FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od j0hn »

Zdravím,

na tenhle web jsem zabloudil, když jsem začal řešit palubní baterku a jeden dva panely na střechu obytky. A když už pojedu 100 km k Mikelovi pro dva panely, proč jich nevzít víc? Že by počínající Solaringitýdtodlecto;-)
Máme RD se střechou na východ - ca 25° a západ - ca 35°. Orientace východ západ je skoro přesná. Štít na jih je pasé.
Pravděpodobně žádné stínění. Jen dva komíny, ale hřeben má určitě 11 m a obě strany jsou dlouhé přes 5 m, takže je kam uhnout.
Roční spotřeba ca 11 MWhod. Topíme tepelným čerpadlem, pokud je pod 7°C a mám náladu krbovou vložkou přes 750 l aku.
V horních ca 150 litrech mám stočeno 75 m Cu trubky, která slouží jako průtokový ohřev vody. Pokud není natopeno krbem, pak ohřívám tuhle část spirálou. Asi mám druhou spirálu ca v půlce nádrže, takže nahřívat můžu nesjpíš víc. Závit na spirálu na dně nádrže jsem použil na protažení Cu trubky, která je tam jako záložní kondenzátor pro TČ.
Denní spotřeba v netopném období je ca 15 kWhod. Teď dělám odečty ráno a večer, abych zjistil ranní a noční spotřeby. Ca dva roky zpátky jsem měřil spotřebu spirály ohřevu TUV a zdálo se to dlouhodobě stabilní 7 kWhod denně. Na to bych chtěl dimenzovat výrobu. Období říjen - únor neřeším.
Domovní jistič je 3x25 A. Největší žrout je cirkulárka ca 5kW, ale ta běží jednou do roka.
Další velkej žrout, kterej teda běží asi dvakrát do roka je indukční sporák. Ne opravdu si nestěžuju, že by manželka nevařila. Vaří tchýně;-)
Jinak klasika. Pračka, sušička, myčka, telka.
Všechno mimo cirkulárky je na 1f, včetně sporáku.
Nastavení a dodržování pravidel chování podle slunce je otázka. Rodinná ekonomka je sice pohodlná a vzpurná. Na druhou stranu je trochu kolenovrt a na elektriku zadarmo by mohla slyšet.
Nevýhoda je poměrně levná elektřina v tarifu D45d. Dosavadní průměrná cena 2,2 Kč/kWhod. Číslo na faktuře mínus platba za rezervovaný příkon děleno spotřebou. Po ohlášeném zvýšení se průměrná cena zvedne o 35 haléřů na 2,55 Kč/kWhod.

Aktuální představa je použít ca 20 panelů 210 Wp Schuten solar ze zdejšího bazaru.
Ty by měly podle kalkulačky vyrobit na naší střeše ca 3,3 MWhod za rok. Průměrná letní výroba se blíží 15 kWhod denně.
Baterku Li-ion. Původně jsem uvažoval do začátku o 48 článcích Samsung 60Ahod. Ale to je jen 3 kWhod a to je na noční spotřebu ca 6 kWhod málo. Je otázka, kolik z toho je doohřev bojleru. Pokud budu mít bojler ze dne ohřátý na 80°C, tak nebudu muset dohřívat v noci. A taky se můžem vykoupat před sedmou a do osmi něco málo panely na západní střeše došťouchnou? Každopádně 3kWhod nic moc. Takže nejspíš skládačka buď z 18650 nebo pytlíků.
Otázka je jaké regulátory. Asi jsem schopnej předrátovat rozvody na dvě fáze. Takovou tu drobnou furt potřebnou zátěž telka, osvětlení na jednu. Mohl by tedy být slabší regulátor? Je nějak významě levnější? To co těžko poběží přes noc jako pračka, sušička na druhou, jejíž regulátor by se na noc vypínal. Hluk neřeším. Místa ve sklepě je dost. Vlhko (na sklep) tam není. Teplota i v zimě nejde pod 12°C. Distributor je PRE. Právě měnili elektroměr a nevím jestli je už 4Q, nicméně západní střecha je krásně vidět z ulice.

Co si o tom myslíte?
Díky
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od rva »

Jen přepočet kapacity jestli má článek 60 Ah * 3,2 V = 2 kWh. A 48 článků je 48 * 2 = 9 kWh.
Žravé spotřebiče se pouštějí přes den, aby se šetřily baterie.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od volente »

Já tedy nevím , ale 48čl. 60Ah, 3,6V je více než 10kWh ne 3kWh. Ještě si to přepočítej.
Stejně je to divný počet, to jako 3p16s to je při 4V na článek 64V. No pokud plánuješ měnič který to snese tak proč ne.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od xmasin »

Zrovna teď jsem si počítal zapojení článků Samsung. Nakonec budu zapojovat 15s s nominálním napětím 55,5V, maximálním 61,5V a minimálním 40,5V. Takže při zapojení 15s3p (45 článků) je celková kapacita cca 10 kWh. Takže rozumně použitelná kapacita je 7 kWh. Co se týče měniče, tak Axpert King tenhle rozsah vezme s pohodě.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od j0hn »

Sorry drazí solárníci. Jsem manták. Myslím 28 článků, píšu 48. 14s2p už zní líp.
Takže 6 kWhod a využitelnejch ca 4,5 kWhod. To už by mohlo noc nakrmit.

Co to ostatní? Stačil by mi jeden King, kdybych přes něj netáhnul sporák?
Není na něj 4,2 kWp hodně? Mohly by při rozdělení východ západ dát víc než Axpertem podporovaný 4kW? Nebo to v zimě hrozí?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od diablo007 »

4.2kwp na toho axperta pokud píšeš že má zvládnou 4 tak jen zbytek nechá na střeše
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od xmasin »

Pokud budou pole rozdělené na východ/západ tak maximální výkon bude o 1/3 menší než je maximální výkon při jižní orientaci. Sám budu na Axpert Kinga takhle zapojovat cca 5 kWp, přičemž mám spočítané, že těch 5 kWp dá maximálně cca 3,6 kW.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od xmasin »

Možná bych místo 14s dal 15s. Dneska jsem to počítal a vychází to líp.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od j0hn »

Včera jsem byl kvůli satelitu na střeše a trochu jsem si to porovnal v hlavě.
Střecha je velká a šlo by pár panelů ztopořit na jih (dlouhý stíny díky velké střeše nevadí). Třeba 3s2p na východ, 3s2p na jih, 3s2p případně 3s3p na západ.
Měnič Axpert nebo PIP. Dva směry připojit přes samostatný MPP regly. Případně dva kombíky a jeden regl.
Jen na jednu fázi a na ní pověsit co půjde. Ze začátku asi vynechat 1f varnou desku.
Aktuální přebytky přes Kubosův vytěžovač do nádrže.

Nechci do toho jít za každou cenu, tak si dělám hrubý odhad.
Panely vyjdou lehce přes 30 tisíc. Jeden Axpert King za 25 tisíc kvůli vyřešení přetoků. Baterku poskládat z 18650 nebo prizem. Ca 10 kWhod - 30 tisíc. Nějaký spojovací materiál, kabely, Kubosův vytěžovač...
Vychází mi to okolo sto tisíc. Zdá se mi to podezřele levný. Co mi tam chybí? Jo dva MPPT regly V118 po třech tisících, BMS a pumpy.
Při 21 panelech by mohl být roční zisk 3,5 MWhod. Otázka je, kolik nechám na střeše, ale 3 bych vytěžit mohl. Krát 2,5 jsem na roční úspoře k 8 tisícům.

Je nutný King? Hrozí přetoky u nepřicucávacích kombíků? Přepnutí na DS za problém nepovažuju. Nižší účinnost díky AC-> DC u KInga nebo přepnutí na síť. Není to prašť jako uhoď?

Díky za odpovědi či rovnou nakopnutí.

Díky
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od j0hn »

Jo, ještě fotka střechy. Hřeben je na jih.
Přílohy
Strecha2.png
Strecha.png
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od kodl69 »

píšu to všem, a napíšu i tobě. Pokud chceš řešit ekonomiku, tak kup 8 poly panelů 210-270Wp, zapoj přes střídač na ohřev vody a na další zapomeň. Ostatně proč by se s 700l akumulačkou měla ohřívat voda v noci? Vyjde to celý do 40kKč a předpokládám, že většina z té neuvěřitelné spotřeby 15kWh za den je na ohřev vody. Ve chvíli, kdy začneš kupovat baterky, tak ekonomika končí a začíná koníček, nebo nemoc, záleží na úhlu pohledu :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ma007
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 23, 2017 3:27 pm
Reputace: 0

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od Ma007 »

pani, pozeram na prepocet kapacity od rva a nejak mi nesedia cisla. 60 ah clanok pri 3,2V nie je 2 kwh ale 0,2 kwh. Takze vyskladana baterka bude mat ledva 3kwh.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od marko250 »

Přetoky s Axpertem nehrozí nikdy a s žádným.Ty starší typy se jen umí přepnout FVE/DS a ty novější(king) umí docucnout z DS chybějící výkon FVE přez:"
Tento měnič na rozdíl od ostatních Axpertů provádí konverzi vstupního AC proudu na DC napětí baterie a zpět na výstupní AC 230V (double-conversion AC-DC-AC, jako ho provádí nejlepší druhy UPS)." a díky tomu nehrozí přetok.Ale tento režim majitel nemusí ani používat.Při přetížení se taky jen přepne na DS. 20ks zdejších panelů(225Wp) dá za rok 4.5MWh.Nejjednodušší je dát 11ks panelů do série a na to přímo 1f spirálu 2.4kW přez pojistku rovnou do vody,další možnost přez regl a namotat odpovědnou DC spirálu,pokud jsou tedy suché.Další ve formě Oplockého,ale to už je vlastně FVE a štvalo by mě,že z toho nic neleze do domu jinde.Poslední fáze je to udělat hlavně na dům s odklony přebytků a tady začíná kolotoč s baterkama,řízením ,dohledu.

Baterka je li-ion s 3.7V :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od diablo007 »

Kombík pretoky nemá nemusí to být king pokud nemáš prioritu pricucavani a nevadi ti ze půjde do bypasu
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od j0hn »

marko250 píše: .....Další ve formě Oplockého,ale to už je vlastně FVE a štvalo by mě,že z toho nic neleze do domu jinde.......
To je právě ono. Jedu si pro dva panely na obytku, tak proč jich nevzít o dvacet víc, že?;-)

Teď se potřebuju rozhodnout, jestli ty panely vzít a kolik. Patrně se vetřu na Sraz a konkrétní železo koupím potom. Budu kupovat v ČR, tak snad nebude vyprodáno a nebudu čekat měsíc a půl na dodání.

Pokud do toho půjdu, tak chci rovnou 48 V.

Spotřeba se určitě dá snížit. Jenže špičková srazit asi nepůjde, takže na reglech neušetřim. Baterky ještě nemám. A jestli koupim 15 nebo 21 panelů zas tak velkej rozdíl není.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od kodl69 »

špičková spotřeba je to, co musíš řešit jako první. Já to řeším poučenou obsluhou, RVA odpojováním spotřebičů, co můžou chvilku počkat. Jinak ti vznikne monstrum z galaxie X který tě sežere finančně i klidovou spotřebou...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE 15 kWhod/den, oblast PRE

Příspěvek od youda »

Já špičkovou spotřebu řeším předimenzováním.
Potvrzuji, že vobluda z galaxie X se u mne skutečně uhnízdila, je při chuti a krásně mlaská.
Doufám, že mi nechcípne. Vzhledem k tomu, co všechno už sežrala, tu musí zůstat ještě pro moje vnoučata!
vobluda.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek