Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Youda to ti asi zlomí srdce při představě že bude muset chodit do práce že. Spíš je otázka co by byla vůbec schopna vykonavat
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

A ex se stala po objevení faktur za komponenty FVE ne :-) :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici,

jak jistě víte, letošní verze (2019) měničů Axpert, PIP, InfiniSolar a MPI Hybrid na 48V podporují nativní připojení baterií Pylontech US2000 a US3000 včetně aktivní datové komunikace. BMS pak měniči sama nastaví maximální nabíjecí a vybíjecí proudy, C.C. a C.V. napětí atd. U hybridních měničů BMS dokonce umí dynamicky žádat o omezení proudu Z/DO baterie a silnější přicucnutí z DS, pokud se baterky začnou například přehřívat. Jestli na tuto informaci InfiniSolar umí skutečně reagovat jsem však nedokázal ověřit.

Oficiální informace MPP Solar zde: https://www.mppsolar.com/v3/pylontech/
Příloha PIP.PNG je dlouhodobě nedostupná.
PIP.PNG
Protože mne to zajímalo, zakoupil jsem s velkou pomocí doktora Hurvayze testovací vzorek datového kabelu a IO karty. V tomto příspěvku se tak s Vámi mohu podělit o striptýz dodaného vzorku.

RS485 BMS karta + kabel
MPI Hybrid.PNG
MPP Solar nám potvrdil, že dodaný datový kabel je kompatibilní jak s měniči MPI Hybrid, tak s ostrovními měniči PIP-5048MK a PIP-5048GK. Bohužel, standardní ethernet kabel vám fungovat nebude. Aneb proč to dělat jednoduše, když to jde složitě...

Vlastníte-li tedy někdo letošní verzi PIPa nebo Axperta, kabel postrádáte, a chcete si jej sami vyrobit, zde je zapojení:
kartocka.png
rjrj.png
Aby komunikace s bateriemi opravdu fungovala, je potřeba mít letošní verze měničů, neboť jen v těch je nová verze firmware. Že máte novou verzi Axperta poznáte tak, že v menu se vám nabídne položka 05 - PYL
manu.png
Detailní postupy pro konfiguraci Axpert/PIP společně s bateriemi Pylontech jsou součástí nových verzí standardních manuálů:
http://www.mppsolar.com/manual/PIP-GK/P ... 190201.pdf
http://www.mppsolar.com/manual/PIP-MK%2 ... 190429.pdf

U hybridních měničů nestačí jen kabel, ale je potřeba do měniče zasunout výše uvedenou RS485 kartu. Ovšem pozor, Voltronic vyrábí mnoho verzí, namátkou:
- Wifi Card
- SNMP WebPro Card
- RS485 Card (pro řízení přetoků pomocí modbul elměru Eastron)
- RS485 Card (pro komunikaci s bateriemi Pylontech)

Pro komunikaci s bateriemi Pylontech je potřeba mít poslední z uvedených variant. Bohužel, vypadá to, že zatím není možné kombinovat elměr Eastron a baterie Pylontech, neboť každé z těchto zařízení vyžaduje jinou kartu. Pane Bože! Fyzicky se přitom stále jedná o RS485. Pozor také na to, že komunikace s bateriemi funguje pouze v režimu samostatného měniče, nikoliv při paralelním spojení více měničů. Jestli Voltronic ty svoje polotovary dodělá, tak to bude opravdu zázrak.

V případě hybridního měniče je úspěšná komunikace s baterií indikována nápisem "LI-bat" na dipleji.
Postup pro konfiguraci InfiniSolar a MPI Hybrid je v návodu zde:
RS485-Card-Box-for BMS-manual-20180927.pdf
(690.26 KiB) Staženo 127 x
Youda

Admin edit: na základě youdovy žádosti přidávám pro přehlednost update tohoto konkrétního tématu po kliknutí na následující odkaz: viewtopic.php?f=3&t=4326&p=94806#p94806
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Tak ještě někdo odposlouchejte tu komunikaci a já se to pokusím zapracovat do samodomo BMS...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Prakticky to nemusíš ani odposlouchávat, tady přikládám popis protokolu. Je to ale tak složitý (viz popis o několik mých příspěvků výše), že re-implementace do vlastní BMS bude dost pracná. Řezězce které posílá BMS vypadají cca takto:

~200146060000FDAD<CR>
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

To mi nepřipadá nijak neřešitelně, spíš by se mi ten popis protokolu hodil v nějakým evropanovi srozumitelným jazyce, google translator rozhodí formátování a nedělá tabulky, tak je z toho divnost, v které se moc nevyznám. Co mě trochu překvapilo, tak je rychlost 115kBd, asi někam spěchají... další věc je, co se skutečně posílá při požadavku na snížení nabíjecího proudu a na co se axpert ptá na začátku, jestli ho zajímá i sériový číslo baterky a pod...
P.S. jestli by nebyl jednodušší can: https://www.photovoltaikforum.com/core/ ... 61103-pdf/
a je tady sice starší verze, ale nečínsky, a prográmek, co za pomocí arduina vyčte údaje z pylontechu a zobrazí na webserveru: https://www.photovoltaikforum.com/threa ... programme/
otázka je, jestli si říct, že pylontech je standart, a dělat všechno na tohle, a nebo úplně jinak...
Jakpak si asi akspert zjistí, kolik "cihel" je připojenejch? a nebo to dá dohromady master "cihla"?
Předpokládám, že Akspert je master, a pylon odpovídá na dotazy, moc jsem to zatím nečetl, canbus vypadá v tomhle jednodušší, je tam toho jaksi míň...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Asi možný favorit na tvé budoucí auto
https://www.novinky.cz/auto/clanek/elek ... u-40283639
Díky jeho kapacitě baterií si dokazi představit že se v teplých krajích bohatých na slunce v tom dá i dlouhodobeji vegetovat takže tu jachtu zhanej i s garáží
Tohle by tě asi neurazilo
https://www.novinky.cz/cestovani/clanek ... ete-139050
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Problém se stykačem

Příspěvek od youda »

Přátelé,

přepojoval jsem doma nějaké AC kabely, aby mi to všechno dobře šlapalo, tak jsem si namontoval nový stykač na 400A. Bohužel je trochu hlučnější a vždycky když sepne, tak mi tlaková vlna vyrazí dvířka od rozvaděče.

Prosím vás, jak toto řešíte?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

Nepoužívám takové stykače. :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

Kdysi jsem pracoval v EJF, dnešní ABB Brno. A tam se vyráběli vzduchové odpínače pro lokomotivy, ty by ti vyrazily i dveře od technické místnosti. :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mati »

diablo007 píše:Asi možný favorit na tvé budoucí auto
https://www.novinky.cz/auto/clanek/elek ... u-40283639
Díky jeho kapacitě baterií si dokazi představit že se v teplých krajích bohatých na slunce v tom dá i dlouhodobeji vegetovat takže tu jachtu zhanej i s garáží
Tohle by tě asi neurazilo
https://www.novinky.cz/cestovani/clanek ... ete-139050
Tak až budete to autíčko z odkazu někdo (třeba youda ) jetý prodávat , tak mám zájem. To bych ve Vizovicích na Těchlovským kopci asi vyniknul , to by se daly připejkat i stejky pro okolní osazenstvo.. A protože to bude jedině dovoz z JUESEJ, to by mohlo bezdrátově docucávat z tý dvaadvacítky co tam vede - aby byly i hranole než se de zapařit na stage.
Tak a teď zpátky na zem!
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mati »

volente píše:Kdysi jsem pracoval v EJF, dnešní ABB Brno. A tam se vyráběli vzduchové odpínače pro lokomotivy, ty by ti vyrazily i dveře od technické místnosti. :D
A těm se říká : " žába" - ale tu asi nemá , to by mu vytrhlo rozvaděč ze zdi , před těmi vraty ..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Hladinový spínač HRH1

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové elektromontéři,

mám před garáží takovej kanálek, co do něho teče voda když prší nebo taje sníh. Shromažďuje se v nádrži a když ta je plná, tak se zapne automatické čerpadlo a nádrž se vyčerpá k sousedovi před dveře. V zimě mu tam ta kaluž většinou zmrzne, tak se na tom může radostně klouzat, když jde třeba ven s popelnicí nebo spěchá nakoupit.
kanalek.JPG
Nicméně, zpět k věci: na automatické spínání podle výšky hladiny používám elektronický hladinový spínač HRH1 od firmy Elko. Spolehlivý je mimořádně. HRH1 napájím přes modul od Fibara, který má dva silové výstupy a umí také měřit příkon a spotřebu. Podle grafu spotřeby pak poznám, jestli v noci pršelo nebo ne a já můžu vylézt z baráku bez obav, že mne soused přetáhne lopatou.

Druhý silový výstup jsem chtěl použít na to, abych čerpadlo mohl zapnout bez ohledu na výšku hladiny.

Na mobilu to pak vypadá takto:
- AUT je automatické čerpání podle toho jak si spíná hladinový spínač HRH1
- FORC je manuální sepnutí čerpadla
Screenshot_cerpadlo.png
Nejprve jsem měl zapojení velmi jednoduché - fázi do čerpadla jsem posílal jednak z výstupu HRH1, paralelně k tomu jsem měl možnost HRH1 "obkročit" a poslat fázi do čerpadla napřímo. Bohužel, chovalo se to zvláštně. Při manuálním sepnutí z nějakého důvodu zareagovaly také detekční obvody v hladinovém spínači, ten sepnul výstupní relé a celé se to pak dostalo do podivného zaseklého stavu, kdy při dalším dešti už HRH1 nespínal. Kaluž potom neměl soused před vchodem, ale já v garáži :(

Proto jsem provedl inovaci, a doplnil ještě stykač s rozepínacími kontakty. Při manuálním sepnutí čerpadla je tak aktivován také tento stykač. Jedním kontaktem odpojí napájení detekčních obvodů HRH1. Druhým kontaktem odpojí fázi z výstupního relé. Takto to funguje výborně. Ikdyž třeba snímač hladiny stihne při manuálním sepnutí čerpadla zareagovat a sepnout svůj výstup také, tak je stykačem ve vteřině odstřižen. Po deaktivaci manálního režimu se znovu nastartuje a opět hlídá.
HRH1.PNG
HRH rozvadec.JPG
Jediné co mne na tom trápí je, že je to zbytečně složité.

Dotaz: neměl někdo také podobný problém s tímto hladinovým spínačem?
Naposledy upravil(a) youda dne úte kvě 21, 2019 7:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Nebyl by lepsi prepinaci stykac a prpste prepinat privod do.cerpadla.mezi hladinakem a trvalou fazi?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Neměl, používám to jenom jako hladinový spínač, na nějaký ruční ovládání nemám čas, jediný, co můžu ručně, tak přidržet kotvu stykače. A mám HRH-5, je menší a žádnou další funkci nepotřebuju.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Dumi,

to jsem právě zkoušel a když přívod do čerpadla přehodím na pevnou fázi, tak HRH1 okamžitě sepne a dostane se do toho zaseklého stavu.

Určitě to dělá něco v těch detekčních obvodech, jelikož když je nádrž bez vody, tak to nevadí. Jakmile je ale v nádrži aspoň polovina vody, tak ten HRH1 takhle zlobí.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:Neměl, používám to jenom jako hladinový spínač, na nějaký ruční ovládání nemám čas, jediný, co můžu ručně, tak přidržet kotvu stykače. A mám HRH-5, je menší a žádnou další funkci nepotřebuju.
Aha, takže ty nemáš výstup spínače přímo do čerpadla, ale do stykače a přes ten čerpadlo.
To by se ti ale při ručním přidržení kotvy mělo stát vlastně úplně to samé co mě - HRH zareaguje, ikdyž by vůbec neměl. Fakt ti to nedělá?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

nedělá, protože o tom nic neví, kdežto ty mu do výstupu pošleš elektriku...
Ještě bych hledal možnou chybu v soubehu kabelů k čidlů s kabelem k čerpadlu, jestli se do toho nenaindukuje nějakej bordel. Já mám ty kabely pohromadě jenom cca 1.5m v jedné liště.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

On ten výstup je jenom mechanický relátko, takže mu nevadí, že do něj pošleš fázi z druhé strany. Zkoušel jsem to ale i tak, že jsem měl čerpadlo od hladinového snímače odpojené a jen ho zapnul vedle a ten darebák stejně zareagoval.

Já mám souběh v jedné trubce asi 4m. Zajímavé je, že to dělá opravdu jen když je v nádrži tolik vody, aby byl potopen kontakt Common a Low zároveň. Jakmile nejsou tyhle dva kontakty vodou propojený, tak to zapínání čerpadla nevadí. Možná by pomohlo, kdybych snížil citlivost. Ale tam se zase bojím, že by to pak nemuselo spínat pokaždé.

Nedá se nic dělat, nechám tam tedy celý orloj...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kvako1 »

jestli ti tam nahodou za odměnu soused třeba občas nenačurá, pak to líp vede proud :)


podle mě by to vyřešil stiněnej kabel.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek