FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Ahoj Martine P.,

já měl poměrně dlouho nastaveno, že ohřívala jenom FVE a bylo to úplně v pohodě. Až na jeden či dva opravdu příšerné týdny, kdy mi panely na střeše zapadaly sněhem a zároveň byla několik dní zatažená obloha, takže sníh nechtěl slézt. To jsem prostě rezignoval a přecvakl to ručně zpátky na DS :(

Teď tam mám ten druhý termostat, který by měl DS připnout automaticky (asi podobně jako máš ty). Zatím nesepnul, takže ani nevím, na jakou teplotu jsem ho vlastně nastavil. 55°C mi ale přijde moc vysoko, termostat má čidlo někde uprostřed bojleru, takže když vidí 55°C, tak nahoře je pořád 70°C. Klidně bych tedy dal o dost míň.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

"...Momentálně mám na bojleru nastavení 55°C DS a 80°C solárko. Bojler se zapne při 100%ni kapacitě baterie a vypíná se při 98 % kapacity baterie, nebo termostatem.
Doma jsme řešili jestli teplotu ohřevu na DS nechat tak jak je, nebo jestli ji snížit. Zatím jsme ji nechali jak je, s tím že uvidíme dalšího vývoje ( ještě nemáme zkušenosti se solarkem ve světlejší části roku). Tady se chci zeptat jak to máte nastavené vy?..."
Nastavenie teploty závisí na vzájomnom pomere spotreby teplej vody a energie prístupnej z FVE a na objeme zásobníka.

- Ak sme doma len dvaja, mám nastavenú teplotu pre dohrev plynom 42 stupňov. To je minimum, kedy sa zriedkavo začne prejavovať diskomfort. Treba poznamenať, že kotol má prioritu ohrevu vody pred vykurovaním.
- Ak očakávam zvýšenú spotrebu teplej vody pri zvýšení počtu členov domácnosti napríklad cez víkend, obvykle je v zime nastavenie ohrevu plynom na 48 - 52 stupňov postačujúce. V lete nastavenie meniť nemusím, je trvale na 42 stupňov.
Bojler naležato má 200 litrov. Je jasné, že nejaká stratifikácia tam je. Preto treba uviesť aj polohu teplotného čidla, mám ho cca v 1/2 výšky.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od miroc »

Zdravotné odporúčania na teplotu vody sú kvôli Legionelle o niečo vyššie: https://legionella.cz/clanky/jak-na-legionellu/. Ja by som to nepodceňoval. Závisí samozejme aj od kvality vody a od toho, či je ošetrovaná chemicky. Napr. moja studničná voda, ak sa neohriala dostatočne, smrdela trochu ako vajcovka (nejaké sírne baktérie). Tak som dal celoročne 70-80 stupňov a je kľud. Okrem toho, v solárnom období sa voda v noci neorhrieva, takže pri nižšej teplote by sme ju asi minuli každý deň a posledný sa sprchuje v studenej...
Ak je potrebné viac šetriť, je to iná vec. Potom je vhodné aspoň občas bojler a trubky TÚV dezinfikovať zohriatím na vyššiu teplotu (najmenej 60-70 st.).
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

Legionely som sa spočiatku tiež obával, ale potom som si uvedomil, že hoci nepravidelne, predsa len sa voda pri prebytkoch prehreje až cez 80 stupňov. Nepravidelnosť je nielen v čase, ale aj v priestore - som si istý, že celý spodok bojlera sa nikdy nevyhreje na 80 stupňov. Takže keď to domyslím, vždy aspoň v nejakom minipriestore podmienky pre vznik tej potvory sú.
Je zrejmé, že využitie bojlera s ohraničeným objemom ako akumulátora závisí nepriamo na teplote. Pod tie hodnoty, ktoré som uviedol, už nemôžem ísť.

Vodu mám z obecného vodovodu, povedal by som, že veľmi kvalitnú.

Pozitívne je, že ohrev vody špirálou ( teda prebytkami z FVE ) je sprevádzaný dokonalejším premiešaním vody, ktoré výmenník z kotla nedosiahne. Elektrická špirála je takmer na dne ležiaceho bojlera, zastrčená v prírube veka. Takže myslím si, že tento detail predurčuje účinok prebytkov z FVE pre boj s nepriateľom.

Bez akejkoľvek diskusie, zvažovať treba všetky možné riziká.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Právě jsem provedl přeměření napětí článků obou baterií.
Lifepo má články v rozmezí 3,38 až 3,40V.
Olovo 6V bloky jsou v rozmezí 6,69 až 6,91 V.
Lifepo mi přijde v pohodě, ale u olova je rozdíl napětí mezi 6V bloky již přes 0,2 V. Je to ještě v pořádku?
Děkuji za odpověďi.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od beethowen »

Martin P píše:Dobrý den.
Právě jsem provedl přeměření napětí článků obou baterií.
Lifepo má články v rozmezí 3,38 až 3,40V.
Olovo 6V bloky jsou v rozmezí 6,69 až 6,91 V.
Lifepo mi přijde v pohodě, ale u olova je rozdíl napětí mezi 6V bloky již přes 0,2 V. Je to ještě v pořádku?
Děkuji za odpověďi.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
A ten rozdíl je v klidu, při nabíjení, nebo vybíjení? optimální by bylo olovo nabít a nechat chvíli odpojené a potom změřit. to řekne o stavu nabití jednotlivých bloků více. Případně potom ručně srovnat.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Rozdíl napětí jsem změřil ve chvíli, kdy již baterie byly cca 3 hodiny ve Floatu a proud do baterií byl mezi 2-3A.
Baterie měřím každý víkend. Lifepo je na tom pořád stejně, u olova se rozdíly pomaličku zvětšují ( že začátku jsem měl olovo srovnané z paralelního zapojení).
V případě zatížení větším proudem je rozdíl u Lifepo max 0,05V, u olova se rozdíl zvětší až na 0,4V. Podle tohoto dovozuji, že kapacitní balancery na Lifepo fungují (stav baterie je stále stejný od počátku jejich nasazení), ale na olovu kde nic takového není se rozdíl postupně zvětšuje.
1) Dotaz pro "Beethoven" Jak děláš ruční srovnání baterie? ( Poradit mohou i další).
2) Existují i kapacitní balancery na 6V bloky baterie? Co jsem zatím zaznamenal se tyto balancery dělají na li-xx baterie, kde je napětí nižší.
Děkuji za odpovědi a přeji krásný den.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.

.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od beethowen »

Já bych baterie odpojil když budou nějakou dobu na floatu a potom po nějakém odpočinku, alespoň 60min. změřil napětí naprázdno. mělo by ti to říct jak jsou jednotlivé bloky baterie nabité. Případně potom nějakým lab. zdrojem, nebo nabíječkou dobít do 100%. Nevím přesně co máš za baterie, ale mělo by to být cca 7,2V na 6V blok a počkat až proud padne hodně dolů. tak bys je měl mít všechny na 100%.
V kombinaci s LiFe nevím na jaké koncové napětí nabíjíš olovo. Pokud chodíš do 3,4V na 1 článek LiFe, tak je to pro olovo 2,266V a to je pro cyklický provoz málo.
Zkus napsat jaké máš baterie a jak nastaven nabíječ.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Nabíjení mám nastaveno takto:
Bulk 55,6V (výdrž 1 hodina) float 54,4V. Olověné baterie mám typu Emerson EB4 6V200. Na štítku je napsáno: rated capacity 200Ah to 5,4 V 10h. Float voltage 6,81 V +-1% při 20C. Vyrobeny 5/2015, používám je od loňského října (do té doby byly nepoužité na udržovacím dobíjení u Oty).
Lifepo je Winston 200Ah. Jsou staré 11 let, kapacita je tak 60%.
U bulku se držím na 3,475 V na článek, více se již nedoporučuje s ohledem na životnost.
Měnič je nastaven tak, že při 50V přejde na síť. Po odpojení se napětí baterie stabilizuje okolo 50,5 - 51V. V případě výpadku DS bude dále fungovat až do 47V ( UPS rezerva). Pak se vypne natvrdo. V zimě pokud bylo špatné počasí delší dobu jsem baterie dobil ze sítě. Kvůli vyrovnání kapacity a jako prevence sulfatizace. To je snad vše, na co jsem si vzpomněl.
Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od beethowen »

Je možné, že problém je v tom, že pro to olovo a cyklický provoz je těch 55,6V a 1h málo a postupně se trochu rozchází. Asi se to potom nedotáhne ani v tom floatu kde je taky pro to olovu malinko míň. Jakou tam máš teplotu?
Zkus to olovo odpojit a po odstání změřit. Potom bych dobil na 7,2V až do plného nabití každý blok, případně všechny paralelně.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od FRSO »

[quote="Martin P"]Rozdíl napětí jsem změřil ve chvíli, kdy již baterie byly cca 3 hodiny ve Floatu a proud do baterií byl mezi 2-3A.
Baterie měřím každý víkend. Lifepo je na tom pořád stejně, u olova se rozdíly pomaličku zvětšují ( že začátku jsem měl olovo srovnané z paralelního zapojení).
V případě zatížení větším proudem je rozdíl u Lifepo max 0,05V, u olova se rozdíl zvětší až na 0,4V. Podle tohoto dovozuji, že kapacitní balancery na Lifepo fungují (stav baterie je stále stejný od počátku jejich nasazení), ale na olovu kde nic takového není se rozdíl postupně zvětšuje.
1) Dotaz pro "Beethoven" Jak děláš ruční srovnání baterie? ( Poradit mohou i další).
2) Existují i kapacitní balancery na 6V bloky baterie? Co jsem zatím zaznamenal se tyto balancery dělají na li-xx baterie, kde je napětí nižší.
Děkuji za odpovědi a přeji krásný den.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.


Tak si dej na ty bloky 6V taky ty pumpy na 6V, já je používám už 2 roky a není problém aby se rozjižděly.
Dnes jsem montoval bloky Hopecke na systém 12V 400Ah, tj. 4 kusy serioparalelně.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od FRSO »

Martin P píše:Nabíjení mám nastaveno takto:
Bulk 55,6V (výdrž 1 hodina) float 54,4V. Olověné baterie mám typu Emerson EB4 6V200. Na štítku je napsáno: rated capacity 200Ah to 5,4 V 10h. Float voltage 6,81 V +-1% při 20C. Vyrobeny 5/2015, používám je od loňského října (do té doby byly nepoužité na udržovacím dobíjení u Oty).
Lifepo je Winston 200Ah. Jsou staré 11 let, kapacita je tak 60%.
U bulku se držím na 3,475 V na článek, více se již nedoporučuje s ohledem na životnost.
Měnič je nastaven tak, že při 50V přejde na síť. Po odpojení se napětí baterie stabilizuje okolo 50,5 - 51V. V případě výpadku DS bude dále fungovat až do 47V ( UPS rezerva). Pak se vypne natvrdo. V zimě pokud bylo špatné počasí delší dobu jsem baterie dobil ze sítě. Kvůli vyrovnání kapacity a jako prevence sulfatizace. To je snad vše, na co jsem si vzpomněl.
Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Máš to špatně nastavené pro olovo, Bulk dej 57,60V, float dej na 54V, ale je potřeba použít balancery na těch 8ks, jinak se to bude pořád rozjíždět, mě se to při 12V a při nabíjení bez balancerů už při 14,2 rozjelo a na 1 článku bylo už přes 7,4V !, Když to zbalancuješ paralelně všechno, tak se ti to stejně zase rozjede. Při použití pump 6V od Mandy není problém.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.

Olova mám typ VRLA. Těch 57,6V mi přijde hodně i s ohledem na Lifepo. Teplota ve strojovně je 16 - 18C.
Jaký bude mít vliv prodloužení doby výdrže při 55,6V na 2 hodiny?

Systém je nastaven tak, aby se primárně cyklovalo Lifepo a olovo je hlavně jako záloha pro případ výpadku DS. Co jsem si všiml tak po přechodu měniče na DS se napětí baterií srovná na cca 51V, tudíž by olovo mělo být skoro plné.

Sledováním jsem si všiml tohoto. Po přechodu do floatu klesne proud do baterií na cca 6 - 10A a postupně klesá. Nejprve rychleji a ke konci pomalu. Po cca 5 až 8 hodinách ve floatu se dostane na nulu a na ní setrvá až do poklesu výkonu panelů.

Můžete mi sem dát odkaz na 6V balancery na olovo? Díval jsem se na internet, a nejsem si jistý jestli bych objednal to správné ( neumím anglicky). Zde mi jde hlavně o zmenšení rizika kritického rozbalancovani olověné baterie

Děkuji za odpovědi a rady.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Martine,

já bych se nad tím olovem netrápil. Chápu, že jsi měl radost, jak máš to cyklování krásně vymyšlené, ale vypadá to, že se opět potvrdilo známé pravidlo:

In theory, theory and practice are the same. In practice, they are not.

Prostě nápad dobrej, ale moc to nechodí. Budeš se v tom vrtat ještě chviku, odpálíš si nechtíc to lithium a pak tě to bude mrzet doopravdy. Měj tam to olovo jen jako tu záchrannou brzdu pro regulátor a nic víc od něj už nečekej...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak je Pb spojené s LiFE, tak LiFE, keď sa nabije do 3.46 na článok, sa musí hneď začať vybíjať,
nemože tak ostať hodinu či 4 hodiny, lebo FLOAT LiFe vadí, potom sa to Pb može variť dovtedy,
dokedy sa nezrovnajú články resp. tých max. 6 hod, lebo ak to bude 12 hod, tak to je na nevybité
Pb veľa.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od FRSO »

Martin P píše:Dobrý den.

Olova mám typ VRLA. Těch 57,6V mi přijde hodně i s ohledem na Lifepo. Teplota ve strojovně je 16 - 18C.
Jaký bude mít vliv prodloužení doby výdrže při 55,6V na 2 hodiny?

Systém je nastaven tak, aby se primárně cyklovalo Lifepo a olovo je hlavně jako záloha pro případ výpadku DS. Co jsem si všiml tak po přechodu měniče na DS se napětí baterií srovná na cca 51V, tudíž by olovo mělo být skoro plné.

Sledováním jsem si všiml tohoto. Po přechodu do floatu klesne proud do baterií na cca 6 - 10A a postupně klesá. Nejprve rychleji a ke konci pomalu. Po cca 5 až 8 hodinách ve floatu se dostane na nulu a na ní setrvá až do poklesu výkonu panelů.

Můžete mi sem dát odkaz na 6V balancery na olovo? Díval jsem se na internet, a nejsem si jistý jestli bych objednal to správné ( neumím anglicky). Zde mi jde hlavně o zmenšení rizika kritického rozbalancovani olověné baterie

Děkuji za odpovědi a rady.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.

https://m.de.aliexpress.com/item/329667 ... 7640373739
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Cyklování podle všeho funguje tak jak má. Olovo se podle všeho drží nad mezí sulfatizace až do vybití Lifepo.
Při testu výpadku DS měnič normálně pokračoval ve výrobě, po nahození jističe se přepnul na DS a baterii dobil.
Při premerovani článků jsem si všiml, že se olovo postupně rozjíždí a chci to řešit dříve než se to rozjede natolik že bloky s vyšším napětím zajdou na korozi mřížek a ty s nižším napětím na sulfatizaci.
Ono, od olova heroické výkony neočekávám, jde mi hlavně o ošetření dvou následujících stavů:
1) ochrana regulátorů při havarijním odpojení Lifepo
2) rezerva pro případ výpadku DS

Prvně jsem při návrhu FVE uvažoval jen nad Lifepo, ale tam jsem narazil na dvě úskalí:
1) při nouzovém odpojení baterie hrozí riziko poškození regulátorů.
2) nejsou-li baterie Lifepo nabitý na 100% více dní za sebou, ukazatel stavu SOC se rozjíždí a spoléhat se na rezervu ponechanou v SOC může být zdrojem nepříjemného překvapení.
Při procitání příspěvků zde na mypower jsem na tyto dva problémy narazil u více přispěvatelů. Proto jsem se to rozhodl řešit takto a zároveň to beru jako určitou formu výzkumu.

V tuto chvíli olovo srovnám ručně, během léta budu postupně objednávat balancery po jednom (abych neprelezl hodnotu pro bezcelní objednávky) a po namontování budu sledovat jak se olovo chová. Budu mít srovnání roku bez balanceru a poté s nimi. Doufám že porovnání odpoví na některé otázky.

Připomínky a nápady vítám.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rottenkiwi »

Mne sa tak rozišli Trojany, 5 čl. OK, 6. už ani nevaril, lebo napatie sa rozdelilo dosť nevhodne.
Ale kedže už mali svoje za sebou, tak dobré šli jednej rodine a zlé do zberu.

Ono u Pb je nebezpečné, ak je tam málo vody a stúpa koncentrácia H2SO4,
to vyžaduje vyšší FLOAT, ak sa to nechá nizko, tak baterka sulfátuje.

Ďalší problem nedostatku vody je odkrytie platní, a ak tam bude na tej odkrytej
ploche vodík + iskra, tak vtedy baterka vybuchuje.

Pre zabránenie korózii platní sa uplatňuje metóda "intermittent charge" = prerušované nabíjanie,
kde sa napatie udržuje v jednej tretine medzi, Voc a FLOAT, tak napr. Voc = 12.7 V, FLOAT = 13.5 V,
tak musíme tam dať taký nabíjací prúd, aby bola baterka čo najviac času okolo 12.97 V,
o čo sa nám vačšinou / može / postarať /-rá pripojené vybíjané LiFe.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dnes se u nás "vyznamenala" El. trouba. Při zapnutí vyrobila modrý blesk a vyhodila 50A nozovku v hlavním přívodu z DS (hlavní trouba pod plynovým sporákem zůstala na DS) Zavolal jsem ČEZ poruchy, před chvilkou pojistku vyměnili a bez problémů odjeli. Čekal jsem že se alespoň zeptají na solárko a nic.
Pak jsem se díval na troubu. Rok výroby je 1992. Vnitřek dost vyhnilý, zřejmě to je na novou. Dáme opět plynový sporák s el. troubou. Můžete mi někdo dát doporučení na dobrý kombinovaný sporák za rozumnou cenu?
Děkuji za odpovědi.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

No fuj, plynovej sporák? To je rouhání! *fall*

Správnej solárník má sporák elektrickej, s indukční varnou deskou. Nic to nežere a vaří to krásně. Plyn lze omluvit jen v případě, pokud doma vaří Zdeněk Pohlreich nebo Roman Vaněk.

A to mne přivádí k tomu, že jsem zrovna nedávno sledoval na YT rodinku, co si staví off-gridovou farmu. Už tam mají 5kWp solárů a na dotaz jak budou ohřívat teplou vodu a vařit odpověděli, že bojler i sporák jim pojedou na plynové lahve. Achjo...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět