Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od Axa »

Zdravím velectěné fórum

Jsem rád, že jsem Vás objevil pánové a dámy (?), protože už delší dobu řeším a řeším a stejně nemám jasno. Věc se má takto. Chceme koupit snovej :home: , kde není proud. Nejbližší trafačka je 1650 metrů a vedení bychom museli platit my, díky územnímu plánu, kterej už ten baráček odepsal k chátrání. Je v CHKO. S CHKO-čkem už jednám o povolení. A tam se taky rozhodne, jestli se na střechu dají panely dát vůbec a jaký. (jestli polykrystalický nebo amorfní) . Přemýšlel jsem původně o cca 1.500 Wp a doplnění o 2 vrtule po 400Wp a nějakém generátoru. Počet panelů atd zatím neřeším, dokud se CHKO nevyjádří. Dost určitě bych pár panelů přidal (alespoň na 2.500Wp).

Ohřev teplý vody chci řešit taky solárně v kombinaci s výměníkem na tuhý paliva a akumulačním kotlem. Vařit budeme na plynu (bomba). Spotřebiče na to hodlám používat normální. Ovšem občas perem, mejem nádobí, zapnem friťák, vysavač, počítač atd.

Ale k problému a k tomu co mi není moc jasný. První věc, kde si nejsem úplně jistej jestli chápu správně je regulátor. Pokud je 60-ti Ampérovej znamená to, že je schopen pracovat s proudem 60A na vstupu, dobíjet jím baterky a přitom "posílat dál" zhruba polovinu příkonu (jak uvádí většina levnějších výrobců). Tedy 30A. Prakticky tedy při 24Voltové soustavě o které uvažuju - 1440Wattů vstup (cca 6 panelů) a můžu odebírat polovinu - cca 700Wattů. Co se ovšem stane, když moje drahá omylem na tenhle okruh zapne fén ? Pápá régl ?

Pokud tedy na každých 6 panelů dám jeden régl a budu jimi chtít dobíjet jen jednu sadu baterií , můžu vývody dobíjení jednotlivých regulátorů zapojit paralelně na tvrdo k sobě ? A můžu k nim paralelně připojit i regulátory od vrtulí ? Tohle opravdu nevím :( a nenašel jsem. Nebo je na to třeba ještě něco ? Něco co by řešilo i výše zmíněný zapnutí fénu a propojení třeba 3 regulátorů jak pro nabíjení, tak spotřebu při dostatečným *sun*

Mno a nakonec *batt* . Původně jsem uvažoval o trakčních Vartách 260Ah 2 ks paralelně. Jak to tady pročítám pomalu se smiřuju s tím, že je to asi nesmysl . Ale může mi někdo vysvětlit, proč tady všichni fanděj bateriím LifeYPO? Třeba němečtí dodavatelé dodávají v kompletech baterky gelový, třeba AGM-Gel Ultracell UCG 200 AH k 5.500 Wp stavebnici. A němec má rád všechno pintlich. :)

Za jakoukoli radu a zkušenost budu zauzlován a předem děkuji, protože na to nemám půl mega. Proto také jednotlivé komponenty budu kupovat nejspíše přímo u výrobců v Číně a v Německu. Než to ale spustím chtěl bych mít ve všem naprosto jasno.

Díky Michal


Hodím sem mmj i tabulku spotřeby, kterou jsem kdesi vyhrabal. Třeba se to někomu bude hodit taky :)

Příklady různých zařízení, které jsou provozovány na 24V / 230V měniče

50W lednice spotřeba 18Ah za den (hrubá maximum specifikace)
80W lednice spotřeba 28Ah za den (hrubá maximum specifikace)
20W rádio spotřeba 1Ah za hodinu
30W stereo spotřeba cca 1,5 Ah za hodinu
50W televize spotřeba přibližně cca 2,3 Ah za hodinu
90W televize spotřeba cca 4Ah hodinu
600W vrtačka spotřeba cca 4,5 Ah za 10 minut
800W kávovar spotřeba cca 6Ah za 10 minut
1000W mikrovlnná trouba spotřeba cca 7,5 Ah za 10 minut
1600W flexa spotřeba cca 12Ah za 10 minut

Takovej nástřel :)
elektrika..JPG
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od matej »

Axa píše:regulátor. Pokud je 60-ti Ampérovej znamená to, že je schopen pracovat s proudem 60A na vstupu, dobíjet jím baterky a přitom "posílat dál" zhruba polovinu příkonu
Nene. Když je regulátor uveden jako 60A, např. Tristar TS-MPPT60, tak umí dodávat do baterek maximálně 60A bez ohledu na vše ostatní tj.vstupní proud/napětí anebo napětí baterii.To znamená že s takovým regulátorem jste s to využít 720Wp panely při 12V, 1440Wp panely při 24V a 2880Wp při 48V baterkách.
Některé regulátory sice mají kromě vstupů z panelů a výstupu do baterek i osobitní výstup na zátěž, ovšem ten bývá dimenzován většinou nedostatečně a většinou se nevyužívá, zátěž (hlavně výkonné DC/AC měniče) se připojuje přímo na baterie silnými kabely.
Pokud tedy na každých 6 panelů dám jeden régl a budu jimi chtít dobíjet jen jednu sadu baterií , můžu vývody dobíjení jednotlivých regulátorů zapojit paralelně na tvrdo k sobě ? A můžu k nim paralelně připojit i regulátory od vrtulí ?
To záleží na typu regulátoru, pravděpodobně to fungovat bude, ovšem je lepší než více regulátorů mít jeden a udělat systém s vyšším napětím (např. jak je výše uvedeno, 48V baterková sada a Tristar 60A Vám bude stačit až do 2880Wp z panelů, při 24V nevyužijete s tímto regulátorem naplno ani oněch plánovaných 1500W panelů.)
Mno a nakonec *batt* . Původně jsem uvažoval o trakčních Vartách 260Ah 2 ks paralelně.
Pro začátek gelovky budou dobré, na pár let, kritické je to předimenzovat abyste to ani v zimě nemusel moc vybíjet (přes noc a dny se špatným počasím). Při olovu je také nutné se držet toho že kapacita baterii (Wh = V x Ah) musí být minimálně 10x větší než výkon zdroje který to dobíjí, tedy ve vašem případě panely a vrtule, abychom nepřekračovali doporučené maximum C/10. Pokud budem uvažovat 1500W panelů + 2x400W vrtule, to je 2300W, vychází nám kapacita olova 23 kWh. Vámi navržené 2x260Ah je pouze 6,24kWh. Takže pokud olovo, doporučuji těch Vart ideálně 8 (24,960). Pokud budem uvažovat, že oba zdroje (panely a vrtule) nepůjdou nikdy současně na plný výkon, může těch vart být 6 anebo minimálně 4 ( ale se 6ti neuděláte 48V systém).

Jinak měnič doporučuji čistý sinus, určitě nejít pod 2500W ale ten vám tu 1600W flexku asi nerozběhne pokud nemá soft-start. To bývá problém i u vysavačů. Ideálně něco kolem 4000W může být i Čína ale ověřená již někým jiným kdo to dlouhodobě provozuje, že to funguje dobře.
Pravda a Láska zvítězí!.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od drama »

Já doporučuji:
a) dimenzovat systém dle požadovaného výkonu v zimě
b) důkladně prostudovat výkonovou charakteristiku VE a porovnat jí s rychlostmi větru v lokalitě, Air-X a jiné hračky s reálně nulovým výkonem nebrat, zvlášť ne 2x :)
c) porovnat grafy počtů cyklů vybíjení u různých druhů baterií + přepočíst na 1kWh
d) umístit panely tak, aby šel v zimě několikrát denně odstraňovat sníh
e) koupit kvalitní 2500W sinus střídač s minimální stand-by spotřebou
d) koupit regulátory co komunikují po sběrnici
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

*batt* ... měl sem volovo ... už ho nikdy nechci , mám LiFe ... mám je rád (ikdyž jsem jich už pár "zabil" :cry: ) .
Pokud má být FV systém pořádný , tak doporučuji LiFe ... nebo NiCD .
Aby volovo "vydrželo" co nejdéle musí být kapacita X-krát předimenzovaná a využívat jen 20% (od 100% do 80%) :uh: .
Jenže to už vyjde levněji LiFe - v porovnání se "super solar volovo" AGM , VRLA , GEL ... ::phocos-cx:: .
Například :
Banner Energy Bull 96801 12V 230Ah tu E-shopu koštuje 9.250,- Kč
verzus
Baterie LiFeYPO4 12V 60Ah (LiFePO4) tu E-shopu koštuje 8.950,- Kč
jasně , 230Ah vs. 60Ah ... jenže 20% z 230Ah je 46Ah x 12V = 552Wh užitečných , LiFe jede na 80% cykly což je
48Ah x 13V = 624Wh :yes: .
Takže 1kWh v LiFe stojí 14.343,- Kč , volovo 16.757,- Kč :write: . Nejdůležitější je ale životnost ... :read: .

Měnič doporučuji 4 nebo 5kW ... 2,5kw jsem měl a co chvili jej shodil rozběh silnějšího spotřebiče -darling , vysavač ,
fén , xerox , mikrovlnka .... :wall: . Teď jedu na 5kW číňana téměř bezproblémů ,akorát trochu ruší na DC :roll: .
Jelikož 24V DC používám jen pro měnič tak mi to vůbec nevadí :mrgreen: .

Zamýšlených 1.500Wp je pro 24V dost na hranici ... je-li počítáno s rozšiřováním = rovnou 48V :repair: . Napájení
DC spotřebičů se dá řešit DC-DC měniči (12V 200W z 36-72V za 3.000,- ... ) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od Axa »

Děkuji mnohokrát . :yes: Inu, ač jsem si myslel, že už jsem něco pozjišťoval vidím, že nic nevím :D Jak se říká "Nový voják hotový ....." Ale k věci. 48 Voltlů se mi moc nezamlouvá, protože cena měničů není právě z nejmenších, protože od začátku přemejšlím jen o sínusovejch. Tady kousek za kopečkama jsem našel 3kW měnič za cca 20.000 na naše a ten si myslím bude stačit. Je k němu možný i přímo píchnout generátor, což se mi docela líbí. Kdybych tam už jel, přemýšlel jsem i o tom vzít tyhle baterie http://www.solar-bazaar.com/menuis/Ultr ... 150-12.pdf . Němci mi je doporučujou a používaj je prakticky do všech sestav. Kdyby se jich vzalo šest myslím, že bych nějakou dobu přežil i zapadanej sněhem. Ale nechám si poradit jestli to zase není nějaká hloupost v kombinaci s tím co jsem si navymejšlel :mrgreen: Mno a zase se dostávám k regulátorům . Co je regulátor komunikující po sběrnici popravdě nevím :oops: takže mi z toho vylezl Outback Power FLEXmax 80 MPPT .. jenže ta cena :( Když mi ochranáři daj zelenou, chtěl jsem použít 12x NexPower NT-150AX a byl bych na 75Ampérech při 24-ti Voltech...

No a co se vrtulí týče. Ty mám takonějak vymyšlený hlavně na zimu. Ale nejspíš vezmu obyčejnej plastovej sud a udělám z něj Savoniuse, nebo ho třeba spáchám z plastovejch žlabů. Uvidím. Píchnu k tomu nejspíš alternátor z náklaďáku. V létě to můžu vzít a hodit do stodoly. Tím pádem nebudou moct nic říkat ani ochranáři. Větru je tam dost a až zbavím náletů svý budoucí pozemky, můžu to klidně nechat i na zemi. Mladou ještě napadlo, že bychom mohli udělat běhací pás pro ovce, ať maj pohyb :D :D Mno jo no, myslela to dobře.

Jo a jinak já su Michal chlapi, tak mi nevykejte, jestli Vás to výslovně neuráží :) A díky moc :yes:

....48 Voltlů se mi moc nezamlouvá, protože cena měničů není právě z nejmenších, protože od začátku přemejšlím jen o sínusovejch.......
Koookám, že nemám zase pravdu http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... 410&catg=0 .. Tohle by asi ve 48Voltech šlo :yes:
Naposledy upravil(a) Axa dne pát srp 24, 2012 12:00 am, celkem upraveno 4 x.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od Axa »

abrams píše:Zdravím ,

*batt* ... měl sem volovo ... už ho nikdy nechci , mám LiFe ... mám je rád (ikdyž jsem jich už pár "zabil" :cry: ) .
Pokud má být FV systém pořádný , tak doporučuji LiFe ... nebo NiCD .
Aby volovo "vydrželo" co nejdéle musí být kapacita X-krát předimenzovaná a využívat jen 20% (od 100% do 80%) :uh: .
Jenže to už vyjde levněji LiFe - v porovnání se "super solar volovo" AGM , VRLA , GEL ... ::phocos-cx:: .
Například :
Banner Energy Bull 96801 12V 230Ah tu E-shopu koštuje 9.250,- Kč
verzus
Baterie LiFeYPO4 12V 60Ah (LiFePO4) tu E-shopu koštuje 8.950,- Kč
jasně , 230Ah vs. 60Ah ... jenže 20% z 230Ah je 46Ah x 12V = 552Wh užitečných , LiFe jede na 80% cykly což je
48Ah x 13V = 624Wh :yes: .
Takže 1kWh v LiFe stojí 14.343,- Kč , volovo 16.757,- Kč :write: . Nejdůležitější je ale životnost ... :read: .

Měnič doporučuji 4 nebo 5kW ... 2,5kw jsem měl a co chvili jej shodil rozběh silnějšího spotřebiče -darling , vysavač ,
fén , xerox , mikrovlnka .... :wall: . Teď jedu na 5kW číňana téměř bezproblémů ,akorát trochu ruší na DC :roll: .
Jelikož 24V DC používám jen pro měnič tak mi to vůbec nevadí :mrgreen: .

Zamýšlených 1.500Wp je pro 24V dost na hranici ... je-li počítáno s rozšiřováním = rovnou 48V :repair: . Napájení
DC spotřebičů se dá řešit DC-DC měniči (12V 200W z 36-72V za 3.000,- ... ) .

Elektronům zdar *sun*
Jejda tak takhle to je :D inu a já tady vařím kalkulačku půl dne a furt mi to nelezlo do kebule.. :idea: Dííííky za vysvětlení... Budu teda kalkulírovat i zejtra :)

Jinak o číňanovi v 5-ti kW jsem dumal o tomhle, ale zas nevím co mi napálej za clo ... http://www.dhgate.com/factory-straight- ... c3181.html , takže mi z toho vylezla te německá 3-kilowatta, páč tu mám bez cla a kousek od baráku. Maj i 4 kilowattu, ovšem tam už je desítka rozdíl. Kdyžtak holt udělám vícero okruhů. O stejnosměrným ale zatím moc neuvažuju.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od Axa »

Takže to shrnu - výsledek vaší dnešní porady by mohl vypadat nějak takhle:

12x NexPower NT-150AX - (amorfní kvůli CHKO) do 48-mi 1800Wp/37,5A
regulátor nabíjení Morningstar TriStar 60A 12/24/48V DC (nebo "jen" 45tka)
Napěťový měnič 48VDC-AC5000W (čistý SINUS)

Mno a teď už jen ty *batt* -ky :) Možností je několik, lamte mě dál prosím. V daném případě se mi to líbí .... Lednice jede furt, počítač tak 6 hodin denně, občas mejem nádobí v myčce, perem (to se dá když "svítí" *sun* ) v zimě pojedou čerpadla topení. Telce moc nedám, svítíme LEDkama. Jak jsem pochopil Life by mi asi stačily 100vkový oproti 400-tovkám olovu. Life se ale dají zničit..... Mno ale co dál, abych měl nějak posychrovaný jak Life neničit ? Vítr zatím neřeším.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od Jardat »

Ahoj. Nechci ti brát iluze, ale na tvém místě bych šel do přípojky. K úvodu, územní plán nemůže barák odepsat. ÚP musí reflektovat výchozí stav. Pokud ne, tak to lze napadnout. Samozřejmě pokud to není stavba načerno.
CHKO není překážka bydlení, jen komplikace. Na CHKO sedí osoby, kteří by chtěli mít oblast zakonzervovanou a bez lidí. To by ale museli vystěhovat celé Jizerky, Krkonoše, Šumavu....
K tomu co plánuješ, by bylo dobré znát výchozí podmínky, velikost a orientaci střechy, zastínení od lesa, podmínky lokality/ne místo/.
Je tu mnoho neznámých, takže mi to spíš připomíná pokus o sebevraždu.
Musíš si uvědomit že jsi na druhé straně barikády jak většina ostatních. Ti tu přípojku mají, a snižují spotřebu a nebo se odpojují. Ty nemáš nic.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od Axa »

Zdárek. Díky za názor. Přípojka v současné chvíli = 1650metrů x cca 1000Kč/metr. (info od známého v ČEZu) = 1.650.000Kč + ostatní výdaje.

Územní plán je měněnej před několika týdny = čekat kdo ví jak dlouho. Je sice nesmysl, že stavba je v katastru "obytný dům s číslem popisným" a leží na ostatní ploše, ale byl delší dobu neužívanej a nikdo se tomu nevěnoval, čili vznikl binec (mmj. i na katastru, páč tam je pro změnu vedenej jako památka a na NPÚ není. Zjištěno jak na oblasti, tak v Praze, negativní vyjádření už mi jde poštou). Za starostkou obce jedu v pondělí. Už jsem si s ní několikrát telefonoval a psal. Se záměrem je obeznámená a moc se jí líbil, ale na druhou stranu mi napíše, že v dané oblasti nepočítá s bydlením. Změna ÚP je výhradně na rozhodnutí Obecním úřadu. Poplatek za návrh taky není za dvě padesát

Na CHKO jsem také volal volal, zjišťoval a podal Žádost fyzické osoby o závazné rozhodnutí se záměrem, protože tak, jako tak chceme být nějak méně závislí na ČEZu. Odpověď dostanu písemně za cca 14 dní. Svolávaj na mě nějakou radu, protože uznali můj argumet o nutném schátrání budouvy v případě nechat ji bez proudu. Už v předběžném vyjádření uznali, že se nejedná o běžný případ. Neznamená to ovšem zatím naprosto nic

Orientace baráku je na kterou stranu si vyberu, plocha střechy dostatečná. Střecha není zastíněná a dle mapy slunečního svitu jsme někde okolo 1000 kWh/m2 - průměr na rok. Lokálně by to mělo být na pohodu. Zástupkyně CHKO mi sdělila, že v nedalekém místě ji dva (nevakuový) kolektory v pohodě stačej na spotřebu vody čtyřčlený rodiny.

Na druhé straně barikády, než většina ostatních sice jsem, ale rozhodně nejsem sám, kdo to musí řešit takto. Minimálně díky jednomu hodně podobnýmu případu, jsem tohle fórum našel. http://www.ekobydleni.eu/domy/rozhovor- ... ho-systemu , čili tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... lit=1880wp . Takže ony to zas takový iluze nejsou.

Co se FVE týče, v tom možná naivní jsem, protože jsem vycházel prapůvodně z nicotný zkušenosti, kterou mám z offroadovýho auta, kde mám instalovanou druhou baterii (trakční Vartu) a dva changery. Jeden na vrtačku atěžší el. nářadí a druhej (sínus) na citlivější přístroje. Něco málo jsem si pozjišťoval i čtením nejen tohoto fóra, než jsem se osmělil se začít ptát. A protože to tady pár lidí dělá/lo stejně jak hodlám já, jsem tady. Právě proto, abych se než se do něčeho pustím, nepáchal pokus o sebevraždu. Mno a nebo taky zjistil, že je to celý blbost. A od toho fóra podobnýho ražení jsou ne ? :) Jo a navíc, nic nechci kupovat zejtra. Nejprve se snažím doptat na fšecko, páč su chudéé kluk :oops:
Dybych nebyl, nechám to profíkům a nebudu je obírat o business :D
Asi tak.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od SJM »

Axa píše:Zdárek. Orientace baráku je na kterou stranu si vyberu, plocha střechy dostatečná.
Tady šlo asi o to, jak je ten dům skutečně orientován na světové strany, zřejmě není kruhový.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od Axa »

Jo, jo to je mi jasný :D Ale prostě dům je do ELka a střecha je všechny stany stejná (plochou). Průčelí je takonějak na jihojihovýchod.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od drama »

Pánové, kdybyste používali kvalitní střídače, tak byste nemuseli ty Číny tolik předimenzovávat. Můj Studer AJ-2400 vydrží:
* trvalý výkon 2000 W (při 25°C)
* 30 min. výkon 2400 W (při 25°C)
* 5 s. výkon 5200 W (při 25°C)
Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mě vypnul kvůli přetížení.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Pánové, kdybyste používali kvalitní střídače, tak byste nemuseli ty Číny tolik předimenzovávat. Můj Studer AJ-2400 vydrží:
* trvalý výkon 2000 W (při 25°C)
* 30 min. výkon 2400 W (při 25°C)
* 5 s. výkon 5200 W (při 25°C)
Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mě vypnul kvůli přetížení.
Proc si vlastne vsichni neporidime kvalitni stridace. Ze by to bylo porizovaci cenou?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dramo - studer je profi mašina ... ale za jeho cenu si koupím DVA 4kW číňany :eek2: . Ještě jsem se nesetkal s člověkem
který by měl na FVE neomezený rozpočet - takoví lidi na to ser*u a krmí čez + spol. . Převážně debatuji s lidma co hledí
v první řadě na okamžitou finanční návratnost - jakoby na ničem jiném nezáleželo :roll: ... .

1.650.000 "darovat" čezu za kabel ... to si dělají srandu , né ? 1.000,- Kč/m se dělají studny , né rigol motykou :hell: .
I kdyby byl kabel , tak stejnak musí mít člověk zálohu (třeba centrálu) obvzláště v odlehlých místech kde s případnými
opravami příliš nespěchají . Pořízení FVE (+ VTE) se zálohou centrály je best of all :yes: :yes: :yes: .
Začít menším systémem a postupně jej apgrejdovat podle potřeb ... .
Rozhodně doporučuji 48V systém :
regl : Regulátor MPPSolar PCM-5048 12V-48V 50A 13.500,-
aku : GWL/Power WB-LYP60AHA LiFeYPO4 (3.2V/60Ah) x 16 = 31.757,- (2.500Wh)
měnič : Napěťový měnič 48VDC-AC4000W (čistý SINUS) 20.000,-
regl : http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 2v-48v-50a
aku : http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-100 ... html?cur=2
měnič : http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... 3&catg=215

+ kabely , pro aku BMS , jističe , hodiny , ochrany ... celkem kolem 100.000,- bez panelů :eek2: , je to pálka ,
ale když člověk koupí komponenty rovnou na 48V tak už nemusí později řešit výměnu za jiné , stačí jen přidávat
panely a aku :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od rob.brno »

Axa píše:Zdárek. Díky za názor. Přípojka v současné chvíli = 1650metrů x cca 1000Kč/metr. (info od známého v ČEZu) = 1.650.000Kč + ostatní výdaje.
I kdyby kábl stál 200kč za m a bagr za týden musí vykopat, pak už jen revize, tak se to musí do 500t kč vejít. Ale musel by si to člověk pořešit sám. Firma se na tom samozřejmě nabalí.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od drama »

Já ještě zopakuji tu svou poznámku o zimě. Sedněte si s kalkulačkou, spočtěte si vše dle http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php a uvidíte, že FV zima je velmi dlouhá a temná. Spočtěte si i ten mizerný výkon savoniovy turbíny, která Vám neutáhne ani ta čerpadla a pokud ano, tak hned uletí... Připojovat se k DS je samozřejmě nesmysl, ale investovat alespoň 1/3 za přípojku asi bude potřeba...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od drama »

abrams píše: dramo - studer je profi mašina ... ale za jeho cenu si koupím DVA 4kW číňany :eek2:
Já jsem Studer nekupoval v ČR, tady je opravdu předražený. Ale při nákupu v Německu to vyjde jen o 1/5 dráž, než kupovat 4kW Čínu tady (za 20.000,-).
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše: Proc si vlastne vsichni neporidime kvalitni stridace. Ze by to bylo porizovaci cenou?
Jenže levné věci jsou nakonec drahé. Kolik už jste vy osobně nakoupil střídačů a za jakou celkovou částku? Neslyšel jsem, že by někdy někdo měnil MOSFETy ve Studeru, neslyšel jsem, že by se nějaký Studer odpálil, neslyšel jsem že by nějaké zařízení mělo problémy se startem na Studeru. A to nemluvím o stand-by režii, která je u Číny řádově větší. O tom kolik stojí kWh v zimě taky víte své...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:
mypower.cz píše: Proc si vlastne vsichni neporidime kvalitni stridace. Ze by to bylo porizovaci cenou?
Jenže levné věci jsou nakonec drahé. Kolik už jste vy osobně nakoupil střídačů a za jakou celkovou částku? Neslyšel jsem, že by někdy někdo měnil MOSFETy ve Studeru, neslyšel jsem, že by se nějaký Studer odpálil, neslyšel jsem že by nějaké zařízení mělo problémy se startem na Studeru. A to nemluvím o stand-by režii, která je u Číny řádově větší. O tom kolik stojí kWh v zimě taky víte své...
To ze vy mate 30K na stridac neznamena ze to mame k dispozici vsichni.

K dalsimu se na me nezlobte ale no comment.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Záměr stavby střední, ostrovní FVE > 1.500Wp

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše: To ze vy mate 30K na stridac neznamena ze to mame k dispozici vsichni.
Život je otázkou priorit. Někdo si pořídí kvalitní střídač, někdo auto, někdo zase něco jiného... Není třeba kvůli tomu čeřit vodu. Smyslem mého původního sdělení bylo to, že s kvalitním střídačem odpadá řada starostí a cenový rozdíl není tak dramatický. Já osobně preferuji kvalitní věci, které vydrží, ale to se dnes moc nenosí. Jak již bylo výše řečeno, dnes prodává cena, ne kvalita.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek