Doporučte lifepo

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

tak už jsem přečetl slušnou část diskuze o 16850. Vzhledem k tomu, že chci slušnou kapacitu za málo peněz půjdu nakonec do li ion. Mimochodem jsem si přečetl i příspěvek uživatele o praktické zkušenosti s požárem li ion. Je mi jasný, že část z vás jsem právě zvednul ze židle..... ale i přes to do nich půjdu. Chtěl bych udělat co nejvíc opatření, aby případné zahoření nadělalo co nejmenší škody na ostatním majetku. Neptám se na monitorování a nastavovací niance, i když nebezpečí dokážou značně eliminovat. Jde mi teď o "hardwarové opatření". Napadá mě následující, případně prosím navrhněte další "neelektrická opatření"

1, Baterky umístím do plechové bedny síla stěny cca 2 mm, pokud možno tlakově mírně odolné a hermeticky uzavřené.

2, Přímo z bedny bude přes zeď průduch ven o světlosti 100 mm, aby si to mohlo odfouknout.

3, Když to bude v bedně, napadá mě i možnost osadit nátrubek na instalaci nějaké patrony s hasivem (co2, dusík, voda? nevim) který bude inicializovám na základě teploty nebo tlaku. Nad tím zatim jenom přemejšlim, první dva body bych určitě chtěl realizovat.

Přiznám se, že požáru v baráku se bojim nejvíc z pohledu materiálních škod.....
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

myšlenka pancéřové bedny není špatná , podobně funkční a levnější jak vnější přístavek :D .
Co se případného hašení týče , Li-Ionky dle mého pozorování a názoru hoří zevnitř ven jako (po tomto bude kamenování) pyrotechnická včela . Hoří vnitřní obsah včetně obsaženého kyslíku = nepotřebuje k hoření vnější kyslík .
Tudíž k případnému hašení se hodí jedině voda , hodně vody , přímo do bedny :twisted: . Představuji si ideálně zaplavit komplet přímo články . Články v těsné krabičce nelze efektivně chladit . Žel to takto dělá nejen Tesla :? .
https://www.youtube.com/watch?v=WdDi1haA71Q - úplně jak rachejtlovej kompakt :eek2: .

Na sraz v Chudčicích doufám stihnu připravit mou variantu *batt* bloku :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od zbek »

Osobně považuji lion 16850 za jednu z nejbezpečnější technologii . použivam roky lipol a lion baterie v rc modelech .U lipol jsem viděl par požaru znam lidi co jim doma shořela mistnost . Lipol životnost baterek 1 až 2 roky . Lion to je super nemusim balancovat , při překročení nabijeciho napěti topí a tiše zemřou , při zkratu topi a udělá se dirka na boku kterou unikne plyn a zemřou , nevýhoda nedavaji takove proudy jako lipol .
Jen netušim jak chová life v např pylontechach když k něčemu dojde
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

abrams píše:Zdravím ,

myšlenka pancéřové bedny není špatná , podobně funkční a levnější jak vnější přístavek :D .
Co se případného hašení týče , Li-Ionky dle mého pozorování a názoru hoří zevnitř ven jako (po tomto bude kamenování) pyrotechnická včela . Hoří vnitřní obsah včetně obsaženého kyslíku = nepotřebuje k hoření vnější kyslík .
Tudíž k případnému hašení se hodí jedině voda , hodně vody , přímo do bedny :twisted: . Představuji si ideálně zaplavit komplet přímo články . Články v těsné krabičce nelze efektivně chladit . Žel to takto dělá nejen Tesla :? .
https://www.youtube.com/watch?v=WdDi1haA71Q - úplně jak rachejtlovej kompakt :eek2: .

Na sraz v Chudčicích doufám stihnu připravit mou variantu *batt* bloku :idea: .

Elektronům zdar *sun*

mozna bych upresnil ze nepujde o hasivo ale o chladivo. v bedne by rozhodne nebyli chladici pruduchy do mistnosti. myslite ze by se to dostatecne nechladilo prez plechove steny? proudy obouma smery planuju okolo 0.2C
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
zbek píše:Osobně považuji lion 16850 za jednu z nejbezpečnější technologii . použivam roky lipol a lion baterie v rc modelech .U lipol jsem viděl par požaru znam lidi co jim doma shořela mistnost . Lipol životnost baterek 1 až 2 roky . Lion to je super nemusim balancovat , při překročení nabijeciho napěti topí a tiše zemřou , při zkratu topi a udělá se dirka na boku kterou unikne plyn a zemřou , nevýhoda nedavaji takove proudy jako lipol .
Jen netušim jak chová life v např pylontechach když k něčemu dojde
LiFePO4 je násobně diskrétnější oproti Li-Ion při průseru , mám vyzkoušeno :( .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

Tak jsem se stal majitelem těchto článků 28 ks:

https://nexun.pl/pl/p/Samsung-SDI-60Ah/554

Hodilo by se mě ty baterky umístit kontaktama na stranu, jedno jestli vedle sebe nebo nad sebe. Prostě mi moc nevyhovuje pozice, kdy mají kontakty na vrchní straně. Nevíte, jestli jim to nebude vadit?

A zbytek bych si chtěl spájet z 18650, chtěl bych se dostat na štítkovích cca 400 Ah (52V). Jednotlivý baterie z 18650 plánuju 20p14s. Jaká bude realita, to se uvidí...

Je rozumný udělat vývody mezi články a ty pak centrálně spojit za účelem použití jednoho balanceru (celkem tedy 14 ks)? Vývod z mezičlánku jen třeba lankem 1 mm2. Tranzistory balanceru umístit na společnej chladič a pokud se chladič ohřeje, je jasný, že je někde problém.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od dumi »

Nezapomen ma.ubytky napeti pri.pruchodu proudu. Kdyz das balancer na 1mm kabel pri balancovani bude napeti ukazovat lehce mimo.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

z toho strach nemam. ubytek bude jen pri balancovacim proudu (velkym) coz bude znacit problem. za bezneho stavu doufam balancovani nebude potreba...
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od zbek »

mam dotaz pokud nastane porucha na Pylontech US3000 Plus je tady nějaky servis nebo je to konečná? Optimisti uvadi životnost až 25let .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek