[Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Máš pravdu Josse.
Ano, ty nejnovější typy MK a MG více interních reglů nemají, ale stále se dají koupit Axperty Duo a Trio se dvěma nebo třemi vstupy. Pro ostrovní instalaci je pak výsledná cena úplně snová.

Duo mají třeba v tomto eshopu: https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... sd-10004-9
Mimochodem, ceny nejsou úplně nejlepší, ale eshop je to moc pěkný. Vsadím se, že prodejce občas zabrousí i sem na fórum :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od NOPARasito »

josse píše:Axperty můžou mít ten vnitřní MPPT 2x... Nevím jestli i King, starší určitě.
Ja mam osobne 2ks v paralelu PIP4048MST(3xMPPT a dohromady jde napojit 3x3kWp coz je 9kWp) coz to mit v jedne krabici je nadstandart.
Je to jen pro ty co to vyuziji, jelikoz mit vstup 9kWp a na vystupu trvalejch 4kW je vstup trochu predimenzovanej :yes:
Ale pokud jde o to ze rano vyuzijes vykon a na strese 10kWp tak dobijes baterie i v pripade odberu.
Ale je na kazdem co si poridi, pro me to byla na planovanou postupnou rozsiritelnost jasna volba. MPPT vstupy jsou v nich rozblokovane takze v pripade problemu menis treba jen ten 1 vadnej.
Ted jiz delaji PIP5048MS*
Screenshot_2019-05-08-09-57-30-246_com.android.chrome.png
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Tak ještě aby udělali 5048MKT nebo MKD. S dvojí konverzí... Psal jsem do MPP, tak dám vědět, co mi odpoví...

Klasický pricuc bych i oželel, ale to přepnutí na DS s pricucnutim, když dávají panely je fakt na zimu super. Asi by se to dalo odridit i automatizací (vybíjet v zimě přes den třeba jen na 90%). Ale ten King by byl efektivnější a jednodušší.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od xmasin »

MPPSolar MK je rebrandovaný Axpert King, ale je pravda, že kdyby měl dva MPPT regulátory, tak by to bylo super.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Ale protože Axpert King dva regulátory nemá, tak to holt člověk vyřeší jinak - buď si koupí ještě druhej do parallelního zapojení, nebo si přikoupí samostatný regl a zapojí jej přímo do baterky ;)

A kdyby náhodou Axpert odešel, tak máš aspoň nabitou baterku a můžes si na ni třeba dát světýlko :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

:celebrate2:
Baba mi už odpověděla... Aspoň máme jistotu, že King od MPP podporuje pylony. Zeptal jsem se znova na ty 2/3x MPPT verze, ale pochybuju. V prvním mailu to přešla ;)

Jinak druhý paralelní king to případně řeší. Otázka je, jestli by oba v režimu DS uměli dodávat přebytky z panelu do spotřeby současně.

Regl je snadné a levné řešení než se to vysteni
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Jasne ze umely. Podminkou je jedna spolecna baterka, datove propojeni obou Kingu a current sharing kabely. Pak to pofici jako po masle - 10kVA vcetne pricucavani.

Co naopak nepujde je datova komunikace dvou kingu s jednou baterkou. Ale to je fuk, na funkci to skoro nema vliv. Staci nastavit spravne hodnoty napeti a je hotovo.

Kdyz ma dnes holka naladu na odpovidani, tak si to muzes u ni jeste proverit. PS: Peggy nebo jina?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Hehe, je to Peggy :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

Mne tak napadlo že když by se před Kinga dalo rele co by ho odpojoval od ds podle napětí baterií takže by se dalo využívat v režimu SUB to že by při plných baterkách odpojen od ds dával do baráku že solaru a baterek a v momentě kdy by baterky klesly pod nastavenou hodnotu tak by se příplo ds což by znamenalo že začne místo ždímání baterek zdimat ds a baterky si dokrmi. Jen by by to chtělo mít ošetřeno aby tu baterku nechal nabít třeba aspoň na 90% a pak teprve bylo opět odpojeno od ds
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Ono to tak v podstatě funguje i bez toho stykače. Tedy zátěže jedou primárně ze soláru a pak až se docucne z DS. Akorát ten limit SoC je 100%.

Jediný rozdíl by byl v tom, že stím stykačem by se na pokrytí několika minut, kdy nestačí výkon panelů, využívala baterka a z DS by se přes den nebralo skoro nic. Aktuálně se špičky dotahují z DS a baterka se drží nabitá.

Jediné na co bych takové zapojení asi použil já, by bylo to zajištění, aby se baterky v noci nedržely nabité, Normálně by se na ně v noci jelo, s tím že DS by se opět připla, až teprve by se baterky ráno dobily. Ale to lze zařídit i bez stykače...

Každopádně tenhle Axpert je fakt bastlířův sen ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

A jak bys to jinak udělal bez stykače
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Odesláním příkazu přes RS232 přímo do měniče, aby začal vybíjet baterku.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

Ten příkaz musí něco odeslat a na základě něčeho zkus to víc rozepsat. To relé je celkem jednoduché řízení
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Ale to je přece fakt úplně jednoduché:
Kdybych to dělal já, na svém stávajícím systému, tak prostě mám PLC, kterým vyčítám SoC baterky, napětí a výkon panelů, zátěž měničů i odběr měničů z DS. To vše přes RS232 přes ten QPIGS protokol, který má Axpert celkem dobře popsaný.

Pak už je to jen vybrat si nějaké podmínky, za kterých bude PLC do měniče posílat příkazy ke změně konfigurace tak, jako bys tu změnu udělal ty sám, přes WatchPower nebo displej. V podstatě by ti stačily jen dva příkazy, jedním bys měnič přehodil do SUB, druhým do SBU.

Standardně bys měnič držel v SBU, takže by vybíjel i baterku. Jakmile by SoC kleslo pod tebou zvolenou mez, přehodily bys měnič do SUB, aby si mohl docucnout. To samé bys ale mohl udělat i tehdy, pokud by se třeba výrazně zvýšil odběr proudu z baterie. A podobná logika zase na přepnutí zpátky. Jelikož máš přes RS232 k dispozici i všechny další údaje, dá se opravdu vymyslet poměrně sofistikovaná logika. Ta může operovat i s reálným časem, nabíjecím proudem baterie atd.

Příklad:
Třeba jak tu hodně lidí má uděláno vytěžování bojleru pomocí analogového obvodu, který sleduje napětí baterie, tak já si to samé udělal v softwaru. Nemám to tak rychlé a přesné jako analogový obvod, ale zase se to dalo naladit na různé situace. Takže já posílám přebytky do bojleru nejen po nabití baterie do plna, ale už když vidím, že do baterky leze zbytečně velký proud. Nemá totiž smysl trápit baterku ráno stovkami ampér, a pak teprve nahřívat bojler. Takže to obojí zvládnu naráz a baterku netrápím. Naopak, pokud je škaredě, nízké SoC a malý nabíjecí proud, tak ten jednoduchý algoritmus vytězování prostě počká, až je baterka plná.

Do toho samého algoritmu jsem přidal také hlídání AC výkonu, který jde z měničů. Pokud je výstupní AC výkon větší než X watů, tak vytěžování postupně snižuju. Jelikož to asi znamená, že jsem zapnul svářečku, elektrickou troubu nebo jiný pažravý spotřebič. V takovou chvíli je tedy celý výkon měničů dostupný pro spotřebiče.

Na druhou stranu - já jsem MAGOR. Takže v reálu je opravdu spolehlivější dát tam stykač a před něj napěťový komparátor s hysterezí. Proč jsem to tak neudělal já? Jsem levej na ruce a kdykoliv spojím dohromady více než tři součástky, tak mi to shoří. Algoritmizace je pro mne pochopitelnější, než analog. Ten je jen pro experty.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

diablo007 píše:Ten příkaz musí něco odeslat a na základě něčeho zkus to víc rozepsat. To relé je celkem jednoduché řízení
Tak já jsem to popsal snad pochopitelně a teď ty: To relé musí něco udělat, někdo mu to musí říct a ten povel musí vyslat na základě něčeho. Zkus to víc rozepsat, co bys použil a jak... :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od josse »

S těmi změnami konfigurace opatrně, ukládá se to do EEPROM a opotřebovává se. Proto vznikly úpravy s příkazy dynamic load a dynamic charging current. Jediné tyto příkazy v modifikovaném FW se neukládají, ten proud navíc vyprší a zruší se sám.

Vím že 1000000 přepisů teď vypadá dobře na papíře a netřeba se tím zabývat, skutečnost může opotřebovat mnohem rychleji. A kdoví jak jsou na tom dnešní eeprom.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:
diablo007 píše:Ten příkaz musí něco odeslat a na základě něčeho zkus to víc rozepsat. To relé je celkem jednoduché řízení
Tak já jsem to popsal snad pochopitelně a teď ty: To relé musí něco udělat, někdo mu to musí říct a ten povel musí vyslat na základě něčeho. Zkus to víc rozepsat, co bys použil a jak... :lol:
A teď se vradme mezi normální lidi co nemají plc které bude něco řešit na základě soc a komunikace po 232. :D :lol:
Odpojení stykače napěťovým relé je asi celkem jednoduchý krok jen do toho zakomponovat aby to neudělal ráno hned po té co mu vyleze napětí o 1 mlV ale aby nechal baterie aspoň do půlky nabít u Lion a PB se dá nabití poznat podle napětí u Life to tak úplně neplatí že? Ja to tu spíš otevírám proto že mne napadlo jak to z části rozchodit ale jak praktický zapojit druhou část mne napada sice druhé napetove relé jen to zapojení aby relé spodního napětí odpojilo stykac až po té co bylo dosaženo až horního napeti šlo by to na využít bistabilní ho relé ? Pokud nebude dosaženo požadovaného soc tak bude znemožněno odpojení ds
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Tak samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, ale v tohle případě mi přijde softverove řešení řádově jednodušší, levnější a ve finále i správnější (viz to zjišťování soc u life)

Až budu mít s čím si hrát, tak budu informovat.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

Levnější ? Kolik stojí plc s cidly a kolik stojí 2 napěťově relé a jedno bistabilní . Stykač při obou aplikacích bude potřeba stejně tak to do porovnání nebudu zahrnovat
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od youda »

Josse,
to co říkáš zní rozumně. Bezpečné z hlediska EEPROM je asi jen přehazování měniče mezi baterkami a bypassem, možná ještě ty hacknuté příkazy jak píšeš. A vzpomínám si, že jsem už četl o někom, kdo si EEPROM v Axpertovi takto odvařil. Monitoring je bezpečný, ale jeho výstup bude asi fakt lepší posílat do stykače, tak jak navrhuje Diablo.

Diablo,
Pravda je taková, že spínat relátka podle aktuálního napětí LFP nemá moc smysl. Křivka závislosti napětí na stavu nabití je u LFP tak plochá, že spolehlivě vyhodnotíš jen dva stavy: úplně nabito a vybito do mrtva.

Pokud bys to přesto chtěl udělat jen dle napětí, tak ano, pomocí bistabilního (impulzního) relé by to odpojovat šlo. Měl bys dva analogové obvody, jeden by hlídal dosažení spodní úrovně napětí, druhý obvod dosažení horní úrovně napětí. Jestli jsou na trhu rovnou hotová DIN napěťová relé s dostatečně jemným laděním, to ale netuším. Jejich výstupy by přepínaly to bistabilní relé:
- DS by se odpojila po dosažení horního napětí
- začne se vybíjet baterka
- po dosažení spodního napětí se DS opět připojí
Nicméně opakuji, že prcat se u LFP s přepínáním dle napětí fakt není ideální.

Pokud neplánuješ stavět vůbec žádný monitoring ani mít BMS, tak bych ti asi doporučil použít již vymyšlené řešení Victron BMV 700. Je to displej s bočníkem, který počítá dodané a vybité Ah, takže ti přesně ukazuje stav SoC. Lze na něm nastavit spoustu parametrů, například Peukertovu konstantu atd. No a hlavně - má reléový výstup u kterého si definuješ, že třeba v 95% SoC má sepnout a v 50% SoC má rozepnout. Za ten výstup pak už dáš jen silový stykač a je hotovo.

Victron dělá různé verze, třeba s Bluetooth připojením a mobilní aplikací. Nebo verzi na 2 oddělené baterky (SoC to měří ale jen u jedné, u druhé hlídá jen napětí). Nejlevnější řešení to není, ale tenhle výrobek je prostě "etalon". Navíc je fakt spolehlivej, na jachtách ho používají snad všichni a nevadí mu ani vlhký slaný vzduch.
Victron BMV.PNG
Pokud budeš mít na baterce nejen balancery, ale i BMS, tak většina rozumných BMS má rovnou nějaké konfigurovatelné výstupy, ať už relátka nebo "Open Collector".
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek