1KwP do 20 000Kč?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Doktor
Příspěvky: 22
Registrován: pát kvě 10, 2019 4:52 am
Reputace: 0

1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od Doktor »

Zdravím vespolek. Mohl bych poprosit o nějaké rady?
Jsem tu novej, hrozně zvědavej a s fotovoltaikou si zatím netykám, tak prosím pomalu s tou fotohantýrkou . Mám v plánu malinkou elektrárničku, na střeše o 20ti stupních a směr JV. To ale není uplně podstatné. Mám představu tak kolem 1Kwp, 4 poly. panely. (málo místa). a pokud možno za minimální náklady, do 16ti tisíc bez baterie a prkotinek kolem. Tak tedy: Jaké panely?
1: Rozhoduju se mezi Jinko od pana Půčka , nebo Jinko 275wp za 3000kč, nebo Aeg 280wp za 2640kč. Ještě by připadal v úvahu Canadian solar 280wp za 2700kč.

2: Jaké zapojení je efektivnější? Na 12, nebo 24V? Má představa je po dvou do série, tedy na 24V. Nebo je to blbost?

3: Jaký měnič a regulátor? Našel jsem toto: http://www.24shopping.cz/www-24shopping ... ated#anch1 a toto: http://www.24shopping.cz/www-24shopping ... -12-24-20D Vím, že to nejsou zázraky, ale fungovat by to mělo, ne? Ledničku a notebook by to mělo zvládnout, snad.

4: Baterie. Budou stačit dvě 12V 55Ah? Vím, že by byly lepší trakční, ale na vyzkoušení musí stačit vobyč. z auta.

To by snad zatím bylo vše, tak do mě!! 
Díky za každou radu.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od vla »

Ahoj, myslím, žes to ve volbě komponent trošku podcenil. Měnič 600W čistý sinus za 1600 Kč mi přijde podezřele levný, navíc je na 12V. Regulátor utáhne dle strohého textu jeden uvažovaný panel 280W při 12V, nebo dva při 24V, zase ten popis je stručný a divný. Projel bych forum, podíval se jaké komponenty se používají na malých systémech a pokud vůbec netušíš o co jde požádal bych zde na foru, někdo ti určitě doporučí co by bylo nejlepší. Případně bych nakupoval komponnenty od prodejců FV techniky, kteří ti s volbou poradí. Ten obchod co jsi si vybral, mám pocit, že ani neví co prodává. *sun*
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od diablo007 »

Doktor píše:Zdravím vespolek. Mohl bych poprosit o nějaké rady?
Jsem tu novej, hrozně zvědavej a s fotovoltaikou si zatím netykám, tak prosím pomalu s tou fotohantýrkou . Mám v plánu malinkou elektrárničku, na střeše o 20ti stupních a směr JV. To ale není uplně podstatné. Mám představu tak kolem 1Kwp, 4 poly. panely. (málo místa). a pokud možno za minimální náklady, do 16ti tisíc bez baterie a prkotinek kolem. Tak tedy: Jaké panely?
1: Rozhoduju se mezi Jinko od pana Půčka , nebo Jinko 275wp za 3000kč, nebo Aeg 280wp za 2640kč. Ještě by připadal v úvahu Canadian solar 280wp za 2700kč.

2: Jaké zapojení je efektivnější? Na 12, nebo 24V? Má představa je po dvou do série, tedy na 24V. Nebo je to blbost?

3: Jaký měnič a regulátor? Našel jsem toto: http://www.24shopping.cz/www-24shopping ... ated#anch1 a toto: http://www.24shopping.cz/www-24shopping ... -12-24-20D Vím, že to nejsou zázraky, ale fungovat by to mělo, ne? Ledničku a notebook by to mělo zvládnout, snad.

4: Baterie. Budou stačit dvě 12V 55Ah? Vím, že by byly lepší trakční, ale na vyzkoušení musí stačit vobyč. z auta.

To by snad zatím bylo vše, tak do mě!! 
Díky za každou radu.
Máš představu že dáš baterie na 24v ale zvolil jsi si měnič na 12v
Každopádně na panelu ušetřit jde takže klidně i použité ale ty věci z toho eshopu bych kvalitě moc nevěřil
Doktor
Příspěvky: 22
Registrován: pát kvě 10, 2019 4:52 am
Reputace: 0

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od Doktor »

Jo, ten odkaz kecá. Jsou to komponenty na 24V Jinak díky.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od chatař »

FV asi moc ošulit nejde. Možná snad na konstrukci, kterou si člověk ufušuje sám a nekoupí předražené Al profily. Za minimální náklady bych očekával minimální radost. Jak se říká, všechno chce své. Na panelech bych rozhodně nešetřil. Jedině nové a od solidní firmy. FV panel je základem FV elektrárny. Proboha, kolik člověk ušetří na 4 panelech? Stojí za to těch pár tisíc?
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Doktor
Příspěvky: 22
Registrován: pát kvě 10, 2019 4:52 am
Reputace: 0

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od Doktor »

Pro mě je tisícovka hodně velkej peníz. To jsem zapoměl v úvodu napsat. Jaké mi tedy doporučujete komponenty?
Naposledy upravil(a) Doktor dne ned kvě 12, 2019 10:12 am, celkem upraveno 1 x.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od vla »

Já bych šetřil právě na panelech, ty se nechají bez problémů dokoupit vždy, rovněž použité nedělají problémy. Ale když si koupím podimenzovaný regulátor, či měnič, jsou to vyhozené peníze. Takže za mě dobře rozvážit celkovou denní spotřebu, přidat rezervu aspoň 50% a dle toho pořídit regulátor nabíjení, u něj zároveň zvážit, jestli umí všechny typy baterií, které připadají i do reálného budoucna v úvahu. Měnič volit dle spotřebičů, s tím, že lednička, točivé stroje atd. mají velké nároky na rozběhové proudy, tedy rozhodně nějaké typy zde z fora (nebo odjinud), které jsou pro rozběhy daných zařízení osvědčené. Parametry od výrobce v tomto mohou doslova lhát. Jako třeba na mém novém PJ 8000W je napsáno tuším 30 000W, tím se možná myslí rozběhové přetížení, nebo nejspíše největší číslo, které číňan zná, protože výkonově to je věc zhola nemožná :lol:
Nemám rád tenhle stát.
rva
Příspěvky: 3461
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od rva »

Co takhle začít s jedním (levným, 60-ti článkovým) panelem, jednou auto baterkou 12V a nějakým 12V(+24V) pwm regulátorem (který snese napětí panelu). Sice bude na 12V využita jen část výkonu (kvůli napěťovému nepřizpůsobení panelu baterce), ale pro trochu radosti to stačí. A zatím bez měniče na 230V (a tedy bez lednice). A promyslet, co se z toho bude napájet.
A po ošahání zvážit, co dál.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od diablo007 »

chatař píše:FV asi moc ošulit nejde. Možná snad na konstrukci, kterou si člověk ufušuje sám a nekoupí předražené Al profily. Za minimální náklady bych očekával minimální radost. Jak se říká, všechno chce své. Na panelech bych rozhodně nešetřil. Jedině nové a od solidní firmy. FV panel je základem FV elektrárny. Proboha, kolik člověk ušetří na 4 panelech? Stojí za to těch pár tisíc?
Jak už tu zaznělo panel který už někdo před tebou nakoupil od solidní firmy bude solidní i u tebe jako druhého majitele kvalitativně se na něm nic nezhorší že dva roky běžel jinde než u tebe není to auto kde by někdo odrbalnservis zakryl podrenou plecharinu
Doktor
Příspěvky: 22
Registrován: pát kvě 10, 2019 4:52 am
Reputace: 0

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od Doktor »

Ale já nemám v plánu kupovat použité panely. Po týdením hledání panelů mi to připadá, že nové jsou lacinější, než použité.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od brumlaj »

Jyins čistou sinusovku kdysi neuměl vyrobit - leda tak demo provedení pro bojler, dnes je to lepší ale i tak bych v opravdu nízkonákladové variantě raději volil Carspu nebo Soluowill. Ten šop co odkazuješ je přeprodejce Hadexu který to opravdu dováží do ČR a nižší cena je dána pravděpodobně nulovou informativní přidanou hodnotou což Ti může být jedno neb zde se dozvíš víc než od kteréhokoli obchodníka. (ten Ti řekne jen to, že si to máš od něj koupit a odpovědi na zbylé otázky ohne tak aby byl splněn bod č.1) Tu ledničku raději specifikuj, měniče nízkých výkonů můžou mít značné problémy s náběhovými proudy spotřebičů (inrush current) - prostě tranzistory výstupního střídače to psychiky nedaj a jdou na křemíkový odpočinek. V měniči místo sebe nainstalují vodič jako dokonalejší formu polovodiče a maj za to že je vystaráno.("prorazí" se)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od diablo007 »

Odkud jsi u Plzně použité panely jsou za rozumný peníz několik lidí zde z toho již má instalace
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od xmasin »

Co zkusit 4 klasické 60 článkové panely paralelně do tohodle měniče https://www.hadex.cz/g508a-kombinovany- ... soluowill/ a k tomu dvě baterie? Myslím, že to by se do 20 tisíc i s bateriemi vešlo a měnič je v podstatě Axpert KS akorát s jinou nálepkou.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od youda »

Vidím to podobně jako Xmasin.

Koupil bych ten klon Axperta co tu dával odkaz: 2400W / 24V, s PWM vstupem do 60V.
K tomu dvě 12V autobaterky z vrakáče, nebo z nějaké bouračky. Baterky zapojit do série.
Za zbytek peněz nakoupit 4ks libovolných 60ti článkových panelů. Panely zapojit paralelně.

1x 5990 Kč, měnič klon Axpert = 5 990 Kč https://www.hadex.cz/g508a-kombinovany- ... soluowill/
4x 3220 Kč, Amerisolar 300Wp = 12 888 Kč https://eshopelektronika.cz/detail/foto ... -6m30-perc
2x 0 Kč, Autobaterka vrakáčová 12V = 0 Kč
___________________________________
CELKEM = 18 878 Kč
Za zbytek kapesného nakoupit dráty a pojistky.

Do rozpočtu se vejdeš s přehledem a do začátku je to úplně luxusní elektrárna :yes:
doktor.PNG
PS: V noci to z baterky dlouho nepojede. Asi tak 10 minut na volnoběh.
Ale starý autobaterky k tomu můžeš postupně přidávat pořád...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Doktor
Příspěvky: 22
Registrován: pát kvě 10, 2019 4:52 am
Reputace: 0

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od Doktor »

To vypadá celkem rozumně. Já koukal po panelech tady: https://shop.iftech.cz/solarni-panely/1 ... y-ram.html
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od youda »

Jasně, ty budou fungovat taky. Akorát koukám že už je nemají skladem, takže budeš muset vzít ty samé, ale o stovku dráž (2 757 Kč / 280Wp).

Hlavně neber 72 článkový panely, ty by pro tebe byly vyhozený peníze.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od vla »

Za tohle ti bod nedám, přestože je to jednoduché řešení, které splňuje všechny požadavky. Nějak jsem nepřišel na to jak ti ho přidělit :uh: , zatím jsem to nedělal. Takhle si představuji konkrétní radu.
Nemám rád tenhle stát.
Doktor
Příspěvky: 22
Registrován: pát kvě 10, 2019 4:52 am
Reputace: 0

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od Doktor »

Děkuju všem za reakce a názory.Vidím, že počítat s návratností investic do fv je blbost.Pokud to chci z 50ti% pro potěšení, tak ano. Tak dejme tomu, že vybrat panely je hračka. Mám tedy 4 stejné panely 225-280wp. Má ještě někdo nějaký jiný laciný a efektivní řešení? Jak zapojit a co koupit, aby to makalo? Rád bych uživil menší novější lednička A++, Notas 6h/den, napájení wifi, občas nějaká ledka 5w.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od petrs »

https://shop.iftech.cz/solarni-panely/1 ... y-ram.html
Mivaji i zbyle,nepouzite kusy z realizace vetsich FV elektraren,je treba se domluvit na miste.
Cena cca 2/3 cenikove ceny.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: 1KwP do 20 000Kč?

Příspěvek od brumlaj »

Doktor píše:.... Vidím, že počítat s návratností investic do fv je blbost. ....
Není to blbost. Blbost je počítat s návratností do opravdu ostrovního systému kde počítáš s plným pokrytím i zimních měsíců. Dnes to je tak, že návratnost je u systému dimenzovanému pro pokrytí bazální (neustálé) spotřeby. A zvýšenou spotřebu, špičky plus občasné omezení v zimě prostě pobereš z distribuce. Ona zase distribuce není padlá na hlavu a má pro nás řešení v podobě nízkého tarifu atakdále. Pokud by jednala tak, že cenami odežene všechny domácnosti do samozásobení tak si mnoho nepomůže. To by to mohli hned zabalit. Takže ceny drží tak, aby vykryla riziko úprku některých k samozásobení, ale ne zase tak aby to bylo hromadné. A stejně to musíme dělat i my. Využít distribuci když je to pro nás výhodné, ale být připraven ukázat distribuci že Kalousek je jednička. Neboli spořit úsporama na další úspory. Jde to. Ale zatím pouze v bytovém (příp. v několikageneračním rodinném) domě. Prostě smysluplně využít vše co FV dokáže vyrobit (1MWh/1kWp ročně) a pak to v dnešních cenách ekonomicky vyjde. Ta lednička noutbůk atakdále Ti ročně megawatthodinu nesežere a pokud ano tak spolehlivost že budeš mít elektřinu právě když ji potřebuješ bude malá. A právě ta spolehlivost dodávek je mnohonásobně dražší než úspory dané samovýrobou v maximální výši bazální spotřeby.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne ned kvě 12, 2019 1:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek