Návrh hybridní FVE Strachotice

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

youda píše:Kámoš mi říkal, že se jim v práci osvědčily tyhle přepínače. Nikdo z jejich klientů si prý zatím nestěžoval...
big-switches.jpg
jj kdo nezažije pocit když nahazuje 350 A dežon tak neví o co prišel :)
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

youda píše:Já hlasuju buď pro manuální přepínač sítí I-0-II, což ten megalomanskej bazmek od ABB splňuje...
..nebo volím ultimátní "Kodlův přepínací automat ze stykačů se západkou":
já ti nevím, takovejch vypálenjch a zaseklejch stykačů co jsme už vymněnili, mě ta automatizase konkrétně u tohoto asi příjde zbytečná, to se nebude odšlahávat tak často - nebo aspoň doufám :), tady se budu držet čistý mechanizace
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od kybos »

Duke píše:
kodl69 píše:levnější než abb je hager, sice nevypadá tak pěkně, ale pěkně funguje: https://hlavni-vypinace.heureka.cz/hage ... akt-horem/#
ten vypadá že umí to samý a nemusel bych dokupovat ty extra kontakty na nulák po stovce, já to abb mám v nákupu za 1100,- bez + 2× 100,- za ty kontaky navíc ale zase mi příjde hezší a určitě "víc blbuvzdornější", todle ještě promyslím, díky za tip
Pokud jdeš po ceně, tak Tracon to umí taky a funguje zatím spolehlivě https://cz.traconelectric.com/product/S ... ac-3P--63A
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

kybos píše:
Duke píše:
kodl69 píše:levnější než abb je hager, sice nevypadá tak pěkně, ale pěkně funguje: https://hlavni-vypinace.heureka.cz/hage ... akt-horem/#
ten vypadá že umí to samý a nemusel bych dokupovat ty extra kontakty na nulák po stovce, já to abb mám v nákupu za 1100,- bez + 2× 100,- za ty kontaky navíc ale zase mi příjde hezší a určitě "víc blbuvzdornější", todle ještě promyslím, díky za tip
Pokud jdeš po ceně, tak Tracon to umí taky a funguje zatím spolehlivě https://cz.traconelectric.com/product/S ... ac-3P--63A
to bych teda potřeboval tendle 4 polovej:
https://cz.traconelectric.com/product/S ... ac-4P--63A
ale ten rozdíl v ceně není tak dramatickej, vidím to na to ABB
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od FCC »

Zdar,

25A jistič na vstupu měniče není úplně košer pokud budeš chtít strojovnu legalizovat . Max. co ti povolí je jistič 16 A a k tomu ekvivalentní měnič tzn. 3600 W.

Pavel
youda píše:Tak to je snad logické, že si tam dáš přepínač sítí... to tady snad ani nikoho nenapadlo, že bys to mohl ne-udělat.
Kvalifikací jsem gynekolog, ale to schéma vypadá, že bude chodit. Minimálně to hned po zapojení nezačne hořet, takže asi dobrý.

Připomínky mám jen 3, ale ber je s rezervou:
- Nešlo by použít ještě další značku DIN přístrojů? Máš tam tam Moeller, ABB, Merlin, Eaton. Co třeba přidat ještě OEZ?
- Dražší přepínač sítí než ABB OT se hledá jen těžko. Ale když ho chceš, tak prosím.
- Pozitivně hodnotím, že propoje mezi rozvaděči máš vícežilovými kabely 4x6 a 4x10, viz zeleně níže. Ikdyž ty další žíly zatím nepotřebuješ, tak ty vícežilové kabely opravdu natáhni. Možná to nakonec rozšíříš na 3fázový systém (3x Victron 5kVA?) a dodatečné tahání kabelů by byl porod.

Tak s chutí do toho ;)
stra.PNG
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Matess »

proč by nemohl být 25A jistič na vstupu?
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od luge »

Pouzivam tento automat ,zatial v pohode https://www.aliexpress.com/item/Jotta-W ... 58a04031be
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od NOPARasito »

Luge:Sedi tam cas toho prepnuti 50ms???
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od luge »

NOPARasito píše:Luge:Sedi tam cas toho prepnuti 50ms???
? Ako to zmeriam ?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od rottenkiwi »

Zapni PC, pusť hru na GPU a prepni, ak padne hra, tak sú tam kondy pod 20 ms,
alebo prepnutie bolo nad 20 ms.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od NOPARasito »

Nebo když pojede lednička a přepne aniž by zakopl kompresor tak dobrý. I na bliknutí LED zarovky by melo jít poznat.
U me jsem testoval Axpert a ten ma psanej 10ms a 20ms, ale cca. z 20 baypasů 1x zakopl kompresor.
A bliknuti LED je neznatelny.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od FCC »

Matess píše:proč by nemohl být 25A jistič na vstupu?
Protože distribuce nepovolí víc než 16A pro 1f a k tomu FVE sestava za tímto jističem nesmí mít víc než výkon odpovídající jističi tzn. kolem 3600 W. Tedy pokud máš např. Multiplust 5000 W s interním omezením vstupu ze stína na 16 A tak to neakceptují. Pro 3f systémy to neplatí .

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od xmasin »

U těch přepínačů sítí bych si dal pozor ještě na jednu věc. A to je zkratová odolnost, aby při prvním zkratu během připojení na DS se nevypálily kontakty přepínače. Jsem cca 300 m od trafostanice (impedance sítě 0,2 Ohm), takže mně elektrikář doporučil raději použít silnější přepínač, takže mám ABB OT80F3C. Na ABB se mně taky líbí, že kromě přídavných kontaktů jdou přidat i pomocné pro signalizaci. Takže je mám zapojené a v domáací automatizaci Loxone vidím z jakého zdroje je dům napájen a mohu podle toho řídit spotřebu.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od luge »

NOPARasito píše:Nebo když pojede lednička a přepne aniž by zakopl kompresor tak dobrý. I na bliknutí LED zarovky by melo jít poznat.
U me jsem testoval Axpert a ten ma psanej 10ms a 20ms, ale cca. z 20 baypasů 1x zakopl kompresor.
A bliknuti LED je neznatelny.
Ano ma v popise <50ms
Pri prepinani Led zarovka blikne,chladnicka s mrazakom kompresor bezi bez problemu dalej aj ine elektrospotrebice.
PC nepouzivam ani hru.
Vyuzivam v dobe temna alebo udrzba FVE,zhodenim istica z FV sa prepne na DS.
Tusim ho pouziva aj Tomas.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

Zdravím,
takže po konzultaci s kamarádem (elektro) jsme se rozhodli realizovat plán od pana Kolaříka a ten ve stručnosti tedy je:
- jednofázový provoz s možností rozšíření (kabely budou nataženy) a s extra chodem jedné zásuvky a čerpadla kanalizace mimo FV okruh, přepínač sítí ABB viz příspěvky výše
- použiji 70 panelů Jinko 225 Wp
- regulátory Victron - viz dotaz dole
- provoz na 48 V baterie do začátku 3 KS PylonTech US3000B
- měnič Victron Multiplus 5000W/48V bud klasik nebo verze II (musím zjistit rozdíly)
- modul VENUS na řízení nabíjení
- modul GreenBono na řízení přebytků (zde dost tápeme, toto si asi nechám od někoho za úplatu nastavit)
Jinak ještě jednou všem děkuji za rady.

ad regulátory)
regulatory.pdf
(537.99 KiB) Staženo 120 x
Zde tedy dotaz k regulátorům, můžete na to mrknout zda by to takto mohlo fungovat ?
Jako kdyby bylo nejhůř tak bych dal ty regulátory tři ale to zase tuším nemá ten Venus tři vstupy na regulátor takže bych rád zůstal na dvou.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od kodl69 »

Správně by ty přepěťovky měly být na každým stringu, před pojistkama, ale mám to taky takhle. Jištěnej musí být každej string samostatně, ne až 3 dohromady. Je to celkem rozsáhlá instalace... Vzhledem k rozsahu instalace a napětí panelů si dovolím upozornit na to, že ČSN 33 2000-7-712/ed.2 pro systémy s VOC víc než 120V (pozor, změny, nyní při -40°C, ne při 15°C jako ed.1) požaduje na DC straně buď hlídač izol. stavu, pokud je to provedeno ve dvojité izolaci, nebo proudový chránič typ B, pokud je - pól uzemněn (což doporučuju). Jenom je zajímavý, kolik takovej chránič nebo hlídač izol. stavu stojí: https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=FRCdM příp. hlídač izol. stavu: https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=hl ... ADho+stavu - samozřejmě ne jakejkoliv, ale DC a do 400V, stejně jako ten chránič... - Norma požaduje něco, co se snad ani nedá koupit.
Další možnost je, zapojit panely do stringů po třech, propojit to od rozvaděčů stringů pořádnejma průřezama a dát regulátory třeba 150/100, nebo na jaký to vychází, a tvrdit, že panely mají při -40°C VOC 39.9V, a nebo tvrdit, že to bylo instalovaný před osmým dubnem letošního roku, což je termín zrušení původní ČSN 33 2000-7-712, podle které jsou ještě tři panely v sérii legální pouze se základní izolací a jištěním před nadproudem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

zdravím, co se týká té normy tak jsem to zkusil také hledat a opravdu ten výběr není velký ale co je velké tak ceny, to tam dávat nemůžu to by se to opravdu strašně prodražilo.
Co by mě zajímalo jak má být správně ten sled:
PANEL -> ODPOJOVAČ -> PŘEPĚTOVKA -> REGULATOR
nebo
PANEL -> PŘEPĚTOVKA -> ODPOJOVAČ -> REGULATOR

protože kdybych dal tu přepětovku na každý string a měl to zapojené jak je na nákresu tak to podle mě ztrácí význam protože by ty přepětovky šly do jednoho uzlu
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od kodl69 »

Přepěťovka má být na každém vodiči který prochází mezi jednotlivými LPZ. potom záleží na tom, kde jsou ty přepěťovky umístěný. Pokud v rozvaděči stringů na půdě, hned pod panelama, tak stačí přepěťovka jedna, pro každej výstup, kde si stanovíme, že všechno před ní už je v LPZ0a a za ní je LPZ1. Další přepěťovka pak u regulátoru, pokud je víc než 15m daleko. Pokud dojde k zásahu, tak se dá předpokládat, že to, co je před přepěťovkou, nikdo nenajde, a je otázka, jestli by ty rozžhavený součástky dokázala na místě udržet plastová rozvodnice...
Pokud by kabely od stringů vedly až do "strojovny" tak musí být dodrženy vzdálenosti od dalších vedení a kov. konstrukcí podle ČSN EN 62305, a přepěťovky na vstupech do rozvaděče. A nebo u stringů na rozhraní LPZ0a a LPZ1 skříňky s přepěťovkama a pak vývody do rozvaděče FVE, pokud víc než 15m další přepěťovka, ostatně FVE s připojením do DS jsou takto řešeny a nikomu to nepřijde divný. Ještě si dovolím upozornit na průřez vodiče PE k přepěťovkám, příp. k pospojování konstrukce panelů - pro vodiče, kde se dá předpokládat průchod části bleskového proudu, je to min. 16mm2 Cu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

zdravím opět po nějaké době, včera mě napadla šíleně kacířská myšlenka, se šéfem v práci jsme debatovali celé odpoledne o FV a dospěli jsme k názoru že masivnějšímu rozšíření brání ceny baterek, ale zároveň jsme ocenili snahu auto-prodejců zařazovat nové e-modely do nabídky, shodli jsem se na tom že to za rok (maximálně dva) ta cena baterek musí razantně spadnout.
A nyní ta myšlenka, co kdybych ponechal zapojení tak jak mám v plánu:
tzn: 70 panelů Jinko 225Wp; 2-3 ks Victron SmartSolar MPPT 250/100; Victron Multiplus 48V 5000VA
ale nekupovat zatím žádné baterky a tím pádem nevyužívat výstup AC1out, ale používat pouze výstup AC2out kde by mělo být napětí ve stavu kdy je dostatek slunce, tímto výstupem krmit např. greenbono s napájením: bojler (3-11m), příhřev vody na topení(3-5,9-11m)/ ohřev bazénů (6-8).
Je to vůbec možné takto provozovat ?
odpovědi typu že na to si mám koupit zatím pár kusů oplockého, siton atd, to zase nechci, chci být na elektro-domu připraven, jen nechci prostě ted ty baterky přeplácet nebo v budoucnu prodávat pět siton modulů
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od vlkazajac »

Rád by som súhlasil, že cena bateriek razantne spadne a hneď by som si bežal lítiovú batériu hoci za polovicu kúpiť. Problém je ale v záhadnom slovíčku " komodita ". Ak sa ukáže, že všetci chceme eauto, nebude lítia dostatok. Vyrobiť batériu stále vo väčších sériach a tým aj lacnejšie je ľahké. Zásadnú rolu hrá surovina.
Ak niekto potrebuje batériu, spokojne si ju môže kúpiť teraz, "neprehlúpi".

Skúste kúpiť kvalitnú a lacnú čokoládu. Životná úroveň v Číne sa rýchlo zvyšuje a ľudia prišli na to, že dať si dobrú čokoládu je istý pôžitok. Lenže svetových plantáží je málo a svet zažíva šok.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek