HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

Jo a ještě když jsme řešilyumístění panelů, tak obesně spíš enmám moc možnost umístit panely na sklonu 30°asi jem se blbě vyjádřil ale mám prostě střechu v podstatě jenom na jih z 80°= dům je malinko naklopen směrem k západu (o cca 10°) přikládám foto střechy....
foto střechy.jpg
ten 30°kousek střechy u špičky mi příjde na FVE skoro nepoužitlný... a ta větší část nemá jen 10° ale tak 12 - 15... dělali jsme tam při rekonstrukci nové krovy a střechaři to malinko zvedli, aby tam lépe tekla voda... (navíc celou FVE budu muset řešit na památkovém ustavu v Hradci Králové,proože jsem v památkové zóně bitvy chlum 1866 :-D) ale věřím, že to povolí v pohodě... jeden pán z vesnice tu FVE má taky a několik lidí má solary...
Každopádně si hlavně otázka na youdu.
v čem je lepší goodwe než např infinisolar (cena je +- stejná)
nebo např. proč nepoužít
KOSTAL PLENTICORE https://www.kostal-solar-electric.com/e ... icore-plus (na iftechu se tváří že stojí snad jeno 55k což je skoro o 30 méně než goodwe a infini takže předpokládám, že v něčem je háček...)
Solax https://www.solaxpower.com/en/x-hybrid-three-phase/ - může být v něčem lepší / horší než goodwe nebo infiny ?
Fronious bych asi rovnou zavrhnul, protože ten pro hybrid má pouze 5kW 3f což jeuž samo o sobě moc málo... i kdyžby šli možná stackovat,tak by to bylo ekonomicky dost dražší než všechno ostatní...

Dále jsem procházel ty baterky co Youda vypisoval a na rovinu se mi z nich asi taky zamlouvá pylontech, ale každopádně mi přijdou cenově dost drahý... (vychází to asi o 1/3 dráž než winstonky...) takže tady by asi fakt dost stálo za to uvažovat všechny pro a proti...
CO se týče baterek Sonnen, tak chvilku je montoval i ČEZ (na nějaké první instalace) ale co jsem ted koukal na jejich web,tak už mají vlastní cezbaterrybox a tam mají pylontech... s nějakým svým dalším řízením.... (potažmo to pro ně snad dělá firma OIG POWER, s.r.o.) Docela by mě zajímalo na čem jim běží to řízení....každopádně co se týče té "inteligence" kterou někteří z vás právě neuznávají,tak ten systém sleduje počasí a když má být další den hnusně, tak třeba může v nočním proudu dobít baterku (i když já mám noční proud 22h aty 2 h mám dražší elektro asi jen o 30h tak bych to asi nemusel řešit... ale může to být zajímavé i pro někoho dalšího....tak to zmiňuji...)

Každopádně podle toho co jsme tady zmínily, tak bych nahrubo asi počítal jako ideální řešení:
GoodWe 10 - 70tis
panely 9,8kWp (nebo tak něco) - 80tis
konstrukce a kabely, rozvaděče atd... - 80tis
baterka pylontech - 350tis
a jsme hrubě za rozpočtem sakra... a hodně za jakoukoliv ekonomikou systému při ceně 2kč/kWh je návratnost po vyrobení a spotřebě 290MWh energie... vzhledem k předpokládanému zisku 10MWh/rok využití 70% energie jsem na návratnosti krásných 35 let.... (což zdaleka není ani živostnost minimálně částí systému jako baterie, měnič a střecha.... :D
nejjednodušší je asi stáhnout baterku, ale podle mnohých, je to zároveň největší sebevražda.... :-/ jak youdo vychází tvoje baterka.. kolik s tím toho jak dlouho dokážeš krmit ?
jasně kdyby si člověk šáhnul na dotaci, stráví se tím nějaké dny práce navíc, zase utratí něco navíc za projekty a takové kokotiny... furt je to 215MWh = minimálně 22 let
dobrý no, pak je otázka, jestli raději nepostavit 8kWh s baterií 10kWh (vim že pro ostrovníky je to málo) a tam by se člověk asi vešel někde k 400tis - dotace = 250 /2 návratnost do 15 let to už vypadá docela ekonomičtěji....
na jednu stranu jak jsem psal, nejde mi vyloženě o ekonomičnost... ale na druhou stranu pokud bych za cenu 2kWh výkonu navíc měl zaplatit prakticky 2x tolik, tak to je nejenom ekonomický, ale i ekologický nesmysl....
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od volente »

"tak už mají vlastní cezbaterrybox a tam mají pylontech... s nějakým svým dalším řízením.... (potažmo to pro ně snad dělá firma OIG POWER, s.r.o.) Docela by mě zajímalo na čem jim běží to řízení....každopádně co se týče té "inteligence" kterou někteří z vás právě neuznávají,tak ten systém sleduje počasí a když má být další den hnusně, tak třeba může v nočním proudu dobít baterku (i když já mám noční proud 22h aty 2 h mám dražší elektro asi jen o 30h tak bych to asi nemusel řešit... ale může to být zajímavé i pro někoho dalšího....tak to zmiňuji...)

A o to právě jde. Ty nevíš co ten systém dělá, a kam posílá informace. Představ si že přijdeš do restaurace na oběd a ten číšník co ti donese jídlo bude celou dobu stát za tebou a kontrolovat jak ti chutná. Bude ti chutnat? Mě teda ne.
Promiň nejsem paranoidní, ale život mě naučil.

A ještě jedna věc, jestli chceš přemýšlet nad návratností, tak začni konečně přemýšlet.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od youda »

Rouchi,
ty baterky sou teda hroznej mazec.... měl jste někdo ty pylony rozebraný zevnitř ? jako každopádně představa, že za 19kWh bych měl dát nějakých 350tis, se mi docela nezamlouvá.... kdyby to bylo dejme tomu aspon za 25 - 30kWh tak si to umim představit...
Pajšl máš zde. Je tam podezřele moc elektroniky: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 59&p=92343
- Kolik stojí Sonnen bohužel netuším.
- Já mám aktuálně 7x US3000 (48V).........................25.2kWh za cenu 240.000 Kč
- Pro HV vychází 8x H48050 (384V) + 1x SC0500A-100S...19.2kWh za cenu 222.000 Kč
- Pro Winston 60x 100Ah (48V)...............................19.2kWh za cenu 203.000 Kč a to v tom není BMS ani montážní materiál

Z výše uvedeného jsem usoudil, že stavět si baterku sám, má smysl jen z 18650, z bazarovek, případně ze šrotu.
na druhou stranu tady spousta z vás nadává, že 20kWh baterka je k takhle velký elektrárně k ničemu moc malá atd...ale popravdě si moc neumím představit čím bych za odpoledne propálil tolik energie...kompy,TV a lednice to snad i těch 20kWh utáhne...
To vychází z toho, že většina kolegů, včetně mne, si libuje v ostrovním provozu. V případě hybridní elektrárny s možností přetoků do DS není potřeba to tak přehánět a lze si vystačit i s baterkou 10kWh. Bez ohledu na to, kolik máš panelů. Prostě jen omezíš nabíjecí/vybíjecí proud, což hybridy umí. Dále se musíš smířit s tím, že na baterku pojedeš jen jednu noc a když bude druhý den hnusně, tak ti před obědem těch 10kWh dojde. Panely navíc nepřijdou nazmar, jejich energii využijí výkonné spotřebiče, jako třeba přímotopy nebo TČ. Ostrov a hybrid s přetoky se v tomto prostě dost liší.
nejjednodušší je asi stáhnout baterku, ale podle mnohých, je to zároveň největší sebevražda.... :-/ jak youdo vychází tvoje baterka.. kolik s tím toho jak dlouho dokážeš krmit ?
- Dokud jsem měl jen 10kWh a k tomu 2x InfiniSolar, tak to bylo akorát tak na vybití do 50% přes noc.
- Jak přišla Zima, začalo se to přes noc vybíjet pod 20% protože den byl krátký a noc dlouhá.
- Tak jsem to zvedl na 20kWh a pohoda i v zimě. Ovšem 48h bez slunce to ani tak nevydrželo.
- Teď co mám 25kWh, tak se to přes noc vybije na 75%. V noci se pere, suší, vaří, v TV jede erotika a na PC jedou hry.
Uvidíme co opět v Zimě. Baterek není nikdy dost.
v čem je lepší goodwe než např infinisolar (cena je +- stejná) nebo např. proč nepoužít KOSTAL PLENTICORE https://www.kostal-solar-electric.com/e ... icore-plus (na iftechu se tváří že stojí snad jeno 55k což je skoro o 30 méně než goodwe a infini takže předpokládám, že v něčem je háček...) Solax https://www.solaxpower.com/en/x-hybrid-three-phase/ - může být v něčem lepší / horší než goodwe nebo infiny ? Fronious bych asi rovnou zavrhnul, protože ten pro hybrid má pouze 5kW 3f což jeuž samo o sobě moc málo... i kdyžby šli možná stackovat,tak by to bylo ekonomicky dost dražší než všechno ostatní...
Občas pozoruji, že někdo tvrdohlavě doporučuje jako nejlepší řešení právě to, co sám používá. Já v tomto nechci být pokrytec, takže vždy veřejně přiznávám, že sice mám ty moje laboratorní krámy rád, ale že jak InfiniSolar, tak Pylontech, mají mouchy.

GoodWe GW10K-ET
+ umí asymetrický 3f provoz
+ nemá větráky
+ míň žere
+ má lepší integraci s baterkama
+ aplikace nepadá
- neumí paralelní provoz, jen AC coupling
- bohužel, potřebuje HV AKU, což znamená, že je třeba nakoupit do začátku více baterek

InfiniSolar 10K 3P
+ umí asymetrický 3f provoz
+ umí paralelní provoz
+ stačí 48V AKU
+ má větší svobodu v nastavení
- hučí
- žere
- aplikace je nestabilní
- jen základní integrace s baterkama

Zrovna podle tvých vstupů mi prostě vychází, že z toho co znám, tak s GoodWe budeš spokojenejší.

Co se týče SolaXu, moje první volba by to nebyla, jelikož při výpadku DS se SolaX neumí na baterku přepnout bez výpadku. U Kostalu bych se bál, že tam nepůjde odemknout ten asymetrický 3f. A bez té asymetrie vůbec nemá cenu hybridní FVE stavět.

Podle mne se s panely, baterkou, měničem i bižuterií do rozpočtu vejdeš.

Vyber si komponenty jaké chceš ty sám. Jen prostě pořádně nastuduj datasheety, instalační návody, kompatibility matice měničů s baterkami. Následně vyzpovídej prodejce a ověř si, že půjde asymetrický režim.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rva »

rouchi píše: nejde mi vyloženě o ekonomičnost... ale na druhou stranu pokud bych za cenu 2kWh výkonu navíc měl zaplatit prakticky 2x tolik, tak to je nejenom ekonomický, ale i ekologický nesmysl....
Tak tady se podívej, kolik stojí elektřina z vlastní elektrárny https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1780. Elektrárna je to koníček - kdo kouká na korunu, tak spláče nad výdělkem. Pro něj to je další krám do baráku, který překáží, dělá hluk a který vyžaduje údržbu. Přitom místo toho by se člověk mohl válet někde u moře, nebo si pořídit nové krásné auto.
Pro šetřílky je zatím stále nejlepší nic nepořizovat a čekat. Solární komponenty snad klesají v ceně a cena od distributora snad roste. Tak se to třeba někde protne a začne to dávat i ekonomický smysl.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od marko250 »

10kWh baterka=16ks 200Ah článků na 48V-stačí mě to na vykrytí souběhů,kdy odběr 100A=0.5C a to je teprve 5kW na měniči(myčka a žehlička)?Stačí mě to na vykrytí tří-čtyř dnů bez slunce?
10kWp panelů v jednom směru(13°)= max 10kW výkonu letní slunovrat do systému.Dokážu to zpracovat?
10-15kW měnič 3f=dokážu to uživit,nebude to 90% jen spotřebič bez práce,výkup 500Kč/MWh,ale připojí mi 10kWp+15kW měnič?
Co vlastně chci od FVE,kolik mám roční spotřebu,jaké souběhy(rozežranost osádky)?Bude tam to TČ krmeno FVE?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7378
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od kodl69 »

a já si taky přisadím. Opět a znovu píšu, že ekonomickej smysl má ohřev TUV, 8 poly panelů, regulátor Oplocký nebo Nevřela, a je hotovo, cca za 40kKč je ušetřená minimálně MWh ročně. Pokud se voda ohřívá TČ, tak možná i víc (amortizace TČ je jistě nezanedbatelná položka). Všechno ostatní je jak už bylo napsáno výše.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od zbek »

Mam dotaz existuje GoodWe mněnič kolem 5KW na 3f , asymetricky , baterie pylontech 48V? HV AKU nechci
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

jestli nechceš hw aku tak můžeš použít ongrid měnič: http://www.sticka.cz/kategorie/menice-d ... gw5000-dt/
je i 5kw hybridní měnič goodwe, ale ten jak psal výše youda musí mít aku bez ní prostě nejede...
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od zbek »

ten je dobrej škoda že neumí baterky 48V
stačilo by mně bat na 1F ,
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od camel1cz »

Jak si v téhle společnosti stojí axpert king?

@jouda: ve svém výčtu a porovnání si ho neuvedl, jaký to má důvod?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od marko250 »

Stojí si nejlíp s ohledem na ostrov s přicucáváním bez přetoků a cenou.Nejhůř s ohledem na účinnost celku.

https://www.solidpower.cz/goodwe-5048d-es-p60/
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

Protože axpert neni hybridni menic ale ostrovni - offgrid.... Používá sit jako zalozni energeticky zdroj.. (v ostrove se na tento vstup dava napr centrala....)
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

Jeste bych mel dotaz na youdu -
Ty pylontechy nizkonapetove maji udavanou životnost vic nez 6000 cyklu.. ale vysokonapetove ( v pripade pouziti s goodwe) minimalni životnost 4000 muze jit trochu o slovickareni ale i tak prakticky vyrobcem uvedena o 1/3 mensi zivotnost by znacne prodražila celou instalaci.... Nehlede na to, ze napr. Fronious battery pack nebo drive zminovany sonnen se kterym tedy nikdo zde nejspis nema zkusenosti ma udavanou životnost dokonce 10000 20/100 vybijecich cyklu coz by porad docela michalo s kartama vyhodnosti..jednotlivych reseni....
Btw pylontech nedela vysokonapetove baterie s kapacitou 3.6? Jako je us3000 ? A proč vlastne jsou moduly rozdelene? Neslo by us2000 pripadne us3000 zapojot take seriove a vyuzivat je jako vysokonapetove?

Obecne povazuju vysokonapěťový bateriový system jako efektivnejsi z důvodu snažší konverze napeti na 330 /400 ale ten pocet cyklu me trochu zarazil....aby tam napr nebyli nejake horsi clanky,nebo tak neco... nebo nejakym vlivem netrpeli tim vysokym napetim ackoli predpokladam ze by se to melo nejak rozlozit a dobijet dle jendotlivych modulu....
Naposledy upravil(a) rouchi dne sob kvě 18, 2019 10:46 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od diablo007 »

Je zajímavé že se ale jako hybrid chová místo aby bral že solaru a baterek a až následně se prepl na solár síť popřípadě jen síť Jakobu kombinovaného
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od youda »

camel1cz píše:Jak si v téhle společnosti stojí axpert king?

@jouda: ve svém výčtu a porovnání si ho neuvedl, jaký to má důvod?
To proto, ze ty dva prvni jsou hybridy, Axpert King ma uplne jinou konstrukci. Jestli jsem Rouchiho pochopil spravne, tak mu nevadi papirovani, zadost o pripojeni k DS atd. Proto si muze dovolit pouzit hybrid. Pokud by zadost pripojeni nechtel podavat, pak bych mu doporucil Kinga.

Napriklad, u hybridu muzes mixovat PV a DS, aniz bys tim zatezoval vykonovy stupen menice.

U Kinga sice muzes take mixovat, ale vsechna energie musi protect pres jeho vykonove FETy. To ma dopady na poruchovost, hlucnost, efektivitu atd.

Snad jsem to vysvetlil pochopitelne....

Obecne poradi toho, jak jsou jednotlive technologie smysluplne pro napajeni RD s velkou spotrebou elektriny je cca toto:

1 On-grid s net meteringem, zcela bez AKU
2 Hybrid s pretoky, s AKU
3 AC-DC-AC, s AKU
4 Off-Grid s AKU

Bohuzel, prvni varianta je v CR dost nerealna, net metering tu nikdy CEZ nepovoli. Proto kazdy podle toho jak snasi byrokracii a kolik ma prostredku voli nekterou z dalsich moznosti.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
rouchi píše:Obecne povazuju vysokonapěťový bateriový system jako efektivnejsi z důvodu snažší konverze napeti na 330 /400 ale ten pocet cyklu me trochu zarazil....aby tam napr nebyli nejake horsi clanky,nebo tak neco... nebo nejakym vlivem netrpeli tim vysokym napetim ackoli predpokladam ze by se to melo nejak rozlozit a dobijet dle jendotlivych modulu....
Pochopitelně že v HV akupacku jsou jiné články než-li u LV (48V) verze . 48V obsahuje 15 článků (Pylon) , kdežto do HV se jich potřebný počet nevejde , tudíž obsahuje dvě nůše malých buřtíků s jinými parametry než-li 40Ah či 50Ah články :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od youda »

:D

Pochopitelne, ze v packu H48050 jsou ty same clanky co v US2000.
Pack (cihla) ma 48V a vyssi napeti (max 750V) se sklada pomoci serioveho zapojovani 1-15ks cihel H48050.

Nizsi pocet cyklu vyrobce udava proto, ze pocita s provozem v pasmu 10-90% SoC. U HV se totiz neda tak dobre balancovat jako u LV. Jsou to uz stovky clanku v serii a tahat je vsechny na top level a pak cely den palit rozdily v balancerech by prinaselo komplikace.

LV se provozuje v pasmu 20-100% SoC a to clanky nenici tak moc, jako to vybijeni do 10%. Samozrejme, pokud nebudes H48050 vybijet tak nizko, vydrzi ti dele.

Fyzika se moc osidit neda. Rozdily mezi vyrobci jsou v tomto minimalni. Pokud nekdo garantuje vyrazne vyssi pocet cyklu, je to vetsinou jen ze dvou duvodu:
- v packu ma kapacitu navic, kterou nedovoli vybijet
- ma vetsi koule kecat
K odhaleni o ktery pripad jde vetsinou staci dukladne precist specsheety a dat je pak do relace s cenou za vyuzitelnou kWh.

Urcite se ale mrkni i na ty dalsi vyrobce baterek a poradne to prostuduj a propocitej. Je to dost penez tak nema cenu spechat.

Existuje i lepsi verze H48070, ktera kapacitne odpovida US3000.

Pouzit US2000 v seriovem zapojeni nejde, protoze je tam jina BMS logika, ktera odpina nabijeni jednotlivych paralelnich cihel. Pri seriovem zapojeni by to odpinani cihel zlobilo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

Me by jeste zajimalo jake jsou hlavni vyhody Goodwe oproti Solaxu....
Napr to rozhrani solaxu na dohled vypada good, a nikde jsem nenasel jak vypada rozhrani goodwecka...

Kazdopadne mam nejake nabidky na instalace od montaznich firem a pripada mi to jako hrozne nesmyslnej predrazenej bastl.... Zatim rekordmani jsou cezaci... :-D

Jak to vidite a hromosvodem? Ja hromosvodem nemam...
Mam 50m od baraku trafostanici,ktera ma zemneni na 2 ohmech (nedavno mereno technikem)
Zaroven v okruhu 2km mam dva vetai kopce jeden s televizním vysilacem a druhy s vodojemem... Tak predpokoadam ze blesky by melo stahnout to okolo me... Ale spis by me zajimalo jak se k romu sravi cez a pripadne revizaci, jestli to neni treba jako pozadavek...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od youda »

Osobně mi na SolaXu vadí dvě věci:

1) Není fanless, jinými slovy má větráky.
- Větráky dělají hluk.
- Větrák je první věc, která se vždycky posere.

2) V případě výpadku DS neumí SolaX pokračovat v napájení domu z panelů a baterie, ale je potřeba ručně přepnout celý barák do jeho výstupu označeného jako "EPS". Místo ručního přepínače sítí lze to přepínání udělat pomocí dvou sdružených stykačů.
- Nicméně, pořád je tam výpadek napájení.
- K měniči je potřeba dokoupit další krámy (stykače, přepínače) navíc.
- Běžné hybridní měniče umí fungovat i jako UPS, zatímco SolaX prostě ne, což mi přijde trochu hloupé.

Pro někoho může být SolaX pořád dobrá volba, ale mne ten výrobek prostě neoslovil.

Rozhraní GoodWe je líbivé taky:
Capture.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

Super diky to vysvetluje vse... Ostatne myslim ze jejom ty stykace navic i vymazou rozdil ceny mezi solaxem a Goodwe.....
Pak nechapu proc tolik firem prave cpe lydem prave ty solaxy namisto goodwecek, kdyz jinak maji stridace velmi obdobne parametry.....

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek