5,1 kW ostrov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

5,1 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

Zdar,

tak je asi na čase, abych tady odprezentoval, co mám v úmyslu vybudovat. Jak už jsem zmiňoval (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 140#p89667), mám v úmyslu postavit FVE pro vykrývání existující trvalé spotřeby a spotřeby, jejíž časování můžu nějak řídit. Baterky chci mít jen jako zálohu pro případ, že nebude svítit a ČEZu se něco porouchá (letos tu byly už tři několikahodinové výpadky). Topení a ohřívání vody mi řeší vakuové trubice.

Mám už 6 ks panelů Jinko 225 Wp od p. Půčka. Mám střechu se sklonem cca 40°, jejíž jedna strana míří téměř přesně k jihovýchodu (trochu víc k východu než k jihu, ale jen o málo) a druhá k severozápadu. Pak mám podkrovní balkón směrem k jihozápadu, kde se na zábradlí vejdou tři (a při troše snahy i čtyři, ale zase tam už směrem k západu trochu stíní stromy) 166 cm dlouhé panely, akorát tam budu muset vymyslet nějakou konstrukci, která je předsune tak, aby nebyly zakryty střechou. Nerez nebo nějaký modulární hliníkový systém s ukotvením bokem ještě do trámů. Plán je mít dva paralelně spojené stringy po třech panelech, jeden na streše na jihovýchod a druhý na tom balkóně na jihozápad. Třetí string k severozápadu zatím fakt ne :-) Provozní napětí na stringu cca 100 V, max. proud v jednom stringu ~9 A.

Pro můj provozní režim mi zdejší expertní skupina doporučila Axpert King, bohužel ale jak vidím, tak v ČR je dostupná jen 5kW verze, což mi přijde, že je dost overkill. Zdá se ale, že existuje i 3kW verze. Mám dál koukat po Axpertech nebo to rozdělit na regulátor a samostatný střídač? Technologie bude umístěna cca 22 metrů daleko od panelů, musím projít celou půdou na opačnou stranou domu a tam pak mám připravenou HDPE chráničku do technické místnosti. V místech, kde bude kabel na přímém slunečním světle, mám v úmyslu použít příslušný solární kabel, tam, kde bude krytý, pak normální 6 mm^2 Cu H07V nebo něco podobného. Mám dva 19" racky, momentálně v nich skladuju basy s pivem, nicméně to není jejich konečný účel :-)

Spíše jde o to, že tedy u mě dává smysl i nějaké rack-mountable řešení baterií a dalších zařízení, ale zase -- vůbec mi nejde o to, kolik baterie zvládnou cyklů, předpokládám tak 5 - 10 do roka, nechci ale řešit problémy s vodíkem v rackách z otevřených Pb baterií (jednak je výbušný a taky je vysoce korozivní) a stejně tak vím, co dokáže napáchat požár LiON a jsem v tomto směru paranoidní. NiFe s konektorem na odvětrávací hadici bych považoval za ideál :-) NiCd nebo NiMH by mi taky nevadily, kdyby byly za dobrou cenu. Pracovní napětí baterií 48V je jasná volba, dělají se na to i napájecí zdroje ke switchům a k serverům, takže není co řešit.

Tak a můžete kritizovat...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od kodl69 »

6mm kabel na tři stringy? možná by to chtělo schéma... Ostatně doporučuju ještě na půdu dát rozvaděč s jištěním stringů a přep. ochranaou, a dál potom vodiče odpovídajícího průřezu, třeba 16mm2, a nebo víc, což do 50A vyhoví i na úbytek napětí... Proč je 5KVA "overkill" ? podle mě je to na domácnost skoro málo, varná konvice + ohřev pračky a už nezbejvá na nic jinýho, spíš bych to viděl jako minimum...
5-10 cyklů do roka? to se jako nebude používat každej den? Nebo bude v baterkách uloženo 200kWh? pokud to bude "normální" uložiště cca 10-15kWh, tak udělá každej den cyklus na 50% SOC, a pokud je dva dni tak jak teď, tak je to do 20%SOC a přepnutí na DS. Zkus si pročíst fórum, NiCd sem tam někdo používá, ale sleduju jednoznačně přechod na LI-ION nebo LiFePO4. Důvodem je například zoufalá energetická účinnost NiCd a nemožnost je nabít doplna malým proudem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

kodl69 píše:6mm kabel na tři stringy?
a dál potom vodiče odpovídajícího průřezu, třeba 16mm2, a nebo víc, což do 50A vyhoví i na úbytek napětí...
Na dva. Kalkulace je max. 9 A per string, tj. max. 18 A celkem. 18 A se podle elektrikářských norem v pohodě tahá ve 2.5 mm mědi na 10+ metrů, takže těch 6 mm mi přijde jako velká rezerva. Ale klidně mohu dát 6mm per string, to asi nebude problém.
kodl69 píše:Ostatně doporučuju ještě na půdu dát rozvaděč s jištěním stringů a přep. ochranaou,
Což znamená tahat dolů ještě tlustý zelenožlutý drát a ta šestka, co už tam teď mám, stačit patrně nebude.
kodl69 píše:Proč je 5KVA "overkill" ? podle mě je to na domácnost skoro málo, varná konvice + ohřev pračky a už nezbejvá na nic jinýho, spíš bych to viděl jako minimum...
Já mám pocit, že tady někdo nečetl to "mám v úmyslu postavit FVE pro vykrývání existující trvalé spotřeby a spotřeby, jejíž časování můžu nějak řídit." Konvice přes to nikdy nepůjde, to si raději v případě výpadku proudu uvařím čaj na zemním plynu. Ohřev pračky taky ne, na teplou vodu mám dvoukubíkovou akumulační nádrž.
kodl69 píše:5-10 cyklů do roka? to se jako nebude používat každej den?
Koncept zní: Energie z panelů je levná. Energie z baterek je drahá. Viz původní příspěvek, cituji: "Baterky chci mít jen jako zálohu pro případ, že nebude svítit a ČEZu se něco porouchá" Pokud bych chtěl stavět typický ostrov s úložištěm, pak nebudu mít těch panelů šest, ale třeba třicet. Energetická účinnost baterií je právě z tohoto důvodu nepodstatná, prostě je vyčerpám, až zase ČEZu shoří trafačka, ale dřív ne.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od josse »

Panely musí dodat o více než 2 kWh více než je spotřeba na pokrytí účinnosti axperta a liion baterek !každý den!. A tohle se musí uskladnit a v noci spotřebovat jen měničem.
6 mm2 je taktak na jeden string. Na další string další vodič, nebo jeden a silnější, nevychází to na oteplení v trubce a tak dále...

Konvice a mikrovlnka už je jen takový bonus ve snazší kabeláži na straně 230. Prostě to zatím všechno Aš neřeším. V denní spotřebě se to nijak výrazně neprojeví, velké baterky jsou potřeba tak jako tak. King jestli vím, tak má větší spotřebu než ten starší.

King umí cucat DS s větší spotřebou, starší axpert zase potřebuje baterky... To je těžké...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono tie prepočty, čo možem ťahať cez 6 mm2 Cu, vyzerajú inak na papieri
a inak na termokamere, ak cez ne 12 hod v lete ide prúd, príp. ak to ešte
z C ratingu treba dať na B2.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od diablo007 »

Na dva. Kalkulace je max. 9 A per string, tj. max. 18 A celkem. 18 A se podle elektrikářských norem v pohodě tahá ve 2.5 mm mědi na 10+ metrů, takže těch 6 mm mi přijde jako velká rezerva. Ale klidně mohu dát 6mm per string, to asi nebude problém.
Za prvé je na 2.5mm jištění 16A a za druhé porovnávas jabka a hrušky jelikož střídavě napětí v síti o 230V má úplně jiné požadavky jako stejnosměrné napětí do 100V a to hodně rozdílné
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od kodl69 »

A je jistotta, že tam nikdy nebude těch stringů víc? potom se ten kabel bude měnit?
Pozor tzaky na to, že na 230V je povolenej úbytek v instalaci 4%, což je cca 9V, ale z 90V je to 10%. A to ještě nemáme elektriku ani v regulátoru. Tak proto doporučuju 16mm2.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

Ok, požadavek na co nejnižší úbytek napětí je jasný (byť s některými prohlášeními, co zde zazněly, poněkud nesouhlasím, ale to je asi z hlediska cíle nepodstatné). Když bude víc stringů, natáhnu další kabel, do chráničky se vejde. Řekněme tedy, že otázku kabeláže můžeme považovat za uzavřenou.

Za podstatnější problém považuji ztráty na střídači, otázku baterií (případně jestli se nemám na baterie úplně vykašlat a otázku zálohování podstatných věcí řešit nezávisle na tomhle projektu) apod.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od diablo007 »

A jak bys chtěl provést zálohu mimo tento projekt centrála či UPS?
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

diablo007 píše:A jak bys chtěl provést zálohu mimo tento projekt centrála či UPS?
Primárně UPS. Centrála než nastartuje, tak to nějakou dobu trvá.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od diablo007 »

A jakou spotřebu má UPS řekněme že nastavis axperta na funkci UPS a nebo budeš mít UPS koupenou zjistíš že i ta UPS z něčeho musí žít a rozdíl tam asi nebude tak obrovský
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od xmasin »

Axpert King 3kW je v Čechách k sehnání, ale mám pocit, že byl kolem 16 tisíc a má dost omezení:
1) 24V systém, takže větší proudy z baterie
2) Pouze 1400W ze solárního pole

Jinak je ke koupi tady:
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... k-10008-65

Jak velkou postřebu potřebuješ pokrýt? Je dobré si spočítat výrobu tady:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#SA a podle toho dimenzovat systém a baterie.

Výhoda Kinga je, že umí přisosávat z DS v době slabé výroby.

Osobně stavím něco podobného (trvalá spotřeba cca 4 kWh/den) a jelikož mně provozovatel DS nepovolil hybrid s výkonem jaký jsem chtěl, tak nakonec jdu cestou Axpert King, 5,28 kWp v panelech a 10 kWh baterie Lion.
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

diablo007 píše:A jakou spotřebu má UPS řekněme že nastavis axperta na funkci UPS a nebo budeš mít UPS koupenou zjistíš že i ta UPS z něčeho musí žít a rozdíl tam asi nebude tak obrovský
To je sice víceméně pravda, ale ten Axpert provádí dvojí konverzi, což třeba line-interactive UPS nedělají (a tedy mají z podstaty věci vyšší účinnost). A taky zpravidla dělá dvojí konverzi úplně jiného výkonu, než by dělala ta UPS.
xmasin píše: 1) 24V systém, takže větší proudy z baterie
Aha, tak tahle varianta padá. 24V nechci.
xmasin píše:Jak velkou postřebu potřebuješ pokrýt?
cca 300W trvale, požadavek je na co nejdelší vykrytí v průběhu dne a minimální spotřeba navíc přes noc.
Některé odběry pak chci připínat jen v případě, že mám přebytky.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od xmasin »

Tak potom potřebuješ v podstatě, to co stavím já. Mám trvalou spotřebu cca 250W.
Takže bych to viděl na podobné řešení, akorát s míň panelama a otázka je baterie. Já jsem baterii počítal tak, aby vydržela skoro dvoudenní výpadek s tím, že pokud budu pod 50% SoC tak začnu některé méně důležité spotřebiče vypínat, abych ušetřil energii pro ty důležitější.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od diablo007 »

unicast píše:
diablo007 píše:A jakou spotřebu má UPS řekněme že nastavis axperta na funkci UPS a nebo budeš mít UPS koupenou zjistíš že i ta UPS z něčeho musí žít a rozdíl tam asi nebude tak obrovský
To je sice víceméně pravda, ale ten Axpert provádí dvojí konverzi, což třeba line-interactive UPS nedělají (a tedy mají z podstaty věci vyšší účinnost). A taky zpravidla dělá dvojí konverzi úplně jiného výkonu, než by dělala ta UPS.

Dělá konverzi ano ale jen toho co si pricucne což znamená že když je správné dimenzovaný výkon panelů tak si ve slunečný den z ds defakto nevezme a když budou špatně dny není problém udělat trvalý bypas přepínačem a jen nechat dobíjet baterky možnosti jsou jen najít to co komu vyhovuje
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od josse »

Všechny UPS s olovem mají účinnost horší než axpert, při stejné době zálohování.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

Tak účinností UPS je hned několik. Minimálně jednak účinnost při provozu ze sítě, zadruhé účinnost při provozu z baterií, zatřetí účinnost dobíjení baterií.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od youda »

Ahoj Unicaste,

prosím, povedlo se ti už něco ze zamýšleného realizovat?
Díky za případný update!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

Dobrá připomínka... Tak jsem se k tomu konečně dostal a mám už alespoň baterkárnu (16S2P x 120Ah), BMS je Čína, 250A,(https://www.aliexpress.com/item/1005001349754494.html)


Původní projekt postupně pozměněn na plný ostrov.
bater1.jpg
IMG_1894.jpeg
King už visí vedle na na zdi, kabely mezi baterku a King 70 mm^2 připraveny, v další fázi přijde kabeláž na střechu.

Next update will follow, stand by...
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1.35 kW ostrov

Příspěvek od unicast »

Tak a na střeše je 5.1 kWp v panelech (5P3S 340W Canadian Solar), jeste zapnout Axperta a dneska vyrobime prvni kilowatthodiny :)

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek