vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od matobabetak »

zdravim, potreboval som poradit.
riesim zalohu domu vzhladom k tomu ze mam chladnicku a velky mrazak a kedze su take horucavy ako su ak vypadne siet na par hodin este ok, ale den dva a uz by to nemuselo dobre dopadnut. plus k tomu rodicia maju kotol na plyn a ten bez eketriny tiez nejde a obcas nieco na zahrade ako je bruska, vrtacka, miesacka ....takze taka klasika.
otazka je ci ist do vojenskej ktore uz maju peknych par rokov, ceny si drzia a nahradne diely cim dalej menej. potom je tu cina ale na benzin je dost draha prevadzka. udrelo mi do oci HERON na lpg 2,4 kw co by mi aj stacilo ale ta cena je cca 600 e ...mate s nimi niekdo skusenost ? alebo nieco lacnejsie a prerobit na lpg ci zemny plyn. youtube je plny videi ale tu nikdo v predajniach nepocul ze prestavbova sada.
pozeral som aj hondu ale dat cez 1000e je asi bytocne ked to pojde 5-10x do roka...
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba si pozrieť aspoň 100 videí, lebo ak má centrála 2400 W, to neznamená že rozbehne 2400 W motor.

Ja mám skúsenosť, že 1200 W centrála nerozbehne 600 W flexu bez obmedzovača nábehového prúdu.

Podobne je to s meničmi, napr. 80 W mrazák rozbehne až 2000 W menič.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od matobabetak »

mrazak 125w, chladnicka 230w, kotol 60w+ nejaka odporova zataz ako svetlo, pc
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od rottenkiwi »

PC, ak nezapne na 1-krát, tak ak sa kondy nabijú, tak sa zapne. Odporová nie je problém.
Problém sú neinvertorové chladničky a mrazničky. Treba zmerať ich nábehový prúd.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od rva »

Začínal jsem též s centrálou 4kW a skončil s elektrárnou. U centrály je nepříjemné, že pokud dojde k výpadku, musí někdo zapnout centrálu a natahat prodlužky. Dále pokud nebude pravidelně zkoušena, tak se po roce stání klidně stane, že se nenastartuje třeba kvůli lihu (s vodou) v benzínu.
Pokud bych se dnes rozhodl pro zálohování centrálou, připlatil bych si za zemní plyn/LPG a nějakou automatiku startu + přepínání sítí - aby přepnutí nezáviselo na mé přítomnosti.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od matobabetak »

objavujem vela zlych recenzii na HERON centraly....mam kubotu b1220 11hp, dvojvalec diesel...vidim to na centralu na kardan, aj tak pouzivam traktor kazdy vikend, aj ked cena bude cez 1000€ urcite
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od kvako1 »

hoši exisuje nějaká vodou chlazena centrala, maleho výkonu ? třeba 3-5kw ?
ja nic nenašel..
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od volente »

Tak malý výkon s vodním chlazením by přinášel jen nevýhody. Vyšší váha, větší složitost. Z tohoto důvodu je asi nikdo nevyrábí.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od youda »

Souhlasím s kolegou Volentem - divil bych se, kdyby to někdo dobrovolně vyráběl.
Kvako1, na co to potřebuješ? Ty tím chceš něco zároveň vytápět?

Pokud ano, tak centrála co mám doma já má během dvou minut tlumič rozžhavený do ruda. Asi by tedy nebyl problém naroubovat na to nějaký samo-domo výměník...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od kvako1 »

potřebuju domu občas centralu, tak mě to jenom tak napadlo , jestli není i nějaká vodou chlazená.
pravě jsem myslel že bych to pustil do vody když to běží...
v práci používame hondy.

co to máš za centralu ?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od youda »

Už jsem ji nestartoval aspoň dva měsíce, musím ji zase prozkoušet. Kdo je připraven, není překvapen :mrgreen:

DDE DPG7201ei
https://www.avito.ru/sankt-peterburg/re ... 1124104958
img_DPG7201Ei_1_1_1439405450.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od kvako1 »

dik juknu na to
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Ukonvej
Příspěvky: 39
Registrován: stř bře 26, 2014 10:34 am
Reputace: 50

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od Ukonvej »

Jestli mohu tak k centrále na LPG bych mohl přihodit pár mých postřehů, které stojí za to zvážit.

1. Je velký rozdíl mezi LPG na vaření například 10Kg flaška a LPG pro auta, které je vyčištěné a hlavně bez síry... Síra v LPG vám velmi rychle motor zničí zevnitř - zkoroduje.
2. Bezpečnost je prakticky na nulové úrovni právě kvůli absenci tlakové nádoby s ventily a ochranami proti úniku, jako mají automobily.
3. Nic se s tím lpg neušetří a naopak spotřeba je vysoká (absence vstřikování plynu, používá se klasický směšovač) a výkon klesne o cca 10%.

Klasická centrála se jako záložní zdroj moc nehodí pokud se použije jen občas. Stárne olej, stárne palivo atp. Pokud neběhá pravidelně alespoň v rámci údržby, tak po roce stání ji nejspíš nenatočíte...

Pokud potřebujete výkon mohu doporučit pouze centrály na naftu. S benzínem přijdou brzo problémy, protože se nedá koupit palivo bez biosložky, což zatím zvládnou pouze některé stroje a je třeba to pohlídat když se kupuje. Ethanol totiž leptá pryžové membrány. Pokud hledáte spolehlivost, tak žádnou snad kromě motorů Kubota a Honda. Kipor je kompromis pro toho, kdo si s tím umí poradit sám. Nejdražší na provozu centrály je totiž práce servisního střediska, pak palivo, pak olej, poté náhradní díly...

Ještě dodatek: Preferuji chlazení vzduchem, zvláště při malých výkonech. Chladící kapalina při nízkém objemu válců nic neohřeje navíc musí kvůli složení chladící kapaliny být v bojleru stejně výměník voda voda. Nelze honit napřímo. Lepší je zaměřit se na teplotu výfukových plynů a tepelný výměník. To už je dost o něčem jiném. Tam jsou největší tepelné ztráty.

Provozuji Kipor KDE 6700 (5kW) a Hondu EX7 (0,7kW) - obojí 8 let.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od jahodovák »

V začátcích jsem provozoval škodu 100 na lpg a jelikož u nás nebyla čerpačka,přepouštěl jsem plyn z 10 kilovek a najezdil jsem na to mnoho kiláků,nepozoroval jsem nějaký rozdíl mezi bombou nebo z čerpačky,pravda,výkon motoru klesl ale nijak podstatně ale zase se nepodařilo při podřazení slyšet klepání ,spotřeba vůči benzínu šla asi o litr nahoru ale výsledná cena na polovinu.U 10 kilovek není třeba žádný přetlakový ventil,protože bomby nejsou plněny do plna ale asi tak na tři čtvrtiny,takže pokud ji neohříváte přímým plamenem nebezpečí nehrozí,pokud je vše provedeno podle norem a ne stylem co dům dal.Ted už mám 3 auto na lpg a to felicii a u ní ještě šlo použít směšovač a ne vstřik,bylo by to asi dvojnásobná cena a i přez to jezdím za polovinu.Pokud navštívíte servis kde se dělá přestavba aut je ale možno koupit nádrž i s výstrojí za menší cenu než do auta,jak by se to chovalo v centrále nemám zdání,neb nic takového zatím nemám.Časem ale uvažuji o vzužití motoru z auta a napasovat na to starý generátor z vojenské centrály...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od unicast »

Biosložka (ethanol) v benzínu pohlcuje vodu. Dokud je nádrž plná a nad ní není skoro žádný vzduch, není problém. Poloprázdná nebo skoro prázdná nádrž problém představuje, starý benzín hoří až za výfuckem. Naopak biosložka v naftě (metylerster řepkového oleje) je mnohem větší svinstvo, kazí se a nafta je pak úplně k ničemu. Dá se sice koupit bez biosložky, ale ne vždy, ne všude a ne za dobrou cenu.

Proto LPG jednoznačně ano. Nestárne a nekazí se, žádné biosložky v něm nejsou a nikdy nebudou. Ale nádrž musí být taková, jako se dává do auta (s plovákem a multiventilem) a samozřejmě vstřikování. Nejlepší by bylo vstřikování tekuté frakce, jako to dělá Vialle, ale to už by fakt zaplatil asi jenom cvok. No a potřeba vyhřívaného reduktoru implikuje potřebu vodou chlazeného motoru v centrále... Bacha na to, aby v hlavě byla tvrzená ventilová sedla, jinak LPG časem podpálí ventily. Je možné použít i mazání sedel od FlashLube. Prostě je potřeba to celé brát jako zmenšené auto na LPG a tak k tomu taky přistupovat. Ty technologie jsou právě z nasazení do aut dotažené k vysoké efektivitě a provozní spolehlivosti, v autě mám osmiválcovou verzi systému STAG, najeto na plyn přes 80000 km, teprve teď nedávno jsem musel měnit filtr, jinak o tom prakticky nevím, tedy kromě toho, že po 2000 km dolévám flashlube.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od JiříK »

unicast píše:Biosložka (ethanol) v benzínu pohlcuje vodu. Dokud je nádrž plná a nad ní není skoro žádný vzduch, není problém. Poloprázdná nebo skoro prázdná nádrž problém představuje, starý benzín hoří až za výfuckem. Naopak biosložka v naftě (metylerster řepkového oleje) je mnohem větší svinstvo, kazí se a nafta je pak úplně k ničemu. Dá se sice koupit bez biosložky, ale ne vždy, ne všude a ne za dobrou cenu.
Benzín bez biosložky je prémiový benzín s OČ 98-100. Ten používám výhradně pro své letité vozy. Protože kdybych nechal rok v nádrži tu sračku, co se nazývá BA95, patrně bych na jaře nádrž vůbec nenašel...
A nafta bez biosložky jde koupit vždy , všude a za dobrou cenu u Eurooilu. Za citelně vyšší cenu pak Verva u Benziny, V-Power u Šélky, MaxxMotion u OMV. Tyto nafty jsou bez sraček.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
acmik
Příspěvky: 22
Registrován: ned pro 13, 2015 5:15 pm
Reputace: 0

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od acmik »

JiříK píše:
Benzín bez biosložky je prémiový benzín s OČ 98-100.
Tak to není, i prémiová paliva mají biosložku. Otázka je jen jakou generaci a kolik. Aktuální data k tomu moc nejsou, historicky byla dobrá volba Verva100 bez ethanolu s ETBE. Už se to tady imho řešilo.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od JiříK »

Tak to není, i prémiová paliva mají biosložku. Otázka je jen jakou generaci a kolik. Aktuální data k tomu moc nejsou, historicky byla dobrá volba Verva100 bez ethanolu s ETBE. Už se to tady imho řešilo.[/quote]

Je to, jak říkáš. Ale vodu to už netahá, to by mi nádrže u aut už dávno prorezivěly.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od jahodovák »

Nádrže už jsou většinou z plastu ale ta voda se tam dostává kondenzací ze vzduchu a poté se naváže na biosložku...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vyber centraly, idealne LPG z vyroby

Příspěvek od kodl69 »

A nejlíp se zase odstraní biosložkou, tj čistý ethanol nebo metanol, nic jinýho přípravky proti vodě neobsahují. Já spotřebuju tak jednu nádrž benzínu za rok, tak vždycky z podzimu přdám do posledních 10l 0.5l 98% lihu na pálení a je vyřeseno, při dalším natankování se to smíchá s dalšímí 40l a tím se dostanu někam jako s E85... Další řešení je, snažit se mít tu nádrž pořád plnou.
Na kovový nádrže existuje přípravek, kterým se vylije vnitřek a je klid.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek