Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
FRSO píše:S přisosáním při rozběhu není snad problém na pár vteřin i s měničem 5kVA.
Proč se omezovat 5kVA chcípákem v systému 14kWp ::pv:: s XXkWh *batt* ???

Ozvalo se tu pár lidí znalých počtů návratnosti jichž bych se rád zeptal , za jak dlouho se vyplatí drahý střídač s vyšší účinností od levného měniče s trochu horší účinností ? Předem děkuji za relevantní odpovědi :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

A pokud by ses rozhod k tomu c) ,tak se připojím ke koupi,ať dáme cenu ještě lépe,možná se připojí ještě někdo?Zkus zvážit Oťas.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od luge »

marko250 píše:A pokud by ses rozhod k tomu c) ,tak se připojím ke koupi,ať dáme cenu ještě lépe,možná se připojí ještě někdo?Zkus zvážit Oťas.
Pripajam sa.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od redcrown »

Taky o něm uvažuji, pokud by byla zajímavá množstevní sleva.....
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od střídač_N »

abrams píše:...... za jak dlouho se vyplatí drahý střídač s vyšší účinností od levného měniče s trochu horší účinností ? ......
V obecné rovině vždy a za každých okolností vítězí účinnější systém. Zatím to po mnoho milionů let dokládá vývoj Země.

Pokud bychom porovnávali celkovou sestavu panely, baterky střídač, využití, cena elektřiny, atd., pak bude záležet na mnoha proměnných jež asi nejsme schopni matematicky postihnout, čímž můžeme dostat mnoho výsledků, ale na prvotním záměru se nic nemění. Účinnější vítězí.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

redcrown píše:Taky o něm uvažuji, pokud by byla zajímavá množstevní sleva.....
S výrobcem si píšu, mám nabídku na 6kW i a 8kW. Doprava zajištěna, píše že zatím nemají masovou produkci.
Úmyslně nepíšu typ ani původního výrobce aby to někde někoho neiritovalo.
pokud by se někdo chtěl přidat tak to můžeme vzít společně. Napište nejlépe PM.

Já se taky kloním k variantě c)
Sice jen tak nějak intuitivně, nemám ten měnič osahaný, nevím jak se přesně nastavuje.

Rád si poslechnu i protiargumenty pro HF Axperta, ale podle mě v pořádném měniči musí být kulaté a těžké trafo.

Victron je určitě dobrá volba, mám tu značku rád, ale v té výkonové řadě bohužel stojí zhruba dvojnásobek mého předpokládaného rozpočtu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od youda »

Ahoj Oto,

prosím tě, máš už v hlavě nějaké konceptuální schéma zapojení a plánovaný režim provozu?
Budeš to mít jako ostrov, nebo s přicucáváním?
Jak budeš řešit případné přetoky?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

Přetok není když se necucá,uniklo mě něco kolem XTH 8000? A i s tím cucáním tady někdo tvrdí s XTM 4500,že se mu na hodinách nic nemění v kolonce od něj.Já bych teda necucal,buď jedu za své nebo DS.Proti levnému Axpertovi,či tomu co mám doma teď PJ 10 000W nemám vůbec nic a naopak bych to jako levnou spolehlivou variantu doporučil znova,ale když jsou peníze a tahle kopie funguje jak má,proč neupgradovat.Navíc jsem jej vždy chtěl,jen ta řacha 120tKč je nepřekonatelná v originále.
Takže se chlapi spojme ,ať se pošle poptávka a zjístíme na kolik se dostanem a je potřeba počítat s obstrukcí státu(clo/dph).Oto píši Ti,jelikoš zase máš jiné číslo a ten co by to myslel taky vážně,tak pište taky Otovi.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vlkazajac »

Ja teda neviem, či je to dobrá voľba, strácať čas a možno aj love s nejakým čínskym klonom. Victron je stredná trieda, ale nechá ma 5 rokov spať s vedomím, že na to je záruka.

"...Já bych teda necucal,buď jedu za své nebo DS...." - tesať do kameňa, písmom aspoň ako je na vŕšku ten "Hollywood".

S účinnosťou je to ošidné. Máme dva rozhodujúce stavy:
1/ Prebytok energie - účinnosť hrá pramalú rolu.
2/ Nedostatok energie - o 5 % nižšiu účinnosť vykompenzuje 5% Wp na streche naviac. Lacnejšie a istejšie. Kto vôbec tuší, aký priebeh má závislosť účinnosti na zaťažení toho klonu ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

youda píše:Ahoj Oto,

prosím tě, máš už v hlavě nějaké konceptuální schéma zapojení a plánovaný režim provozu?
Budeš to mít jako ostrov, nebo s přicucáváním?
Jak budeš řešit případné přetoky?
Koncepce je nejasná. nejsem moc plánovací typ, daleko líp mi jde krizový management.

Ale projekt je zhruba takový:
Přicucávat raději ne. Stejně to pro můj případ nepomůže. Přicucávání je dobré pro dlouhodobé odběry ale mě jde o přetížení prvních 150milesekund.

Přetoky neplánuji.

Zařízení by mělo být co nejjednodušší, takže jen jeden měnič je moje volba.

Solární pole bude 2S a 3S stringů. 2S stringy budou na domě abych mohl pro hasiče deklarovat že FVE běhá na bezpečném napětí. 2S stringy - bude jich 4kWp budou na hloupých PWM regulátorech.
Jihovýchod-na domě - 4kWp
Jih -přístřešek - 5kWp
Západ - stodola - 5kWp.

Baterky budou okolo 20kW, časem přibudou snad nějaké elektromobilní.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Spočítal jsem výrobu v r.2019.
2019.png
2019.png (11.56 KiB) Zobrazeno 1008 x
Významně se projevuje hezký duben a hnusný květen.
Z technického pohledu je patrný nárůst výroby v srpnu kdy přidáno 1,4kWp
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od FRSO »

To je cca 7000kwh za rok ?, Zřejmě dobrý oddíl. :yes:
To všechno spotřebuješ ?, Já mám spotřebu z DS cca 2800kwh.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Nastal čas udělat drobný upgrade zdrojů.
Minulý týden se opět stalo že "v naší obci mezi kopci" nastalo na den bezproudí. Jak to tak bývá nastalo zrovna v okamžiku kdy se zatáhla obloha nízkou oblačností a v akumulátoru zbývalo 20% SOC. Děti se mě po půl dni ptaly jestli už začal konec civilizace. Ujistil jsem je že ne a že ČEZ funguje jako obvykle.

Nezávisle na výpadku z ČEZu, mimořádná doba způsobila že je v chalupě víc lidí než obvykle bo i pravověrní pražáci se nechtějí tísnit zavření v paneláku a užívají relativní volnosti venkova. Díky tomu narostla spotřeba elektřiny nad obvyklou míru což bylo nutno řešit a navýšit kapacitu na překlenutí několika solárně slabších dní.

Abych doplnil úložiště, oprášil jsem koncept Modulárního zdroje Martina P a doplnil 200A přípojnicové konektory Anderson na hlavní akumulátor, provrtal metrovou žulovou zeď a v kotelně vytvořil druhou akumulátorovnu.

Ke stávajícímu LiFePO4 15kWh akumulátoru jsem připojil další LiFePO4 s kapacitou 7kWh. Dále jsem vyhrabal Pb flood aku z druhé ruky, dal jim narychlo peroxidovou kůru pro obnovení kapacity a připojil ke dvěma již popsaným LiFePO4.
Pb má tu zajímavou vlastnost že se začíná vybíjet až při napětí 25V, v okamžiku kdy zbývá LiFePO posledních 20% kapacity. Takže se to olovo používá pouze jako nárazovka pro případ kdy je LiFepo4 na konci s dechem a Pb se proto cykluje minimálně.

Velká krabice je stávající akumulátor nad ním jsou 2 přípojky k doplňujícím akumulátorům plus malá 50A konektorová přípojka pro všechny případy, třeba na baterkový analyzátor když mám potřebu měřit kapacitu.

Kabelu jsou různě propletené, nevyvázané, vypadají jak "hadí svatba" ale funguje to a prozatím to tak musí vydržet.
Přílohy
DC rozvod.JPG
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Reputace: 15
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od Prackov »

Zdravím...
Čtu to zde na fóru asi poprvé že se dělá proxidová kůra i na PB. bateriích.

Před měsícem jsem takto obnovoval svoje Nicd KPM 360.
No lepší to je ale že by to byl zázrak...

Dal by se sem někam hodit popis jak postupovat při obnovení kapacity olověné baterie???
Díky.

Ps. Ty Lifepo4 100ah z člunu se musí častěji balancovat...
Některý článek dostal 3-6ah. posilu a slouží ke spokojenosti...
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Velmi zhruba má peroxidová kúra probíhat takto.
Zjistíš který článek je v aku špatný a ten vyleješ do připravené nádoby. Obvykle obsahuje elektrolyt kal, ten se nechá sedimentovat nebo se přefiltruje. to je proto aby se omezil kal který by se jinak usadil na dně nádoby a mohl by desky zkratovat. Doba vylití by měla být do jedné hodiny.
Do vylitého elektrolytu se přidá 30% peroxid, kolik Ah má baterka, tolik ml peroxidu..
Elektrolyt se naleje do článku a vaří, vaří , vaří za pomoci desulfátoru.
Matějův desulfátor není na velké akumulátory vhodný, má nevhodně zvolený opakovací kmitočet při kterém má článek velkou impedanci a desky proto nepojmou energii pulsů.

Jozef 51 je guru na defulfátory a repase olověných baterií. dokázal mi zachránit mnoho totálně zasulfátovaných článků.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek