[Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Nalezeno jinde :)

https://www.wholesalesolar.com/cms/cana ... 930017.pdf

Povolené montáže pro panely 330Wp, což jsou typy CS6U-P a CS6U-M, jsou od stany 18.
Krátká strana je povolena jen pro typy CS3K-P, CS3K-MS, CS6K-P, CS6K-M, CS6K-MS, CS6P-P and CS6P-M. To je od strany 19.

Evidentně u těch 1x2m panelů už něco vadí. Možná jde o to, že ten profil je sice pod panelem, ale reálně ho podpírá opravdu jen tam, kde jsou příchytky. Mezi sklem samotným a profilem je totiž 3-4cm místa, podle toho jak je rám vysoký.

Zamyšlení: vzhledem k tomu, že poměrně velké procento z nás má panely jen tak naházené na pultové střeše, nebo přibité hřebíkama na dřevěná prkna....bych řekl, že to ti výrobci zbytečně hrotí :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od kodl69 »

Já bych neřekl, že přehání, jenom si kryje záda, to je klasika, výrobce to navrhne s koeficientem bezpečnosti 2 a ještě 50% přidá, protože ví, že to montážní firma odrbe. a bude to dobrý, i když nebude včecko přesně. Ostatně tohle se vyskytuje prakticky ve všech technologickejch postupech a montážních předpisech...
P.S: moje instalace odpovídá poždavkům tohohle výrobce, i když mám jiný panely, některý parametry i překračuju,,,
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od kodl69 »

To youda: blízkost okapu nevadí, pokud je plastovej... Jiank musí být opět dodržena dostatečná vzdálenost, akorát je menší, protože je to blíž uzemnění, tak tam vyskočí nižší napětí. A aby došlo i na informaci technickou, tak s=l*kc*ki/km kde l je délka svodu k zemi v metrech, kc je koeficient pro danou soustavu svodů, pro 4 svody (v podstatě minimum pro RD) je to zhruba 0.4 a ki je pro RD 0.06, km je 1 pro vzduch, 0.5 pro tašky, cihlu , beton a pod.... Takže pokud je ke středu hřebenu 18m (počítá se celá délka vedení k zemi) tak vychází s=18*0.4*0.06/1= 43cm ve vzduchu, a 86cm v taškách!!! když si uvědomíte, že hřebenový vedení má úchyty okolo hřebenáče, pod hřebenem často hliníkovej perforovanej plech na odvětrání, co zasahuje do půl první tašky, tak nám ta vzdálenost pěkně narůstá...

U okapu je to podobný, akorát u mé sedlové střechy je tam l=10m na nejvzdálenější místo. 24cm ve vzduchu, 48cm ve stav. hmotách. A zase: okapdrží na hácích, ty jsou cca 30cm dlouhý, a směřují směrem k panelům, to je potřeba připočíst. Nakonec ze střechy s plochou 9*7 m zůstane na panely jenom7*5m, pokud se nemá dělat izolovanej hromosvod, kterej stojí cca 10x víc než klasika. Něco se dá zachytit při stavbě, větrací pás hřebene plast, úchyty přímo v hřebenáčích, plastový okapy...
Něco informací zde: https://www.konferadio.cz/files/prezent ... m-2015.pdf str. 15. a i zde jdou chyby, např. obr. na str. 38. kde vede jímací vedení blízko kolem stožáru.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Díky za hrubý výpočet. Ta délka svodu l je délka svodu od vedení na hřebenu k zemi a nebo nejdelší trasa, kterou musí případný blesk urazit v tom nejhorším případě?
Normální svod mám max 4,5 + 4 metry (přízemní barák), pokud je to ta nejdelsi možná cesta, tak je to horší, muselo by se dělat víc svodů, barák je asi 25m dlouhý.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od kodl69 »

ne, je to ta nejkratší cesta "po drátě" ale je potřeba počítat nejhorší možnou variantou, tj střed hřebene, konec okapu, kterej je na hromosvodu připojenej jedním koncem a má 10m se započte celej+ 3m svodu k zemi... pokud máš 2 svody, tak musíš k svodu připočíst polovinu hřebene, tj 12.5m, a je to celkem 21m . Podle platné normy by pro takovejhle barák ani čtyři svody nestačily, tj po 15m obvodu. Samozřejmě není vždy nutný si jižní stranu střechy "znehodnotit" svodem, může být na straně severní, a klidně dva, s menším rozestupem, což nahradí ty na jižní, sníží délku l a tím vzdálenost s.
Co je důležitý si uvědomit, že ta vzdálenost je na úrovni země 0cm - a první 3m je to do 10 centimetrů (v obvyklých případech) tady je výpočet zdarma pro stažení, nic se neinstaluje, jenom spustí - varianta s obvodovým zemničem: http://www.kniska.eu/soubory-obrazky/sw ... 2.1.03.exe
- varianta se samostatnými uzemněními jednotlivých svodů http://www.kniska.eu/soubory-obrazky/sw ... en-e-a.exe - porovnejte si rozdíl vypočtenejch hodnot pro dva svody, a začnete řešit propojení uzemnění v zemi...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

[Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE - regulátor

Příspěvek od camel1cz »

Máte někdo tip na regl cca 30A/48V za slušný peníz, který by si rozuměl s 130W Avensisy?

Mám axpert Kinga s pylontechy a do jeho reglu chci připojit nové polypanely. A pokud dám ty Avensisy na sólo regl jako je makeskyblue tak budu potřebovat uzemnit minus baterie (regl nemá oddělení). Což mám strach vzhledem k tomu axpertovi a tomu, že nejspíš bude zeměno i na střeše kolem těch polypanelu...

Jak se to dá řešit? Není náhodou regl v Kingovi galvanicky oddělený? Co byste poradili?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Poptávám přívodní kabel od baterií k Axpertovi

Příspěvek od camel1cz »

Neměl byste někdo v suplikovych zásobách popř. možnost vyrobit připojovací kabely mezi axperta a pylony?
Vodič CYA 50 nebo lépe 70, délka cca. 3m. Oka na šroub M6.
Jde mi hlavně o nalisovani ok... Případně i koncovek na slaněný vodič pod šroub.

Díky moc, na odměně se určitě domluvíme.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Ahoj Camel1cz,

lisovací kleště 50-300mm2 ti můžu bezplatně zapůjčit, předání v Praze či Kolíně.
Mám i 4x oko 50mm2 M8, který ti můžu dát.
Kabelu CYA 50 mám jenom půlmetrovej cancourek, leda tak na nějakou propojku.

PS: K Pylontechům se ale dodávají jejich kabely 24mm2. Na jedné straně je Amphenol SurLok, na druhé straně je kabelové oko. Ty ti nevyhovují, nebo je chceš prodloužit? Bez toho SurLoku budeš připojovací kabel dělat dost blbě.
cables1_1.jpg
aBatPtKit.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Zdravím velmistra řádu elektronového,
ten kabel mám (někde zasantrocenej), ale bude krátký a hlavně do něj potřebuju zapasovat pojistky.

Jinak jinde jsem dostal čočku, že 50 mm2 je na hraně a pylon dá 24?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Aha, takže chceš ten originál kabel střihnout, napasovat pojistkový držák a pak prodloužit? To by šlo. V tom případě doporučuju ten originál udělat co nejkratší a prodlužku dlouhou, z pořádnýho kabelu.

Ve skutečnosti je to ještě horší - originální kabely co k tomu dávají jsou "AWG 4", tedy 21.15mm2. Právě tenký kabely jsou jedna z věcí, která mi na tom výrobku vadí. Obzvláště když to doporučují používat i pro 8 cihel spojených dohromady. Takže já to vyřešil tak, že pro každé 4 cihly mám samostaný set těch jejich podvyživených kabelů a prodlužku mám 150mm2.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Jak tak nad tím přemýšlím, tak asi chci přesně to co píšeš :D

Nejraději bych nacpal ten pojistkový spodek přímo do racku a ten origo kabel ucvaknul na míru a nalisoval na něj oka M8, co jsou na pojistkách.
Pak budu potřeboval kabel od pojistek k axpertovi - to už by byla ta 70mm2 a oka M6/M6 na koncích...

Už se to trochu rýsuje - pokud bych nesehnal ty lisovací kleště, mohl bych pane docente poprosit o sraz někde v Praze a asistenci při lisování? :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Jasně, se srazíme a za týden mi je vrátíš, ať si s tím můžeš v klidu vyhrát.

Jinak pojistky přímo v racku jsou určitě dobrý nápad. Pojistka by totiž měla být co nejbíže u zdroje. V PV aplikacích je to trošku komplikace, neboť jednou je zdroj AKU, podruhé je zdroj měnič či regl.

Možná by šly pojistky namontoval do racku přímo na 1U nebo 2U blanking panely:
$_86.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Koupil sem si i DIN lištu, polici a 4U záslepku... Tak to nějak vybastlim. Původně sem chtěl do racku i axperta, ale nějak sem znejistěl kvůli chlazení...

Každopádně díky moc!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

Jinak pokud jde o pojistky mezi měničem a baterkou tak z logiky věci by měl být jištěn jak u baterie tak u měniče což znamená že buď dvě sady pojistek nebo jednu pojistku na plus třeba u měniče a minusovou u baterie tím by mělo být ochraneno vedení jak že strany baterie tak měniče.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

diablo007 píše:Jinak pokud jde o pojistky mezi měničem a baterkou tak z logiky věci by měl být jištěn jak u baterie tak u měniče což znamená že buď dvě sady pojistek nebo jednu pojistku na plus třeba u měniče a minusovou u baterie tím by mělo být ochraneno vedení jak že strany baterie tak měniče.
Tohle mi moc smysl nedává... pochopil bych vypínač u obou stran (dělat nebudu), pochopil bych i jištění obou pólů (plánuju to tak), ale pojistky na obou koncích vedení abych ho chránil celé? To zní zvláštně - můžeš to rozvést? Nechápu důvod...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Důvod je prostý, jak jsem psal dříve: "Pojistka by totiž měla být co nejbíže u zdroje. V PV aplikacích je to trošku komplikace, neboť jednou je zdroj AKU, podruhé je zdroj měnič či regl."

Ideální je, dát pojistku co nejblíže baterce. Když se pak člověk vrtá někde dál v kabelech a zkratne je, tak pojistka ochrání baterky.

Jelikož měnič většinou umí baterky i nabíjet, pak může nastat i situace, kdy měnič zrovna nabíjí, ty se hrabeš v DC kabelech a zkratneš je. V takovém případě ti pojistka u baterky moc nepomůže a chtělo by to mít nějakou pojistku hned u měniče.

V praxi to bývá tak, že součástí měničů bývá rovnou velká tavná pojistka, např na 300A. Pokud bys tedy při zapnutém měniči zkratnul DC kabely, měla by to zachytit ta interní pojistka. Takže já osobně doporučuju ty externí pojistky namontovat co nejblíž baterce a na zbytek se vykašlat. A druhá věc - nehrabej se v tom, když je to zapnutý :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Důvod je prostý, jak jsem psal dříve: "Pojistka by totiž měla být co nejbíže u zdroje. V PV aplikacích je to trošku komplikace, neboť jednou je zdroj AKU, podruhé je zdroj měnič či regl."

Ideální je, dát pojistku co nejblíže baterce. Když se pak člověk vrtá někde dál v kabelech a zkratne je, tak pojistka ochrání baterky.

Jelikož měnič většinou umí baterky i nabíjet, pak může nastat i situace, kdy měnič zrovna nabíjí, ty se hrabeš v DC kabelech a zkratneš je. V takovém případě ti pojistka u baterky moc nepomůže a chtělo by to mít nějakou pojistku hned u měniče.

V praxi to bývá tak, že součástí měničů bývá rovnou velká tavná pojistka, např na 300A. Pokud bys tedy při zapnutém měniči zkratnul DC kabely, měla by to zachytit ta interní pojistka. Takže já osobně doporučuju ty externí pojistky namontovat co nejblíž baterce a na zbytek se vykašlat. A druhá věc - nehrabej se v tom, když je to zapnutý :D
Profesor Docent mne předběhl pokud máš dva zdroje mělo by se vedení jistit z obou konců a ač jsou pojistky primárně určeny na jištění kabeláže a ne zařízení v tomto případě tím jistis hlavně zařízení protože 50mm kabel zkrat ustojí baterky či měnič hůře. A posílat měnič v záruce na výměnu tavné pojistky je asi velká komplikace budeš se měsíc dívat jak ti to svítí ale do baterek nepotece
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Jo takhle... to mi nějak nedocvaklo. Ale ono obdorně šusnout přesně v tom nejblbějším místě se dá všechno... Myslím, že když bude měnič takhle blízko u baterie, tak je další pojistka posunutá o pár decimetrů jen málo přínosná.

Začnu to pomalu montovat dohromady a ono se to bude lépe vymýšlet.

Nejvíc by se mi líbil v racku i axpert... uvidím, jestli se to nějak poskládá a bude schůdné chlazení. Mám v rozvodně docela prašno, tak bych rád přetlakové chlazení racku s velkoplošným nasávacím filtrem. Ale to je už jiná historka.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Profesor docent otevírá přístroje v záruce zásadně pokrývačským kladívkem. Poté dá místo interní tavné pojistky hřebíček a zase to všechno olepí izolačkou.

Tento postup praktikuji již od narození a zatím si žádné zařízení nestěžovalo. Je pravda, že občas mi nestačí kapacita popelnice, ale to je tak jediná vada na kráse.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Profesor docent otevírá přístroje v záruce zásadně pokrývačským kladívkem. Poté dá místo interní tavné pojistky hřebíček a zase to všechno olepí izolačkou.

Tento postup praktikuji již od narození a zatím si žádné zařízení nestěžovalo. Je pravda, že občas mi nestačí kapacita popelnice, ale to je tak jediná vada na kráse.
Budu se muset radši podívat na ten bateriový odpojovač co od tebe mám jestli nemá taky vyměněnou tavnou pojistku :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek