FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

Ahoj,
tak jsem se rozhodl, že tu přidám svůj malý ostrůvek, který se nachází v Hostýnkách, tím pádem všude les, ale naštěstí mám před srubem malý palouček a prostor pro slunko. Šel jsem raději proto do 4 amorfních panelů 55 Wp GS, které i z nepřímých paprsků umí vyrábět nějaký ten proud :-)

Panely nemám schválně u sebe, ale 2ks na jedné straně střechy a 2ks na druhé. Takže ráno nejdříve svítí slunko na 2 panely, přes poledne na všechny 4 a odpoledne pak zase pouze na 2.

Mám teď regulátor Epsolar 2210N MPPT 20A 12V/24V, a jako poslední komponent je solární 12V baterie Rolls S170 o kapacitě 173Ah která nabízí vysokou cyklickou odolnost - např. 1600 cyklů při 40% vybití.

Měnič napětí ani nepotřebuji, protože jsem koupil malou led TV - rovnou na 12V, svítím led světly, které v případě nízké zásoby energie ( v zimě ) rozsvícím jen z 50%. Dám tu pár fotek pro představu.

Nakupoval jsem z různých zdrojů, vše děláno svépomocí, podle toho co jsem vyčetl a nebo dle rad pana Ing. Kolaříka, který asi byl obdarován velkou trpělivostí :-)

Tak a to by bylo asi vše, tak přeji hodně pěkných slunečných dnů
Jirka
Přílohy
IMG_20190421_142751.jpg
IMG_20190421_142608.jpg
IMG_20190422_135752.jpg
IMG_20190421_103435.jpg
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od diablo007 »

Chaloupka krásná stínů asi hodně podle poslední fotky.ty Amorfy s tím údajným lepším zpracováním nepřímého osvitu je trošku habadura na lidi ale střecha je velká takže máš kde pokračovat a i porovnávat jednotlivé technologie
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

No já si nemyslím, už jen z tohoto jednoduchého testu co je na youtube ... to mi pomohlo v rozhodnutí, ale jak říkáš, je kam pokračovat, ale spíš bych vyměnil panely za jiné výkonnější ... https://www.youtube.com/watch?v=yG6YMGttKs8&t=342s
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od diablo007 »

To video mi taky trošku zamotalo hlavu ale je tu několik uživatelů kteří mají jak amorfní tak jiné druhy panelů a mají monitoring takže vědí přesné výsledky a specifika
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od kodl69 »

ten test je hodně zavádějící a nic nevypovídající o energetickým zisku panelu. LED žárovka potřebuje k rozsvícení jenom napětí, a nějak svítí i při nepatrným proudu. Takže ten polykrystal dává třeba o 1V míň, než je potřeba na rozsvícení žárovky, ale dal by i nějakej proud, naopak amorf má větší napětí naprázdno, tak dá napětí i při zastínění, ale nedá výkon. Osobně ověřeno, a nejenom mnou. Zase ty amorfy se dají sehnat za pár korun, pokud je místo na střeše, tak proč ne. Já osobně bych i na tak malé instalaci šel buď do 60čl. poly a mppt regulátoru, a nebo 60čl. poly, 24V systém a klidně ten nejlevnější regl. Tak to funguje u známýho, dvě starý baterky z náklaďáku, 225Wp panel a díky měniči za 120USD jsme si včera uvařili v "pomaluvarné" konvici solární kafe.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od brumlaj »

v tomto případě bych amorf nezatracoval. články má zleva doprava a jak je vidět, tak svislé stíny nezastíní vždy celý článek, takže tady amorf byla dobrá volba. Tak jak je vyobrazené zastínění, tak zastíněné články v panelu polykrystalů téměř umrtví celý panel.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

děkuji za příspěvky a názory .... ta poslední fotka, kde je vidět stín, je cca 9h ráno, od 11h do cca 13,30 je situace že slunko pere na všechny 4 a pak po 14h jde slunko na druhé dva, které ráno jsou ve stínu. Také je situace buď ráno a nebo k večeru, kdy je na panelu částečný stín a pořád ještě něco dává a jak píše Brumlaj polykrystaly by už nedávaly nic. Ale je to brané a spočítané tak, že od poloviny března do října přijedu vždy na srub a baterie je plná, neomezujeme se a vystačí to v pohodě na celý i prodloužený víkend. No a přes týden se to dobije ... takže paráda. Max spokojenost. Ano v zimě pokud dojedu ke srubu Octavii 4x4 tak vezu na TV samostatnou baterii - Trakční baterie Varta Professional Starter 12V, 74Ah Tím pádem šetřím solární systém jen na svícení a používám třeba v nouzi jen polovinu světla a když by nastala velká nouze, mám za tím světlem v krabičce vypínač a svítím jen 1 diodou ( to však se zatím nestalo )
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

Historie:
2010 ... rozhodl jsem se, že přestanu svítit petrolejkami a budu srub trochu modernizovat.
Začal jsem tím způsobem, že jsem dovezl auto-baterii Vartu silver 180AH a měl diodové světlo 3W kuchyň a 5W obývací místnost a 2W podkroví .... hlídal jsem si napětí na baterce a jak kleslo na 11,8 V odvážel jsem baterii na nabíječku.

2012 ... v Globusu OL jsem narazil na solární amorfní panel 14V/10Wp a celý nadšený jsem koupil 2ks. Přes katalog Conrad zakoupil PWR regulátor 12V / 4A a začal sosat sluneční energii. Bylo to super, baterku stačilo těsně před zimou a na jaře po zimě plně dobít a pak to skvěle fungovalo až do podzimu a napětí na baterce nikdy nekleslo na 11,8 V

2017 ... v únoru odcizena baterie + pár věcí z vybavení chaty, musel jsem ten víkend použít petrolejky a pěkně jsem nadával. Konec konců, baterie 7 let skvěle sloužila ... tady zatracované olovo a jak sloužilo! Bylo jasné, že už končila životnost a tak mi to nevadilo, protože pojišťovna mimochodem s dalšími věcmi baterii zaplatila.

Je třeba modernizovat vykřikl jsem a po pár emailech jsem zajel do Vlkoše u Přerova. Zakoupil jsem pro mě úplně novou a neznámou technologii MPPT regulátor Epsolar 10A ( který tady v bazaru nabízím ) a 2 amorfní panely 55Wp ( byl jsem spokojen s amorfními 2x 10Wp tak 110Wp mi připadalo jako super volba a že na to v klidu napojím i TV a přidám do ostatních místností osvětlení. Takže osvětleno podkroví, předsíňka, kuchyň a obývák, šopa a i WC a malá Led TV. Zakoupena autobaterie olovo Varta 140A, protože 180A nebyla předtím nikdy doplna nabita.

2019 ... vzhledem k tomu, že přeci jen jsem v lese a na solární panely nejde celý den přímé slunko .... udělal jsem prořez větví, dokoupil dva panely stejné značky a velikosti. Tím pádem už bylo třeba vyměnit regulátor ať má 20A a hlavně splním rozsah Wp na 12V systém. No a abych měl ještě větší radost zakoupil jsem solární baterii Rolls S170.
( obyč. olovo 140Ah jsem vzal domů a udržuji ji v nabitém stavu, jako náhradní baterii, v případě krádeže aku na srubu a nebo uvažuji, že ji na podzim dovezu a bude sloužit jako záložní zdroj energie, kdyby solární systém nestíhal a odpojil regulátor Rollsku )

Lednici mám plynovou, takže nepotřebuji více energie, měnič nepoužívám, mám TV přímo na 12V.
TV žere s aktivní anténou 1,8A 21W 1 světlo má 0,5A/6W ale jde zapnout jen 1/2 a pak to je 0,2/3W maximálně někdy jedou 2 světla kuchyň a obývák. Sem tam se svítí, WC, podkroví a podobně. Když rozsvítím všechno ( mimo TV ) tak regulátor ukazuje 1,7A 20,4W ... což si myslím že je paráda :-)
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od vla »

Jediná chyba, či zbytečný výdaj vidím v zakoupení nové baterie a udržování autobaterie jako zálohy. Jednak ta použitá a udržovaná baterie časem stejně pojde, a pokud se k té nové budete chovat slušně vydrží léta. Pokud by ji ukradli náhrada se koupí okamžitě, takže zálohy netřeba.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

No myslím, ale že se využije v zimě, když třeba panely zapadnou sněhem a období listopad až únor je dost bídné na slunko.
Pokud zjistím, že není třeba, nabídnu na jaře baterii k prodeji a chtěl jsem porovnat rozdíl mezi normálníautobaterií a baterkou určenou přímo pro solární systém.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od vla »

To asi během takhle krátké doby neporovnáš, protože přes léto není důvod větší zátěže baterie se zařízeními, které používáš a v zimě ti je posilující baterie k ničemu, protože se může stát, že panely nenabijí jednu bateriia tím pádem už vůbec ne dvě baterie.Leda bys ji doma nabíjel a na chatě vybíjel, neboli se vrátil do výchozího stavu, tedy převozu baterie. Ale nakonec zařízení je koupené, tak ať slouží v také či oné variantě.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od diablo007 »

Ono zimní režim stejné dopadne tak že baterky odvezes protože za prvé slunko ji nebude schopno udržovat a za druhé -5 stupni a baterka lechtana pár watama asi nebude ideální stav
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od FRSO »

Jikra píše:No myslím, ale že se využije v zimě, když třeba panely zapadnou sněhem a období listopad až únor je dost bídné na slunko.
Pokud zjistím, že není třeba, nabídnu na jaře baterii k prodeji a chtěl jsem porovnat rozdíl mezi normálníautobaterií a baterkou určenou přímo pro solární systém.
Nelze porovnávat autobaterii s Rolls aku, to je jako porovnávat trabanta s Mercedesem, rolls je konstrukčně stavěná jinak a určená na jiný provoz, speciálně na fve a jiné aplikace má bázi trakční.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

diablo007 píše:Ono zimní režim stejné dopadne tak že baterky odvezes protože za prvé slunko ji nebude schopno udržovat a za druhé -5 stupni a baterka lechtana pár watama asi nebude ideální stav
No od roku 2010 jsem baterie neodvazel.... ani v -22. Odvazel pouze kdyz bylo napeti 11.8 V.

Je to asi z neznalosti, ale cim vice o tom vim, tim je tenhle konicek drazsi a drazsi :-)
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od vla »

Na tohle je třeba dát pozor, je potřeba opravdu hodně rozmýšlet o zde získaných informacích. Důležité je zachovat si svoji hlavu a pečlivě vyselektovat poznatky, které jsou zde předkládány a vybrat si z nich opravdu jen to potřebné (nutné) pro své vlastní řešení. Jinak to dopadne tak jak píšeš. *sun*
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od kodl69 »

Známej má na chatě jetý baterky z náklaďáku jenom v přístřešku, první půlrok je vůbec nenabíjel, takže teď jsou oproti tomu s PWM regulátorem a 225Wp panelem jako v bavlnce... Ale na druhou stranu po instalaci měniče jsem zkoušeli solární kafe v cestovní konvici a napětí při odběru 20A během chvilky slezlo z 28V na 25V, naštěstí už byla ta trocha vody uvařená. Ale na pohon ručního nářadí to snad ještě v příští sezóně bude stačit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

kodl69 píše:Známej má na chatě jetý baterky z náklaďáku jenom v přístřešku, první půlrok je vůbec nenabíjel, takže teď jsou oproti tomu s PWM regulátorem a 225Wp panelem jako v bavlnce... Ale na druhou stranu po instalaci měniče jsem zkoušeli solární kafe v cestovní konvici a napětí při odběru 20A během chvilky slezlo z 28V na 25V, naštěstí už byla ta trocha vody uvařená. Ale na pohon ručního nářadí to snad ještě v příští sezóně bude stačit...
Jasně, já solární kafe nevařím, plyn je rychlejší volba :-) a když náhodou se chystám něco dělat s ručním nářadím, tak si dovezu z domu nabité buď aku nářadí a nebo když nemám aku, vezmu elektrocentrálu, kterou jsem koupil hned po zakoupení srubu, kvůli celkové rekonstrukci vnitřního obložení. Elektocentrálu jednou za rok stejně provětrám, vyměním olej a pak se i používá na letní rodinné akce většího rázu .... venkovní osvětlení, chlazení čepovaného pivka a podobně.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od youda »

...venkovní osvětlení, chlazení čepovaného pivka a podobně.

Tohle všechno se dá v pohodě utáhnout ze slunce. Dělá to menší rachot, nesmrdí to a člověk z toho má trochu větší radost, než ze zapnuté centrály ;)

Já kdybych měl takový parádní plac na chatu jako máš ty, tak koupím hlavně pořádnou motorovku, trochu to tam prořežu a pak na louku osadím cca toto:
ground-mount-solar-electric-PV-array.jpg
PS: Pařezy nechej. Můžou sloužit jako patky pro nosnou konstrukci ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od youda »

No a pak už jen budeš "sklízet plody své práce", tak jako to mám já:
AV00208.jpg
AV00208.jpg (49.67 KiB) Zobrazeno 1422 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Reputace: 6
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: FV ostrůvek 220Wp - Hostýnské vrchy

Příspěvek od Jikra »

youda píše:...venkovní osvětlení, chlazení čepovaného pivka a podobně.

Tohle všechno se dá v pohodě utáhnout ze slunce. Dělá to menší rachot, nesmrdí to a člověk z toho má trochu větší radost, než ze zapnuté centrály ;)

Já kdybych měl takový parádní plac na chatu jako máš ty, tak koupím hlavně pořádnou motorovku, trochu to tam prořežu a pak na louku osadím cca toto:
ground-mount-solar-electric-PV-array.jpg
PS: Pařezy nechej. Můžou sloužit jako patky pro nosnou konstrukci ;)
Do přírody solární panely nepatří a ještě abych kvůli tomu kácel stromy, vůbec ... pár větví třeba ano, ale celý strom ?!
Jak jsem byl nedávno na jižní moravě a tam vidíš vinice, vinice, solární panely a vinice .... jaký magor toto může povolit?!
Chápu solární panely hned za městem, či vesnicí, v Bystřici pod Hostýnem to tak je .... ale i tak je škoda orné půdy .... na střechách domů je to fajn, nebo třeba v zahraničí jsou soláry na parkovištích a to slouží i jako stín pro zaparkované auta, takže je z toho dvojí užitek. Elektrocentrály jsou dnes tiché a nesmrdí, za půl dne ani nespálím 3 litry benzínu. Navíc jednou za rok a jsem na samotě, takže si nemá ani nikdo stěžovat, nejbližší soused je cca půl kilometru.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek