HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

cítím to podobně Volente , jakoby všechny smart serepetičky odebírali lidem vlastní rozum a myšlení :( . Pokrok zpět a trochu stranou , alijas debilizace :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od youda »

Máš pravdu Volente, všechny ty automatické věcičky jsou jen berličky. Měl bys jezdit jen tak rychle, kolik dokážeš bezpečně ubrzdit, ale protože máš ABS, tak to můžeš lupat co to dá... překvapení pak většinou nastane ve chvíli, kdy se ABS zadrhne :lol:

S baterkou je to přesně jak píšeš - ideální by bylo mít baterku o velikosti krávy, ale jelikož na to lidi nemaj, tak se holt vymyslelo řešení s krávou trochu podvyživenou.

Tam kde je BMS nutná bezpodmínečně jsou high-voltage AKU. Bez BMS tam měnič nemá šanci poznat, jestli už je baterka nabitá nebo ne, protože napěťový rozsah AKU vstupu bývá dle typu klidně 150-800V. A baterky se přidávají sériově, takže s přidanou kapacitou se mění i pracovní rozsah napětí.

To, co nabízí solární instalátoři je k pláči. Však to kolikrát vidíme i tady na fóru, když se přihlásí nějaká oběť takového instalatéra: Baterky podvyživené, měniče blbje zapojené a přetoky to valí do DS až se kouří z trafačky. Achjo...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od ota »

volente píše:Já to beru, má to jedno ALE.

Podle mě by mělo být vždycky tolik baterií, aby je maximální odběr měniče neohrožoval.
Je to dneska v módě mít 5kWp na střeše a k tomu 4kWh baterku, více prý není potřeba, ...
No ono je dobré mít u baterek nějakou ABSku. Teď jsem na jaře řešil bateriové úložiště z lithiovek, které se celou zimu nedobily takže se díky rozdílným vnitřním odporům rozjelo SOC na jednotlivých článcích.
Pak začalo valit slunko, pasivní balancery neubrzdily napětí, které stouplo nad limit, nejslabší článek zničilo a zkratovalo. Mašinista akumulátoru o tom ale neměl ánung a regulátor dál ládoval sestavu ve které byl jeden článek šlusnutej. Díky tomu se začaly přebíjet úplně všechny články a baterka šla cu grunt.

Takže ano, jsou možná serepetičky ale mají svoje místo. Sichr je sichr
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od KubisKV »

diablo007 píše:
volente píše:To jsi ale v pořadí až druhý, první recyklaci má zamluvenou KubisKV. :o
Ale když se do mě pustíte oba tak už budu na ceně PowerWallu od Muska.
A to se mi vyplatí. :wall:
KubisKV říkal že už nepotřebuje že prej můžeš vše mně *batt*
Chvilku tady nejsem a uz tu zacala rebelie?
Ja mam baterek malo, potrebuju, ale Volentemu jsem nabidl sve sluzby. Ze mu za odvoz zrecykluju jeho stare, hodne namahane a nebezpecne lionky. Ani za tu recyklaci nechci hodne penez :lol:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od NOPARasito »

ota píše: No ono je dobré mít u baterek nějakou ABSku. Teď jsem na jaře řešil bateriové úložiště z lithiovek, které se celou zimu nedobily takže se díky rozdílným vnitřním odporům rozjelo SOC na jednotlivých článcích.
Pak začalo valit slunko, pasivní balancery neubrzdily napětí, které stouplo nad limit, nejslabší článek zničilo a zkratovalo. Mašinista akumulátoru o tom ale neměl ánung a regulátor dál ládoval sestavu ve které byl jeden článek šlusnutej. Díky tomu se začaly přebíjet úplně všechny články a baterka šla cu grunt.

Takže ano, jsou možná serepetičky ale mají svoje místo. Sichr je sichr
Muzes trochu prosim specifikovat blize. Bylo bez BMS, takze nehlidany horni napeti, pojistny dratky taky ne?? Ono pasivni balancery by musely umet spalit stejnej proud jakej tam vali dobijec a to tu snad nema nikdo ;-(.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

poznal jsem na vlastní kůži , co se stane , né že se může stát , ale stane při nepoužití hlídání napětí jednotlivých článků *batt* . Neznám detaily událostí nastíněné Otou , z toho co napsal cítím značné podcenění né-li šetření na nesprávném místě :( . CellLog by byl nedocenitelný , i triviální pískátko za 1,50€ napojené na vhodná odpojovač ::pv:: by dokázalo předejít fatálním škodám . Pozdě bycha honiti :? .

Provozovat Lithiové *batt* zcela bez monitoringu napětí jednotlivých článků si troufnou jen znalí strojníci sloužících 24/7 , kaskadéři , věřící na dohled zhůry a neznalí vocogo .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od volente »

Já se ale nebavil o tom že není potřeba mít nějakou ochranu baterek, já se divil proč by baterie měli komunikovat s čímkoliv, a to už mi vysvětlil youda.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od unicast »

youda píše: Ekonomicky je můj systém nesmysl. Asi jako když si někdo v ČR pořídí třeba kabriolet.
Sice je to off-topic, ale protestuji, ten příměr je špatný... :D Kabriolet není v ČR zas takový nesmysl, jak se může zdát, zejména pokud někdo z nějakého důvodu potřebuje záložní povoz. Z vlastní zkušenosti vím, že je často možné udělat opravdu dobrý kauf, protože tahle "divná" auta jsou po X letech typicky mnohem méně oježděná, než rodinné kombíky a poptávka po nich je malá.
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

rottenkiwi píše:Ja nakupujem, ak je akcia po 95 € / kWh. Je to poĺský obchodník.
To by mě docela zajímalo za takovou cenu bych si klidně rád pár desítek kWh baterku pořídil... máte nějaký kontakt ?
A o jaký typ baterií se jedná ?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od ota »

NOPARasito píše: Muzes trochu prosim specifikovat blize.
Byl jsem objednán na servis nefunkční elektrárny. Baterková sestava lifeypo4 provozovaná 16S, 250Ah
Připojená na měnič Infinity , solární pole 3kWp, poskládaná a provozovaná osobou která si přečetla že pasivní balancery 1,6A stačí. Pokud by se 1 x za 14 dní baterka dobila na 100%SoC tak by to ty balancery i zvládly, jenže to se nestalo a od října do března se SoC pohybovalo okolo 30%, takže se uložená kapacita v jednotlivých článcích vlivem rozdílných vnitřních odporů rozbalancovala.
První jarní slunce začalo nabíjet ale protože bylo rozbalancování nejslabšího a nejsilnějšího několik desítek Ah, v okamžiku kdy byla první baterka na 3,6V, ostatní měly daleko méně. Regulátor stále nabíjel protože nedosáhl požadovaného napětí. Pasivní balancer pálil 1,6A ale regulátor tlačil 55A. První následek bylo zničení přebitého článku, další následky byla řetězová reakce ostatních přebíjených článků.
Kromě zničené baterie a smradu v technické místnosti se nic vážného nestalo. To opět ukazuje že LiFePO jsou stabilní a bezpečné baterie které ovšem nejsou nezničitelné.

To neznamená že jsou pasivní balancery k ničemu, jen se baterka musí pravidelně sbalancovat aby se nestalo nic podobného.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rottenkiwi »

Niečo podobné sa stalo mne v 12 V FVE, kde nemám monitoring 2. packu / jednotlivých č. / a začalo mi pozvoľna
klesať SOC, tak som zobral voltmeter a jeden článok mal 3.655 V a ostatné 3.385 V, keby som
nemal monitoring, resp. by som SOC veľmi neveril, tak by to skončilo asi zničeným jedného zo 4-roch č.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od volente »

Tak jestli se na to půl roku nikdo nepodíval co se týká napětí článků tak se není co divit.
Stačilo malá údržba a dneska měl baterky, a taky stačilo málo a nemusel mít ani střechu nad hlavou.
Je to jak s autem, dneska když si auto neřekne že chce do servisu, tak mnozí "uživatelé" by ani ten olej neměnili.
Divná doba
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od diablo007 »

Nejlevnější články mají po 6.5 s tím že když byla akce jsi myslím posílal za 6?
I kdybych počítal 2600mAhx3.7V jsem na 9.6Wh do 1kWh jich je potřeba cca 104ks 104x6 zlotých je 624x cnb střed 5.98 je 3730kc /25.69 tedy 145 eur.
Kdybych počítal 2600mAhx4.1v jsme na 10.66Wh do 1kWh je potřeba cca 94ks 94x6 je 564x5.98=3372 Kč/25.69=131eur
Možná tam máš lepší cenu jako dlouhodobý odběratel ale k 95 eurum by museli ještě dost slevnit. Nevím kolik je doprava ale z Polska to asi za 5 eur nebude. Jinak pokud by cena opravdu byla ke 100 eur za využitelnou kWh super a asi by se tu víc lidí k nákupu přidalo
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od luge »

diablo007 píše:
Nejlevnější články mají po 6.5 s tím že když byla akce jsi myslím posílal za 6?
Par krat som klikol na odkaz v minulosti a vzdy som natrafil na akciu po 4,50 eura clanok.
Stacilo objednat,posta neviem mozno Roki napise.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od diablo007 »

4.50 už je super to jsme pak jinde
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od NOPARasito »

ota píše:
NOPARasito píše: Muzes trochu prosim specifikovat blize.
Byl jsem objednán na servis nefunkční elektrárny. Baterková sestava lifeypo4 provozovaná 16S, 250Ah
Připojená na měnič Infinity , solární pole 3kWp, poskládaná a provozovaná osobou která si přečetla že pasivní balancery 1,6A stačí. Pokud by se 1 x za 14 dní baterka dobila na 100%SoC tak by to ty balancery i zvládly, jenže to se nestalo a od října do března se SoC pohybovalo okolo 30%, takže se uložená kapacita v jednotlivých článcích vlivem rozdílných vnitřních odporů rozbalancovala.
První jarní slunce začalo nabíjet ale protože bylo rozbalancování nejslabšího a nejsilnějšího několik desítek Ah, v okamžiku kdy byla první baterka na 3,6V, ostatní měly daleko méně. Regulátor stále nabíjel protože nedosáhl požadovaného napětí. Pasivní balancer pálil 1,6A ale regulátor tlačil 55A. První následek bylo zničení přebitého článku, další následky byla řetězová reakce ostatních přebíjených článků.
Kromě zničené baterie a smradu v technické místnosti se nic vážného nestalo. To opět ukazuje že LiFePO jsou stabilní a bezpečné baterie které ovšem nejsou nezničitelné.

To neznamená že jsou pasivní balancery k ničemu, jen se baterka musí pravidelně sbalancovat aby se nestalo nic podobného.
Kdyby teoreticky mel cingrlatko v podobe Čínské BMS aspon by to navrchu odsekla. A to cingrlatkem za 30-50$ je lepsi jak znicit baterky. Nechci aby to vypadalo jako vsespasa, ale na vrch i spodek je to dobry. Minulej rok se mi taky podarilo jeden clanek dostat k 2,5V a BMS to odstavila a nic se nestalo. A cca do 2 hod potom tam regl zacal sypat 180A. Jak by to asi dopadlo :hell:
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

To už se tady proměnilo skoro spíš v diskusi o bateriích.
obecně mi příjde, že řešení s liion články cyhchází vždy nejlevněji, ale zároveň jej považuji jako méně bezpečné řešení.
viz např. několik vzplanutých tesel, několik vyhořelých domů atd..
jasně když shoří lifepo4 za 250k, tak to zabolí, ale když shoří baterka za 100k a s ní dům za xM tak to je fakt blbě ušetřených 150k Kč

O tom monitoringu a propojení baterií bych viděl diskusi naprosto scestnou, protože je prostě pravda a realita, že hodně z vás pořizovalo elektrárnu v době nepřízně případně přímo blokády ze strany "ČEZka" a vytvořilijste si myšlenku že pouze ostrovní provoz je ta správná cesta. já s tímhle názorem bohužel nesouhlasím naopak bych si jej dovolil rozporovat a ohledně chytrých baterií doporučím aby jste se mrknuli např na filosofii výrobce sonnen https://www.youtube.com/watch?v=30mli83kbCY
Jasně chápu že si tady jedete hodně na vlastním písečku svojí soběstačnosti o tom ostatně tenhle skvělý portál i je.... Myslím ale, že je dobrý se občas postavit před realitu, protože i vaš soběstačnost je jen dost zdánlivá, protože pořád jste jen a pouze elektricky soběstační pořád topíte plynem, dřevem :wood: (který často musíte nakoupit od někoho kdo má les) jezdíte autem na benzín, naftu případně hromadnou dopravou, která využívá tyhle zdroje a nakonec to nejduležitější jídlo, voda (jasně někdo má studnu, ale věřte,že kdyby ji chtěl mít každý tak vy v té svojí vodu nemáte...), likvidace vašich odpadů......atd.... - na jak dlouho máte zásoby těchto vlastních zdrojů ? předpokládám, že moc ne....
Když se nad tím zamyslíte myslím, že stejně dojdete k názoru, že "sami na ostrově" budete ztracení a ostatně o tom je i celá naše civlizace.... člověk jako jednotlivec nemůže přežít (je velmi slabý). Člověk vždy byl je a bude komunitní tvor a komunitu potřebuje k životu.
Proto mě se líbí i myšlenka možnosti připojení k síti,protože vím, že nikdy nemůžu spotřebovat 100kWh el. energie za den a zároveň v zimě nemůžu být nikdy energicky soběstačný - díky mě můžou ale část této ekologicky čisté energie spotřebovat moji sousedé a v takovém případě už to pro mě dává smysl. Jasně v zimě bude energie málo, ale hold mi bude muset pomoct někdo silnější z komunity (např. ČEZ potažmo komunita zaměstnanců, která ho vytváří...) se svojí vodní elektrárnou, jádrem a dneska i bohužel stále hodně uhlím... ale věřím, že jednou (a možná že se dožijem té doby) bude 70 - 100% vyrobené elektrické energie pocházet z OZE a svět bude obyvatelný i pro naše děti, vnoučata, pravnoučata atd...
Prostě je to o filosofii a tu já mám nastavenou takhle. Díky za pochopení.

TO youda: je vidět že nad spoustou věcí přemýšlíš víc komplexně než mnoho dalších přispěvovatelů...
ty baterky sou teda hroznej mazec.... měl jste někdo ty pylony rozebraný zevnitř ? jako každopádně představa, že za 19kWh bych měl dát nějakých 350tis, se mi docela nezamlouvá.... kdyby to bylo dejme tomu aspon za 25 - 30kWh tak si to umim představit...
na druhou stranu tady spousta z vás nadává, že 20kWh baterka je k takhle velký elektrárně k ničemu moc malá atd...
ale popravdě si moc neumím představit čím bych za odpoledne propálil tolik energie...
kompy,TV a lednice to snad i těch 20kWh utáhne...
Co jsem poptal nějaké firmy na dodávkusolárů, tak mi zatím nabízejí taková dost pochybná řešení (např i řešení s monokrystalickými panely na mojí 10° střechu.... baterie většinou v packu do 10kWh (pro 8kWh panelů) jasně mají to spočítané tak aby to přesně dalo na NZU a bylo to "ekonomicky" co nejvýhodnější... každopádně nevim... kdyby jste měl někdo nějaký dobrý tip tak je rád vezmu, ale zatím se mi zdá, že bude nejrozumější řešení si to udělat sám a bude to dávat větší smysli z důvodu "poznání! toho systému... ačkoliv popravdě si říkám, aby to na mě nebylo moc velký sousto...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od diablo007 »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=47&t=4962 asi slusnej základ k zamyšlení
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od Martin P »

ota píše:
NOPARasito píše: Muzes trochu prosim specifikovat blize.
Byl jsem objednán na servis nefunkční elektrárny. Baterková sestava lifeypo4 provozovaná 16S, 250Ah
Připojená na měnič Infinity , solární pole 3kWp, poskládaná a provozovaná osobou která si přečetla že pasivní balancery 1,6A stačí. Pokud by se 1 x za 14 dní baterka dobila na 100%SoC tak by to ty balancery i zvládly, jenže to se nestalo a od října do března se SoC pohybovalo okolo 30%, takže se uložená kapacita v jednotlivých článcích vlivem rozdílných vnitřních odporů rozbalancovala.
První jarní slunce začalo nabíjet ale protože bylo rozbalancování nejslabšího a nejsilnějšího několik desítek Ah, v okamžiku kdy byla první baterka na 3,6V, ostatní měly daleko méně. Regulátor stále nabíjel protože nedosáhl požadovaného napětí. Pasivní balancer pálil 1,6A ale regulátor tlačil 55A. První následek bylo zničení přebitého článku, další následky byla řetězová reakce ostatních přebíjených článků.
Kromě zničené baterie a smradu v technické místnosti se nic vážného nestalo. To opět ukazuje že LiFePO jsou stabilní a bezpečné baterie které ovšem nejsou nezničitelné.

To neznamená že jsou pasivní balancery k ničemu, jen se baterka musí pravidelně sbalancovat aby se nestalo nic podobného.
Dobrý den.
Velmi zajímavé čtení. Je otázkou jak by to dopadlo, kdyby na baterii byly osazeny kapacitní balancery? Jestli by dokázaly průběžným balancovanim zabránit kalamitě?
Vycházím z toho, že mi drží baterii srovnanou, i když u mne je to s rozdílem toho, že jsem v zimě každý týden minimálně jednou dobil baterie doplna.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek