Jaký vybíjecí proud je pro PB baterie snesitelný?

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Jaký vybíjecí proud je pro PB baterie snesitelný?

Příspěvek od vata »

Zdravím,

otázka pro odborníky: jaký vybíjecí proud je pro olověné trakční baterie ještě snesitelný? (Bezpečný, udržitelný...) Pochopila jsem, že startovací baterie mají tenké desky, malý vnitřní odpor a umožňují tak velké startovací proudy (s následným rychlým dobitím) na úkor cyklovatelnosti, trakční baterky jsou ale konstruované jinak - (ne na velké proudy?). Viz. Filipova konvice nebo perspektivně má motorová pila :)
Nebo v případě vybíjení nejde ani tak o proudy ale pouze o hraniční napětí baterie?
Ptám se proto, že u olova je poměr Ah/Wp alespoň takový, aby se při nabíjení nepřekročil proud C/10 - je s něčím podobným nutné počítat i u zátěže?

Díky :)

Admin edit: téma rozděleno od původního tématu Napajedla 1880 Wp
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Jaký vybíjecí proud je pro PB baterie snesitelný?

Příspěvek od xmasin »

Každá baterie by tyhle hodnoty měla mít napsané ve specifikaci, třeba Varta, kterou chci koupit, to má zde:
http://www.varta-automotive.cz/index.ph ... 260152B922 Je tam uveden testovací proud, který je pravděpodobně maximální proud z dané baterie a pak jsou dole vybíjecí křivky. Pro trvalé zatížení je asi nutné se orientovat dle vybíjecích křivek. U této baterie je 260A, akorát by to asi chtělo dát pozor na dimenzování kabelů k baterii.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Jaký vybíjecí proud je pro PB baterie snesitelný?

Příspěvek od drama »

Jenže ta křivka neříká vůbec nic o životnosti. Já jsem svůj systém dimenzoval na vybíjecí proudy C/10, to je dle mého soudu vcelku šetrné. Nikde jsem ale nenašel trojrozměrné porovnání počtu cyklů versus hloubka vybití versus vybíjecí proud (a to ani pro pár hodnot).
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Jaký vybíjecí proud je pro PB baterie snesitelný?

Příspěvek od matej »

C/10 běžně a C/5 občas je v pohodě.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Jaký vybíjecí proud je pro PB baterie snesitelný?

Příspěvek od vata »

Tak to su zase na hranici :cry:
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek