukážou funkční i v mrazech aspon za slunečného počasí rád bych panely dokoupil a připojil do akumulační nádrže a použít vodu aspon částečně vytápění. .



Snad se vám to bude aspon trochu líbit. *sun*
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od bert »

Líbí! :D
Kúriť "částečně vytápění" to žiaľ nebude.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Tiger.s »

Dík.
Proč myslíš že nebude? Když bych přidal na střechu ještě dva tak aspon částečně by mohlo. Mám podlahové topení stačí mi voda 30-35stupňů .
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od bert »

Ja by som na Vašom mieste nič nepridával. Efekt nebude zďaleka tak výrazný, ako pri namontovaní prvých dvoch panelov:
- výkon slnka v zime pomerne dosť klesne
- na zimnú prevádzku sú vhodnejšie vákuové kolektory, ktoré neovplyvňuje vonkajšia teplota
- pridanie panelov v zime moc napocítite(okrem ceny) a v lete budú obrovské prebytky.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Tiger.s »

Na ty vakuové kolektory jsem se už díval raději dva tři roky přišetřím a pak je dokoupím místo nynějších.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od bert »

To bude asi rozumnejšie.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim, co se vlastne da delat s vodou z fototermiky, ktera je uz neco jako prebytky? To se nekde chladi? Nebo se zastavi okruh pres panely a "proud netece" podobne jako u fotovoltaiky? Nebo jak to funguje? Neda se fototermicky panel "přehřát"? Jak moc se rozpina medium (voda?), ktere ve fototermickem panelu slouzi pro presun tepla? Muze se vyvarit? Timpadem vrust tlak? To znamena resit i pretlakove ventily? Spousta dotazu ... :roll: ;) Ja vim, ale zajimalo by me to... Pokud sem to nekde prehledl, tak se omlovam a prosim o nasmerovani .. :read:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od vata »

ano ano, taky mě to napadlo, jestli se to nevyvaří když je "nabito" a žádný odběr. A to jsem přemýšlela zatím jen o solární sprše :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Tiger.s »

Letos jsem měl problém s přehřátým boilerem 300l pouze dvakrát .Vyřešil jsem to tím že sem si napustil večer plnou vanu :) Kolektory předávají své teplo přez medium solární smyčkou v boileru . Pokud se boiler přetopí je několik možností bud propojit solary s bazénem přez výměnik(pokud budu rozšiřovat tak tohle budu muset udělat) ,zastavit solární okruh panely by podle info které mám mají snést téměř 170stupňů (ale to bych nedoporučoval) Samozřejmě přehřát se dá ale to se dřív medium změní v páru protože povolí pojištovací ventil a sníží se tlak v okruhu.Medium je něco mezi olejem a nemrznoucí směsí (boužel neznám přesně složení) .Nejslem přez tohle profík ale dost jsem se naučil. Pokud budu vědět klidně se ptej rád odpovím.

Ještě edit: ono čím vyšší teplota v boileru tím se samozřejmě zvyšuje teplota v kolektorech ale tím pádem rapidně jejich výkon.
např 20stupnů mají mé kolektory výkon lehce přez 1500w při 60ti 1200w a např . při 100 už jen 785w.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od tomas »

Maximální teplota kolektoru bez chlazení se nazývá stagnační teplota.
http://www.tzb-info.cz/3462-problematik ... -soustav-i
Každý kolektor musí snést svou stagnačí teplotu bez poškození, jinak otřískat kolektor prodejci (výrobci) o hlavu a tyto nekupovat. Obvykle je to cca 150 - 300°C.
Solanka v kolektoru začne vařit a vytlačí vodu, v kolektoru je jen pára, tlak musí pohltit správně dimenzovaná expanzí nádoba. Povolení pojišťovacího ventilu je havarijní stav a znamená poruchu nebo špatný návrh solární soustavy. Kolektory ale nemají moc velký objem vody a tedy ten nárůst tlaku a množství páry není moc velké.
Problémy:
- automatický odvzdušovací ventil na kolektoru může začít vypouštět páru ze solárního okruhu
- solanka se vlivem vysoké teploty rozkládá a po určitém čase se musí vyměnit

Řešení je systém Drain-Back, který pracuje s čistou vodou (lepší tepelné vlastnosti a viskozita než má solanka) a je bezpečnější protože je beztlakový. Použitý je například zde: http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=t ... acni_nadrz
Naposledy upravil(a) tomas dne sob zář 08, 2012 11:22 pm, celkem upraveno 2 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Tiger.s »

Ano na tu expanzní nádobu jsme zapoměl . :oops:
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od bert »

Predbehol ma tomas. :)
Tlak sa v okruhu stále mení podľa teploty. Preto sa používa expanzná nádrž. Mne pri spúštaní termiky vyvrela kvapalina 2x, a to má teplotu varu 250°C. Stagnačná teplota panelov je však vyššia. Samozrejme, že som do okruhu dal aj pretlakový ventil (tuším na 2 bary) a ten prebytok odpustil do pripravenej bandasky. Na koniec som zistil pôvod problému. Ten drahý solárny odvzdušňovač sa správal ako zavzdušňovač a potom sa zastavil obeh. Na šťastie som pod neho namontoval guľový ventil, ktorý po naplnení a odvzdušnení zatvorím. Takto to teraz drží 3. rok v pohode.
Inak je asi dosť dôležité trafiť výkon.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Pisi
Příspěvky: 29
Registrován: sob čer 23, 2012 4:46 pm
Reputace: 7

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Pisi »

mypower.cz píše:Zdravim, co se vlastne da delat s vodou z fototermiky, ktera je uz neco jako prebytky? To se nekde chladi? Nebo se zastavi okruh pres panely a "proud netece" podobne jako u fotovoltaiky? Nebo jak to funguje? Neda se fototermicky panel "přehřát"? Jak moc se rozpina medium (voda?), ktere ve fototermickem panelu slouzi pro presun tepla? Muze se vyvarit? Timpadem vrust tlak? To znamena resit i pretlakove ventily? Spousta dotazu ... :roll: ;) Ja vim, ale zajimalo by me to... Pokud sem to nekde prehledl, tak se omlovam a prosim o nasmerovani .. :read:

Dobrý den,
u našeho systému 3xkolektor Regulus TSE 3680A + zásobník 200l a doplňkový starý boiler dražice 125l, je možnost dipem v ovládání nastvit f-ci nočního vychlazování; Funkce: při teplotě v zásobníku vyšší jak 70C a při teplotě koloktorů nižší než teplotu nevím, ale může být cca 20-35C dojde ke spuštění čerpadla a tím je teplo za zásobníku předáváno do kolektorů.
Tuto f-ci jsem od instalace v roce 2003 nevyužil, takže sděluji pouze teorii.
Medium- nemrznoucí směs Kolekton-teplonosná, antikorozní kapalina na bázi monopropylenglykolu prac.teplota -30 - +230 krátkodobě +300 C.
Přetlak.ventil instalován nikdy nezapůsobil.
U našeho systému viz výše je expanzní nádoba tlaková objem 8l a objem solární kapaliny do 30l.
Přetlak.ventil instalován nikdy nezapůsobil.
Veškerý popis zde uváděný je pouze pro kapalinové kolektory.
S pozdravem Pisi
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od tomas »

Pokud je již bojler nebo akumulační nádrž nahřátá, potom regulace musí oběhové čerpadlo zastavit, aby do kolektoru neproudila další kapalina která by se měnila v páru. Jinak by vyvařila všechna nemrznoucí směs a unikla přes přetlakový ventil. Snaha o chlazení v tomto stavu a nezastavení čerpadla působí jen škodu, protože se déle pohybujeme ve fázi 2 a 3 na Obr. 2
http://www.tzb-info.cz/3462-problematik ... -soustav-i
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Tiger.s »

Super tyhle informace !
Díval jsem se na stagnační teplotu těch panelů a je to 216stupňů.
Pisi
Příspěvky: 29
Registrován: sob čer 23, 2012 4:46 pm
Reputace: 7

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Pisi »

tomas píše:Pokud je již bojler nebo akumulační nádrž nahřátá, potom regulace musí oběhové čerpadlo zastavit, aby do kolektoru neproudila další kapalina která by se měnila v páru. Jinak by vyvařila všechna nemrznoucí směs a unikla přes přetlakový ventil. Snaha o chlazení v tomto stavu a nezastavení čerpadla působí jen škodu, protože se déle pohybujeme ve fázi 2 a 3 na Obr. 2
http://www.tzb-info.cz/3462-problematik ... -soustav-i
Mnou psaný článek reaguje na situaci, která by nikdy neměla nastat to je přehřátí systému (špatný návrh systému-předimenzování kolektorů,výpadek napájení), což se za 10let provozu nikdy nestalo.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od SJM »

Obtíže s nadbytkem emergie u fototermických článků v rámci ročních období je možno redukovat užitím trubicových kolektorů typu Heat-pipe, popřípadě zvolením vhodného (více svislého) úhlu nastavení kolektorů.
O té druhé elegantní možnosti zde již byla informace v jiném vláknu tuším od Berta.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od rob.brno »

Jen doplním, že stagnace je skorohavarijní stav, ke kterému by nemělo za běžného provozu docházet. Ani heatpeape toto nevyřeší. Při vysokých teplotách(nad bod varu) solární kapalina degraduje a zhoršují se její antikorozivní vlastnosti.

Mě došlo ke stagnaci s HP jen 2x, teplota kolektorů se zastavila na 200st.
Stagnaci je třeba za každých podmínek zamezit, cpát teplo do bazenu nebo je příslušně naklonit, jak bylo zmíněno. Já teplo v létě cpu např. do podlahovky v koupelnách(bazen ještě není).

Noční chlazení přes trubice moc nefunguje(mají "dobrou izolaci").

Přitápění moc valný efekt nemá, ne že by vakuové v zimě nefungovaly, ale je málo slunce. Ještě možná jakš takš v přechodných obdobích roku, kdy už je venku chladněji a ještě pořád je trocha slunka. Mě uspoří soláry ročně cca 15proc na vytápění.
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Tiger.s »

V těch přechodných obdobích jsem to myslel hlavně mám 700litrů akku nádrž a kdyby byla ohřátá aspon na těch 30stupnů bylo by to super . Nemuset pouštět tepelné čerpadlo a nebo ohřejvat vodu krbem. Uspořilo by to dost elektriky.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Gmouse »

Přidám se svou troškou do mlýna. Od loňského jara mám na střeše 3 slovenské kolektory TS-300 s orientaci na JZ a ve sklepě Dražice 300l. Zkušenosti jsou zatím následující:
+ Úspory to rozhodně přináší i když návratnost bez dotace bude cca 10let.
+ Pokud bylo sluníčko, tak v březnu už byla tepla voda.
- TS-300 mi z pohledu výkonnosti přijdou docela slabé. V dobách největších veder jsem v zásobníku měl 75st C. Dneska bych asi volil jiné kolektory nebo bych použil 4.
- Nedávno jsem přidal teplotní čidlo a nechávám generovat graf podle kterého je vidět, že zásobník se na můj vkus podezřele rychle při odběru vody vychlazuje. Asi dochází k nežádoucímu promíchávání vody.

Technické řešení je docela jednoduché. Potrubí v Cu 18mm, jednostupačková čerpadlová skupina s pojišťovacím a napouštěcím ventilem, dvoučidlová regulace, solární expanzní nádoba a tuším 2 odvzdušňovací ventily. Se správným nářadím a s dostatkem času a chuti (oboji nemám) si to dělám sám a ušetřím balík za montáž. :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek