Skutečné zkušenosti s měniči

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od JiříK »

Nutno ještě zmínit, že třeba Victron (a i ostatní), pokud je na něm napsáno třeba 1200 W, je tím myšleno 1200 VA. Což sice je 1200 W, ale pouze při odporové zátěži. S jinou, než odporovou zátěží výkon ve wattech klesá úměrně účinníku. Takže třeba v mém případě si Victron 1200 neví rady s motorem debilní pračky o příkonu 200 VA, kvůli prachmizernému účinníku.
A samozřejmě s rostoucí teplotou okolí také klesá zatížitelnost...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od redcrown »

Jo to je jasný. Díky za připomenutí.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od střídač_N »

JiříK píše:Nutno ještě zmínit...
Ano, mám stejnou zkušenost. Bubnem pračky, 1200W Victron, neotočí, stejně tak nerozběhne motor 0,75kW,
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mám zase skúsenosť, že s Victronom 1600 VA som vypral celú práčku, s teplou vodou z bojlera.
A je pravda, že pri 25 *C Victron 5000 VA nedá 5000 W trvale, ale pri 15 *C už áno.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od mypower.cz »

Chlapi dodám zkušenost s PowerStar IR :)) Já jsem v sobotu na chatě vypral 3 naprosto plné pračky a zjistil jsem, že můj PowerStar IR 3000W jede na 123% když jede ohřev vody v pračce a 60L ležatý bojler dohromady. Když s tím nákladem chce motor točit, asi hodně fuška pro něho. Normálně když ji tak nepřecpu, tak peru i s hřejícím bojlerem k tomu (samozřejmě jen když svítí, jinak by baterky dostaly pořádně na prdel). 1500W boiler + 2200W prý max příkon pračky + motor pračky a měnič si u toho brouká ale stále v pohodě. Tentokrát jsem musel vypnout na dobu ohřevu bojler, protože měnič na mě začal křičet pískáním na přetížení. Tak jen tak zkušenost. Je to tedy otázka, kolik tomu motoru naložíme. Pokud třeba youda pere dvoje trenky a ponožku (v rámci obvyklých příznaků solaritidy), tak to je uplně jiná a motor jede na volnoběh. Pokud tam narvu 3 komplet povlečení, čtvery tepláky, 30 kapesníků a 10 ručníků, tak to už je soda a potřebujeme počítat s vyšším výkonem i na praní, nejen na ohřev :)) Což je ale samozřejmě logické.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

by mě ani vesnu nenapadlo dráždit pračku slaboučkým měničem :sm1: .
Motory v pračkách jsou tři typy :
staré (15 let a výše) s asynchroním motorem ,
mladé (15 let a méně + dnešní levné) s kartáčovým motorem a
nové "moderní" takzvané DD Direc Drive .
Měnič dostává největší záhul od asynchroních motorů při jejich rozběhu , převážně bez jakéhokoli omezovače / řízení .
Pračky s kartáčovým (komutátorovým) motorem ala flexka , vrtačka , vysavač ... je ovládán minimálně triakovým regulátorem , nejen z důvodu rozběhu , ale především rychlost točení bubnem praní / ždímání .
Třetí zmíněný typ se neobejde bez kompletní řídící jednotky jež se stará o celý chod motoru , na rozdíl od triakové regulace nevytváří nepříjemné chvění v síti .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od JiříK »

Mě štve to, že starou pračku měnič dával levou zadní a novou nedá...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
JiříK píše:Mě štve to, že starou pračku měnič dával levou zadní a novou nedá...
Nová bude cimplich na stabilitu napětí , či co :roll: . Vlastním záběrem padne napětí což se ji nemusí libit . Starý zlatý klasice bez kousku křemíku je to šumák :D mosazný plíšky říkají co se má dít tak se tak děje :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od josse »

abrams píše:Zdravím ,

by mě ani vesnu nenapadlo dráždit pračku slaboučkým měničem :sm1: .
Motory v pračkách jsou tři typy :
staré (15 let a výše) s asynchroním motorem ,
mladé (15 let a méně + dnešní levné) s kartáčovým motorem a
nové "moderní" takzvané DD Direc Drive .
Měnič dostává největší záhul od asynchroních motorů při jejich rozběhu , převážně bez jakéhokoli omezovače / řízení .
Pračky s kartáčovým (komutátorovým) motorem ala flexka , vrtačka , vysavač ... je ovládán minimálně triakovým regulátorem , nejen z důvodu rozběhu , ale především rychlost točení bubnem praní / ždímání .
Třetí zmíněný typ se neobejde bez kompletní řídící jednotky jež se stará o celý chod motoru , na rozdíl od triakové regulace nevytváří nepříjemné chvění v síti .

Elektronům zdar *cloud*
A já bych dodal: ne všechny Direct drive, budou opravdu Direct drive... Některé podvádí a jen tak vypadají marketingově. Opravdové DD musí mít plynulý náběh spotřeby na otáčkách.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od vla »

Teď jste mě docela rozhodili, já byl dosud přesvědčen, že PJ je čína a proto nezvládá některé spotřebiče, i když by zdánlivě měl. A dost jsem přemýšlel jestli bych neměl investovat do vyšší třídy. Ale vypadá to, že i ty "lepší" mají naprosto stejné problémy, tak se musím pochválit že jsem té myšlence nepodlehl. Nechci naznačit, že za vyšší cenu je Axpert stejný jako PJ, chybí možnosti komunikace atd,možná za 10let Axperty pojedou a můj PJ už ne. Každopádně mě to dost překvapilo.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od diablo007 »

No jelikož můj axpert má řízení účiníku bude proti tomu imunní?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

žel žijeme v době klamů , nepravd a lží :? . Ať se podívám kamkoli na cokoli , je všude . V určitých kruzích se tomu říká marketing , ja to nazývám opíjení rohlíkem . Například měnič za 1.000 USD s prezentovaným Wýkonem 8kW zní líbivěji
než-li s prezentovaným Wýkonem 2kW . Realita je dejme tomu 4kW , což je z pohledu zákazníka/uživatele přinejmenším zklamáním pokud od něj očekával 8kW . Avšak koupil-li jej zákazník/uživatel coby 2kW a on reálně umí 4kW , je pohled na věc zcela opačný - uživatel má radost . Až na prvním místě de o prachy , tudíž prodejce prodávající železo s nápisem 2kW pojde hlady a prodejce prodávající železo s nápisem 8kW uživí celou famílii .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Zdravím ,

žel žijeme v době klamů , nepravd a lží :? . Ať se podívám kamkoli na cokoli , je všude . V určitých kruzích se tomu říká marketing , ja to nazývám opíjení rohlíkem . Například měnič za 1.000 USD s prezentovaným Wýkonem 8kW zní líbivěji
než-li s prezentovaným Wýkonem 2kW . Realita je dejme tomu 4kW , což je z pohledu zákazníka/uživatele přinejmenším zklamáním pokud od něj očekával 8kW . Avšak koupil-li jej zákazník/uživatel coby 2kW a on reálně umí 4kW , je pohled na věc zcela opačný - uživatel má radost . Až na prvním místě de o prachy , tudíž prodejce prodávající železo s nápisem 2kW pojde hlady a prodejce prodávající železo s nápisem 8kW uživí celou famílii .

Elektronům zdar *sun*
To máš těžko. Je cílovka a cílovka :)) Jeden chce za málo moc a jiný za moc málo, ale kvalitně a s přesahem a rezervou. Výrobce co prodává 8kW který umí jen 4kW pojde hlady dle meho skromného názoru dříve, než ten co prodá 4kW, zvládajicí 8kW levou zadní. Ono se to totiž rozkecá mezi zákazníky a tahle reklama zabije toho podvodníka. Alébrž lež má krátké nohy. Je to s ní složité a není to s ní udržitelné. Jednou pošramocená důvěra se těžko znovu získává.

Třeba ten můj PowerStarIR 3000W - zhruba za $1000 pořízený, ale nedám na něho dopustit. Držák co přežil i vytopení a spoustu nechtěných pokusů o přetížení, které s lehčím brukotem zvládl bez úhony.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od vla »

Hlady určitě nepojde, sice se to rozkecá, ale pokud je dostatečně levný, nevidím v tom problém. To už by Čína dávno vymřela. Koupil jsem nový PJ 8KW, vím, že dá reálně 4-5KW, jenže za značkový dám několikrát více.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od diablo007 »

Navic kouzlo špatne reklamy skončí v momentě kdy se zboží přejmenuje a to je pro výrobce velice levná záležitost začít tisknout na měnič nový napis
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

myšleno názorně , nikoli exaktně ;) . Asi stačilo napsat papír snese hodně ... .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od redcrown »

Já bych nechtěl hodně ani málo. Číslo je jasné, např 4kVA trvale při určité teplotě okolí je jasný údaj a mě by stačilo, kdyby uměl přesně tolik, ani víc, ani míň. To toho chceme tolik? Je zvláštní, že u ongridů to funguje a u ostrovních ne.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od youda »

Redcrown,
ten rozpor mezi trvalou zatížitelností on-gridů a nezatížitelností off-gridů je celkem logický:

Pro on-grid je zátěží distribuční síť a ta si vezme vše, co do ní natlačíš. Proto, pokud svítí slunce, tak ongrid celou dobu jede na plný dostupný výkon panelů. On-grid, který by naplno dokázal jet pouze pár minut, by jako výrobek neměl vůbec smysl.

Také si všimni, že typický on-grid dodávají renomonované značky, jako SMA, Fronius, ABB...

U off-gridu se počítá s tím, že jej nikdo nedokáže trvale zatěžovat na max. Proto s takovým zatížením výrobce nemusí vůbec počítat a konstrukci může poddimenzovat zcela dle vlastní úvahy. Rozdíl v cenách jednotlivých produktů pak vůbec není představován tím, že stejné zařízení někdo dokáže vyrobit levněji, ale jen v tom, kdo má "větší koule kecat".
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od volente »

diablo007 píše:No jelikož můj axpert má řízení účiníku bude proti tomu imunní?
O Axperta bych se nebál, i starší model 2,4kW roztáčel v pohodě třeba vodárnu, nebo sekačku na trávu i v součinnosti s jinou zátěží. Dokonce i starou 230mm bulharskou flexu 1800W bez měkkého rozběhu dal na první dobrou.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvek od redcrown »

No že jej nikdo nedokáže zatěžovat trvale na maximum bych zase tak netvrdil. Já např. bych na něj pověsil plný výkon odporového balastu a neřešil bych to. Pak se tady vymýšlejí různé okliky typu trapézový měnič na balast, jen proto, že to hlavní měnič neumí. Přesto by seriozní výrobce mohl dodržet parametry, ať je to jakkoli.
Možná bych se zeptal znovu, trochu přesněji. Umí např. Studer nebo Victron jet celý slunečný den na plný deklarovaný výkon? a to po mnoho let?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek