SOlarni kabel vs kabel CYA

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

marne se snazim najit z ceho je vlastne izolace "solarnich kabelu". V eshopech jsou rekl bych dosti predrazene, protoze obsahuji v nazvu slovo solar.

Verim, ze existuje alternativa v podobe stejeho kabelu, ktery nese technicke oznaceni a nebude predrazeny :)

Jaky je vlastne rozdil mezi solarnim kabelem a nariklad kabelem CYA s izolaci z PVC? CYA 6mm2 tu mam pomerne dost metru, na rpipojeni panelu by mi to stacilo a jeste by mi zbylo.

Rikam si, pokud je problem UV stabilita, tak kabel je preci pod panelem (ve stinu) a temer okamzite mizi pod stresni krytinu a je v uplne tme a relativnim suchu (rozumnej nevali se ve vode).

Jak to mate? koupili jste predrazene solarni kabely a nebo pouzili nejakou jinou nahradu? Co jiz zminena CYA? lze jej pouzit?

Diky za reakce.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od brin »

Z mého hlediska je to asi jedno. Kabel by stejně pod střechou měl být veden chráničkou, takže... Je to fakt jedno.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od mobilik »

Nieje to jedno. Už som videl rozpadnuty kábel CYA 6 a aj z chráničkou ktorá sa drolila... Pod panely patrí solarny kábel aspoň pod strechu. Potom už kľudne káble rady CYA.
Pod panelom sú taktiež dosť vysoké teploty. Tých pár metrov pod strechu za kábel ktorý tam patry by som neriešil...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od ota »

Solarni kabel ma 2 izolační vrstvy, to požaduje norma i zdravý rozum, odolává teplotám běžným ve FVE instalacích, odolává UV záření a je nehořlavý. Nic z těchto vlastností CYA nemá.
CYA jen pro vnitřní instalace
A ještě: solarni izolace, na rozdíl od PVC, nechutná hlodavcům.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od dumi »

A tusite technicke.oznaceni? Kdyz je to solar tak 50Kc/m 6mm2 kabelu je podle me zlodejina. Stejne tak.jako solani maticka za 10Kc. Koupil bych ho v elektru jako obyc kabel jen vedet oznaceni.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od kvako1 »

kup si to na bazoši v vyjde to i levněji než CYA, ja koupil po 13 kč 6stku.
https://ostatni.bazos.cz/inzerat/102132 ... -kabel.php
puuživejte trošku mozek a internet.. :roll:

kabelu a dalšich věcí jsou mraky, jenom potřeba hledat.
těch prodejcu je víc, tohle jsem teť našel během minuty.
Ja kupoval naposled z chebu 200m a pan mi poslal dokonce navic 30m , tak to vyšlo ještě levněji.

https://elektro.bazos.cz/inzerat/101457 ... TECSUN.php


Obyč kabel se ti venku rozpadne, to vubec ani neskoušej. nebo skus , ale pamatuj že za blbost se platí, idealně shořeným barakem...
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od dumi »

Jeste me napadlo, jak je to se zemnicim vodicem? 16mm2 sem nikde zelenozlutej solarni kabel nenasel, lze tedy pouzit obycejny kabel s jednou izolaci?

nebo mate nejakej doporuceni na konkretni typ?

Diky
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od diablo007 »

Hromosvody jsou vždy bez izolace právě z důvodu zbytečnosti tak co to pospojovat venku bez izolace hromosvodovym kabelem
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od vla »

Hromosvody nejsou vždy bez izolace, např. skryté svody, vedení po hořlavých materiálech, případně musejí být od nich vzdáleny a hromosvodný kabel co já vím neexistuje. Takže pozor na takovéto odborné rady.
Nemám rád tenhle stát.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od dumi »

takze zase nevim. Cim to mate uzemnene vy?

a nebo to neuzemnim vubec :D, ja vim blba myslenka, spis vtip.

to uzemneni tam ma ochranou fuknci aby nikoho nezabilo, kdyby panel probijel a nebo proti prepeti v atmosfere? panely jsou na strese a jsou cca 2m od hromosvodoveho kabelu. vede vodorovne po hrebenacich. takze predpokladam ze jako ochrana pred bleskem je hromosvod a toto uzemneni je jen dodatecna ochrana?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od unicast »

Bleskosvod ochrání barák před požárem způsobeným bleskem. To je tak vše. Je to celkem složitá problematika, nedá se to shrnout do pár krátkých příspěvků a dlouhé nikdo číst nebude.

Tohle je asi nejlepší zdroj, ze kterého se dá studovat: http://www.kniska.eu/kniska/kniska_2.1-1
Sice je to plný produkt placementu na výrobky firmy Dehn, ale je třeba si říci, že ta firma patří ve svém oboru k naprosté špičce a marketingové bláboly tam jsou jen v minimální míře.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od kvako1 »

bleskozvod se taha holým vodičem z uzemění ,v zemi, pokračuješ nejčastěji fi10mm pozink .
ven se vyvede ta kulatina. kulatina se připoji na konstrukci. pokud to dál rozvadíš v baraku tak pokračuj, tím CYA kam potřebuješ. idealně vedší přuřez než ostatni vodiče o jeden řád.,
pruchod ze země na konstrukci se chrání smršťovačkou, pul metru do země a půl metru ven..

žlutozelený vodič se nesmí přeznačovat, takže kup origo vodič.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od DanoP »

Najprv si treba odpovedat ci ide len o uzemnenie - panely su pod ochranou bleskozvodu a v dostatocnej vzdialenosti od bleskozvodu alebo je vzdialenost nedostatocna a potom sa musi prepojit s bleskozvodom. Kazda z tychto moznosti kladie diametralne ine naroky na dalsie vybavenie (prepatove ochrany, istenie, prierezy vodicov, ...) vid zmieneny odkaz na knizka.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od dumi »

Ja je mam v ochranem.pasmu bleskosvodu takze resim.jen to uzemneni. Je vubec opravdu nutne? Chtel.jsem to pripojit zelenozlitym na PE svorku hlavniho domovniho rozvadece. Nmnebo je to blbost?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od DanoP »

Uzemnenie je nutne, v tomto pripade postacuje uzmennenie na svorku PE hlavneho domoveho rozvadzaca. Aj prierez zemniaceho vodica je mensi. Ja som pouzil 10mm2 Cu ale myslim ze moze byt aj mensi - treba pozriet (norma) bolo to aj v odkazovanej knizke.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od diablo007 »

vla píše:Hromosvody nejsou vždy bez izolace, např. skryté svody, vedení po hořlavých materiálech, případně musejí být od nich vzdáleny a hromosvodný kabel co já vím neexistuje. Takže pozor na takovéto odborné rady.
Takže když není kabel pro hromosvod proč tedy firmy nabízí toto? http://www.emat.cz/hromosvodni-material/almgsi-draty
A jak se tedy řeší skryté svody dá se nehořlavá koposka že? Je snad kabel pro hromosvod v nehořlavé izolací hromosvody mne neživí rád se nechám poucit
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od xmasin »

Na hromosvod se používá drát bez izolace. Může se použít hliník, případně jeho slitiny (to je ten drát v odkazu), měď něbo nerez.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od vla »

Protože mezi kabelem a drátem na hromosvod je rozdíl, myslel jsem, že to po mém příspěvku pochopíš, ale zřejmě miluješ slovo kabel. Takovýto drát si můžeš koupit i izolovaný, právě na ty skryté svody.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od diablo007 »

Tož on původ vlákna je o tom že chtěl UV stabilní izolaci kabelu já ho chtěl jen nasměrovat že nemusí řešit izolaci jelikož u venkovního propoje se neřeší riziko zkratu toť vše když to udělá 6kou mědi tak mu na skunků vydrží pár desítek let tod vše
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: SOlarni kabel vs kabel CYA

Příspěvek od dumi »

a je to uzemneni vubec nutne? ochrana pred bleskem je resena hromosvodem.

jde mi to, ze nechci vyhoret, to ze se paney znici mi takovou starost nedela :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek