Elektricka / hybridni auta

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
Odpovědět
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Snad se nedožiju tomu nápadu co jsem četl na netu,všechna auta na síti a řízená velkým bratrem z eu takže žádné překročení rychlosti a pokud ano ihned flastr...a pokud bude potřeba tak zásah do řízení a jizda podle předpisů či nekoho jiného,řidič,teda jen majitel to bude platit..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od volente »

Pojďme si postavit šlapací tříkolky ve stylu velorexu s pomocným elektromotorem. Je to bez registrace do 1kW a max. rychlosti 25 km/h na elektrický pohon, takže šlapat můžu i 90. :D
S pozdravem Eddy Merckx
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od luky »

dracekvo píše:S pedálem na podlaze pojedeš s ionem 120-130km/h kopec nekopec. Těch 40km po dálnici je blbejch a netroufnu odhadnout, jak se to projeví na dojezdu. Každopádně podle mě v zimně bez bufíka nereálné. Ale zkusil bych počkat na příští rok. Vyjdou nový e-auta a s cenama aut co jsou teď na trhu by to mohlo zajímavě pohnout.
O dojezd vlastně nejde. Pokud by šlo nabíjet na Stodůlkách/Zličíně, tak mi vlastně stačí těch 30km (+/- nějaká rezerva). Spíš se obávám, že ty baterky budou přetěžovaný a jejich kapacita půjde rychle z kopce dolů. Je to souvislé stoupání 4km a takové jsou tam dvě.

S bufíkem je to jasné. Je nesmysl topit elektrikou z baterek.

Aktuálně koukám na iOn z roku 2013 a 100kkm. Tenhle ročník už by měl mít baterky s životností 5500 cyklů a měl by mít za sebou cca 1000 cyklů (jestli dobře počítám). Asi se na něj kolem svátků zajedu podívat. Kdyby to ujelo ještě jednou 100kkm, pak by se mi investice do auta zaplatila zcela.

Musím si to někde půjčit vyzkoušet to... Není tu někdo z Prahy s iOnem, co by mě svezl?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

Jak někdo napsal na jiném fóru - volně a určitě špatně interpretováno: V Šanghaji, na trhu kde se prodávají měsíčně desítky tisíc elektromobilů a i sama Tesla tam prodává elektromobily za nemalé peníze přichází naše Škoda mluvit se svým dalším plastovým elektromobilním "konceptem" čímž za posledních 10 let vede oproti Tesle 10:0 na koncepty. A to se vyplatí!
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kutildomaci95
Příspěvky: 35
Registrován: ned pro 14, 2014 12:11 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od kutildomaci95 »

luky píše:
dracekvo píše:S pedálem na podlaze pojedeš s ionem 120-130km/h kopec nekopec. Těch 40km po dálnici je blbejch a netroufnu odhadnout, jak se to projeví na dojezdu. Každopádně podle mě v zimně bez bufíka nereálné. Ale zkusil bych počkat na příští rok. Vyjdou nový e-auta a s cenama aut co jsou teď na trhu by to mohlo zajímavě pohnout.
O dojezd vlastně nejde. Pokud by šlo nabíjet na Stodůlkách/Zličíně, tak mi vlastně stačí těch 30km (+/- nějaká rezerva). Spíš se obávám, že ty baterky budou přetěžovaný a jejich kapacita půjde rychle z kopce dolů. Je to souvislé stoupání 4km a takové jsou tam dvě.

S bufíkem je to jasné. Je nesmysl topit elektrikou z baterek.

Aktuálně koukám na iOn z roku 2013 a 100kkm. Tenhle ročník už by měl mít baterky s životností 5500 cyklů a měl by mít za sebou cca 1000 cyklů (jestli dobře počítám). Asi se na něj kolem svátků zajedu podívat. Kdyby to ujelo ještě jednou 100kkm, pak by se mi investice do auta zaplatila zcela.

Musím si to někde půjčit vyzkoušet to... Není tu někdo z Prahy s iOnem, co by mě svezl?

Jsem ze Řeporyj a mám IONa z roku 2012 :)
Solárníkova modlitba:
Ó můj bože ochraňuj mé panely, před hromy blesky a všemi ostatními neřestmi, mé matky přírody!!...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

luky píše:O dojezd vlastně nejde. Pokud by šlo nabíjet na Stodůlkách/Zličíně, tak mi vlastně stačí těch 30km (+/- nějaká rezerva). Spíš se obávám, že ty baterky budou přetěžovaný a jejich kapacita půjde rychle z kopce dolů. Je to souvislé stoupání 4km a takové jsou tam dvě.

S bufíkem je to jasné. Je nesmysl topit elektrikou z baterek. .....
S tou kapacitou - vykašlat se na cyklování ALE. Moje zkušenost s ročním a čtvrt provozem. Kapacita klesá pokud nabíjíš do 100%. Já třeba za celou zimu nabil do plna tak možná 3x. Vždy nabíjím dokud se auto nevztekne na rychlonabíječku někdy kolem 75-82%, neodplivne ji a pak jedu domů tak 2km. Nabíjím rychlo takřka denně, někdy i 3x denně(a to i ve městě, na dálkových je to samozřejmé). V zimě normálně topím abych viděl na cestu a nebyla mi zima.... Ty rychlonabíječky ABB jsou strašný šunty ;-) Třeba včera Lidl: auto 3x vykoplo nabíječku kolem 50% po maximálně 2 minutách protože pravděpodobně ABB nerozumí Chademo protokolu, nebo je při regulaci pomalé nebo nepřesné. Ale Z5 ke kapacitě. Porovnávali jsme to co reportuje vůz Canionu a z pěti vozů jsem byl s kapacitou druhý nejlepší někde kolem reportovaných 39Ah (co to znamená a z čeho se to počítá, jaké je maximum u nových aku na kterých je napsáno 50Ah nevím) a to těsně v závěsu za klučinou s polovičním kilometrovým nájezdem (44kkm/21kkm). Když jsem vůz kupoval měl jsem také 21kkm. Při tom pěti-testu kluk s podobným nájezdem jako já měl reportovanou kapacitu kolem 34Ah - tedy výrazně méně.... Jak nabíjí to jsem se ale reprodukovatelně nedozvěděl. Jo a také nejezdím do servisu aby se mi vrtali s kapacitními testy ve voze. Jo a nejezdím jako klobouk. Na křižovatkách běžně co to dá, eko při rozjezdu neřeším. Poté ale se rychlost snažím dodržovat. Nájezd ve městě tak 3/4 najetých km.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od youda »

Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od kybos »

Chystáš se k levičákům?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od youda »

Samozřejmě bych raději kontinentální verzi, než tu UK levorukou :D

Co se mi na tom líbí - že to vypadá jako normální auto a ne jako létající talíř (viz BMW i3 nebo Toyota Mirai).
Co se mi na tom nelíbí - dojezd a taky by to mohlo mít silnější motory.

Snad to za dva roky klapne jako novej služební povoz, muhehe.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od PavelR »

Tak to je parada. Konecne krabicoidni elektricke auto.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dracekvo »

Pokud vím tak na spolehlivost nejsou moc dobré ohlasy.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

tak je to od Koncernu, to uz samo o sobe znamena problem :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Samozřejmě bych raději kontinentální verzi, než tu UK levorukou :D

Co se mi na tom líbí - že to vypadá jako normální auto a ne jako létající talíř (viz BMW i3 nebo Toyota Mirai).
Co se mi na tom nelíbí - dojezd a taky by to mohlo mít silnější motory.

Snad to za dva roky klapne jako novej služební povoz, muhehe.
Jestli chceš výkon a dojezd tak momentálně je to hold jediné Tesla
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od youda »

No, to tak nějak tuším taky.
Na našem fleet-listu jsou ale jenom koncernová vozítka, takže VW, Škoda, Audi. Z jiných je možné jedině BMW. Takže Teslu tam určitě nedaj :(

Ovšem vzhledem k mým pracovním výkonům v posledních 2 letech to vidím, že nafasuju tak možná legitku na tramvaj.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od diablo007 »

Na druhou stranu kroutak co má tramvaj a baterky ani Tesla netrumfne
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dracekvo »

Já bych to zatím nehrotil.
Momentálně jsou rozumné možnosti koupit ojeté EV, nebo čekat, až začne konkurenční boj a ceny půjdou na nějakou rozumnější mez.
Mě se třeba zase parametrově líbí Peugeot e208. Hlavně kapacita. 50kWh je pro moje použití akorát. S takovou kapacitou už bych mohl fakt prodat spalovací auto a pořidít si na tahání přívěsu z lesa nějakého starého diesela 4x4.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

youda píše:...... Ovšem vzhledem k mým pracovním výkonům v posledních 2 letech to vidím, že nafasuju tak možná legitku na tramvaj.
Nebuď skeptik. Kdo nic nedělá, nic nezkazí ....... kdo bývá povýšen, ten nic nedělá. Takže gratuluji, že jsi se již dostal zvenčí do začarovaného kruhu ;-)
dracekvo píše:......... až začne konkurenční boj ..............
Právě se stalo. Ani možná o tom nevíš jak byla Tvá slova prorocká. TM3 nám začíná hýbat s trhem. 220 litranů nechodí pěšky. Tak šupšup chybí nám zde ještě BYD. To bude mela!
dracekvo píše:........ pořidít si na tahání přívěsu z lesa ........
A není to ujeté? Co tak přímo samohyb - mula?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od youda »

brumlaj píše:...Nebuď skeptik. Kdo nic nedělá, nic nezkazí ....... kdo bývá povýšen, ten nic nedělá. Takže gratuluji, že jsi se již dostal zvenčí do začarovaného kruhu ;-)...
Jako fakt je, že pár mých kolegů se věnuje poměrně zajímavé strategii:
- Kdykoliv dostanou úkol, vypadne z nich zpět smršť emailů, ve kterých se dožadují upřesňujících informací, meetingů a brainstormingů.
- Na každý dotaz, vygenerují další dva až tři zpětné emaily.
- Každý svůj krok konzultují s odborníky v centrále a jejich feedback přetavují do bezvýchodných situací.
- Svoji důležitost demonstrují stoprocentní účastí na chlastačkách a teambuildingových kindergarten aktivitách.

Výsledek této strategie je poměrně efektivní: spolupráce s těmito kapacitami je tak nepříjemná, že příště si každý rozmyslí, jestli by danou věc raději nemohl vyřídit sám, bez jejich "pomoci". Za ty roky se nám tu tak vymezila poměrně početná skupinka pracantů, u kterých nikdo neví, co ti lidé vlastně dělají. A jelikož zrovna v tomto parametru si mohou podat ruce s mnoha vedoucími pracovníky u nás i v centrále, zářnou budoucnost mají zajištěnou.

:yes:

Jdu napsat šéfovi, jestli nám v SAPu zapne ty Tesly nebo jiné elektromobily... ::rolleyes::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brin »

Tak to je přece normálka, typický korporát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek